9e Jaarg. Woensdag 14 April 1886. No. 2452. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ^tgpew @u£pcht B ure au: Markt, E, 357. Rechten en Klachten van het Katholieke Ierland. ij. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Ad vertentlön t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Na dat tijdvak van roem kwamen er da gen van droefenis over Ierland. Tweehonderd jaar lang zuchten de Ieren onder de voort durende invallen van de Denen. En toch, hoe droevig ook, bet was een tijdvak van helden moed en glorie, niettegenstaande de kloosters geplunderd en herhaaldelijk verbrand werden, daar de smalle schepen der Denen alle rivie ren oproeren, alles vernielend en plunderend, wat zich op de oevers bevond. In een tijds verloop van een eeuw werd Ar mach elfmaal platgebrand, Gloan-da-lojh werd dertienmaal uitgeplunderd en verbrand rondom het altaar te Bangor werden 900 kloosterlingen vermoord, de iersche manuscripten werden verbrand en verscheurd. Twee eenwen lang voerden de Deensche schepen steeds versterkingen aan voor de invallende horden en dat in een tijd, toen Engeland onder de macht der Denen was, zoodataehtereenvolgensdrie Deensche koningen over Engeland regeerden; in een tijd dat Frank rijk zijne schoonste provinciën aan de Noor mannen moest afstaan. Toch bleef Ierlmd zijne onafhankelijkheid verdedigen, iedere duim gronds werd bevochten en verdedigd. Nooit geen vrede noch rust met de indringers, tot dat zij, vereenigd onder een machtig hoold Erian Boroihme, op Goeden Vrijdag van het jaar 1014 in de vlakte van Clontarf, hunne vijanden versloegen en in de baai van Dublin de indringers uitdreven. Na '200 jaren van strijd en plundering was Ierland weer in staat zijn kloosters te herbou wen, zijn scholen weer te openen en niet lang Da den slag Van Cbntarf, trokken uit Enge land, irankrijk en Dnitschland de studen ten weer naar Ierland en de faam van Ierland Verbreidde zich opnieuw door Enropa. Ierland herstelde, als ean zieke van het ziekbed, maar het herstelde zonder de kracht te hebben, welke 't bezat, toen het in de vlakte van Clontarf zijne vijanden overwon. Ierland herstelde, maar met al het kwaad van het Clan-systeem, zonder een centrale macbt, want na den «lag van Clontarf keerde ieder vorst of hoofd naar zijn rijk of Clan terug en er was geen eenheid, die alleen een volk sterk en krachtig maakt. Ierland was eene vereeniging van provinciën zonder een centrale macht, ae verschillende ovinciën hadden hnnne eigene belangen vaak u strijd met elkander, dat was lerlands onge- i il. Dormod van Leicester moest wijken voor net machtige (Jlanhoofd van Connaught, die Jiaar Engeland vluchtte en met toestemming van Hendrik II trokken onderscheiden Ba ronnen van Engeland, om Dermod in zijn rijk te herstellen maar dat was de eerste stap tot het verlies van lerlands onafhan kelijkheid, want eens in Ierland, werd de zucht tot verovering bij hen opgewekt. Niet te verwonderen is het, dat zij gedeel ten van Ierland in bezit namen en verover den maar wel te verwonderen is het, dat zij in vier honderd jaar niet meer konden ver- oveien, dan hetgeen zij in het begin in bezit hadden. Zij nestelden zich in eeoige voorname steden, waar bij uitsluiting de afstammelin gen der Denen woonden. Dublin, Cork, Lime rick waren door de Denen gesticht en de inwoners ontvingen de EDgelschen als Noor mannen van hetzelfde geslacht. Eén man was er in Ierland, die het gezaar begreep, die van man tot man, van hoofftot hoofd ging, om het volk uit den slaap op te wekken, om den vreemdeling van den I.rschen bodem te verdrijven. Die man was de H. Laurentius O'Toole, aartsbisschop van Dublin. Zoo bleef de toestand van Ierland gednrer.de vier een wen zonder eenige