JHrnrntlandscfy S^tchlm. op de bedelarij, des nachts gepleegd, alleen of in benden, met bedreigingen, afpersingen van geld en aanrandingen der vrijheid van den arbeid. De straffen waren respectievelijk van 3 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf. Heden zou de zaak der overige beschuldigden in behandeling komen. DUITSCHLAND. Het bericht dat Bismarck om redenen van buitenlandsche politiek tot meerdere conces- siën aan den Paus bereid is, wordt op ver schillende wijze bevestigd. Nadat de gezant von Schlozer, die uit Rome te Berlijn is gekomen om nieuwe in- structiën te ontvangen, Vrijdag bij den Keizer op audiëntie was geweest en herhaalde samen komsten met Bismarck en von Goszler had gehad, heeft de regeering plotseling de leden der bekende commissie van het Heerenhuis tot eene buitengewone zitting op gisteren per telegraaf opgeroepen. Wat in deze zitting is voorgevallen, is niet bekend geworden, maar naar alle waarschijnlijkheid heeft de regeering eene uitbreiding van het oor spronkelijk ontwerp voorgesteld en een ge heel nieuw ontwerp aangekondigd. Alles schijnt intusschen aan te duiden, dat zij tot eene uitgebreide herziening der Meiwetten wil over gaan en een einde aan den strijd maken, mits haar prestige tegenover de publieke opinie door eene kleine tegemoetkoming van den Paus ongerept blijven. GRIEKENLAND. De Minister van Oorlog, heeft bij de in spectie van de forten te Arta voor zijn ver trek aan de officieren opgedragen den man schappen mede te deelen, dat zij bestemd zijn om de eer des vaderlands te handhaven en niet naar hunne haardsteden zullen terug - keeren, voordat die eer is gewroken. HET OOSTEN. Gisteren heeft de conferentie te Konstan- tinopel het protocol houdende de bekrachti ging van de zaken in Oost-Rumelie onder teekend. Te Sophia werd bij gelegenheid van den geboortedag van den Prins van Bulgarije in de hoofdkerk een »Te Deum" gezongen. Het geheele corps diplomatique was daarbij tegen woordig alleen de Russische gezant ontbrak, wat te Sophia veel opspraak heeft verwekt. Schiedam, 6 April 1886. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht zijn de mazelen binnen deze gemeente epidemisch verklaard. De Regeering heeft haar ontwerp art. 194 Grondwet aldus gewijzigd: Het geven van onderwijs is vrij, behoudens bet toezicht der overheid en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, het onderzoeken naar de bekwaamheid en zede lijkheid des onderwijzers; een en ander door de wet te regelen. Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeeringde inrichting daarvan wordt door de wet ge kegeld. De wet bepaalt, of en in hoever aan bij- •zondere scholen onderstand nit openbare kas sen kan worden verleend. In of voor elke gemeente behoort het lager onderwijs te voldoen aan de behoeften der be volking. Voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, geschiedt dit van overheids wege, in openbare scholen, voor onvermogen- den kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld. De openb. scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdiens tige gezindheid. De Koning doet, enz. Wanneer, dus redeneert de Standaard, in een huisgezin twee broeders twist hebben, bestraft de verstandige vader hen niet in aller bijzijn maar roept hen ter zijde en brengt hen tot eenheid van meening. Hierin slaagt hij in den regel, maar zijne poging mislukt, als hij zijne pogingen beproeft in tegenwoor digheid van anderen. Misplaatste ijdelheid komt daar in het spel. Zoo is het ook in de Tweede Kamer gegaan. Hadden de partijen ieder aan eenigen harer afge vaardigden opgedragen in comité een regeling te zoeken omtrent art. 194, er ware wellicht een oplossing gevonden; nn men het heeft gedaan ten aanhoore van heel het land, wil de een niet buigen voor den ander, en de zaak mislukt. Toen de kwestie in het Parlement kwam, had zij gereed moeten zijn wat in het Parle ment komende, niet gereed is, komt er nooit. De Haagsche chroniqueur der „N. Gr. Ot." verhaalt van een invloedrijk kamerlid vernomen te hebben dat, wanneer de grondwetsher ziening geen voortgang heeft, de Tweede Kamer ontbonden zon worden. ten pijl venijn in de wonde heeft achterge laten. (21) De Hollandsche Maatschappij van Land bouw is voornemens de 32e algemeene tentoon stelling van vee, voortbrengselen van en werk tuigen voor den landbouw te houden te Gorin- chem, op 9 tot en met 14 September 188^.Er zullen worden uitgeloofd gouden, verguld zil veren en bronzen medailles. De algemeene vergadering wordt gebonden op Vrijdag 10 September. De trekking van de loterij heeft plaats op Donderdag 16 Sept. Aan het Hand. wordt nit Rotterdam ge schreven Het personeel