9e Jaarg. DÏDsdag 30 Maart 1886. No. 2439. VERSCHIJNT DAGELIJKS. JUJpnwn duepcht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverlenllöu i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De werkstaking onder de Spoorbeambten duurt steeds voort. De gouverneurs van Kansas, Arkansas en Texas, hebben bij pro clamation de werkstakers gewaarschuwd tegen belemmering van het spoorwegverkeer. Hunne aanvoerders hebben bun daarentegen aange spoord te volharden in hun verzet en geen acht te slaan op de bedreiging met strafver volging. Uit New-York wordt gemeld, dat op den Wabash spoorweg een gedeeltelijke werkstaking is begonnen. Het vergaan der Oregoti moet, volgens be richten door Dayly Aews ontvangen, door niets anders dan door eene aanvaring zijn veroorzaakt. De schooner Morse, die vermist wordt moet zich op dezelfde hoogte met de Oregon bevonden hebben en men houdt het er voor, dat het schip, hetwelk door enkelen der bemanning is gezien, deze schooner is ge weest. Daar de Aorse 900 ton kolen aan boord had en dus zeer diep geladen was, kon zij een geduchteu stoot toebrengen en moest zelve onmiddellijk zinken. BELGIË. De onlusten in het district van Charleroi duren steeds voort. De oproerlingen, onder wie zich vele vreemdelingen vooral Duitschers bevinden, een kenmerkend teeken van de huidige beweging, loopen de geheele streek af, dringen de verschillende inrichtingen met geweld binnen en dwingen hunne medearbei ders het werk te staken. Overal op hun weg plunderen en verwoesten zij, wat voor de hand komt; verscheidene fabrieken zijn totaal vernield en vijf kasteelen en een klooster door hen verbrand, zelfs werd gemeld, dat de kolenmijn te Mariemont in brand stond. De verwoesting van de uitgebreide glasfabrieken en het kasteel van den heer Baudoux te Jumet heeft in de gansche streek een grooten schrik teweeggebracht. Bijna 1000 man waren op de fabrieken van Baudoux werkzaam, die zelf van eenvoudig werkman tot zulk een hoogte geklommen was. Hij dreef jaarlijks voor 3 a 4 millioen francs handel en was bij de laatste werkstaking een der eersten geweest, die aan de eischen der werklieden toegaven. Op het bericht, dat de oproerlingen in aantocht waren, is hij met zijn geheele famnie zonder iets te kunnen medenemen moeten vluchten. Daarop is zijn kasteel geplunderd en in de fabrieken alles verwoest, waarop de werksta kers het geheel in brand staken; men zegt, dat verscaeidenen hunner in de wijnkelders omkwa men, Er waren slechts 32 lanciers in de nabij-' heid, die een charge deden, maar door de woedende menigte op de vlucht werden ge dreven, waarbij een luitenant en eenige sol daten gewond werden. Ook te Roux had eene bloedige botsing tusschen de werkstakers en het tweede regiment jagers te paard, die tweemaal vuur gaven, plaats, waarbij 10 per sons, n gedood en velen gekwetst werden. De oproerlingen beproefden de muren der ijzer smelterij te Couillet te beklimmen toen zij weigerden achteruit te gaan, gaven de troepen bij herhaling vuurdaarop namen zij de vlucht, maar beloofden versterkt terug te zullen komen. Uit verschillende plaatsen in Bel- gie zijn troepen naar destreek van Charleroi gezonden, meer dan 40 00 man troepen bevin den zich in de stad, die als het ware in sta at van beleg is en waar een algemeene paniek heerscht. Bijna het geheele garnizoen van Brus sel bevindt zich met generaal van der Smissen op het tooneel der onlusten, de generaal beval den soldaten zonder aarzeling vuur te geven op de onruststokers hij heeft een proclama tie uitgevaardigd, dat elke poging tot rust verstoring zonder genade zal onderdrukt worden. Deze maatrege'en hebben veel tot bedaring der gemoederen bijgebracht. De werkstakers, die in de stad