Imwnlmtdsche Juichten. (C.) Eergisteren heeft te Straatsburg een vaderlandslievende manifestatie plaats gehad. Een Fransch officier der kurassiers in uniform had te Saint-Pierre een Elzassisch meisje ge trouwd. Een groote menigte omringde bet rijtuig, „leve Frankrijk roepende, en wierp, ondanks de pogingen der Duitsche politie, bloemen in het rijtuig. Meer dan 3000 men- schen hadden zich voor het huis der bruid verzameld. OOSTENRIJK. De beweging onder de boeren in Galicië is nog niet geëindigd. Nieuwe onlusten zijn te Zakluezyn uitgebroken en zijn slechts door de tusschenkomst der gendarmerie onderdrukt. De boeren hebben te Grybow verschillende treinen teruggehouden, waarbij twaalf hunner zijn gedood. Het dorp Dolbrowlany bij Drohobycz stond eergisteren in brand en ook de helft van da stad Friedland in Moravie is in de vlammen opgegaan. Nog verschillende branden worden gemeld. In het dorp Boianice district Zolkiew zijn niet minder dan 49 pachthoeven verbrand. HET OOSTEN. Na de ontvangst van het officieele bericht van Griekenlands onderwerping, heeft de Porte een circulaire tot hare vertegenwoordigers in het buitenland gericht ten doel hebbende, den mogendheden dank te betuigen voor het aan bieden van het ultimatum. Zij verwerpt ten stelligste Griekenlands aanspraken en eischt dadelijke ontwapening zonder eenige voor waarden. Daardoor alleen kan Griekenland ontkomen aan een eisch tot schadevergoeding, die de Porte der Grieksche regeering zou stel len wegens de opofferingen, welke hare krijgs toerustingen van Turkije gevorderd hebben. De Porte heeft tegelijkertijd de goedkeu ring der mogendheden gevraagd op haar plan tot beteugeling van Griekenland. De Turk- sche troepen zouden de grenzen overtrekken «n het Grieksche leger ontwapenen, indien Griekenland niet binnen den gestelden termijn tot de ontwapening overgaat. Schiedam, 1 Mei 1886. De firma T. C. Melchers heeft in navol ging van andere groote inrichtingen, ook in hare fabrieken aan de Noordvestgracht de electrische verlichting ingevoerd. Hare stoom- öranderij, stoommolen en mouterij benevens de distilleerderij van de firma J. J. Melchers Wz. worden verlicht door 80 Edison-gloei- lampjes, die een zeer helder en constant licht verspreiden. De dynamo of electrische machine wordt in beweging gebracht door een stoom machine van 6 paardenkracht, waardoor 1200 slagen per minuut in de machine worden opgewekt. Bij deze inrichting is tevens eene nieuwe vinding op het gebied der electrische verlichting in toepassing gebracht, daar iedere lamp voorzien is van een kraan evenals bij de gasleiding, waardoor men den stroom kan afbreken en bet licht uitdooven, waar men dat wenscht. De geheele inrichting werd geleverd en gesteld door de bekende firma Willem Smit Co. te Slikkerveer. Hoewel eerst na verloop van eenigen tijd de verbruiks- kosten zijn te bepalen, meent men te mogen aannemen, dat uitgezonderd de belangrijke uitgave, voor den aanleg vereischt, de kosten minder zullen zijn dan die van elk andere verlichting. Naar het Vaderland heeft vernomen, moet toch aan den heer M. baron Mackay de op dracht tot vorming van een nienw Ministerie zijn verstrekt. De heer Mackay is echter niet bij Z. M. ontboden, doch hem is per brief van den directeur van 's KoniDgs kabinet de vraag gesteld, of hij bereid was een ministerie te vormen, onder voorwaarde, dat met de be handeling der Grondwets-herziening zou wor den voortgegaan. Per ommegaande heeft daarop de heer Mackay geantwoord, dat hij die opdracht niet kon aanvaarden. Het mi nisterie moet zich toen hebben bereid ver klaard het bewind te blijven voeren. Het blad hoopt, dat spoedig over deze ge heimzinnige behandeling van 's lands zaken het noodige licht zal opgaan. De Eerste Kamer wordt namelijk, als wij wel zijn inge licht, tegen de volgende week opgeroepen om de conversiewet te behandelen, en kan deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder bij het nog steeds demissionnaire kabinet aan te dringen op volledige opening van zaken. Door de kiesvereeniging Aederland en Oranje te Ridderkerk zijn voor dit hoofd kiesdistrict tot kandidaten voor de Provinciale Staten gekozen de heeren C. Van der Waal Hz. aldaar en H. C. Vaandrager te Charlois. Volgens den Standaard ontwaakt de geest drift voor de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, en gaat men in Friesland, Gel derland en Z.