9e Jaarg. Donderdag 22 April 1886. No, 2459. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Kennisgeving. §UpnMn (Swpchl ïtonlmukfy fqkfttm. B ure au: Markt, E, 3 57, SCHIEDAMSCNE COURANT. Prijs van dit Blad voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentign j Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op het bepaalde bij Art. 21 der Wet van den 4 December 1872 (Staatsblad n°. !34;) j j BreDgt ter kennis van de Ingezetenen, dat in de week van Zondag, 11 April 1886, tot en met Zatnrdag, 17 April 1886, acht aan giften geschied zijn van aan MAZELEN over ledenen. Schiedam, 19 April 1886. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK V^N MATEN ESSE. AMERIKA. De nieuwe wereld doet voor de oude niet onder op het gebied der werkstakingen. Men •ericht uit New-York, dat de vereeniging van handwerkslieden hare bedreiging van een vol slagen werkstaking door alle beambten der tramwegmaatschappijen heeft uitgevoerd. Ie New-lork hebben 15000 tram beambten het werk gestaakt en rijdt bijna geen enkele ram meer. De werkstakers eischen dat alle beambten, die geen lid der vereenigiDg zijn onmiddellijk zullen afgedankt worden, doch de maatschappijen verklaren liever te willen lailleeren dan aan dien eisch toe te geven. Op de Zuid-Westelijke spoorweglijn duurt ook de werkstaking voort. Het goederen-vervoer op de Lakeshore-spoorweg staat geheel stil en men vreest, dat dit lot ook weldra de Burlington-Quincy weg zal treffen. Dewijl wanordelijkheden gevreesd worden, heeft de overheid buitengewone maatregelen genomen. J e New-York heeft reeds eene bloedige bot- siDg tusschen de politie en de werkstakers plaats gehad. ENGELAND. Het I arlement is uiteengegaan voor de I'aaschvacantie en de behandeling der Iersche voorstellen is alzoo verdaagd. Het Lagerhuis heeft eerst nog het ontwerp betreffende de kleine pachters in Schotland aangenomen en komt den 3 Mei weder bijeen. Acht dagen later komt de Iersche bestuurswet weder aan de orde. Omtrent het lot dat het ontwerp staat te wachten is niets met zekerheid te zeggen, hoewel voor de aanneming weinig kans bestaat. Reeds meldt men, dat de af gevaardigde Brand de verdaging tot over zes maanden zal voorstellen, hetgeen gelijkstaat met eene verwerping. Lord Hartington is echter voornemens de dadelijke verwerping 7an de wet te eischen. Men meent vrij alge- ineen, dat het ontwerp nog éénige kans van s.agen zou hebben als Gladstone eene Iersche vertegenwoordiging in het Rijksparlement wilde behouden. FRANKRIJK. In antwoord op een vraag van den Afge vaardigde Passy over de houding van Grie kenland verklaarde de minister De Freycinet, dat ook hij het optreden van scheidsrechters wenschelijk achtte, doch dat Frankrijk daar omtrent niet den eersten stap kondoen. Deze taak behooren de eensgezinde mogendheden te vervullen en feitelijk vervullen zij die reeds door eene vredelievende oplossing van het geschil tusschen Griekenland en Turkije te be wei ken ook Frankrijk handelde van het begin af op de meest vredelievende wijze. De Kamer heelt na een levendig debat met 066 tegen 159 stemmen goedgekeurd de ver kiezing in Tarn en Garonne, waar drie mo narchalen en een republikein zijn gekozen. De aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk is Zondagavond op haar reis van Weenen naar Madrid Parijs gepasseerd, waar zij ont vangen werd door de ex-koningin Isabella van Spanje en de voornaamste leden der Oostenrijksche kolonie. Aartshertogin Elisa beth is de moeder van de koningin-regentes van Spanje. Zooals men weet ziet de koningin van Spanje in de eerste dagen van Mei hare bevalling tegemoet. SPANJE. Nader bericht men uit Madrid, dat de af schuwelijke aanslag op den bisschop zich eenigszins anders heeft toegedragen dan eerst was gemeld. De bisschop was niet op het altaar, doch kwam met zijn rijtuig voor de kerk aan, waar de lage moordenaar hem reeds een uur lang met den geladen revolver in den zak had afgewacht. Bij bet uitstijgen naderde hij den prelaat, veinzende hem volgens ge bruik de hand te willen kussen, en in zijne nabijheid gekomen lostte hij drie revolver schoten, waarvan het tweede den bisschop doodelijk verwondde en hij op den grond viel. De misdadiger richtte daarna den revolver op zich zelveD, doch werd ontwapend en weg gevoerd. Met veel moeite werd de prelaat door de dicht opeengedrongen en hevig be wogen volksmenigte naar de sacrist ij gebracht, waar hij op een veldbed werd nedergelegd, daar hij niet naar zijn paleis mocht worden vervoerd, en al spoedig talrijke blijken van deelneming ontving. De bisschop is, zooals reeds is gemeld, Maandagavond te 5i/2 uren overleden na den zegen van den H. Vader te hebben ontvangen en zijn moordenaar, die hij niet kende Vergiffenis geschonken te heb ben hij had verzocht den naam van den misdadiger niet te noemen. Mgr Narcissus Martinos Izquierdo was de eerste bisschop van Madrid, welk diocees ver leden jaar nieuw opgericht werd. Hij was 56 jaar oud en in 1873 onder de republiek van Castelar eerst bisschop van Salamanca geworden als zoodanig had hij zitting in den senaat, waar hij de politiek van Sagasta voorstond en zich als een der beste redenaars deed kennen. De Prelaat, die van nederigen afkomst was, wordt als een man van strenge deugd geprezen, hetwelk hij ook van alle onder hem geplaat ste geestelijken vorderde, en wie daarin te kort schoten ontzette hij onverbiddelijk uit hun ambt. Zijn moordenaar, Galeoto genaamd, is een groot en krachtig man. Hij zou vroeger rector in een gesticht zijn geweest; doch wegens slecht gedrag zijn ontslagen. Om trent de beweegredenen tot zijn misdaad loopen de berichten nog uiteen, terwijl sommigen melden, dat hij alleen uit wraakzucht zou hebben gehandeld, worden verschillende daden voor hem gemeld, die het vermoeden, dat hij in zijoe verstandelijke vermogens zoude ge- stoord zijn, wel aannemelijk maken. Hij zou o. a. de dagbladen met allerlei berichten en advertentiè'n hebben lastig gevallen, die zij meerendeels weigerden op te nemen. Daar tegen staat dat hij zijn voornemen tot de misdaad onder bedekte termen van te voren in de dagbladen bad aangekondigd. Schiedam, 21 April 1886. Wij vernemen dat de toestand van den metselaar Diest beden niet minder is. De eene arm, die op drie plaatsen gebroken was, is met goed gevolg gezet. Aan het commissariaat van politie zijn al» op straat gevonden aangebracht: een porte- monnaie met f 0.31 J/s, een koperen ring met twee sleutels, een sigarenkoker met 9 siga renzakjes alsmede, als in een winkel achter gelaten, een bloedkoralen ketting je met gouden 8 lot. Z. M. de Koning heeft het reisplan naar de hoofdstad in zoover gewijzigd, dat H. K. H. Prinses Wilhelmina reeds dadelijk met HH. MM. medegaat. H.H. MM. de Koning en Koningin zijn voornemens reeds midden M?i van het Log de reis naar Wildungen aan te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1