Rechtszaken. Het derde amendement strekt om het laat ste lid Tan art. 25 te verduidelijken. Wanneer al de nakomelingen van de vrouw, die bij opvolging tot de Kroon is geroepen, zijn overleden, moet, ingevolge de bedoeling van het laatste lid van dit artikel, de Kroon, overgaan in de volgende vrouwelijke lijn uit het stamhuis, waartoe die vrouw door ge boorte behoorde. Er staat echter „In de vol gende vrouwelijke lijn uit het regeerende stamhuis". Maar dit is niet jnist, want op het oogenblik, waarop die overgang moet ge schieden, kan door het regeerend stamhuis niet meer worden verstaan het stamhuis, waartoe die vrouw door geboorte behoorde. Immers, alsdan is na dit laatste de Kroon reeds in minstens één, maar wellicht in twee of meer stamhuizen overgegaan. Duidelijkheidshalve wordt daarom de wijziging voorgesteld. De heeren 2E, Mackay, LohmaD, Vermeu len, Schaapman, Rnys en Beelaerts hebben voorgesteld, de eerste drie alineas van art. 194 der Grondwet te lezen „Het gaven van onderwijs is vrij. >Het toezicht van de overheid op bet on derwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager onderwijs betreft, de aan den onderwij zer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. »In de kosten van het bijzonder onderwijs, hetzij dit al dan niet voldoet aan het in het voorlaatste lid bepaalde vereischte voor open bare scholen, kan nit openbare kassen worden bijgedragen. De wet bepaalt of en naar welke regelen die bijdragen zullen worden verleend." Zij hebben gemeend, dit amendement te moeten splitsen en in het belang eener gelei delijke behandeling de wijzigingen voor te stel len op de verschillende alinea's van het Re- geeringsartikel. Bjj de gisteren gehouden verkiezing van twee hoofdingelanden en een hoofdingeland plaatsvervanger in het 5e district van Delfland ter vervulling der plaats, die door de benoeming van den hoofdingeland jhr L. P. Quatlesvan Ufford tot hoofdheemraad is opengevallenen "der plaatsen door aftreding van de heeren T. H. B. Snijders als hoofdingeland en L. C. floogendoorn als plaatsvervanger, zijn ge kozen tot hoofdingelanden de heeren mr. R. Th. Bijleveld en Jan van Stralen, en tot plaats vervanger jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland. Het civiel geding in zake den kerkelijken strijd te Amsterdam is heden ter rolle der arrondissements-rechtbank, eerste kamer, inge schreven. De pleitdag zal later bepaald worden. In De Meubelmakerhet orgaan van den Algemeenen Meubelmakersbond,afd. Nederland wordt de staf gebroken over de deelnemers aan den wedstrijd, door 't Nederlandsch Dan- delsmuseum georganiseerd. Le Meubelmaker beweert dat, over 't geheel genomen, het werk niet voor de aangegeven prijzen kan worden vervaardigd, en de werkman het slachtoffer zou worden, als de fabrikanten aan hun woord werden gehouden, om zulk werk ge zegeld voor deDzelfden geringen prijs te leveren. Uit Groningen wordt bericht dat aldaar de vocrioopige statuten zijn vastgesteld van een Nederlandscbe Kamer van Landbouw. Deze over geheel het Land zich uitstrekkende Bond moet, naar de meening van de oprichters, vormen het vereenigingspnnt voor alle land bouwers, die verlangen een einde gemaakt te zien aan de stiefmoederlijke behandeling van den landbouw en een beteren toestand voor dat bedrijf wenschen te zien geboren worden. Het voorloopige plan zal in een na dere vergadering in het centrum des Lands verder vastgesteld worden. Alvast is men het in Limburg en in Groningen (natuurlijk onder de deelgenooten van deze plannen en voorne mens) eens. Overal wil men plaatselijke Ka mers van Landbouw opgericht zien, die dan te zamen de Algemeene Kamer zullen vormen. AssCt.) Men schrijft aan de L. Ct..' Vrij waarschijnlijk zal het weer in deze lente den volgenden loop hebben Den geheelen win ter heeft de zuidwestenwind bijna niet, daaren tegen de oostenwind zeer veel gewaaid. Er kwamen derhalve geen stormen voor en de oostenwind woei steeds zwak. Nu is het jnist omgekeerd en de zuidwestenwind herneemt met opvolgend stormweer en regen ziju rechteu. Ook op verscheidene plaatsen heeft het reeds geonweerd, omdat de temperatuur voor April eensklaps te warm was geworden. Daarop volgt in Mei of vroeger een keerwind, droogte, schraal weer, dat allen groei tegenhoudt en misschien wel nachtvorst. Het behoort toch geenszins tot de zeldzaamheid, dat de be ruchte koude Meidagen zich doen gevoelen. nOfWQQQOOQr-wi KRALING-EN. Uit den staat van de bevol- king naar de onderscheidene godsdienstige ge zindten over 1885 alhier blijkt, dat het leden tal der Ned. herv. gemeente bestaat nit 5154 m. en 5351 v., totaal 10505; roomsch katb. 965 m. en 1038 v., totaal 2003; Fransen herv. 50, Engelsehe 2, Schotsche 4, Anglikaansche episc. 3, evangelisch lnth. 245, doopsgezinden 29, re monstranten 96, christelijk afgescheidenen 125, oud R. kath, 23, Ned. israël. 