9e Jaarg. Dinsdag 13 April 1886. No. 2451. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Staitlamtocty (DwpcM. Bureau: Markt, E, 357. SCHIEDA COURANT. Prys van dit Blad: Foor Schiedam per '6 maanden 2 ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke^Nommersg;, 0.05 Prijs der Advertentidn Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. Het bericht, dat Mevr. van der Smissen Zaterdag ochtend 10 uur overleden was, is gebleken niet juist te zijn geweest. Zij leefde des middags te drie uren nog, doch haar toe stand was van dien aard, dat men verwachtte, zij het einde van den dag niet zoude beleven. De treurige verhouding tusschen de beide echtgenooten was veroorzaakt door de schul dige vrouw, die de schande over hun huis had gebracht en nu zoo zwaar voor hare misdaad moest boeten dcch ook de laage moordenaar is slechts geleidelijk tot zijn af schuwelijke daad gekomen. In zijn jeugd met Godsdienstige beginselen vervuld, bracht de lichtzinnigheid van bet studentenleven en de zucht naar uitspanningen hem tot een druk bezoek der Théaters, waar hij zijn Gods dienstzin verloor en in het Theater te Gent leerde hij de zangeres Alice, Ruffine Renaad kennen. Die kennismaking bracht hem tot het huwe'ijk, dat door verschil in stand, eene vol komen breuk met zijne familie tengevolge had en hem na zoo treurige ervaring in het ongeluk heeft gestort. De godsdienst- en zede- looze pers heeft zijn ongeluk voltooid. Nadat door hem den eisch tot echtscheiding was gesteld, werd hij meer dan een maand lang door de liberale trottoir-pers vaD Brussel bespot en door het slijk gesleurd en het lezen van een artikel in de Aation, waarin hij opnieuw werd bespot, brachthem Vrijdagavond tot de uiterste woede en het noodlottig be sluit op zu!k eene treurige wijze een einde aan de zaak te maken. DUITSCHLAND Heden is het voor Pruisen de gewichtige dag, waarop wellicht het lot van het kerke- lijk-politiek ontwerp zal beslist worden. Hoe wel omtrent den uitslag nog niets met zekerheid is te zeggen, heeft toch na de tegemoetko mende houding van den Paus het ontwerp veel meer kans van aangenomen te worden. De ware Vredevorst heeft weder het eerst de hand ter verzoening toegestoken, het is nu aan den Pruisischen staat wederkeerig het be wijs van vrede en vriendschap te geven. Geheel ongerept staat de Paus op zijn oud standpunt. Hij heeft willen toestaan, wat de Kerk zonder prijsgeven harer rechten kon toegeven, wat reeds vroeger door Kardinaal Nina in het vooruitzicht was gesteld en reeds ln het begin van den strijd door de Pruisische bisschoppen in hunne vergadering te Fulda a!s een zaak, die door overeenstemming tus schen Pruisen en den H. Stoel kon bereikt worden, voorgesteld was. Geen eenzijdige en eigenmachtige plicht van aangifte, met aide hatelijkheden, daaraan verbonden, zooals die door de Pruisische regeering in de Meiwetten was verordend; maar eene eenvoudige kennis geving van de pastoors-benoemingen met het recht van veto voor den staat alleen in ge vallen van staatsburgerlijken aard, dat de benoemde een vonnis wegens misdaad of ver grijp ten zijnen laste beeft. Een recht waarop geene andere regeering aanspraak zoude maken, daar het zeer begrijpelijk is, dat de Kerkelijke overheid zulke priesters niet zal benoemen. Daarbij komt de conditio sine qua non van eene volledige herziening der Meiwetten. Wel beschouwd wint de Staats regeering door de concessie van den Paus weinig of niets. De Canossa gang van Bismarck c. s. moesteven- wel door eene uitnoodiging van hetVaticaan gedekt worden. De Paus heeft hem de helft van den weg bespaard en de