9e Jaarg. Vrijdag 2 April 1886. No. 2442. VERSCHIJNT DAGELIJKS. itimcitlmti'ichü gdjgpca (BüÉpcht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE COURANT. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A.A ver ten tien j Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De werkstaking der Spoorwegbeambten duurt nog steeds voort, hoewel er tusschen de spoorwegdirectiën en de beambten voort durend onderhandeld wordt. De leiders der beweging sporen hunne volgelingen aan te volharden in hun verzet. De regeering heeft troepen uitgezonden, daar de werkstakers nieuwe baldadigheden begaan en verscheidene treinen vernield hebben. Berichten uit Buenos-Ayres melden, dat er in Uruguay een bloedige veldslag heeft plaats gehad en de opstandelingen een vol ledige overwinning hebben behaald. Zij beschikken over ruime hulpbronnen en worden door de Argentijnsche republiek gesteund. Men betwijfelt of de regeeringden opstand zal kunnen bedwingen, zij zal waar schijnlijk de tusschenkomst der mogendheden inroepen. BELGIË. De toestand wordt steeds beter. Gisteren werd nog uit Doornik gemeld, dat 800 werk stakers van Calonne en Grevecoeur naar Barges waren opgerukt, alles op hun weg vernielende, doch ook dat de grèvisten in grooten getale te Calonne bijeen waren om te beraadslagen. De laatste berichten uit die plaats melden dan ook, dat de werkstakers genoegen hebben genomen met de verhooging van loon, door de patroons voorgesteld. Wel loopen nogge- heele troepen zingende en schreeuwende rond, doch zij plegen geen baldadigheden meer en het werk w ordt allengs weer door de meesten opgevat. DUITSCHLAND. De bekende commissie uit het Pruisische Heerenhuis, die belast was met een nader onderzoek der kerkelijk-politieke wet, heeft de amendementen van mgr Kopp, welke eene belangrijke wijziging in het ontwerp brach ten, met 13 tegen 5 stemmen verworpen. De commissie oordeelt, dat de regeering zich eerst moet vergewissen omtrent de bereidwil ligheid der curie tot de verplichte aangifte der pastoors. Volgens belichten uit Rome door de Cnivers ontvangen, heeft de congregatie van kardinalen, die door den H. Vader was be last hec nieuwe kerkelijk-politieke ontwerp te onderzoeken, het ontwerp, zooals het door de commissie uit het Heerenhuis was gewij zigd verworpen, en is dientengevolge aan mgr ivopp en het centrum bericht gegeven, dat de wet niet kon worden aangenomen. Daarop zijn opnieuw onderhandelingen tusschen de .Pruisische regeering en het Vaticaan gevoerd, welke er toe geleid hebben, dat de Pruisische regeering de drie betwiste punten, het veto bij de benoeming van professoren 'voor de seminariën, het beroep der gestrafte geeste lijken, en het recht tot ontzetting van geeste lijken uit hun ambt heeft laten vallen. De H. Stoel heeft hare vroegere verklaring her haald, dat zij lot zekere hoogte de aangifte van de benoeming der pastoors wil aannemen. De regeering zou daarentegen den geestelijken geheel e vrijstelling van militairen dienst ver- leenen. Tengevolge van deze besprekingen zal de regeering de amendementen van mgr Kopp steunen. Men brengt de bereidwilligheid der regeering in verband met de buitenlandsche politiek, en vreest voor verwikkelingen zelfs voor een oorlog. ENGELAND. Het Lagerhuis heelt gisteren na kort debat eene door de regeering ondersteunde bill aangenomen, bepalende dat ook aan de po litiebeambten het kiesrecht zal worden ver leend. FRANKRIJK. De werkstaking te Decazeville heeft zich thans tot Firmy uitgebreid. De werklieden aldaar hadden tot dusver geen gehoor gege ven aan de aansporingen van Basly en de arbeiders te Decazeville, doch Maandag mid dag, toen na den rusttijd het werk zoude wor den hervat, plaatsten eenige mijnwerkers zich voor de schacht en riepen „Niet meer ge werkt." Daarop werd in de mijn het werk gestaakt en sloten zich 1250 arbeiders van Firmy bij de werkstakers te Decazeville aan. Door dit feit worden even zooveel andere werk lieden tot werkstaking gedwongen, daar de maatschappij tot exploitatie van de hoogovens en smeiterijen, die dagelijks 260 ton steen kolen uit Firmy ontving, bij gebrek van kolen zich genoodzaakt ziet hare inrichtingen te sluiten. De commissie voor de begrooting beeft be sloten de nieuwe lsening van 900 millioen aldus aan te wenden, 475 millioen aan de spaarbanken en de caisse de retraites waar voor eenvoudige schuldbewijzen afgegeven zijn en 425 millioen, die bij openbare biljetten zijn uitgegeven. De leening zal zijn een 3<>/0 amortisabele, met toewijzing en aanneming van inschrijvingen van fr. 3 rente. De commis sie heeft het geheele ontwerp met 16 tegen 5 stemmen aangenomen. GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft volgens be richt uit Athene nieuwe bestelling van leef tocht en ammunitie gedaan en zoude be sloten hebben ook de drie laatste klassen der reserve op te roepen. HET OOSTEN. Men bericht uit Konstantinopel, dat de mogendheden het Turksch-Bulgaarsche trac- taat willen bekrachtigen met de eenvoudige bepaling, dat de Vorst van Bulgarije gouver neur van Oost-Rumelie zal zijn zonder iets meer en zonder de bijvoeging tot waarbor ging eener nieuwe benoeming na verloop van vijf jaren. De mogendheden raden Vorst Alexander hiermede genoegen te nemen. Er bestaat alleen daarover verschil, dat eeniga Alexanders toestemming voor de conferentie wenschen, opdat hij later geen bezwaar make, terwijl andere het tractaat willen teekenen, verwachtende dat de Vorst er later mede zal instemmen. Schiedam, 1 April 1886. De Uitslag der verkiezing van een lid van den Gemeenteraad ter vervulling van de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Vrijland, is als volgt: Uitgebracht werden 655 stemmen, van onwaarde 32 stem mer, zoodat het aantal geldige stemmen 623 en de volstrekte meerderheid 312 stemmen bedroeg. Daarvan werden uitgebracht op den beer J. Tak 325, op den beer C. J. Wonter- lood 233 en op den heer J. Hoek 45 stem men terwijl de overige stemmen over ver schillende personen verdeeld waren, zoodat tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de beer J. Tak. {Aan onze lezers binnen de stad reeds per bulletin medegedeeld.) Heden middag omstreeks 41/2 ure is in de Lange Kerkstraat de kleine Rosina Vos te water geraakt, doch onmiddellijk gered door den heer de Vormer Jr., die zich daartoe niet te water behoefde te begeven. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bij het 2e bat. van het 2e reg. inf. te Maastricht geen plaatsvervangers of nummer- verwisselaars mogen worden ingedeeld, maar alleen lotelingen uit Maastricht en, voor zoo- noodig, nit den naasten omtrek. Men brengt dit besluit in verband met de uitvoering van het dislocatieplanwaarbij het vermelde 2e bataljon is aangewezen om te Maastricht garnizoen te blijven honden. De Haagsche correspondent vstndeZutf. Ct deelt mede dat onze minister van Koloniën, de heer Sprenger Van Eyk, binnenkort in het huwelijk zal treden. Zijn verloofde is 23 jaar oud.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1