Zaterdag 24 April 1886. No. 2461. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ïimmtlamlsch^ B ureau: M ar.kt, E, 3 57. itlgpcM (©UÉiprht. SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 ïrancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentlön Van 1—6 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. I'oen het bericht van het overlijden zijner €l-htgenoote aan Van der Smissen in de ge vangenis werd overgebracht, liet hij duidelijk zöne aandoening blijken. Door raiddel van ^ijn dochtertje, die in de laatste dagen her haaldelijk van het ziekbed harer moeder naar haar vader in de gevangenis heen en weer gmg, heeft hij een gewijden palmtak gezon den, dien de overledene op haar doodsbed in de handen omklemd houdt. Twaalf dagen heeft mevrouw Van der Smissen haar ern stige wonden overleefd; door de complicatie van de laatste dagen, ontstaan door pleurus, ïs het treurig einde verhaast. ENGELAND. Nu de Iersche kwestie in het Parlement door de Paaschvacantie is verdaagd, maakt 2Ü haren weg door het land. Gisteren voerde de oud-minister Chamberlain te Birmingham het woord. Hij verklaarde zich beslist tegen de wet tot uitkoop der grondeigenaars in Ierlanddoch zijn verzet tegen de bestuurs- 'Vet is slechts voorwaardelijk. Indien deregee- Dng het ontwerp wil wijzigen door bijvoeging 1 an de bepaling, dat de Iersche afgevaardig den ook in het Parlement te Westminster 1 fitting hebben, en eene afzonderlijke volks vertegenwoordiging aan de Protestantsche provincie Ulster wil toestaan, is hij geneigd de wet te ondersteunen. Zoo niet, dan zal hij haar openlijk bestrijden. In eene redevoering te New-Castle ver klaarde Lord Spencer, gewezen Onderkoning van Ierland, dat hij geheel met Gladstone's ®rsche politiek instemde. Hij betoogde dat «ene verzoenende staatkunde en het laten varen van alle dwangmaatregelen de eenige "'ddelan tot bevrediging van Ierland waren; en geloofde dat de Iersche afgevaardigden in het 1 arlement te Dublin getrouw hunne Plichten zouden vervullen. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft giste- ren de wet aangenomen, bepalende dat erin net jaar 1889 van staatswege eene wereld tentoonstelling op het Champ de Mars te ^nrijs zal gehouden worden. Een amendement va» den heer Steenackers om te bepalen, dat exposanten de hun afgestane ruimte zul- en moeten betalen werd na bestrijding door den minister van Koophandel verworpen '•venals een ander dat het materieel voor de tentoonstellings-gebouwen uitslnitend in 1 ankrijk vervaardigd en de werkzaamheden op het tentoonstellingsterrein alleen door Fran- Rchen verricht zouden worden. GRIEKENLAND. De gedachtenwisseling tusschen de mogend heden duurt nog voort, doch zal er waar schijnlijk toe leiden, dat Griekenland een ultimatum zal worden aangeboden, waarin den dag, waarop de ontwapening voltrokken zal moeten zijn, zal worden bepaald. Indien de Grieksche regeering weigert, zullen de ge zanten onmiddellijk Athene verlaten en plaats nemen aan boord der oorlogsschepen van hun land. De internationale vloot zou dan tot de blokkade der Grieksche schepen over gaan. Men meldt ook uit Konstantinopel, dat Turkije de havens van Griekenland spoe dig blokkeeren zal. De Turksche en Grieksche voorposten op de grenzen hebben gisteren nacht gedurende een half uur met elkander geweerschoten ge wisseld. Er werden geen verliezen geleden. De Turken trokken zich daarna terug, doch de Grieksche bevelhebber noodigde hen heel kalm uit hun post weder te bezetten, daar zij op Turksch grondgebied hadden gestaan. lntusschen is deze stand van zaken voor de Porte zeer bezwarend. Zij kan de sommen, die het onderhoud van het leger vorderen niet meer vinden. De toestand is dan ook zeer ernstig. De ambtenaren hebben in geen maanden tractement ontvangen en een crisis schijnt onvermijdelijk. Blijkbaar trachten de Grieken Turkije geheel uit te putten. SPANJE. De Aartshertogin Elisabeth, moeder van de Koningin-Regentes en Aartshertog Otto haar neef, zijn te Madrid aangekomen. Groote toebereidselen worden gemaakt tot het vieren der belangrijke gebeurtenis, die volgens offi- eieele mededeeling in de tweede helft der volgende maand kan verwacht worden. Op verlangen van de Regentes zal de be grafenis van den Bisschop van Madrid met militaire eerbewijzen plaats hebben. Van overheidswege zijn de noodige voor zorgsmaatregelen verordend voor het geval, de cholera zich weder in Spanje mocht ver- toonen. Schiedam, 23 April 1886. Tot het gevolg van HH. MM. op de reis naar Amsterdam zullen ook behooren de hofdames baronnesse Van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poli. Te Amsterdam zullen bovendien de aldaar woonachtige dames du palais en kamerhee- ren bij HH. MM. dienst doen. Aan het Prinsesje zijn gedurende hare aan wezigheid in de hoofdstad toegevoegd baron nesse Van Heemstra, hofdame en gouvernante van H. K. H., benevens mej. Sexton Winter, hare onderwijzeres in de Engelsche taal. HH. MM. de Koning en Koningin zijn gis teren andermaal met den Erfprins van Wal deck-Pyrmont ineen open landauer uit rij den geweest. De jengdige prins heeft gisteren namiddag de residentie verlaten, zich be gevende naar Bentheim. Uit bijzondere berichten uit Luxemburg verneemt het N. v. d. dat de koninklijke familie in den aanstaanden herfst een gerui- men tijd op het kasteel Colmar-Bcrg zal komen doorbrengen. De tijding heeft groote vreugde in het groothertogdom verwekt. Men deelt ons mede dat bijna zeker het ministerie in functie zal blijven, doch dat de Ministers van Financiën en Waterstaat door anderen zullen vervangen worden. Daarna zon Kamer-ontbinding volgen. (Centrum.) De door de Regeering aan de bekrachtiging der Staten-Generaal onderworpen overeen komst tot verlenging van de concessiën van de Rbijnspoorwegmaatsch. bevat de reeds be kende, door de vergadering van aandeelhou ders bereids goedgekeurde bepalingen. Het wetsvoorstel van de hoeren Êcaimmel- penninck v. d. Oije i. z., tot partieele wijziging van het Militaire Strafwetboek op 't punt van desertie in tijd van vrede, is, blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer door de meeste leden gunstig ontvangen, omdat men, in afwachting van de zoo noodzakelijke algemeene herziening van de wetboeken, de voorloopige wegneming van ongerijmde bepa lingen zeer nuttig achtte. Namens het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid, afd. posterijen, wordtin de Staats-Ct. medegedeeld, dat de uitwisseling van postwissels met Bulgarije, die tijdelijk gestaakt was, weder hersteld is. De Min. van Binnenl. zaken heeft aan den commissaris des Konings in Noord-Brabant medegedeeld, dat ingeval de door dolle honden gebeten personen uit eigeu verlangen zich aan de behandeling van prof. Pasteur te Parijs willen onderwerpen, hij hunne introductie bij' dien geleerde zal bevorderen, en te Parijs een. geneesheer zal aanwijzen, genegen voor hen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1