De St.-Ct. bevat een Kon. beslnit van den 9n April jl., houdende bepaling van den dag, waarop de wet van den 31 December 1S85 (Stbl. no. 261), tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op efieoten, in werking zal treden. In een schrijven uit den Haag aan de Stan daard over de crisis wordt erop gewezen, dat de Regeering, juist om den weg tot aanblijven open te houden, de aankondiging van haar ontslag deed op Dinsdag, voor de Grondwets herziening verder aan de orde kwam. Het was bekend, dat dien avond de Rech terzijde vergaderde, en ieder verwachtte dat het besluit dier vergadering wezen zou: een voorstel om de overige herzienings-ontwerpen niet te behandelen. Bij zulk een motie moest de Regeering zich uitspreken en dat juist wilde zij vermijden. Omtrent de pa rtij-verga dering der Rechter zijde op Dinsdag meent de briefschrijver te weten, dat slechts de houding werd besproken, die men voor de verschillende gevallen zon in acht nemen en dat men het daaromtrent eens was. Naar men verneemt, worden van ver schillende zijden bij de Regeering bezwaren ingebracht tegen sommige artikelen van het onlangs tot stand gekomen zalmtractaat. Naar gemeld wordt, zal met 1 Juni, wel licht reeds met 1 Mei, het tarief voor het collationneeren van telegrammen op de helft van het tegenwoordig bedrag worden gesteld. Degenen derhalve die op een depêche door de letters T. C. hun verlangen te kennen geven, dat de geheele inhoud wordt terugge seind, om te kunnen nagaan of woorden en cijfers volkomen juigt zijn overgekomen, zul len dan niet 50 pCt, maar slechts 25 pCt van den prijs hebben bij te passen. In het belang van de talrijke inleggers in de Rijkspostspaarbank brengen wij het vol gende ter kennis Bij een eerste inlage in de Rijkspostspaar bank ten behoeve van derden kan, wanneer hij die het boekje neemt niet in staat is de ver klaring no. IV volledig in te vullen, omdat hem voldoende gegevens ontbreken, met een gedeeltelijke invulling genoegen worden geno men. De later door den inlegger onderteekende verklaring moet echter alle vereischte gegevens bevatten. De door de Syncde der Herv. Kerk aange nomen modus vivendi bestaat, naar het Dgbd. meldt, uit 5 hoofdstukkenliet eerste betreft de mogelijkheid om gedeelten van gemeenten zich zelfstandig te laten constitneeren, onder den naam van Afdeelingen het tweede betreft de aanneming van lidmaten, waarbij het ge- brhik der artt. 3S en 39 Reglement godsd. onderwijs facultatief is gesteld; het derde be treft de leden, die met attestatie van elders inkomen; het vierde betreft de toelating tot de Evangeliebediening en het godsd. onder wijs. Aan de prov. Kerkbesturen en Class. Besturen wordt de vrijheid gegeven, gebruik te maken van artt. 2 7 en 19 ond of nieuw naar goedvindenhet vijfde betreft de re geling van vacatuurbearten in gemeenten, waar ?een Afdeeling 53. Deze regeling ge schiedt door den Ring, met inachtneming van üe wenschen van den Kerkeraad der be trokken gemeente. Naar het D. verder ver neemt, hebben al de recbtziunige leden der Synode tegen deze voorstellen gestemd. Van de hand van den heer A. Pruys van der Hoeven, oud-civiel gouverneur van Atjeh, zal binnenkort een werk het licht zien, ge titeld: Mijne ervaring van Atjeh. De Leidsche Tramwegmaatschappij is Za terdag in eigendom overgegaan aan de Rotterdamsche Maatschappij. Voorloopig zal de Leidsche dienst waargenomen worden door Rotterdamach personeel en komt het personeel van Leiden naar hier, om hier bij het goed ge schoolde en goed gediciplineerde personeel der Rotterdamsche Maatschappij te leeren wat tramwegpersoneel moet kennen, om met het publiek op eene behoorlijke wijze om te gaau. Het bestuur van het Nederlaudsch Panop ticum te Amsterdam zal gedurende de week, waarin H.H. M. M. de Koning en de Koningin, die waarschijnlijk zullen vergezeld worden van H. K. H. de Prinses Wilhelmina,de hoofdstad bezoeken, kosteloos tcegang verleenen aan een duizendtal leerlingen der openbare lagere scholen le klasse (kostelooze scholen) aldaar, en hen dan tevens onthalen op chocolade met krentenbrood. De heeren Huart en Meijer te Amsterdam zullen met den Zomerdienst uitgeven een ver trouwbare gids ten dienste van reizigers op de spoor- en tramwegen, samengesteld op zeer praetische wijze en naar offioieele gegevens, in portefeuille-formaat. De arrondi88ements-rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag jl. tegen A. Plate J.Gzn.,be- heerend mede-vennoot der firma Lens en Bergsma, wegens diefstal, verleend rechtsin gang met bevel tot gevangenneming. Is het handelsblad wel ingelicht, dan moet