êmeitgde Jericjtten. Kerknieuws. Gedachten. I DORDRECHT. Gisterochtend is aene vigi lante bespannen met één paard, en waarin een pas gehuwd paar zat, omgeslagen, door dat het paard schrikte van eane voorbijgaande kar. Een ruit eu een lantaarn van het rijtuig zijn gebroken; doch het echtpaar is er gelukkig met den schrik afgekomen. BREDA. A. s. Paaschmaandag, des mid dags te 12 uren, zal de weleerw. heer Ver- "ilghen, kapelaan der parochie van den H. A-ntonius, zijn voorgenomen pelgrimstocht naar kot H. Land ondernemen. Zijn eerw. is vergezeld van den heer Brou wer, kunstschilder, te Hilversum. Deze twee heeren zijn de eenige Neder landers, die deze grootsche reis in gezelschap 'an Belgen, D uitscherp, Oostenrijkers, Fran- scaen, Zwitsers en zelfs Amerikanen zullen medemaken. De plaats, waar allen te zamen komen, is Muncben (Beieren). HULPEN. Onder de oude gebruiken, welke 1Q Limburg nog in zwang zijn, komt ook 'oor, dat indien een weduwnaar hertrouwt, kij 'erplieht is, aan de bureu een vat bier ten geschenke te geren „hnurbier1' genoemd. Weigert bij dit, dan wordt hem des avonds oeoe serenade met ketelmuziek gebracht, "elke zoolang wordt herhaald tot hij eindelijk als het ware genoodzaakt wordt toe te geven. Eene dergelijke serenade werd Zondag a'ond jl. aan een weduwnaar in het gehucht Euvernm, onder deze gemeente gebracht. Eene groote volksmenigte, welke met ketels, stukken ijzer, stokken en zweepen was ge wapend, trok tierende tot voor zjjne woning de ketelmuziek nam een aanvang. De politie van Gulpen was echter spoedig ter Plaatse, en maakte tegen on derscheiden leven makers, waarvan de meesten in „kennelijken staat" verkeerden, proces-verbaal op. 2. D. H. de bisschop van Breda heeft be- ttoemd tot rector in het gasthuis te Ooster kont den weleerw. heer J. Van Aert. Onder de talrijks pelgrims, welke op 10 Mei de voorgenomen bedevaart naar Rome uit ons Vaderland znllen medemaken, behoort ook Z. D. H. de bisschop van Breda, Mgr Petrus Lejten, die alsdan zijn voorgeschreven bezoek aan de H. graven der Apostelen zal krengen. Be Kruidenier herinnert hoe in 1456 Hans Kölbel in het openbaar levend verbran d werd, omdat hij saffraan en specerijen had vervalscht, e& Margaretha Wessnerin in 1464 levend aaast de galg werd begraven, omdat zij met 'alsch gewicht had gewogen. In de limburg8che gemeente Mesch is de betrekking van burgemeester vacant; jaarwedde 70 gulden een nienwe winterjas. Zaterdagavond beeft de heer Lomau te Groningen in een bijeenkomst van leden van ket schaakgezelschap „Staunton" geblinddoekt 20s partijen schaak gespeeld. In de »N. Gr Grt." lezen we o. a. hierover het volgende: I'egen zes bekwame spelers moest de heer Eoman, zonder de stukken te zien, spelen. Mier partijen werden door den heer Loman gewonnen en twee door hem opgegeven. Op merkelijk was het vooral hoe de heer Loman een der langst aangebleyene partijen, waarbjj, bij vergissing natuurlijk, een font begaan was bij 't verplaatsen der stukken, van begin tot einde zonder haperen en zoo schielijk, dat men moeite had hem bij te blijven met het herplaatsen der stukken, alle zetten opzeide. Langdurige toejuichingen volgden. In een Maan dagavond gehouden bijeenkomst heeft de heer Loman den strijd hervat, maar toen vóór het bord tegen 20 uitgelezen schakers. De vrouw van een loods, die te Antwerpen woonde en van Vlissingen afkomstig was, is gistermorgen in de St-Amandnskerk in den bieohtstoel door eene beroerte getroffen en on middellijk overleden. Van bevriende zijde ontvangen wij de vol gende mededeeling: De grootmoedige Nederlander, pater Bur german, heeft de eer genoten, als een voor beeld van naastenliefde de rondte door de bladen van ons laad te doen. Maar er zijn gewoonlijk wijze menschen, die met hun hoo- gere kennis n terecht kunnen wijzen en met een >als ik mij niet vergis" aw met vreugde volbracht verhaal den prikkelenden genr ont nemen. In dit geval was het bericht over de melaatschen te Kalavao voor ons met den aantrefckelijken genr doortrokken van de me dedeeling, dat de opofferende priester een Nederlander is. Het zeldzaam voorrecht om 't Dagblad, dat 't weet, en den A. Rotterdammerdie 't beter weet, beiden gelijk te geven, verschaft mij de Broch. Cyclus 1882, Munster. Pater Damiaan Devenster was de eerste, welke zich tnsschen die 720 melaatschen opsloot; maar in 1874 verkreeg deze held haftige christen een medehelper in pater Bur german. Het vasthouden dus aan het getal wat werkelijk den toestand harder maakt heeft da twee bladen op een nevenpad ge bracht. De beweegreden, welke pater Burger