feettgde Saatsst* luig h tn. (Z. ct.) De talentvolle schilder Bronwers, van Hil versum, een leerling der Munchener school, is naar Jerusalem vertrokken, om daar bij zondere studiën naar de natuur te maken voor de oprichting van een groot panorama te Amsterdam. Volgens den Gelderlander zullen in dit tafereel tevens de verschillende lijdens-staties van ChristuB worden afgebeeld. Door vroegere werken onder anderen het fresco in het koor in de St. Jozefkerk te Haarlem, in de Kathedraal in Den Bosch en andere, heeft deze kunstenaar bewezen dat hij voor dusdanige taak volkomen bere kend is. Gisteren-ochtend ontstond op de Nieuw» markt te Amsterdam een geduchte vecht partij tusschen twee koopliedende een handelde ia porselein, de ander in oliekoe ken. Ze hadden elkaar reeds maanden achter een leelijk zitten aankijken, totdat het nu tot een uitbarsting kwam. Ze ranselden elkaar geducht af en kwamen bij de worsteling op een mand met porselein terecht, zoodat de geheele inhoud brak en de koopman groote schade leed. De oliekoekenman had een wond &an het hoofd gekregen. Een allertreurigst ongeval heeft zich te Londen voorgedaan. De 27jarige boekhande laar Arthur Marlow overleed dezer dagen, na een ziekte van slechts 12 uren. De dokters bevonden dat hij vergiftigd was. Men begreep niet hoe hij die in elk opzicht in gelukkige omstandigheden verkeerde, aan dat einde was gekomen. Aan zelfmoord viel volstrekt niet te denken. Des anderendaags helderde het geval zich op, toen zijn 18jarige vrouw wan hopig en handenwringend bekende, haar man scu „liefdedrank" te hebben gemengd onder zÜn wija, en wel op raad van haar vroegere mm, een boerenvrouw, die haar den drank had gebracht, ten einde te bewerken, dat Marlow te allen tijde zoo lief voor zijn vrouw zou blijven als hij in de drie maanden van hun huwelijk was geweest. Dadelijk na het toedienen van den drank was Marlow bewus teloos neergevallen. de vrijdenkerij en zedeljjkbeid twee dingen waren die niet te samen gaan Tot Zondagmorgen bedroeg het aantal door dolle honden gebeten personen, dat door prof. Pasteur behandeld is, 650. Van dezen zijn slechts twee overleden, namelijk de twee Kussen, die dooreen dollen wolf zeer gehavend waren. De zevende lijst der inschrijvingen voor het instituut Pasteur is bekend gemaakt. Zij wijst een cijfer aan van ruim 34,000 fr. In het geheel is er tot nu toe een som bijeen gebracht van omtrent 473.000 fr. Eene familie, wonende te Parijs aan de Quai Malaquais, hield Donderdag 1.1., receptie bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van een bloedverwant. Zooals gewoonlijk was de uitzet in een kamer grenzende aan een der salons tentoongesteld, waar de bezoekers el kander verdrongen, om het tentoongestelde te bewonderen. Toen te middernacht de recep tie was afgeloopen, ontdekte men dat een diamanten halssnoer, ter waarde van 30,000 francs was verdwenen. Men veronderstelt dat deze diefstal, met groote behendigheid en brutaliteit gepleegd, begaan is door een Ita- liaansche dame, die op de receptie was ver schenen, ofschoon geen der beide familiën tiaar kende. In België zullen, volgens koninklijk besluit van 29 Maart jl., de muntstukken van dat Land in het vervolg ten deele een fransch, ten deele een nederlandsch opschrift voeren.' Dat wil zeggen: men zal op het eene gouden,' ^1 veren of koperen stuk lezen Leopold IJ ot des Beigesop het andere Leopold 12 ■Koning der Belgen. Het gevolg zal zijn, dat men in de vlaamsche gewesten veel specie zal hebb.n met enkel fransch opschrift, in de waalsche provinciën evenwel met enkel vlaamsch opschrift. Want men kan de ver schillende stukken toch niet beletten, de taal grens over te trekken. Daarom vreest de ^dépendance, dat geen van beide deelen des Kijks tevreden zal zijn, en zij geeft den raad, Jot voorbeeld te volgen van de spoorweg- aartjes, waarop door geheel Belgie heen in -nee talen gedrukt staat wat het publiek er Qit heeft te leeren. Dus een munt in twee alen, die voor het geheele Land denzelfden lenst inderdaad bewijst. De heer Baudoux heeft aan een redacteur Kit a *igaro gezegd: „dat, ongelukkig- Lestaat >?edellJkhel(i der glasblazers bijna niet eerfQ t," er Baa<1°nx die zich aanstelde als ^T86 I?0 de libre Pensée' als een soti- 9 heeft dus ondervonden, dat Ie Nordhausen zijn een veertigtal personen ljjdende aan de trichinose, ten gevolge van het gebruik van trichinen inhoudend varkens- vleesch. De slagerij, waar dit vleesch ver kocht werd, is door de politie gesloten. Een adres met 208,827 handteekeningen is door de Stokholmsche vereeniging tot af schaffing van sterken drank aan Koning Oscar aangeboden, metverzoeb om na een overgangs periode van 10 jaar, alle productie van