komen, worden teruggehouden, een aantal zijn gearresteerd waaronder veel Duitschers. De laatste be richten melden, dat de oproerlingen de werk plaatsen en kolenmijnen te Manage en Louvière begonnen te vernielen en de vleesch- houwtrijen plunderden, de ter hulpgeroepen kavalerie dreef ze uiteen. Gisteren avond begaven zich geheele benden Daar Louvières, waar een meeting zou worden gehouden de gevraagde troepen konden te Ctiarleroi niet gemist worden. Te Brussel is aan het spoorwegstation een groote kist in beslag genomen, die als glas werk was aangegevendoch waarin zich bij onderzoek revolvers en patronen benevens een aantal doppen met ontplofbare stof bevonden. De zaak wordt onderzocht. DUITSCHLAND. De beraadslaging over het monopolie op sterke dranken is Zaterdag jl. in den Rijks dag voortgezet. Een voorstel van den heer Kardorff om het ontwerp terug te zenden aan de commissie werd verworpen. Daarna wer den ook de twee eerste paragrafen, die de kern van het ontwerp uitmaken, bij hoofde lijke stemming verworpen. In het Pruisisch Heerenhuis heeft Mgr. Kopp de volgende wijzigingen in de besluiten der commissie tot onderzoek van het kerkelijk politiek ontwerp voorgesteld. Ie Bij art. 1 de zinsnede te schrappen, dat als directeuren en leeraren van seminariën personen, die de staat minder geschikt oor deelt, niet kunnen worden aangesteld, 2e Bij de art. 7 tot 14 de alinea's 1, 2,3, 5 en 6 te schrappen en in de plaats als alinea I te lezen „De bepalingen van paragraaf II der wet van 12 Mei 1873 (over het beroep op den staat van geestelijken, die door hunne bisschoppen gestraft worden) worden opge heven", en 3e in het additioneele artikel 5, waarin bepaald wordt, dat het lezen van stille H. Missen en het toedienen der laatste HH. Sacramenten in geval van nood, niet meer strafbaar zal zijn; de laatste woorden, »in geval van nood" te doen vervallen, zoodat ten alle tijde iedere priester, hetzij in de plaats aangesteld of niet, naar een sterfbed zal kunnen snellen, waar zijn hulp wordt in geroepen. Omtrent deze voorstellen van den bisschop van Fulda, die slechts een minimum eisch bevatten, besloot het Huis op voorstel van Prins Schoeneich-Carolath, ze naar de commissie van onderzoek te verwijzen alle leden ook Prins Bismarck en de minister van justitie stemden er voor. De voorsteller ver klaarde echter namens zijne politieke vrienden, dat huD voorstel geen instemming bedoelde met eventueele voorstellen tot wijziging, daar zij, hoewel bereid in bet belang van den vrede op ruime wijze aan de wenschen der Katho lieken tegemoet te komen, evenwel geenszins de grenzen van de waardigheid van den Staat willen overschrijden. Iu den Pruisischen landdag was aan de orde het ontwerp tot het aanleggen van een kanaal van den Rhijn naar de Eems, hetwelk dienen moet om Duitschland een eigen water weg naar zee te verschaffen, onafhankelijk van de Nederlandsche havens en de Neder- landsche tusschenhandel. Het kanaal zoude bevaarbaar moeten zijn voor schepen tot 16COO centenaars inhoud. Windhorst ver klaarde zich voor het ontwerp, dat Nederland de ontworpen kanaalplannen met bezorgheid gadeslaat was volgens hem het beste bewijs, dat zij in het belang van Duitschland waren, ook betoogde hij de noodzakelijkheid tot het openen van nieuwe afvoerwegen voor de zekerheid des lands; het geldelijk bezwaar nam hij niet aan, daar de regeering wel 100 mil lioen voor de verduitschiDg der Polen over heett. Het voorstel werd aan ten commissie van 21 leden verzonden. ENGELAND. De minister Gladstone blijft steeds onge steld. Met het oog op zijn gevorderden leef tijd begint men zich omtrent zijn toestand eenigszins ongerust te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1