man aanzette tot het grootsche besluit, om te leven onderaf üchtelijke zieken is de volgende In 1873 was hij, zelf melaatsch, van Tahiti naar Europa teruggekeerd. Hij doet een bede vaart naar Lonrdes en geneest wonderdadig. Hij meent zijn dankbaarheid niet beter te kunnen bewijzen, dan door zich op te offeren in de verpleging der melaatschen. Hij vertrok naar Kalavaoen een zijner eerste en aange name brieven behelst de beschrijving van het vieren der Meimaand ter eere der H. Maagd. Volgens Belgische bladen znllen in Jnni aanstaande de eerste afvaarten plaatshebben van Antwerpen van de booten der Dieuwe stoomvaartlijnen van de »NoorddnitscheLloyd" naar China en Australië, zoowel als die van baar transatlantische lijnen. Deze maatschappij heeft, zoo men zegt, een overeenkomst geslo ten met de Deensche stoomvaartmaatschappij voor overbrenging der voor haar lijnen be stemde goederen naar Antwerpen en evenzeer contracten met Duitsche en Russische spoor wegen aangegaan voor goedkoope doorvrach ten naar genoemde haven. Dezelfde begun stigingen znllen ook wel voor de inkomende goederen worden bedongen. De tijding, dat de Duitsche keizer zijnad- haesie heeft gehecht aan het protest van den Dnitschen professor Grimm tegen de verwoes ting van het oude christelijke Rome, heeft te Rome diepen indruk gemaakt. Men ziet er een ernstige hinderpaal in tegen het voorne men tot onteigening van het paleis-Caff'arelli en de omliggende terreinen. Dit paleis op het Capitool gelegen is het eigendom van Pruisen, dat er zijn ambassade bij het Quiri naal doet verblijfhonden en er een academie van schoone kunsten benevens een merkwaar dig museum bezit. Weer is een der Russen overleden, die we gens hondsdolheid door prof. Pasteur te Parijs worden behandeld. Tot dusver heeft Pasteur vier van zijn russische patiënten verloren. Sedert het plan om van de Sahara een bin nenzee te maken in Frankrijk ter sprake ga- komen is, doet zich de vraag voor, hoeveel tijd er noodig zon zijn om dit kolossale bek ken met water te vullen. Bij de beantwoor ding van die vraag komt men tot verbazende getallen. Men berekent nl., dat hiervoor 5000 jaren vereischt worden, wanneer het water met een snelheid van 4 mijl per uur door een 10l) voet breed en 35 voet diep kanaal naar binnen stroomde. Omtrent de uitbreiding der gele koorts te Rio de Janeiro deelt het bulletin van het Duitsche gezondheidsambt mede, dat aldaar in I ebrnari aan die ziekte 345 personen be— weken zjjn, waarvan 140 in het gele koorts hospitaal en 205 personen in particuliere woningen. Nog stierven 144 personen aan verdachte koortsen. Onder de overledenen kwamen verscheidene leden voor van buiten- landsche gezantschappen en consuls. In Januari bedroeg het aantal dooden slechts 160. De jonge heerscher van het Chineesohe rijk, keizer Kuangan, wiens verloving ophanden is, heeft voor zijne bruid reeds een eigenaardig geschenk bestemd. In de afgeloopen herfst heeft namelijk de onderkoning der provincie Petschilt, Li-Hung-T8chang, die zeer voor den vooruitgang is, om zijn vorst voor het denkbeeld der spoorwegen te winnen, een ge- heelen spoortrein in 't klein, met 100 voet rails uit San Francisoo naar Peking laten komen, waar de trein in den tnin van het keizerlijk paleis opgesteld en in beweging ge bracht werd. De trein bestaat uit een loco motief, welke door een uurwerk in beweging wordt gebracht, een tender, een post- en bagagewagen, een personenwagen en een sa- Ion- en slaapwagen, systeem Pullman. Elke waggon is vijf voet lang. De keizerin-regen tes en de jonge keizer waren verbaasd, toen zich deze trein in beweging stelde. De keizer besloot daarop deze spoortrein als geschenk zijne bruid aan te bieden. Kin Ya Mei, de dochter van een hoogen Chineeschen ambtenaar, is aan het Women's Medical College te New-York tot arts gepro moveerd, na in alle klassen, die zij doorloo- pen heeft, nummer één te zijn geweest. Zij spreekt en schrijft vloeiend vijf talen. Het zal te bezien staan of de Chineezen haar znl len veroorloven in haar eigen land te practi- seeren, en van vraag naar Chineesche artsen hebben wij tot nog toe in de Vereeniede Staten niet gehoord. Die zich zeiven bedient, is altijd over zijn knecht tevreden. Men kan de werkelijke waarde van een mensch «iet beoordeelen naar den indruk, dien hij op het publiek maakt. Die zegt wat hij wil, moet ook hooren waf hij niet wil. Waar de onwetendheid eene plaats kiest, daar wordt de rede geweld aangedaan. Ook hazen trekken een leeuw bij den baard,, als bij dood is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3