sterken drank te verbieden behalve ten gebrnike in de medicijnen of industrie. Het Congres der Vereenigde Staten heeft met groote meerderheid van stemmen een wetsvoorstel aangenomen, waarbij al de werk stakingen aan een scheidsgericht zullen moeten onderworpen worden. Onlangs werd bericht dat te Culebra, in de landengte van Panama, vijftig duizend kilo gram buskruit waren ontploft. Er zijn daar ter plaatse 2 it 3000 man werkzaam aan dat gedeelte van het kanaal, waarvan de ontgraving door de heeren Bekker, Van Seters Co is aangenomen. Tachtig Nederlanders behooren tot het personeel, waaronder de heeren Van Seters en Moet, de ingenieurs Meijjes en Van Kees, en de tijding van het ongeval bracht dus hier te lande nog al ongerustheid teweeg. Uit inlichtingen, ons geworden, blijkt echter dat de ontploffing niet te Culebra heeft plaats gehad, maar te Rio Grande, een paar uur verdei gelegen, waar geen Nederlanders werk zaam zijn. (J Zondag avond viel nabij Waremme een kind van acht jaar uit een spoorwegcoupé, doordat het portier openging. De wanhopige' vader wilde het kind naspringen, doch werd door de medereizigers vastgehouden. Toen de trein aan het station te Waremme stilhield vloog de vader, door eenige reizigers gevolgd, de spoorbaan op, met de overtuiging zijn kind verbrijzeld te zullen vinden, daar ook juist van de andere zijde een trein gepasseerd was. Doch men vondt op 1500 meter van het station het f kind ongedeerd."Hetfwas zoodra het gevallen was weder opgestaan en binnen gevlucht bij een baanwachter. Een zeer treffende illustratie van het mis bruik maken van de wetenschap in dienst der vervalsohers-praktij k wordt gesignaleerd door het „Mbl. t. Verv. van Levensm. en Handelsart. Een scheikundige ontving de opdracht, een monster cognac zeer nauwkeurig te onderzoe en en de hoeveelheden der samenstellende deelen zoo juist mogelijk aan te geven, daar e inzender, een vervalsching vermoedende, den verkooper geheel wenschte te overtuigen door het overleggen van een volledige analyse. iNadat de scheikundige geconstateerd had dat de cognac uit een mengsel van verschillende abnormale ingrediënten bestond, en hiervan rapport gezonden had, ontving hij eenigen tijd daarna een bezoek van den lastgever, en werd hem medegedeeld dat hij zeer nauwkeurig onderzocht had, en dat het „recept" uit stekend werkte, daar er reeds veel duizenden liters van den „cognac" verkocht waren Men schrijft onsDe mode heeft voor het aanstaande seizoen weer een sprong gemaakt, als maar weinigen zouden gedroomd hebben. Dessin en kleur toch van de damesjaponnen zullen nu bestaan uit een witten grond met blauwe bloemen en andere dingen a la faience de Delft of, om Hollandsch te spreken, vol gens Delftseh aardewerk. Deze wijdberoemde pottebakkerskunst streefde er naar, Chineescli en Japansch porselein na te bootsen, zoodat het niet moeielijk zal vallen, de bekoorlijk heid van dit costuum naar waarde te schat ten en de vinding met ingenomenheid te be groeten. Er zal een tijd komen, dat men zijn vrouw nog voor een vaas en zijn dochter voor een pul zal aanzien, en deze onder den schoorsteenmantel zal willen plaatsen om er mee te pronken. Onder de heeron is de mode ontstaan, zich in een kort jaquet, voorheen wambuis genoemd, te gaan steken, dat bijzonder veel overeen komst heeft, wat kleur en snit betreft, met een blauwen hemdrok. Schippers en schuiten jagers, zooals aan den Leidschendam, hadden reeds voor jaren de gewoonte, over alles heen, blauwe hemdrokken te dragen, gelijk bij Han- noveranen, die met houtvlotten den Kijn ko men afzakken en ook langs den Yliet worden aangetroffen, veel in zwang is. Deze mode mag derhalve wel als zeer gedistingeerd in aanmerking komen. Als nu de hemel dezen zomer maar niet te spaarzaam is met helder blauw, gaat men een „rooskleurigen" tijd te gemoet. TWEEDE KAMER. Zitttng van heden. De heer Keuchenius wijzigde zijn amende ment, dat na alleen spreekt van de liefde tot den naasten en behoudens vrijheid van onder wijs alles aan den wetgever overlaat. Het subamendement Brouwers van Baar, door hen zoo gewijzigd, dat imperatief be paald zal worden, de wet de toekenning van subsidiën zal bepalen, wordt door de heer Mackay overgenomen, zoodat van wege de rechterzijde slechts dit amendement en dat van den heer Keuchenius overblijft. Een levendig debat wordt gevoerd tusschen de heeren Mees en Lohman, de Beaufort en Schaepman, waarbij men elkander van onop rechtheid en zucht tot rechtsongelijkheid be schuldigt. De Minister verdedigt het regee- ringsartikel, hij waarschuwt de rechterzijde, wordt nu de zaak verworpen, geen regeerin^ zal er licht meer op terugkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3