9e Jaarg. Vrijdag 9 April 1886. No. 2448. SmittitlairdBcty Juichten. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Markt, E, 3 57. gJjoipcflt (fwpdtt. DENEMARKEN. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertenliön t Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. Dat de regeering langzamerhand de troe pen uit de oproerige provinciën terugtrekt, kan wel als een bewijs dienen, dat de rust is hersteld. Generaal van der Smissen heeft gisteren met zijn staf Bergen verlaten en is naar Brussel teruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft hij een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat aangezien de orde is hersteld, de troepen geleidelijk; zullen worden terugge roepen. De voorschriften omtrent het aan houden van anarchisten in gemeenten, waar de hulp der militaire macht is ingeroepen worden ingetrokken. De opperbevelhebber brengt zijnen dank aan de troepen voor den ijver, door hen bij de jongste gebeurtenissen betoond. Dat de toestand nog niet geheel zuiver is blijkt uit een bericht uit Brussel, waarin gemeld wordt, dat er een oproerige beweging is uitgebroken te Ninove een klein stadje in Oost-Vlaanderen, op aanvraag van het gemeentebestuur zijn er gisteren mid dag 600 man van het garnizoen van Gent met een exprestrein heen getrokken. Volgens bericht uit Kopenhagen is eene besmettelijke longziekte onder den veestapel te Kolding in Jutland uitgebroken. Op bevel van de overheid is het aangetaste vee afge maakt en het overige afgezonderd. Van deze maatregelen is der Engelsche regeering kennis gegeven. DU1TSCHLAND. Het wetsontwerp tot bevordering van Duit- sche nederzettingen in de Poolsche provinciën is gisteren in het Huis der afgevaardigden met 214 tegen 120 stemmen ongewijzigd aange nomen. De heer Magdzinsky heeft namens de Poolsche partij bij het begin der zitting verklaard, dat zij niet verder aan de beraad slaging over dit onderwerp kal deelnemen, dat hoewel het bij de tweede lezing door de meerderheid was aangenomen, evenzeer met de grondwet als met de humaniteit en de internationale verdragen in strijd is. De Polen zullen zich vergenoegen met elk artikel en ten slotte het geheele ontwerp af te stemmen. ENGELAND. De regeering heeft een nieuwen gezant bij het hof te Peking geaccrediteerd. De nieuw benoemde sir Walsham brengt hartelijke brie ven van de Koningin aan den Keizer van China over, waarin de Vorstin schrijft, dat door de imijving van Birma, Engeland en China ge- buren zijn geworden. Zij hoopt dat beide rijken altijd goede naburen zullen zijn en betuigt hare vriendschappelijke gezindheid jegens het Hemelsche rijk. De gezant heeft naar Peking geseind, dat hij door een anderen specialen ambassadeur gevolgd wordt, die den Keizer eene ridderorde met brillanten van wege de Koningin zal ter hand stellen. FRANKEIJK. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde in de Kamer mede, dat de toestand te Deca- zeville niet is verbeterd. De beide gevangen genomen journalisten zijn door drie andere afgevaardigden van socialistische bladen te Parijs vervangen. Zij werden door eenige hon- derde werkstakers met Basly aan het hoofd en voorzien van de driekleurige vlag ont vangen. De regeering zal eene machtiging aanvragen om liet Kamerlid Basly gerechte lijk te vervolgen. De President der Republiek ontvangt voort durend brieven van bisschoppen, waarin adhae- sie betuigd wordt aan het schrijven door den Kardinaal Aartsbisschop van Parijs tot hem gericht, dat onder alle partijen grooten indruk gemaakt heeft. Zaterdag jl. was de dag, door den Parij- schen gemeenteraad bepaald, voor de uitdrij ving der Zusters van den H. Vincentius a Paulo uit het huis voor verlaten kinderen in de rue Denfert Rochereau doch de zusters hebben geen manifestatie willen uitlokken en hebben daarom reeds Vrijdagochtend in alle stilte het gebouw verlaten. Dit gesticht werd in 1643 met den krachtigen steun der Christe lijke liefdadigheid door den grooten Vincen tius opgericht. Hij bracht er de verlaten kinderen heen, die hij op de straten vond. Hoe dikwijls heeft hij msst die kleine veria tenen op den arm niet den drempel van dat huis overschreden. Degroote verdiensten der zusters van dit gesticht voor de maatschappij was zoo algemeen erkend, dat zij zelfs onder de revolutie en het schrikbewind ongestoord in het huis bleven. In 1814 nam de stad het bestuur over onder verzekering het Gods - dienstig onderwijs te zullen behouden. De inrichting, waarin gemiddeld 500 kinderen verpleegd worden, werd bediend door 27 zus* ters met behulp van 65 dienstboden de zus ters genoten 200 fr. per jaar, de dienstmeis jes 27 fr. per maand. Na de H. Mis in de kleme kapel, die achter hen gesloten werd, te hebben bijgewoond, verlieten de zusters het gesticht en met hen 54 dienstboden, waaron der vele bejaarden, die niet het minste voor uitzicht hadden doch liever verkozen het lot dier vrouwen te deelen dan mede te werken aan de goddelooze plannen van den Parijschen gemeenteraad. Terwijl deze schaar dooreen achterdeur, om geen vertoon te maken, het gesticht verliet, traden de wereldlijke dienaar» van den Raad met opgeheven hoofd het ge sticht binnen, vijf hoofdopzichters van 2100 fr., 8 opzichters van 1800 fr., 12 onderopzich ters van 1400 fr. en ten laatste 54 nieuwe dienstmeisjes, te samen genietende 41.700 fr. tegen 5400 fr., die de zusters genoten. De algemeene secretaris van het eomité voor openbaren onderstand, hield een rede, waarin hij een beroep op het personeel deed. tot getrouwheid en opoffering voor de repu bliek. De beruchte Marianne der Republiek zal dus de plaats innemen van haar, die de arme veriatenen zoolang tot eene liefdevolle moeder waren. HET OOSTEN. Nadat door de gezanten der mogendheden te Konstantinopel in conferentie vereenigd het protocol der Turksch-Bulgaarsche con- ventie was onderteekend, hebben zij eene ge lijkluidende nota naar Athene geseind om de Grieksche regeering van dit feit in kennis te stellen haar te gelijkertijd vermanende een einde aan den abnormalen toestand in Grie kenland te maken. Volgens berichten uit Athene bij de Stan dard ontvangen, gelooft men daar niet dat de regeoring ofschoon over de meerderheid in de Kamers beschikkende aan hare oorlogs plannen zal vasthouden, indien de oppositie in haar tegenwoordig verzet volhardt. De berichten omtrent de toebereidselen van Rusland tot den oorlog worden uit St. Peters burg tegengesproken en als beursmanoeuvres gebrandmerkt. Men verwacht integendeel een vreedzame oplossing der Bulgaarsche kwestie,, Een bericht uit Konstantinopel schijnt deze verwachting te bevestigen, daar gemeld wordt, dat Prins Alexander voor de internationale be slissing wijken en de overeenkomst van Tur kije met de mogendheden aannemen wil. Schiedam, 8 April 1886. Heden is het de 62ste vei jaardag van de Znster des Konings, K. H. K. H. Prinses Sophia der Nederlanden, Groothertogin van Saksen-Wei mar-Eisenach. Op de gebruikelijke wijze werd deze gedenkdag te dezer stede herdacht. Bij koninklijk besluit van 5 April is be noemd bg de dd. schutterij te Schiedam tot len luitenant: de heer A. B. Meilink.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1