9e Jaarg. Donderdag 15 April 1886. No. 2453. Kennisgeving. VERSCHIJNT DAGELIJKS. iJpmwn (Süfpchi. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE 'Prijs van dit Blad: V*oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland u 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentlOn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Dx Burgemeester van Schiedam, Gelet op het bepaalde bij Art. 21 der Wet van den 4 December 1872 Staatsblad no. 134); Brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in de week van Zondag, 4 April 1886, tot en met Zaterdag, 10 April 1886, seven san- giften geschied zijn van aan MAZELEN over ledenen. Schiedam, den 12 April 1886. De Burgemeester voornoemd E. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. BELGIË. Binnen een maand zal er te Brussel een verkiezing voor de Kamer zijn. Terwijl de zaak Van der Smissen hangende is, stierf plot seling een der jongste leden van deBrussel- sche deputatiede heer Renson, op het cogenblik dat hij zich wilde kleeden om uit te gaan. Binnen een maand, den lln Mei, zal dus een verkiezing moeten plaats hebben, d. i. enkele dagen vóór de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De strijd tusschen de liberalen is reeds begonnen. De doctrinairen stellen den heer Buis, den Burgemeester, candidaatde geavanceerden komen weer met Paul Janson en de Independenten met den neer Allard, die in 1884 bijna de meerderheid heelt gekregen. Men gelooft tkans niet, dat het wetsvoor stel tot invoering van den persoonlijken dienstplicht ter tafel zal komen. De rechter zijde, hierover gepolst, heeft weinig lust om voor het oogenbLk tot deze hervorming mede te werken. De berichten omtrent den toestand van Mevr. van der Smissen zijn tegenstrijdig. Van de eene zijde wordt gemeld, dat zij op het uiterste ligtterwijl men van den anderen kant meldt, dat men door haar sterk gestel hoopt haar in het leven te houden. Van der Smissen toont in de gevangenis groot berouw over zijn misdaad. Hij heeft gevraagd, dat men aan zijn vrouw de grootste morgen zoude besteden en dat men zijn doch tertje, die bij zijne familie verpleegd wordt bij haar zoude toelaten. DUITSCHLAND. Het lot van het kerkelijk-politiek ontwerp in de gisteren gehouden zitting van het Heerenhuis beslist en een belangrijken stap nader tot den vrede gedaan. Na de behande ling der artikelen heeft het Huis het ontwerp aangenomen, zooals het door de commissie van rapporteurs was gewijzigd met bijvoeging der amendementen van Mgr Kopp, en een voorstel van den heer Dietze, dat a's onder wijzers in de seminariën alleen Duitschers mogen aangesteld worden. Daarentegen ver valt door het aannemen van bedoelde amen dementen de bepaling, dat tot onderwijzer in een seminarie of convict een persoon, die door de regeering minder gewent ebt wordt niet mag benoemd worden. Het wekte vooral veel opzien, dat bij de stemming Bismarck de ministerstafel verliet en als eenvoudig lid van het Huis plaats nam, om voor het ontwerp met de amendementen van mgr Kopp te stemmen. Men verzekert te Berlijn, dat tenge volge der onderhandelingen tusschen den Kroonprins, von Bismarck en von Goszler en bisschop Kopp, door de regeering een wets ontwerp zal worden ingediend, waarbij de bestemming zal geregeld worden der 15 mil- lioen mark, die wegens het inhouden der bezoldigingen van de geestelijken gedurende den kerkelijken strijd ongebruikt zijn geble ven. ENGELAND. Het verzet tegen Gladstone's Iersche plan nen blijft steeds in het Parlement en in het land voortduren. Teneinde nog eenige tegen standers voor zijne voorstellen te winnen, zou de minister belangrijke wijzigingen in zijn ontweip willen brengen. Deze zouden hoofd zakelijk het belastingstelsel betreffen en ook het recht van veto voor de Kroon zou meer uitgebreid worden. De uitsluiting der Ieren van het Rijksparlement zoude vervallen en daarentegen 45 leden van het parlement te Dublin naar het Rijksparlement worden af gevaardigd. Bij het voortgezet debat over de bestuurs- wet voor Ierland heeft sir Harcourt de tegen voorstellen van Chamberlain, Trevelyan en Haitington bestreden. Hij beweerde, dat niemand die ontwerpen aannemelijk achtte en dat er buiten het voorstel der regeering geen anderen weg is dan een geduchte dwang- wetdoch deze kan slechts door eene regeering, die door een sterke meerderheid in het lager huis ondersteund wordt uitgevoerd worden- een gemengd kabinet is daartoe niet in staat'. De spreker doelde op de samensprekingen, die dezer dagen tusschen lord Salisburry en lord Hartington hebben plaats gehad en die tot resultaat zouden hebben, dat bij het aftre den van het ministerie Gladstone een coalitie ministerie bestaande uit conservatieven en gematigde liberalen zoude optreden. De gisteren reeds vermelde ministerieels benoemingen worden bevestigd Lord Kenmare en de opperstalmeester Lord Cork hebben mede hun ontslag ingediend. In het Hoogerhuis heeft lord Roseberry medegedeeld, dat Prins Alexander van Bul garije, hoewel zijne bezwaren tegen de tijde lijke benoeming voor Oost-Rumelie hand havende, zich aan den eenparigen wil der* mogendheden onderwerpt, de door hare ge zanten onderteekende acte aanneemt en on verwijld de leden zal benoemen voor de com- missiën, bij de bedoelde acte aangewezen. Uit Alexandrie wordt aan de Times gemeld, dat uit Karthoem een Arabisoh ge volmachtigde met vredesvoorstellen op weg is gegaan. GRIEKENLAND. De oorlogszuchtige stemming in Grieken land blijft steeds aanhouden en de Grieken, branden van verlangen om zich met den lurk te meten. De Porte, die haar leg er aan de grenzen gereed heeft, is door deze krijgs lustige houding der Hellenen tot ontzaglijke uitgaven gedwongen, die hare berooide schat kist niet meer kan verschaffen. Zij heeft dus een nieuw schrijven tot de mogendheden ge licht, waarin de noodzakelijkheid om aan deze staat van zaken een einde te maken wordt betoogd en zij hen verzoekt te Athena opnieuw op ontwapening aan te dringen. De mogendheden schijnen ook de noodza kelijkheid van strengere maatregelen tegen Griekenland te beamenmen verzekert al thans, dat op voorstel van Engeland tusschen de grootmachten wier vloot in de Suda-baai is geankerd, wordt onderhandeld om tot eene effectieve blokkade der Grieksche kust over te gaan. HET OOSTEN. In zijn antwoord aan den Groot-vizier op diens herhaald verzoek tot onderwerping, heeft Vorst Alexander gezegd, dat hij, alle door hem gemaakte reserves handhavende, zich tegenover de beslissing van Europa onder werpt aan de overeenkomst tusschen Turkije en de mogendheden gesloten. Men meldt uit Odessa aan Dayly J\ewsv dat na Nelidotfs aankomst te Livadia, waar de Keizer thans vertoeft omtrent de bezetting^ van Bulgarije eene beslissing zal genomen, worden. OOSTENRIJK. Het lief gelegen eiland Lacroma voor flagusa^ in Dalmatië, heeft een uiterst gezond en zacht klimaat. De Oostenrijksche kroonprins, voor wiens gezondheid men ernstig bezorgd was, moet na geiuimen tijd op het eiland verblijf" gehouden te hebben, volkomen hersteld zijn en ziet er bruin uit van de zuidelijke zon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1