Stanlmtitecty over de Iersche voorstellen, verklaarde Lord Randolph Churchill, bekend door zijne missie onder de Orangisten in Ierland zich tegen het ontwerp op grond, dat het de oppermacht van het Rijksparlement en het koninklijk ge zag over Ierland vernietigt. Hij betreurde het, dat de wet niet reeds hij de eerste lezing kon worden verworpen. De beweringen van dezen spreker werden bestreden door Russell, die betoogde, dat het Rijksparlement voor Ierland onvoldoende is. Door het onttrekken van zekere aangelegenheden aan het gezag van het Iersche Parlement wordt het opper gezag van de Koningin en het Rijksparlement gewaarborgd. ITALIË. De berichten omtrent de ministerieele crisis in Italië zijn zeer vaag en verward. De Koning had, zegt men, den heer de Robilant de samenstelling van een ministerie opgedra gen, doch hij verklaarde die taak niet te kun- ned aanvaarden. Er schijnt nu tot Kamer ontbinding besloten te zijn, de dagbladen te Rome berichten althans, dat de nieuwe ver kiezingen in Mei zullen plaats hebben. RUSLAND. De Keizer, die met zijne familie behouden te Livadië in de Krim is aangekomen, was voornemens ook een bezoek te brengen aan het land der Don-Kozakken, ten einde zijn zeon, de Grootvorst-Troonopvolger Nicolaas, die meerderjarig en alzoo volgens de Rus sische wet Hetman aller Kozakken geworden is, aan zijne onderhoorigen voor te stellen. Men bericht evenwel uit St. Petersburg, dat dit bezoek niet doorgaat, omdat weder een uihilisten-komplot tegen den Keizer is ontdekt. Niet ver van Novotcherkask vond de politie in een dorpsvijver eene groote hoeveelheid dynamiet, dynamiet-patronen en handgranaten- Twee personen vermoedelijk nihilistische agen ten, van wie een de zoon is van het dorpshoofd werden gearresteerd. Schiedam, 13 April 1886. De Algemeene Begraafplaats was heden morgen weder geopend, om het stoffelijk over schot van een onzer meest bekende en ge- achie stadgenooten te ontvaDgen. Benevens eene menigte belangstellenden, hadden zich vele aanzienlijken dezer gemeente met den Burgemeester en Secretaris op den dooden- akker vereenigd, om de laatste eer te bewijzen aan de nagedachtenis van hun vriend, den WelEdGestr. heer Mr. K. A. Poortman, oud- notaris en advocaat en ond-wethonder te dezer stede, Zaterdag ochtend in den ouderdom van 77 jaar overleden. Even voor dat de lijkstoet de begraafplaats had bereikt, kwam nog eene deputatie van de verpleegden in het Hervormden Weeshuis bij het graf, om een Matste eerbe wijs aan hun ontslapen regent te brengen. Voordat de lijkkist in de groeve werd neer gelaten, legde een der wiesmeisjes een fraaien krans daarop neder. Daarna bracht Dr. Knap pert, Hoogleeraar te Leiden, een zwager van den overledene, in eenige welgekozen woorden hulde aan den overledene, die met de gaven .en krachten, hem door God geschonken, zoozeer "tot heil zijner medeburgers gewoekerd had waarop de oudste zoon van den betreurden doode den spreker en de aanwezigen voor de iaats-e hulde, zijnen onvergetelijken vader ge bracht, bedankte. Zoo rust dan het stoffelijk overschot van den achtenswaardigen Poortman, na een zoo werkzaam en bewogen leven, zacht in den schoot der moederlijke aarde. Het leven van Mr. K. A. Poortman was A'ijk in afwisseling en bewoog zich op veler lei gebied. Tijdens zijn verblijf aan de hooge school te Leiden brak de Belgische omwen teling nit en de hoer Poortman trok naar het tooneel van den opstand met het korps jagers der hoogeschool, waarbij hij den rang van korporaal verwierf. Reeds in 1833 vestigde hij zich hier ter stede tot waarneming van het kantoor van den notaris mr. J. D. Hoekwater J.Wzn. Daarop promoveerde hij den 16 Jan. 1835 als Mees ter in de Rechten en nog in Augustus van Hetzelfde jaar slaagde hij in het examen van candidaat-notaris. Den 20 Maart 1837 werd hij tot notaris hier ter stede benoemd, welk ambt hij dus ruim 49 jaar lang bekleedde. Z. M. de Koning benoemde hem den 19 April 1839 tot plaatsvervangend kantonrechter, wel ke functie hij in een tijdsverloop van 36 jaren bij de verschillende v acatnres meermalen waarnam. In het jaar 1848 werd hij door de liberale par tij, wier beginselen hij met overtuiging was toe gedaan als afgevaardigde voor het district Delft in de Kamer gebracht, doch verloor zijn zetel bij de Kamer-ontbinding, die op de April beweging volgde. In 1857 werd hij echter weder in het district Alkmaar gekozen en was daarna nog negen jaren lang lid der Kamer; doch wenschte toen bjj de nieuwe Verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. In Maart 1867 werd echter de heer Poortman tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen, welk ambt hij nog steeds vervulde, terwijl hij ook sedert Jnli 1882 bui tengewoon lid was der Gedeputeerde Sta ten van ons gewest. In al deze betrekkingen legde mr Poortman eene ongewone weikzaamheid aan den dag doch ook binnen den kring onzer gemeente was bij op velerlei gebied ijverig