-Holland nadoen, wat men in Utrecht zoo uitmuntend voordeed. Uit door ons ontvangen berichten blijkt hetzelfde; o. a. vernemeD wij dat men ook in Zeeland uit den slaap ontwaakt is. Liet men daar vroe ger liberale leden der Staten met rust, omdat zij lange jaren een zetel in dat lichaam had den bekleed, of om andere persoonlijke redenen, thans laat men zich daardoor niet weerhouden en stelt flinkweg alleen anti-liberale kandi daten Ook wil de Stand, thans niet hooren van het isolement, waarover wij vroeger wel eens klaagden, maar schrijft rondweg „Een iegelijk, die ons iD onzen strijd tegen de suprematie van het liberalisme in de Eerste Kamer wil steunen, is welkom." Dat geeft een grooten kans op het succes der anti-liberale partijen. (Msbl) No. 17 der Staatkundige brieven van het Kamerlid mr. S. Van Honten is verschenen. De schrijver acht de houding der clericalen slechts verklaarbaar, als hun meerderheid het besluit doordreef om als echte conservatieven een ruime herziening van het kiesrecht te verhinderen. Hij acht den stand van zaken te ernstig om niet op de behoeften van het oogenblik te letten. Binnen zeer kort moet er een Kamer zijn, die het kiesrecht tot den gezeten werkman uitbreidt en dan Grond wetsherziening. De achterblijvers moeten ge weerd worden. De Standaard bevat, in verband met de aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten, de volgende opmerkingen: Voor de Prov. Staten moet anders gehan deld dan voor de Tweede Kamer. Ons anti-revolutionnair program is voor de Tweede Kamer, doch voor de Staten-Pro- vinciaal evenmin als voor de Gemeenteraden geschreven. Voor de Staten-Provinciaal zij uw program provinciaal. Het houde in drieërlei. Vooreerst: Versterking van de provinciale en gemeentelijke antonomie door decentrali satie; Ten tweede: Redding van onze financiën door bezuiniging; En ten derdeKeuze voor de Eerste Kamer van mannen, die in de aanraking met school en Kerk en op elk gebied pleiten tegen alle privilegiën en voor het gelijk recht van allen. Vandaar tevens de eisch tot saamwerking met andere partijen. Het i3 om verandering van régime te doen. En tot zulk een verandering komt het niet, of er moet tact en overleg zijn. Een iegelpk, die ons in onzen strijd tegen de suprematie van het liberalisme in de Eerste Kamer wil steunen, is welkom. De heer van Rijsselberghe bad een toestel uitgevonden, waardoor bet mogelijk was ge lijktijdig langs denzelfden draad te telegrafee- ren en te telephoneeren. Hij verkocht het geheim zijner vinding aan zekeren heer Lang- don-Davies te Londen en deze nam daarvoor octrooi. Zijnerzijds verkocht deze in Juli 1883 het geheim aan bet Nederlandsch Gouverne ment voor tien duizend guldeD, voor welk bedrag hij tevens 23 toestellen van de beste constructie moest leveren. Blijkens herhaald» mededeeliDgen in de dagbladen, werden proe ven genomen met den nieuwen toestel tns- scben Amsterdam en Haarlem, doch een resul taat dier proeven werd nimmer bekend gemaakt. Men wil nu echter weten, dat ze volkomen mislukt zijn en de f 10,000 dus geenerlei voordeel afwerpen. Misschien be driegt men zicb, maar dan ware het wen- schelijk, dat dit hoe eer hoe beter bleektzou het daarom niet verstandig zijn, indien de autoriteit, op welker advies tot aankoop van dat geheim werd besloten, de aanleiding tot dien koop mededeelde en tevens vermeldde, welke de uitslag der genomen proeven was 1 Thans geeft zij grond tot het maken van wellicht verkeerde veronderstellingen. (In eene te 's-Hage gehouden vergadering der „Maatschappij tot bevordering van Nijver heid" werd in denzelfden zin naar meer licht gevraagd.) Men kan toch bezwaarlijk onder stellen, dat de Nederlandsche Regeering zich heeft la ten verschalken, door de mededeeling in Belgische en Fransche bladen, dat de met het systeem-Rijsselberghe tusschen Brussel e* Parijs genomen proeven volmaakt gelukt wa ren. Dit toch zou zeer lichtvaardig zijn te noemen. {Arnh. Ct.) Volgens een telegram uit Batavia heeft er eene uitbarsting plaats van den vuurspuwen- den berg „Smeroe," (op de grens der res. Pasoeroean en Probolingo). Aan de branders in het voormalige Delfts haven wordt, evenals te dezer stede is ge schied eene overeenkomst ter teekening aan geboden, ten doel hebbende door samenwerking te trachten een einde te maken aan, of althans verbetering te brengen in den sinds lang be- staanden onhoudbaren toestand der brande rijen. Tusschen Poortugaal—Rhoon en Rotterdam zal een omnibusdienst geopend worden tegen een tarief van 50 cents voor heen en terug. Tot heden bestaat tusschen die dorpen en Rotterdam geen verbinding. Onze sedert den laatsten tijd minder gun stig bekende stadgenoot Th. Vink, schrijft de Delft. Ct. heeft Dinsdagavond te Delft weder een proeve van zijn oplichters-talent gegbven, waarbij hij zich voor de variatie, ook schul dig maakte aan een poging tot diefstal. Onder den aangenomen naam van Pol, student aan de Polytechnische School, huurde hij boven een sigarenwinkel op de Markt eene kamer, kocht op rekening voor negentig cents sigaren en nam, na een kort bezoek aan zijne nieuwe woning, drie zilveren theelepeltjes mede. Da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2