9e Jaarg Donderdag 1 April 1886. No. 2441. VERSCHIJNT DAGELIJKS. itlgpMï ©Dpicht. Bureau: Markt, E, 3 57. SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland u 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverteatien Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. De laatste berichten uit Charleroi melden, dat de toestand daar langzamerhand begint te verbeteren. De werkstaking inhetcentium neemt af. Kleine benden loopen nog de streek af, terwijl zij in de dorpen onder bedreiging bedelen. Er hebben talrijke arrestatiën plaats, ook de redacteur van de beruchte Cri du Ptuple is gevat en over de Eransche gren zen gebracht men bericht, dat ook Henri Rochefort en de afgevaardigde Laguerre naar Charleroi zijn vertrokken. Tegen een hon derdtal personen, die na ingesteld onderzoek bleken schuldig te zijn aan de vernieling der fabrieken van den heer Bardoux is bevel tot aanhouding gegeven. Uit Doornik wordt ge meld, dat een bende werkstakers voor den ingang der stad is verschenen, om van de eige naars der steengroeven verhooging van loon te vragen. Deze laatst6n hebben besloten de locnen, die in September uitbetaald werden, weder toe te staan ook in een der voornaamste mijnwerken is in eene verhooging van loon toe gestemd. Daarentegen loopen troepen van werkstakers uit Antoing de streek af, aller- wege de arbeiders tot staking van het werk dwingende. Men meldt uit Dinant, dat 300 arbeiders in de merinos-fabrieken aldaar het werk hebben gestaakt, doch zich rustig hiel den. In de steengroeven te Ecaussinnes hebben 300 steenbrekers den arbeid gestaakt zonder evenwel tot baldadigheden over te gaan. In tegendeel werd te Anderlues een schildwacht door de oproerlingen met een ponjaard dood gestoken, een bataljon linietroepen uit Bergen is op het bericht daarheen getrokken. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister-president Beernaart eene mededeeling over de oproerige beweging gedaan. Zonder den ernst der leiten te ontkennen zeide de minister, dat zij overdreven zijn. Hij geeft een overzicht van de gebeurtenissen der laatste dagen, en van de maatregelen door de regeering genomen; er zijn. thans 44,750 man onder de wapenen en Zaterdag is bevel gegeven twee lichtingen op te roepen. Nu de orde langzamerhand terugkeert zal deregee- rmg trachten in den nood te voorzien. Hij toont den treurigen toestand der mijnindustrie aan, waardoor de directiën geen hooger loonen konden geven. Het bestuur zal door het aanleggen van buurtwegen en andere open bare werken de arbeiders aan werk trachten 'e. 'ie'Pen en zal daartoe een crediet van 43 millioen aan de Kamers vragen. De oud-mimster Fjère Orban verweet de regeer ing gemis van inzicht en zeide dit onderwerp, nadat de orde zal zijn hersteld, verder te zullen behandelen. DUITSCHLAND. Het Pruisisch Episcopaat, dat weder nage noeg voltallig was, heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den hoog be jaarden bisschop van Culm, mgr Johan von der Marwitz. Na eene ongesteldheid van slechts twee dagen overleed hij eergisteren in zijn residentie Pelplin bij Culm (West-Pruisen). Den 20 April 1795 geboren bereikte de over leden bisschop den ouderdom van bijna 91 jaren. Op den leeftijd van 17 jaren maakte hij als vrijwilliger den bevrijdingsoorlog tegen Frankrijk mede aan de zijde van Prins Wilhelm, den tegenwoordigen Duitschen Keizer, die steeds een groote genegenheid voor zijn vroe- geren wapenbroeder behouden heeft. Zijne liefde voor het vaderland toonde hij bij ver schillende gelegenheden o. a. bij den Poolschen opstand in 1863 en '64, toen hij zijn diocees dat een belangrijk deel van Pruisisch Polen uitmaakt voor de oproerige beweging wist te vrijwaren. De Koning