kanselier kan nu zijne voorsteilen door het Heerenhuis doen stemmen wordt het nieuwe verbeterde voor stel niet aangenomen; de verantwoordelijk heid van hen, die de hand, ter verzoening aan geboden, niet gedrukt hebben, zal er des te zwaarder om zijn. ENGELAND. In het Lagerhuis zou heden de beraadsla- ging over het home rule ontwerp worden voortgezet. Dat de Ieren hunne hooge ingenomenheid met het ontwerp luide te kennen geven, behoeft geen betoog, doch buiten hen vind het plan weinig voorstanders. De Torries ver zetten er zich als een man tegen, doch ook onder de liberalen zijn er velen, die zich tegen het plan verklaren ook buiten het parlement neemt het verzet tegen Gladstone's plannen steeds toe, zoodat zij waarschijnlijk de tweede lezing niet zullen doorstaan. Het» wat dan" is echter de groote moeielijkheid. Dat het ministerie bij de verwerping ontslag zal ne men is buiten allen twijfel, doch door wie zal het worden vervangen. De conservatieven zijn daartoe met het tegenwoordige parlement niet in staat en het is te betwijfelen of ook de gematigd liberale Hartington zonder de Iersche partij zou kunnen regeeren. Vcor de Ieren, die het doel hunner hartewenschen meende bereikt te hebben, zal de teleurstel ling des te grooter zijn en geweldige ongere geldheden zullen slechts door geduchte dwang middelen zijn te onderdrukken. Niet onmogelijk zou het dus zijn, dat Gladstone van de Ko ningin toestemming tot het ontbinden van het parlement vei kreeg, teneinde door nieuwe verkiezingen een plebiscit over zijne plannen uit te lokken en wellicht langs dien weg nog het doel van zijn onvermoeid streven te be reiken. De socialistische leiders wegens de on geregeldheden te Londen voor de rechtbank gedaagd, zijn vrijgesproken. HET'OOSTEN. Het wordt bevestigd, dat Prins Alexander waarschijnlijk zich aan den wil der mogend heden onderwerpen en de overeenkomst met Turkije aannemen zaldoch hij wil zich eerst van de goedkeuring zijner daad door het Bulgaarsche volk verzekeren. Daartoe werd Zaterdag jl. een besluit van den Vorst uit gevaardigd tot het verkiezen van afgevaar digden door het volk in Bulgarije en do bijeenkomst eener nationale vergadering to Sophia. De verkiezingen zullen den 23 sten Mei plaats hebben. In Macedonië is beproefd eene revolutio naire beweging in het leven te roepen, waar aan Rusland en Griekenland waarschijnlijk niet vreemd zullen zijn. Schiedam, 12 April 1886. De Panden aan de Korte Haven, Zaterdag avond in openbaren afslag gekomen, zijn aan gekocht door het R. K. Parochiaal Armbe stuur, ter voorziening in de sedert lang be staande behoefte aan sohoollocalen voor bet onderwijs der Eerw. Zusters van het Liefde huis aan de Lange Haven. Terwijl Zaterdagavond de laatste trein naar Rotterdam het station binnenreed, kwam do heer M. uit Middelburg, student te Delft, haas tig de trap van bet perron oploopen, ten einde nog in den trein naar Delft, die echter reeds vertrokken was, te komen. Driftig liep hij de rails op, met het noodlottig gevolg, dat hij met den komenden trein in aanraking kwam en ofschoon zijne vrienden nem dadelijk terug trokken, de machine hem over beide voeten reed. Nadat de heer Rutschy hem aan het station de eerste hulp had verstrekt, werd bij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem gisterenavond de eene voet werd geamputeerd. Als een bewijs voor de groote waardever mindering onzer fabrieken verdient zeker ver melding, dat eene branderij, die in het jaar 1860 voor f46.000 werd verkocht, Zaterdag avond in openbaren afslag slechts f 15,000 opbracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1