18, tot geene genoemde gezindten behoorende 20. Totaal 13125 zielen. DELFT. De gemeenteraad hield zich gisteren bezig, met het doen van eenige benoemingen van regenten en regentessen voor liefdadig heids-instellingen. VervolgeDS werd gunstig beschikt op een adres van den heer J. C. M. Gaarlandt, zoodat weldra zal worden over gegaan tot verbouwing van den Stads Doelen. Verder kaarde de raad het plan goed tot aan leg van wandelwegen op het terrein »Het Balkengat," terwijl ten slotte mede gunstig beschikt werd op het verzoek der vereeniging „Lycurgus," van gedurende twee dagen C30 April en 1 Mei) het vroegere gymnasiumge- bonw te mogen gebruiken voor huisvesting van de turners, die aan het alsdan te houden concours zullen deelnemen. ZAANDAM. De deelneming in de zaan- landsche waterleiding neemt toe en is alhier en te Wormerveer zeer voldoende, maar in de gemeente Koog aan de Zaan en Zaandijk minder, en te Krommenie zeer gering. As- sendelft en Westzaan zijn niet aangesloten. NIEUWEDIEP. Gisteren avond zijn door de vischsloep Tivee Gezustersschipper Riet dijk, alhier aangebracht 55 vaten petroleum, die op de Amelander vlakte (54°52 N. B.) drijvende waren gevonden. De schipper be richt, dat hij op dezelfde hoogte veel wrak hout is tegengekomen, waaronder zich eene wit geverfde zeemanskist bevond. ZEIST. Woensdag werden alhier met een drie- wieligen vélocipède proef- of liever oefenings- ritten gedaan, met het doel om ze in gebruik te stellen voor den dienst der postpakketten te dezer plaatse. Deze driewieler is van engelsch fabrikaat. Zij is voorzien van twee kisten, een groote van boven en een kleinere van onderen. De constructie is nagenoeg dezelfde als van an dere driewielige vélocipèdes. ZUTFEN. Dezen zomer zal te dezer stedei een rozententoonstelling gehouden worden door do alhier bestaande afdeeling van Tuin bouw en Plantkunde. De gemeente beeft twee gouden medailles beschikbaar gesteld. BA VEL. Door Z. D. Hoogw. Mgr. P. Ley ten, bisschop van Breda, is de eerste steen ge legd voor de nienwe parochiekerk alhier. Zooals men weet, was deze gemeente de laatste standplaats van Z. D. Hoogw. als pastoor. BERGEN-OP-ZOOM. Door den heer Paul Wittouck, is aan het gemeentebestuur spoed- eischende aanvrage gedaan om gemeentegrond in erfpacht te bekomen tot oprichting eener maltrcseris-fabriek. De bereiding van maltrose eene montachtige ^tof is eene nienwe industrie, die in de hier te lande tot dusver gevolgde wijze van brouwen eene verandering zou brengen. HEERLERHEIDE. In den nacht van Maan dag op Dinsdag is onze geachte pastoor, de wel- eerw. heer Dautzenberg, overleden. Ofschoon eerst sedert drie weken a an het, hoofd onzer paro chie staande, had de waardige herder zich de algemeene achting verworven, zoodat zijn verscheiden levendig wordt betreurd. VENLOO. De nieuwe spoorbrug alhier zal naar alle waarschijnlijkheid nog in het laatst dezer maand dei staat overgegeven worden, om dienst te doen voor het drukko treinen- verkeer, terwijl de oude spoorbrug dan uit sluitend zal gebruikt worden voor voetgan gers en voertuigen. Beide bruggen zullen echter bijna een halven meter op hare pijlers stroomafwaarts verschoven moeten worden, en om den dienst niet te belemmeren stelt men zich ten doel, dit grootsche werk in één nacht te volbrengen. GULPEN. De politie heeft in de laatste dagen de banden vol werk met over de Bel gische grenzen gebrachte Duitschers, welke de omgelegen plaatsen bedelende afloopen. Allen missen de noodige papieren hun eenig paspoort bestaat in een exemplaar van den bernchten »Volk6catechismns" van A. Defuis- seanx. Onder degenen, welke heden gearres teerd werden, was er een, welke in bezit was, behalve van voornoemd exemplaar, van twee in de Fransohe taal geschreven bedelbrieven, welke geadresseerd waren aan 't Redemptoris ten-klooster te Wittem. De politie heeft beide brieven in beslag genomen. MAASTRICHT. Met het oog op de werk stakingen in Belgis heeft de politie het noo- dig geacht, hier eenige voorzorgsmaatregelen te nemen, om bij eventneele gebeurtenissen dadelijk handelend te kunnen optreden. Zoo zijn de militaire wachten's nachts ver sterkt en zijn eenige marechaussees gelast, met de politie nachtdienst te doen. Deze week zijn hier en daar glasruiten ingeworpen, doch dit is uit baldadigheid ge schied, zoodat aan deze feiten geen bijzonder gewicht kan worden gehecht. Op alle fabrieken gaat het werk rustig voort. DEN HAM. Door de politie is afgemaakt een hond, verdacht van hondsdolheid. Het dochtertje van den eigenaar is door het dier gebeten, terwijl reeds een kalf, een varken, benevens nog twee honden door den verdach ten hond aangevallen en gebeten waren. Laatst genoemde dieren zijn op last van den burge meester afgemaakt. In de beide zaken, de vorige week mede gedeeld, deed de rechtbank alhier heden uit spraak. Zij veroordeelde W. H. van S., smid en verlakker, wonende te Gouda, wegens diefstal van eene rol lint, tot twee maanden celstrafen P. J. M. wegens diefstal van een schilderij te Schiedam en laudlooperij, tot drie maanden celstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2