Kerknieuws. iiecktszaiiea. gen vele werkstukken tevens van veel smaak bij den ontwerper en van begrip bij den werk man om in den geest van het ontwerp zijn werkstuk te voltooien. De schrijnwerkers hadden in den prijskamp uaar een wandkastje in renaissanca-stjjl een zeer moeielijk ontwerp. De meesten vervaar digden hun werkstukken naar ontwerpen van ^nn patroons, en de jury ging dan ook bij de beoordeeling van het standpunt uit om in de eerste plaats in aanmerking te nemen, de bewerking van het hout, het oonstructieve gedeelte. Voor vele inzendingen had de jury in dit opzicht niets dan lof, en aan een in zender, van wien het geconstateerd was dat hij tevens het ontwerp zelf had bedacht, mocht de eerste prijs worden toegekend. In 't decoratief schilderwerk was de opgaaf, het schilderen van een fries, inderdaad een zeer lastig probleem, dat aan zoo hooge eischen Van vindingrijkheid, kennis van ornamentiek en stijl en vaardigheid in de techniek van 't schilderen moest voldoen. Men moet hier vooral letten op de omstandigheid, dat de prijskamp was uitgeschreven voor werklieden. Dit in aanmerking genomen, mag men zeer tevreden zijn over den uitslag. Er kon hier zelfs een eerste en een tweede prijs worden toegekend. Voor het beeldhouwwerk was het insgelijks het geval, hier hebben de werklieden van het atelier der hh. Stoltefus alhier zich vooral uitstekend gekweten. Het koperslagershandwerk is insgelijks uit stekend vertegenwoordigd. Minder het schoen makersambacht, althans in de oogeu van de jurv, dia de doelmatigheid van den vorm van 't schoeisel volgens de Meijerijsche leest op den voorgrond stelde en voor deze rationeele me thode nog maar al te weinig sympathie bij onze schoenmakers vindt. De bekende bekeuring, ter zake van frau deleuzen invoer van 24 fusten gedistilleerd per spoorwagen aan den Oosterspoorweg te Amsterdam, ingesteld tegen de Hollundsche Spoorwegmaatschappij, is voor eenigen tijd bij schikking afgedaan voor f 5000 boete en verbeurdverklaring van het gedistilleerd. Den betrokken ambtenaren is hun aandeel m die boete, een vierde, in de vorige week Uitbetaald. Ie Sittard heeft een 17jarig monster zijn moeder, die hem weigerde geld te geven, met een broodmes een verwonding aan het hoofd toegebrachtzijn zuster, dia de moeder ter bulp snelde, bekwam eveneens ernstige wonden aan het hoofd en den arm. ROTTERDAM. Naar men verneemt, zal eerstdaags door de leden van den Gemeente raad aaa den burgemeester een huldeblijk Worden aangeboden voor zijn bemoeiingen bij de vereeniging van Delftshaven met Rotterdam. Aan zijn beleid is deze vereeniging vooreen groot deel te danken. DORDRECHT. Een der kinderen van den W v. G., ongesteld zijnde, had van den geneesheer een geneesmiddel voor uitwendig gebruik gekregen. Door een ongelukkig toeval diende men het geneesmiddel inwendig toe, ^et het noodlottig gevolg, dat het kind spoedig na het gebruik overleed. VRIJENBAN. De loteling Van den Berg, °p w.eng verzoek in deze gemeente om eenige gepleegde onregelmatigheden, een nieuwe oting plaats bad, „ad daarbij het geluk vrij loten terwijl bij bij de eerste, nietig ver- Iaa.de loting een dienstplichtig nommer had getrokken. HAARLEM. Gisteren nacht te 4 ure is een hevige brand uitgebroken in een paarden stal van den stalhouder M. H. Slousen aan de Plantage, vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid met licht. De stal is geheel uitgebrandvier paarden zijn in de vlammen omgekomen en ongeveer 1500 kilo hooi is mede verbrand. Niets was verzekerd. Da brand is door de politie met haren slangen wagen gebluscht zender hulp van de brand weer. AMERSFOORT. Naar men verneemt zal de heer M. Tromp van Holst, majoor-com mandant der dd. schutterij aan de gemeente een gedeelte terrein kosteloos in gebruik geven, om eene schietbaan op te richten, wanneer de noodige vergunningen kannen ver- kregen worden en de gemeente de kosten der oprichting wil dragen. HARLINGEN. De Noorderhaven ligt vol schepen, welke op gelegenheid wachten om de reis naar Holland ofOverijsel te aanvaar den. Eerst was het de winter, daarnaijsgang, vervolgens de harde wind en nu laatstelijk tegenwind, welke ze belette den tocht te be ginnen. Sommige dezer schepen liggen daar reeds een paar maanden. Ook verscheidene twee-en driemasters wachten op beteren wind, om de reis naar Engeland of de Oostzee te ondernemen. ENSCHEDÉ. Zondag middag te 3 ure werd de aangekondigde socialisten-vergadering ge houden, waarin Fortuyn uit Amsterdam als spreker optrad. Hij maande de werkstakers van de fabriek der firma J. F. Scholten Zonen aan, te volharden en het werk niet te hervatten vóór en aleer huane eisohen werden ingewil ligd, terwijl hij de arbeiders van de overige fabrieken ernstig opwekte hunne noodlijden de broeders te blijven ondersteunen. Had men hier dan eindelijk gewonnen, dan moest men aan eene tweede fabriek zijne eischen stellen, om zoodoende langzamerhand alhier