der Rottcrdamschc Suikerraffinaderij te Sahoonderloo is thans op een getal gebracht in overeenstemming met het werk en zal voorloopig geen verdere inkrimping meer ondergaan. Nog dezer dagen werden 25 man ontslagen. De loonen, die aanvankelijk, waren verlaagd, ten einde niet genoodzaakt te zijn op eenmaal een groot getal werklieden weg te zenden, zijn voor de o ver blij v enden weder op het vroegere cijfer gebracht. De di rectie heeft dus, boe moeielijk cok voor haar industrie de toestand was, zooveel mogeljjk de belangen van haar personeel behartigd ook door den werklieden ruim tijd te geven om naar een middel van bestaan om te zien. Er is sprake van eene verplaatsing van mgr. Spolverini, apostolisch gezant te 's Hage naar Brussel. Aan de Israëlitische militaiien wordt tot viering van hun Paaschfeest van 16 tot en met 28 April a. s. verlof of vrij van dienst verleend. De schr. van den Haagschen brief in de „N. Gron. Ct." maakt gewag van de liefde van het kleine prinsesje voor hare vogeltjes. Zij bezit eene menigte allerliefste diertjes, die zich door schoon gezang en uiterste makheid onderscheiden. Het kind is echter zoo dol op haar schat, dat haar koninklijke vader heeft besloten de kooien naar zijne vertrekken over te brengen, omdat zijn dochtertje door hare lievelingen te veel van hare studiën en andere bezigheden werd afgetrokken. Nn, mag het aardige kind twee malen daags hare vogeltjes opzoeken en voederen en komt zij daartoe in de vertrekken haars vaders, belast en beladen met allerlei lekkernijen, waarop haar pleegkin deren verzot zijn. Zoo draagt zij voor den eenen vogel een stukje vijg, voor een anderen een klontje, voor een derdeii hennipzaad enz. bij zich en wordt zij dientengevolgo bij haar komst in de kamer door een luid gejubel ver welkomd. In het jongste nummer van Recht voor allen de gebenrtenissau ia België besprekende, zegt de heer-Z7A?//««-kapitalist-proletariër Domela Nieuwenhuys o. a. Bloed heeft er gevloeid, en hat is den pro letariërs een teeken, hoe zij worden neerge schoten zoodra zij opkomen voor hun recht 11). En verder -. Is het waar, dat Brussel op 500 plaatsen in brand is gestoken?? Hoeden af voor zulke practische werkmakers. Voorts wordt generaal Van der Smissen een beul genoemd en krijgt Van Raay wegens diens onthullingen, er van langs. Do mela noemt hem een rot lid, een gevaarlijk sujet, die lasterde en loog en de oneerlijkste wapenen gebruikte; die politie-dienst deed en partijgenooten aanklaagde, enz. enz. De woede, welke uit dit alles spreekt, zegt voldoende, dat de door den uitgetreden citoijcn afgescho- Naar men verneemt, hebben de sinds lan gen tijd aanhangige plannen bij de Haagsche tramway-maatschappij tot het in dienst stellen van eene stoomtram, in plaats van eene paar dentram, voor hot traject 's-HageDelft, veel kans spoedig tot uitvoering te komen. De werkstaking te Enschedé duurt nog voort. De heeren Saholten hebben geweigerd, in de voorstellen der werkstakers te treden. Met 1 April is een belangrijke wijziging in werking getreden in den loop der treinen op den Noord-Brabantsch-Duitschen Spoor weg. --«rajooow— VLAARDINGEN. Van de werf van den scheepsbouwmeester W. v. d. Windt alhier is met goed gevolg te water gelaten de logger A. J. Fernim, voor rekening van mejnffr.de wed. Dijkhuizen te Scheveningen, zullende ge voerd worden door stuurman L. Spaans, be stemd voor de haring- en trawlvisscherij. OUWERSCHIE. Heden nacht is tusschen 12 en 1 ure onder deze gemeente eene vigilante, komende van Delft en bestemd naar Rotter dam, te water geraakt. De twee personen, die er in zaten, zijn op het droge gehaald en ook de koetsier kwam met den schrik vrij. KRALINGEN. In den Hoogdienst op Zondag jl. nam de Weleerw. Pastoor C. Scheibenrling, benoemd tot Pastoor te Vogelensang, afscheid van zijn Parochianen naar aanleiding van de woirden „Genade en vrede zij n ten allen tijde". Zijn rede maakte op de talrijke schare een diepen indruk. Tegen den middag, naar de 2V. Rott. Ct mededeelt, begaf zich eene commissie uit de vereenigingen, welke aan het initiatief van den wel-eerw. heer Scheiberling haar ontstaan te danken hadden, zich naar de pastorie, waar toen bij monde van den oudsten kapelaan, den wel-eerw. heer J. T. J. Pilbry, den pastoor dank gezegd werd voor het vele goede door hem in het belang der R. K. gemeente ver richt, hem daarbij als bewijs van erkentelijk heid namens alle parochianen een som gelds overhandigende, het overlatende aan den wel- eerw. heer Scheiberling welke bestemming hij daaraan wilde geven. De geachte pastoor,, zichtbaar aangedaan, dankte voor deze blijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2