verandering. Enge land deed niets in bet belang van Ierland. Sinds de vier eenwen, dat Engeland Ierland over rompeld had, werd er geen universiteit ge sticht, geen school gebouwd. Toen kwam de tijd, waarop de meuscben over godsdienst zaken begonnen te twisten, waarop Hendrik VIII zich zelf tot Paus opwierp in zijn rijk en waarop hij het doel had, om zijn eigen gemaakt geloof aan de Ieren op te dringen, zooals hij het aan het Eugelsche volk had gedaau. DUITSCHLAND. Gisteren is dan eindelijk in het Pruisische Heerenhuis het gewichtig vraagstuk omtrent het beëindigen van den kerkelijken strijd en bet sluiten van den vrede met de Kerk be handeld. De belangstelling was dan ook zeer groot. Bijna alle leden waren tegenwoordig en de tribunes voor het publiek waren dicht bezet. Mgr Kopp opende het debat met een lange en zeer voorzichtige rede ter verdediging zijner amendementen op het kerkelijk-politiek ontwerp. Hij stelde vooral de laatste zoozeer vredelievende daad van den Paus duidelijk in het licht. Onder de gespannen aandacht van alle aanwezigen, nam daarop Bismarck het woord en hield een rede, die meer dan een uur voortduurde. Hij sprak op zeer vrede lievende wijze en beweerde, dat hij ook in zijne vroegere redevoeringen duidelijk had te kennen gegeven, tot den vrede met de Kerk geneigd te zijn. Hij gaat ook nu nog niet naar Canossa, maar tracht de Katholieke onder danen te verzoenen met hun wereldlijken vorst. In Paus Leo heeft hij een tot den vrede ge zinden en vérzienden geest gevonden, die leven dig belangstelt in de blijvende kracht van het Duitsche rijk Met Leo hoopt Bismarck tot den vrede te komen. Daarom is de regeering bereid tot eene volledige herziening der Mei- wetten over te gaan, zooals de Paos in zijn jongste nota verlangde. Zij wil zich echter e9rst vergewissen tot hoever de meerderheid der vertegenwoordiging in de tegemoet komingen aan het Vaticaan zou willen gaan. De beslissing is dus in handen van het par lement. De verklaringen van Bismarck wekten groote beweging. Na Bismarck sprak nog de afgevaardigde Graaf Kleist Retzow, die een spoedig einde van den kerkelijken strijd noodzakelijk achtte wegens Let nadeel, dat de staat het meest daar bij lijdt. Deze bewering verklaarde Prins Bismarck te moeten tegenspreken. Het ont werp der regeering is een gevolg van de vredelievende gezindheid des Keizers. Indien de staat eenig nadeel beeft geleden, dan is het alleen door de parlementaire meerderheid, die door het centrum, met de Elzassers en Polen, Forschrittmannen en socialisten ge vormd wordt, aldus durfde de kanselier te beweren. De heer Miquel verklaarde zich tegen het ontwerp; Graaf zur Lippe was echter voor de besluiten der commissie met de amendementen van mgr Kopp. De beraad slaging werd daarna tot beden verdaagd. Door 28 liberale leden van bet Huis is eene resolutie voorgesteld, strekkende om te verklaren, dat het Heerenhuis bereid is met de regeering voortdurend samen te werken tot bet totstand brengen eener herziening der Mei wetten om tot den vrede met de Katholieke kerk te komen, zonder de rechten van den staat prijs te geven. De regeering wordt verzocht daartoe opnieuw een wetsont werp in te dienen. ENGELAND. Tengevolge van Gladstone's Iersche plannen is nu ook de minister van landbouw Heneage, kanselier van bet hertogdom Lancaster afge treden. Hij is reeds vervangen door sir Kay Shuttleworth, die vice-minister voor Indië was en in wiens plaats de heer Stafford zal worden benoemdcok de aftreding van lord Morley wordt bevestigd. Daarmede zouden dan in bet gaheel vijf leden van net kabinet wegens de plannen van den Premier zijn af getreden. Bij het voortgezet debat in hetJLagerhuis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1