een beteren toestand voor den arbeider te veroveren. Wij arbeiders (zoo liet hij zich uit), bezitten eene macht die eenmaal zal zegevieren, maar die thans nog door wet en regeering wordt mis kend, enz. enz. Op een oogenblik dat de spreker ook op de politie wilde afgeven, belette de burge meester hem verder te gaan. De vergadering ging kalm uiteen. Opmerkelijk was het dat deze vergadering veel minder druk bezocht was dan die van den vorigen Zondag, hetgeen voorzeker deels hieraan toe te schrijven is, dat veie nieuws gierigen wegens het minder gunstige weder tehuis bleven (het regende af en toe een wei- aigje), maar anderdeels bevestigt het veler meening en ik geloof dat die zeer juist is dat er hier onder onze arbeiders weinig aanhangers van Fortuyn c. s. zijn. Ik ben overtuigd, dat het grootste deel der werk stakers gaarne deD arbeid zou hervatten, maar door eenige raddraaiers gedwongen wordt, de werkstaking vol te houden. Gisteren ochtend te 6i/s uren waren de arbeiders der firma J. F. Scholten Zn weder voor de fabriek verzameld, waarbij ook For- tnyn tegenwoordig was. Eene deputatie werd door den heer O. W. Scholten ontvangen, maar het verzoek om loonsverhooging werd' ook thans niet ingewilligd. De deputatie bracht buiten verslag, waarop allen weder kalm heen gingen met uitzondering van één, die het werk weer heeft opgevat. BREDA. Bij beschikking van den Minister van waterstaat enzv dd. 7 dezer, is aan den beer M. A. Knijtenbronwer te Ginneken, concessionaris van den stoomtramweg Breda (Belgische grenzen) vergunning verleend, ten behoeve dier onderneming de ophaalbrug I over de Mark nabij het station alhier te ver vangen door eene draaibrug. bi adat daze beschikking bekend is geworden heeft de gemeenteraad eindelijk aan den heer Knijtenbronwer de definitieve consessie ver leend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram Breda—Ondenbosch en BredaAntwerpen. ROERMOND. Aan de kapel in 't Zand is in den ouderdom van meer dan 80 jaren overleden Anna Maria Gertrndis Borg, die van deze 80 jaren er 60, zegge zestig, in een en denzelfden dienst had doorgebracht en dien alleen wegens boogen ouderdom moest verlaten. ^MAASTRICHT. Hoezeer men hier van geene werkstaking kan spreken, schijnt er toch een geest van ontevredenheid onder de werklieden, en met name onder de glasblazers van de fabriek der firma P. Regout, te heerschen. Reeds hebben eenigen de fabriek verlaten en elders werk gezocht, terwijl anderen van hun misnoegen doen blijken door zich aan dron kenschap over te geven. Tot daadwerkelijkheden is het nog niet gekomen, tenzij men daaronder wil verstaan het inwerpen van glasruiten op eenige plaatsen, o. a. bij den heer P. Regout jr. en het bemoeilijken der politie in het uit voeren van haar plicht. Dezer dagen nog was zij verplicht van de blanke wapenen gebruik te maken om twee dronkaards te arresteeren, die nochtans door eenige werklieden ontzet werden. Tot wanordelijkheden zal het hier evenwel niet komen, daar van de zijde der politie, justitie en militaire macht alle maat regelen zijn genomen, om elke poging tot rustverstoring onmiddellijk te onderdrukken. SCHERPENZEEL. Op 54jarigen leeftijd is alhier overleden W. Hoester, die, behalve een paar legateD, de som van ruim 11600 aau de armen dezer gemeente heeft vermaakt, met last dit geld niet uit te zetten; maar dadelijk onder de behoeftigen te verdeelen. HÜISEN. Bij het wegruimen der grond slagen van eene onlangs afgebrande woning is een geraamte in zittende houding" gevonden. Naar den toestand der beenderen te oordeelen, moet het reeds geruimen tijd op die plaats zijn geweest. Nochtans doet de justitie onder zoek. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den lOn April in de kapel van het seminarie Rijsenburg de H. wijdingen toege diendvan het priesterschap aan den eerw. heer frater Anastatius Ter Haar, nit het klooster der Carmelieten te Zonderen van het diakenaat aan de eerw. heeren H. Feijen, Th. Gubbels, J. T. M. Koelman, F. D. De Laat J. H. Leemkoel, J. B. A. Minke, B. Mulder, L. Van den Nieuwendijk, M. J. Schrader, R. Slinger, G. Wiefker, B. M. Wösten, frater Petras Thomas Hiksprors en frater Martinns Güppertz en van het sub-diakenaat aan den eerw heer frater Urbanus Bielmaijer, de drie laatstgenoemden uit het klooster der Carme lieten te Zonderen. In de zitting van gisteren der arrondisse mentsrechtbank te 's-Hage stond een veelbelo vend knaapje terecht, een beklaagde van 11 ja ren, die zijn ouders veel verdriet veroorzaakt, en waarvan, om een gejjkten term te bezigen, geen goed garen te spinnen was. Op dezen jeugdigen leeftijd had hij zich reeds schuldig, gemaakt aan diefstal van een kleedingstuk ten nadeele eener winkelier in het Achterom aldaar, die dit had uitgestald op eea standaard voor de deur van den winkel. Do subs- off. mr. Pape eischte met het oog op den jeugdigen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3