betuigde hem daarvoor in een eigenhandig schrijven zijnen dank en schoDk hem het ridderkruis van den Rooden Adelaar. Op ongeveer veertigjarigen leeftijd ontving hij de H. Priesterwijding en werd 21 jaren later in 1857 tot bisschop van Culm benoemd. Bij het hof stond hij in hoog aan zien. In 1882 bij gelegenheid van zijn zil veren bisschopsfeest bracht een koninklijke bode hem de gelukwenschen van den Keizer en de Keizerin over. Hij was het ook, die als de nestor, uit naam van al de Pruisische bis schoppen de noodige dispensatie voor de aan te stellen hulppriesters aanvroeg. Zijn dood is niet alleen voor het Episcopaat maar ook voor de geheele kerk in Pruisen een gevoelig verlies. In den Rijksdag heeft de minister von Puttkamer bij de tweede lezing het wetsont werp tot verlenging der socialisten wet met 5 jaren verdedigd door eene verwijzing naar België, waar een strijd plaats heeft, die over de orde en rust in Europa zal beslissen. Hij schreef de oproerige beweging aldaar toe aan het gemis van wettelijke voorschriften en de daardoor losbandige vrijheid van geschriftem vergaderingen en vereenigingen. De Duitsche monarchie was een der sterkste bolwerken voer de orde en de regeering heeft de macht en den wil de geringste socialistische beweging met verpletterend geweld te onderdrukken. Hij bezwoer de vergadering de laatste levens dagen des Keizers niet te verbitteren door te weigeren Duitschland voor onlusten te be waren. ENGELAND. De Koningin heeft besloten met hare ge woonte van afzondering, die zij sinds vele jaren heeft aangenomen, te breken en zich meer in het openbaar te vertoonen. Zij zal binnenkort Liverpool bezoeken en er twee dagen vertoeven. Het Lagerhuis heeft met 237 tegen 125 stemmen een voorstel van Cameron, tot af schaffing van de Staatskerk in Schotland verworpen. De afgevaardigde Heaton stelde voor onder handelingen met de vreemde regeeringen te openen tot invoering van een stuiversbrief port over de geheele wereld. Sutton wilde deze maatregel alleen tot het Britsche rijk en zijne koloniën beperken. Nadat de beide voorstellen door den heer Fowler waren be streden werd dat van Heaton zonder stemming en het amendement van Sufcton met 258 tegen 127 stemmen verworpen. FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft maatregelen genomen om te beletten dat de ongeregeld heden in België zich over de grenzen uit breiden. De werkstaking is thans te Deca- zeville algemeen geworden. De commissie voor de begrooting heeft met 18 tegen 11 stemmen besloten, dat de nieuwe leening 900 millioen zal bedragen. De beruchte wet op de vrijheid der begra fenissen is door de Kamer onder de toejuichin gen der linkerzijde met 338 tegen 165 stem men aangenomen. Het ministerie van oorlog heeft officieel bericht van de ongeregeldheden in Marokko ontvangen. De Fransche overheid in Algiers heeft geweigerd hulp te verleenen aan een Morokkaansche stam, die op Algerijnsch grond gebied was gevlucht. Volgens bericit bij het ministerie van marine ontvangen is aan den Senegal een compagnie tirailleurs door een bende onder aanvoering van een marabout aangevallen met het gevolg, dat 8 man gedood en 32 gewond werden. GRIEKENLAND. De Koning heeft dezer dagen in een onder houd met den correspondent van de Times te Athene verklaard, dat de natie voldaan zoude zijn, indien Turkije het gebied van den Olympus aan Griekenland afstond. De Grieksche regeering zoude voornemens zijn de nationale garde te mobiliseeren en bij de wetgevende vergadering, die 1 April we der bijeen zoude komen, ontwerpen in te die nen, tot het secularise eren der kloostergoe deren en het uitgeven eener gsdwongan leening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1