9e Jaarg. Zaterdag 17 April 1886. No, 2455. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Jllijemm (©wpkht. JSinimtlaiutecty Bureau: Markt, E, 357. COUR/UIT. Prijs van dit Blad: "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijks overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Een verschrikkelijke typhoon heeft over de stad St Cloud en den omtrek in den staat Minnesota gewoed. Behalve de groote ver woestingen door den geweldigen storm aan gericht, zijn 67 personen gedood en vei schei denen gewond. ^len meldt uit Lima, dat Caceres is be noemd tot president van Peru en berichten uit Buenos Ayres houden in, dat Colman» de kandidaat der regeeringspartij tot president is gekozen. DU1TSCHLAND. Na de afdoening der kerkelijk-politieke wet, is in het Pruisische Heerenhuis de beraad- slaging over het ontwerp tot bevordering van Duitsche nederzettingen in de Poolscbe pro vinciën begonnen. Prins Bismarck zeide in antwoord aan den heer Koznielsky, die het voorstel bestreed, dat het slechts een defensief doel had. Daar het de Duitsche volksgeest tegen het overweldigend Poolsche element tracht te beschermen. In de laatste dertig jaren zijn groote gemeenten, wier voorouders Luitsch waren, geheel en al Poolsch geworden, zoodat de inwoners zelfs het Duitsch niet meer verstaan. Zulke toestanden wil de regeering voor het vervolg voorkomen en zich verweren tegen het voortwoekerend Polonisme, niet om uit te roeien, maar om te beletten dat het Duitsche element worde uitgeroeid. Na de rede van Bismarck heeft het Huis het ontwerp onveranderd aangenomen met de daarbij behoorende ontwerpen op het school verzuim en de heihalingsscholen. ENGELAND. De oppositie tegen Gladstone's Iersche be- stuurswet neemt steeds in kracht en omvang toe, en wordt eene ernstige bedreiging voor het welslagen zijner plannen. Gisteren werd weder eene zeer talrijk bezochte vergadering in het operagebouw te Londen gehouden, Waarin de redevoeringen van Lord Harting- ton en Salisberry, die broederlijk naast elkan - der op de tribune hadden plaats genomen, uitbundig werden toegejuicht. Salisberry brand tterkte het ontwerp als eene smadelijke over gave, die indien zjj door het Parlement mocht worden aangenomen, het geheele Rijk zoude1 verzwakken en rampen na zich zoude slepen, welke ongeëvenaard in Engeland's geschiedenis zouden zijn. Daar de verkiezing der twee liberale afgevaardigden voor Ipswich nietig verklaard was, moest aldaar eene nieuwe verkiezing Jilaats hebben. Met eene kleine meerderheid werden de kandidaten der Tories, de heeren Dalrymple en Elcho gekozen. FRANKRIJK. Het huwelijk van de dochter van den Graaf van Parijs, Prinses Amelie van Orleans, met den Kroonprins van Portugal is defini tief op den 25sten Mei bepaald. De commissie van den senaat, belast met het onderzoek naar bet gebruik der sterke dranken, onder het opzicht der gezondheid en der openbare zedelijkheid, heeft gisteren een voorstel aangenomen van den heer Schreurer- Kestner. Dit voorstel st rekt tot het verleenen eener premie van 25 tot 50,000 fr. aan den scheikundige, die de beste en meest praktische methode zal uitvinden, cm de nadeelige stof fen, in de sterke dranken voorbanden, te ontdekken. ITALIË. De cholera schijnt zich in Italië uitte brei den. Gisteren kwamen er te Brindisi vier gevallen voor zonder doodelijken afloop de ziekte heeft daar een goedaardig karakter. In de vorige week werden er in het geheel t4 personen aangetast, waarvan 10 zijn over leden. Men meent, dat de cholera uit Yenetie is overgebracht. Ook te Monopoli, een klein plaatsje in de provincie Bari zijn verscheidene gevallen, waarvan een met doodelijken afloop voorgekomen. De overheid heeft krachtige maatregelen genomen wanneer de ziekte het karakter eener epidemie mocht aannemen, zal de quarantaine worden toegepast op alles, wat uit Brindisi komt. HET OOSTEN. In wel ingelichte kringen te St. Petersburg verzekert men, dat de Sultan binnenkort een watertochtje op de Zwarte Zee zal maken aan boord van het stoomjacht Sistanieh be geleid door de Izzeddin. De Sultan zoude in de richting naar het Oosten reizen en een stoomschip, dat den Czaar aan boord zoude hebben, ontmoeten, met wien hij dan op laatst genoemden bodem eene samenkomst zoude hebben. De Czaar zou vergezeld zijn door den minister von Giers, da Sultan door zijn minister van buitenlandsche zaken Saïd Pacha. De censuur in Rusland heeft alle telegram men ingehouden, die dit nieuws in het bui tenland zouden verspreiden en men beweert van Russische zijde, dat het bericht door het zenden van een buitengewoon gezant naar Konstantinopel in de wereld is gekomen. In antwoord op de nota der Porte, waarin de bemiddeling der mogendheden in zake Griekenland opnieuw werd ingeroepen, heb ben Duitschland, Oostenrijk en Rusland in gelijkluidende termen geantwoord, dat zij nieuwe maatregelen zullen nemen, om do ontwapening van Griekenland te verkrijgen. OOSTENRIJK. Het is genoeg bekend, dat Oostenrijk weinig vertrouwen in den toestand van het Oosten heeft en zich ondanks alle vredelievende berichten op de mogelijke gebeurtenissen voor bereidt. lot dat doel stelt de regeering zich voor eene nieuwe organisatie van den land storm, die in Oostenrijk ongeveer de plaats onzer schutterijen inneemt en een belangrijk contigent van de strijdmacht in oorlogstijd uitmaakt. Het ministerie had daartoe een ontwerp bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. In de gisteren gehouden zitting werd de gemotiveerde orde van den dag, te dezer zake gesteld, met 235 tegen 45 stemmen verworpen en besloten over dit onderwerp verder te beraadslagen, nadat de minister de noodzakelijkheid van den landstorm had uit eengezet. SPANJE. De Regentes, Koningin Christina, lijdt aan zenuwpijnen. Zij moet hare kamer houden en zal niemand meer in gehoor ontvangen, dan nadat zij haren kerkgang zal hebben ge daan. De Regeering is voornemens den heer Martos als president der Kamer voor te dragen; ook de markies Vega dé Armyo dingt naar het voorzitterschap. Deze dubbele kandidatuur is een bewijs voor de oneenigheid, die er in de ministerieele meerderheid tusschen de de mocraten eu centralisten heerscht. Schiedam, 16 April 1886. Aan het commissariaat van politie zjjn als» op straat gevonden aangegeven een dolkmes, een boekje waarin postzegels zijn geplukt, en een puthaak. Het bezoek van het koninklijk gezin aan Amsterdam zal door een verblijf op het koninklijk lustslot Het Lo* gevolgd worden, alwaar het hof op Maandag 3 Mei a. s. ver wacht wcrdt. Het vertrek naar het buitenlan d, vermoe delijk naar Wildungen, moet bepaald zjjn op» den 15 Mei a. s. TWEEDE KAMER. y'oorioopige verslagen. Accijns gedistilleerd. Verschillende leden hadden met genoegen gezien, dat men althans gedeeltelijk wilde te gemoetkomen aan de bezwaien dezer indus-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1