werkzaam. Achtereenvolgens werden hem de functiën van Curator der Latjjnsche school, Regent van het stedelijk Blauw- of vrouwen-verbeterhuis en van het Weeshuis der Hervormden en van Raadslid en Wethouder toevertrouwd, en toen hij in 1859 zijn betrekking als wethouder nederlegde, werd hem namens tachtig ingezete nen dezer gemeente een bewijs van erkentelijk heid aangeboden. Zeker ligt het ieder nog versch in het ge- hengen, hoe den 16 Januari des vorigen jaars de gedenkdag zijner promotie voor vijf tig jaren tot advocaat onder algemeene deel neming werd gevierdbij welke gelegenheid hem door tal van burgers van allen rang en stand een huldeblijk met bijgaand albnm, be vattende eene vereerende opdracht werd aan geboden. Wanneer wij alzoo den heer Poortman in zijn veelbewogen en werkzaam leven schet sen, behooren wij ook te vermelden, dat hij, met overtuiging de liberale beginselen toegedaan, als het ware de ziel was der liberale partij in onze gemeente en hij vele jaren lang den strijd tegen de behoudende richting aanvoerde maar zooals reeds gezegd is, hij was een eerlijk en openhartig tegenstander en daarom kunnen wij niet nalaten zijne nagedachtenis de hulde te bewijzen, die ze verdient en be sluiten wij met den welgemeenden wensch, dat hij de eeuwige rust moge gevonden heb ben, die zeker ieder na een zoo werkzaam leven zoude verlangen te genieten. De aaneengesloten fractiën der rechterzijde in de Tweede Kamer, zonden heden avond eene partijvergadering beleggen om te beraad slagen over de houding, verder ten aanzien der voorstellen tot Grondwetsherziening aan te nemen. Na den uitslag der stemmingen over het regeeringsvoorstel en de verschillende amen dementen in zake art. 194 der Grondwet zond het Kamerlid Haffmans aan het Venl. Wbl. het volgend telegram Goddank verlost, ons zelf strop om hals, liberalen behoefden maar toe te halen, geluk kig verblind niet gedaan. Luidt de klokken van vreugde De commissie nit Gedep. Staten van Noord- Brabant (Jos. De la Court en W. P. A. Mut- saers), benoemd tot hetaanaooren der bezwaren tegen het plan van de verlegging van de rivier de Maas naar den Amer, heeft advies uitgebracht aan het departement van Water staat over de bezwaren, door belanghebbenden tegen bedoeld plan uitgebracht. De commissie meent het verzoek tot het bouwen eeuer schutsluis, ter verbinding van de haven van Waalwijk met de nieuwe rivier, ten sterkste te moeten ondersteunen, daar volgens ver klaring van den eerstaanwezendeu ingenieur de bouw dezer sluis geen verandering in de ontworpen plannen brengt. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal morgen, Donderdag niet plaats hebben. Bij het Kralingscheveer knapte Zaterdagmor gen van de stoomboot »Merwede II," der reederij Pop Smit Co., welke om tien uur van hier naar Gorinchem vertrekt, het roer even boven den waterspiegel af, zoodat niet verder gestoomd kon worden. Juist kwam de stoomboot van Rotterdam naar Zierikzee voorbij, welker ka pitein de hulpvaardigheid had naast de >Mer- wede" te komen liggen ten einde de passa giers over te nemeu en deze op hnnne bestemming te brongen. Hierdoor ontstond eene vertraging van circa 20 minuten, daar wegens den stroom en den vrij sterken wind de Zierikzeesche boot moeite had bij te draaien. De defecte stoomboot bleef voor anker liggen. Reeds bjj deze gelegenheid is het nut van den telephoon, die de firma Pop Smit Co. ten behoeve harer reederij heeft laten aanleggen, gebleken. Van het Kralingscheveer kon aan alle stations medegedeeld worden, dat de •passagiers der »Merwede II" een weinig over tijd zonden aankomen. Men schrijft ons uit Den Haag De gisteren alhier geopende tentoonstelling van werkstukken, ingezonden voor den prijs kamp en den wedstrijd tussehen handwerk lieden en leerlingen heeft in meer dan eén van de verwachtingen ver overtroffen. Dit is vooral het geval, wat het werk der smeden betreft. En is hier in verschillende nit de hand gesmede voorwerpen een technische vaar digheid gebleken, die de hoop doet voeden dat, wanneer het publiek slechts wil mede- wei ken om degelijken arbeid op dit gebied te waardeeren, deze weleer in ons vaderland zoo bloeiende tak van kunstnijverheid bij vernieu wing een schoone toekomst tegemoet gaat. Wat onze smeden vermogen, komt niet zoo zeer uit in den prijskamp als wei in den vrijen wedstrijd. Het voorwerp voor den prijskamp opgegeven, was een brandkast, een te inge wikkeld en vooral te kostbaar stuk werk voor een smidsknecht in zijn vrije uren. Dat er nochtans twaalf inzendingen in kwamen, is inderdaad hoven verwachting, en nit het rap port van de jury blijkt, dat de meeste kas ten zich onderscheiden door uitstekende con structie en nette afwerking. Het ware te wenschen, dat de inzenders door aankoop schadeloos werden gesteld voor hun opoffering van tijd en kosten. In den vrijen wedstrijd is uitmuntend smeedwerk geleverd en getni-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2