gebleken zijn, dat de sommen gestort door deelhebbers in de maatschappij, die de Minervabron exploi teert, niet zijn gebruikt tot aankoop van de bron, gelijk was voorgespiegeld, maar tot doeleinden, waarvoor ze niet waren bestemd. Dit is eerst nu ontdekt. Plate, wiens aanhouding heden in het Po litieblad wordt verzocht, bevindt zich te Buenos-Ayres. Omtrent het ongeval nabij het kamp van Oldebroek, waarvan wij melding maakten, wordt uit Heerde nog het volgende bericht aan de Zw. Ct. Verregaande roekeloosheid is de oorzaak van het ongeluk. Niettegenstaande de zoo dikwerf herhaalde waarschuwingen en pnblicatiën en reeds vroe gere ongevallen en verwondingen, had de daglooner Dk. Plakmeijer de onvoorzichtigheid, met twee jongelieden, Marinus en Jan Blaauvve- noord, 's ochtends te vijf uur naar het kamp te gaan; niet om scherven ond ijzer enz., maar om niet gesprongen granaten te zoeken, me denemende een ijzeren klophamer en een breek ijzer, om de gevonden projectielen stuk te slaan en zich het buskruit toe te eigenen. Zij vonden een granaat, dien Marinns Blaauwenoord zou stukslaan, terwijl Plak meijer en J. Blaauwenoord op een kleinen af stand er naar stonden te kijken. Het projectiel ontplofte, en M. Blaauwenoord was oogenblik- kelijk een lijk. Zijn lichaam was deerlijk ver minkt, de linker hand was weggeslagen, het linker been hing aan het lichaam, de inge wanden hingen buiten het lijf, terwijl zijn kleederen in brand stonden, welke door de beide andoren weruen gebluscht. De geneesheer kon dan ook niet anders dan den dood con- stateeren, en het lijk werd naar het lijken huisje gebracht. Ook D. Plakmeijer heeft ernstige verwondingen aan de voet bekomen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. (T.) De officier van justitie te Arnhem vraagt de opsporing van een vermisten brief, op den 3 April te Wageningen in eene brievenbus gestoken met bestemming naar Rotterdam en bevattende 2 coupons nos. 24602 en 6740, beide verschenen 1 April 1886, waarde 30 dollars, betaalbaar te New-York, van de Southern Pacific Railroad-Company drie di- vidend-aandeelen nos. 38, 39 en 40 van het ijzeren lichtschip Helena, reederij De Blauwe Sterwaarde wisselvallig, alleen betaalbaar bij H. J. Meijer te Rotterdam, eene coupon Ko. 44933 vau den Orel-Vitebskspoorweg, waarde f 29,50, betaalbaar bij de heeren Goll Co., te Amsterdam. Naar men meldt, is de brand in de kerk te Uden, zooals reeds vermoed werd, aangesto ken de dader moet te Harder wijk gevat zijn. (Post.) Na verschillende honden te hebben gebeten, is te Geertruidenberg een bond afgemaakt, die bij onderzoek door den veearts bleek aan dolheid te lijden. De Commissaris van politie te Roermond snapte Vrijdag jl. een pandjeshuis. Tal van ar tikelen, o. a. vele gouden voorwerpen, werden in beslag genomen. De houder nam van 200. tot 300 pCt. In verhouding tot haar bevolking, ruim 11,000 zielen, is in de gemeente Roermond vermoedelijk wel het grootste aantal »ver- gunningen" verleend. Ofschoon er volgens de wet slechts 37 zouden mogen worden ge geven, is zij aan niet minder dan 97 per sonen verleend. Uit Maastricht wordt ons van 17 April ge meld Na het standje van gisteren in den voornacht, toen een troep volk, bestaande rit eenige schreeuwers, opgeschoten jongens en meisjes, en zooals gewoonlijk met vele nieuwsgierigen aangevuld, van half tien tot elf uur zingende eenige straten doortrok, van eenige huizen glazen stuk werpende, is alles tot de vorige rust teruggekeerd. Nader verneemt men, dat eenige meesters- glasblazers geweigerd hebben voor verminderd loon te werken. Die vermindering was ge deeltelijk ontstaan door het intrekken eeuer tegemoetkoming in de betaling der hand langers, vóór een twaalf jaren ingevoerd. De meester-glosblazer namelijk werkt per stok en heeft eenige onderhoorigen of handlangers. Twee of drie dezer aankomende jongens waren sedert de laatste jaren voor rekening der firma, thans echter zou de meester-glasblazer hen zelf moeten bekostigen. Verscheidene van de werkstakende glasbla zers moeten reeds op andere plaatsen werk hebben bekomen en van hier vertrokken zijn. De ongeregeldheden moeten niet aan de meesters-glasblazers, maar aan hunne handlan gers geweten worden, die door het bedanken van de eerstgenoemden voor het oogenblik buiten wera geraken. (A. R. Ct.) VLAARDINGEN. De kiesvereeniging Bur gerplicht alhier heeft in hare vergadering van. Vrijdag avond besloten, op a. s. Donderdag eene bijeenkomst alhier te houden in de zaal Harmonie en daarbij uit te noodigen de libe-;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2