9e Jaarg, Zondag 4 en Maandag 5 April 1886. No. 2444. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bü flit Barnier tehnort een Bpeisel. SinnMandsrfy JqicMeit. üijpait ©spicht. Bureau: M a r k t, E, 3 57. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De berichten omtrent den opstand in '.ruguay zijn zeer verward. Terwijl gisteren de nederlaag der opstandelingen werd gemeld, wordt heden weder in een nieuw telegram het eerste bericht hunner overwinning bevestigd. Terzelfder tijd wordt gemeld, dat de regeering pogingen in het werk stelt, om een nieuwe leening tot een bedrag van vijftig millioen te sluiten. BELGIË, Nadat de rust in het land door de krach tige maatregelen der regeering is hersteld, is zij er op bedacht nieuwe onlusten in de toekomst te voorkomen, vooral de door de socialisten aangekondigde manifestatie te Brussel op 13 Juni a. s. houdt zeer hare aandacht bezig. Gisteren hielden de ministers Beernaert Devolder en Thonissen eene ver gadering met den burgemeester Buis, den procureur-generaal Bosch, generaal Stoefs en andere militaire autoriteitenin onderling overleg werd besloten, de op 13 Juni door de socialisten te houden demonstratie te ver bieden. DUITSCHLAND. De kerkelijk-politieke wet is opnieuw het onderwerp van beraadslaging geweest in de commissie van het Pruisische Heerenhuis, waarheen ze weder was verwezen. De ver gadering des middags bijeengekomen werd op verzoek van mgr Kopp tot 's avonds verdaagd, als toen deelde de bisschop mede, dat hij niet in staat was de bereidwilligheid van den Paus tot de verlangde aangifte der geestelijken mede te deelen, hoogstens kon hij het vooruitzicht ge ven, dat de namen van hen, die voor de thans vacants pastoorsplaatsen zullen benoemd wor den, zouden worden medegedeeld hij verzocht zijne amendementen aan te nemen. Dr. Miquèl en van Manteuffel wenschten echter de aan neming van de amendementen der commissie. De minister von Goszler betuigde geen inlich- tingen te kunnen geven, daar hij een afwach tende houding moest aannemen ook is de behandeling in het Heerenhuis zelf, men zegt op verzoek van Prins Bismarck voor onbe- paalden tijd uitgesteld. De regeering onder handelt voortdurend met den Paus, voorname lijk over de verplichte aangifte de gezant von fcchlozer is uit Rome te Berlijn ontboden om daaromtrent nieuwe instruction te ontvangen Von Bismarck vierde den lsten dezer onder groote deelneming zijn 71sten verjaar dag van verschillende zijden ontving hij rijke geschenken. In den Pruisischen landdag is het ont werp tot het verleenen aan de regeering van een crediet van 100 millioen voor het aan- koopen van openvallende gronden in Polen, ten einde het nederzetten van Duitschers in de Poolsche provinciën te bevorderen in be handeling gekomen. De verschillende artike len werden met eenige wijzigingen, door de commissie daarin gebracht, aangenomen. In den Rijksdag werd bij hoofdelijke stem ming het wetsontwerp tot verlenging der socialistenwet na de wijzigingen, daarin bij de tweede lezing gebracht, met 169 tegen 137 stemm en aangenomen, zoodat het bestaan der wet weder voor twee jaren is verzekerd. ENGELAND. Nu het schijnt, dat de Jeren eindelijk de vervulling hunner sedert lang gevormde wen- schen zullen bekomen, beginnen ook de Schot ten zich te doen gelden. Zij ook willen een nationaal parlement te Edinburg. De Iersche Home Rulers dreigen echter elk voorstel be treffende een Schotsch parlement te doen vallen, indien de liberale Schotten zich tegen de zelfregeering van Ierland blijven verzetten. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat er daar sprake is van het weder bijeenkomen der conferentie op 5 dezer, in verband daar mede zou het vertrek van Gadban Effendi uitgesteld zijn. HET OOSTEN. De toestand in het Oosten begint meer en meer ernstig en dreigend voor den Europee- schen vrede te worden. De Vorst van Bulgarije speelt op 't oogenblik een belangrijke rol in het groote drama, dat daar wordt opgevoerd. Hij blijft steeds weigeren de overeenkomst met Turkije aan te nemen, zoolang aan zijne wenschen niet wordt voldaan, niettegenstaande den dringenden raad der mogendheden, de pressie van Turkije en de bedreigingen van Rusland. Wat zijne houding bedenkelijk maakt, is dat hij waarschijnlijk door sommige mogend heden in het geheim ondersteund wordt; de Vorst is toch te veel diplomaat, om alleen op eigen krachten steunend, aan geheel Europa weerstand te bieden. Veilig mag men dan ook aannemen, dat zijn gedrag te Konstantinopel met welgevallen wordt beschouwd als een verzet tegen de inmenging der mogendheden in de zaken van den Balkan. Rusland ziet echter de houding van Prins Alexander en zijne geheime betrekkingen met de Porte met verkropten toorn aan. Het vreest, dat de Vorst in het eind zijn doel zal bereiken, dat een sterken en onafhankelijken staat in den Balkan zal worden gesticht, die als een ge duchte vesting zal zijn, welke de Russische heerscharen den weg naar den Gouden Hoorn zal versperren. Niet onwaarschijnlijk klinkt dan ook het bericht, dat Rusland op het punt taat geweldadig in de zaken van den Balkan in te grijpen en dezen gordiaanschen knoop met het zwaard door te hakken. Schiedam, 3 April 1886. De minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een som van f 50, door een onbekende, onder het postmerk Gouda van 30 Maart jl.ten bate van 's Rijks kas ingezonden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Dinsdag aanstaande niet plaats hebbeD. Bij Kon. besluit is aan den heer A. R. Van der Heyden, op zijn verzoek, eervol ODtslag verleend als commissaris van politie der voor- malige gemeente Delftshaven, thans gemeente Rotterdam. Door de synodale commissie der Chr. Gerei, kerk is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, het verzoek inhoudende, het voorstel der regeering omtrent art. 16S der Grondwet te verwerpen, dat artikel zelf te verwijderen, en de financieele betrekking tusschen den Staat en sommige in het rijk bestaande kerkgenootschappen zoodanig te regelen, dat bevoorrechting van het eene kerk genootschap boven het andere ophoude, door aan geen enkel kerkgenootschap subsidie of restitutie toe te kennen. De gezagvoerder van de Loch Broom, welk schip met de Java in aanvaring is geweest, rapporteert dat daardoor de boeg van zijn schip belangrijk werd beschadigd. Hij bleef den geheelen nacht in de nabijheid der plaats waar de aanvaring had plaats gehad, met het oogmerk om de vier man van de Javat die op zijn schip waren overgeklommen, terug te kunnen geven, en ook om desnoods assis tentie te verleenen. Des ochtends ziende, dat een stoomschip zich bij de Java bevond, vervolgde hij de reis naar Londen her waarts. De Loch Broom is in het Albertdok opge nomen, om te repareeren. In verband met het voornemen om een anti-socialistischen Bond in het leven te roepen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1