Syrië, is in die hoedanigheid door de Tnrksch8 Tegeering erkend. Als kandidaat van de liberalen in het hoofd- kiesdistrict Zntfen voor de Tweede Kamer verkiezingen in Juni a. s. wordt genoemd de heer J. Willink, fabrikant, te Winters wijk. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Giessen-Nieuwkerk zijn tot kandidaten voor Prov. Staten voor het kiesdistrict Sliedrecht gesteld de heeren: L. W. C. Keuchenius te VGravenhage en A. Kleyn te Noordeloos. Te Leiderdorp hebben de Katholieken tot kandidaat voor de Provinciale Staten gesteld de beeren Kerstens, notaris, en T. H. B. Snijders, ond-lid van de Kamer van Koop handel te Schiedam, te Scheveningen, beiden Katholiek. Men verneemt dat in de Vrijdag gehouden vereenigde vergadering van Delfland is beslo ten tot toelating van mr. M. C. Philipse als hoofdingeland voor het Ie district (Delft), en tot niet-toelating van de heeren P. Hoogen- dam als hoofdingeland voor het 4e district (Maasland), Jan Van Stralen en mr. T. Bijleveld als hoofdingelanden en mr. JBeelaerts van Blokland als hoofdingeland-plaatsvervan ger voor het 5e district ('s-Gravenhage). Wij lezen in een ingezonden stuk in het Dagblad dat de vrijheid van drukpers eenigs- zins beperkt behoort te worden ter beteuge ling van de schandtaal van Domela Nieuwen- huijs. Wij zijn er sterk tegen en zien ook niet in waartoe het noodig zou zijn. Laat de vrijheid van drukpers even onbeperkt bestaan als tot heden, maar houdt de hand aan ieders verplich ting om te kunnen verantwoorden wat hij heeft laten drnkken.De vrijheid van drukpers is vol strekt geen beletsel om iemand te vervolgen, die beleedigingen voor een ander heeft laten drukken, waarom zon ze dus beperkt moeten worden, om een man ter verantwoording te kunnen roepen, die oproer, roof en brand stichting aanprijst en op smalenden toon spreekt over Z. M. den Koning (R. Awsbl.) Aan de directiën der koloniale bankinstel lingen, die betrokken zijn bij cultuur-onder nemingen in de nabijheid van de Smeroe, zijn geen nadere bijzonderheden bekend over de nieuwe uitbarsting, welke, volgens een Reu- tertelegram van eergisteren, van den vulkaan verwacht werd of in gang was. Uit het ont breken van zulke tijdingen mag men wellicht afleiden, dat het natuurverschijnsel geen on rustbarende verhoudingen heeft aangenomen. (Bbl.) De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in April 381.768 passagiers, op brengende f 20.600.215 tegen 397.982 opbren gende f31.150.296 in April 1885. Het totale vervoer bedroeg tot heden 1323485 reizigers en de opbrengst f 101.920.176. De scherpschutters vereeniging »Rotter- •dam," die woensdag 12 dezer haar nieuwe schietbaan inwijdt, heeft een uitgebreid pro gramma opgesteld, dat geheel getuigt van het groote gewicht, dat de vereeniging terecht aan deze gebeurtenis hecht. Een wedstrijd die vijf dagen zal duren is georganiseerd en wordt door verschillende feestelijkheden afge wisseld. Het 22e Christelijk Nationaal Zendir gefeest zal den 7n, Juli op het landgoed Beecken- sletn, te Yelsen bij Haarlem, gehouden wor den. Het uitvoerend comité van de bakkerij tentoonstelling alhier beeft den termijn van inzending verlengd tot 20 Mei. Van W., de ambtenaar die, naar men weet, ten Stadhuize een belangrijke som ver duisterde, moet aanvankelijk voor den rechter commissaris verklaard hebben, dat hij de ontvreemde gelden door speculeeren had verloren. Hij noemde een makelaar die hem daarbij de behulpzame hand zon hebben ge boden, maar bij onderzoek bleek deze reeds vóór eenige jaren overleden te zijn. Ook schijnt v. W. het geld niet te hebben aange wend voor zijn huishouden, daar zijn parti culiere schulden niet gering zijn. AmstCl) Op de jaarlijksche algemeene vergadering der Ned. Maatschappij van Brandverzekering te Tiel is besloten een dividend uit te keeren van 30 gulden per aandeel van f 1000 waarop f 100 is gestort. De aftredende commissaris de heer B. R. P. Hasselman, burgemeester te Tiel, werd als zoodanig bij acclamatie herko zen. Te Eist bij Reenen heeft Vrijdag avond een strooper zekeren B. B. met een schot doode- lijk gewond. Zaterdag heeft de justitie uit Arnhem een onderzoek ingesteld de vermoe delijke dader is toen te Reenen in verzekerde bewaring gebracht. Vermoedelijk heeft deze den verwonde voor eenen opziener der jacht aangezien. Naar wij vernemen is de wielerwedstrijd van het Alg. Ned. Wielrijdersbond, op de baan te Nijmegen, thans bepaald op 6, 7 en 8 Augustus. Dat men niet te voorzichtig kan zijn met petroleum bleek vóór eenige dagen te Hattem. De 7 7jarige Visser goot petroleum in het vuur de vlam sloeg hoog op, zijn kleederen geraak ten in brand en de grijsaard is Vrijdag jl. aan zijn wonden overleden. Een proces, voor den landbouw niet van belang ontbloot, zal op 26 Mei a. s. te Gul pen, voor het kantongerecht ter rolle warden gebracht. Het betreft een eisch tot schade loosstelling door den graaf D' Ansembourg te Neuborg tegen een zijner gewezen pach ters, den heer H. Pinkers, rijksveearts te Gulpen, ingesteld, als hebbende laatstgenoemde in 't laatste pachtjaar de aan hem in pacht uitgegeven perceelen bouwland slecht bemest en bewerkt, waardoor de opbrengst derzelveD, waarvan aan den eischer volgens gebruik 't laatste huurjaar de helft toebehoort, beneden de raming was gebleven. In deze zaak zullen 31 getuigen worden gehoord, meest kundige en knappe landbouwers uit den omtrek, en wel 10 voor den eischer en 21 voor den ge daagde, terwijl twee advocaten het woord zullen voeren. (fasb.) PET?NIS. Door de liberalen alhier zijn voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten kandidaat gesteld de heeren C. A. Mo lenaar en P. Smit Jr., aftredende leden, en door de anti-revolutionairen de heeren H. C. Vaandrager en C. van der Waal Hzoon. KRALINGEN. Had in denlaatsten tijdeen aanmerkelijke aanbouw plaats in het oostelijk deel der gemeente, waar een 30-tal aaDzien- ljjke huizen werden gebouwd, die nu reeds allen bewoond zijn, thans wordt het westelijk- deel weder aangebouwd. Aan de Vlietkada (Ouden Dijk) verrijzen geheele nieuwe straten en is men ook druk bezig het noordeiade der Dijkstraat en een stuk tuingrond in de War- moezierslaan van huizen te voorzieD. DORDRECHT. Door de liberale kiesver eeniging alhier werden de beide aftredende leden der Prov. Staten, de heeren D. W. Stoop en G. H. V eth, voorloopig opnieuw kan didaat gesteld. DELFT. Op plechtige wijze werd Zaterdag ter aarde besteld, op de begraafplaats Jaffa het stoffelijk overschot van den heer P. Mean, student aan de Pol. School alhier, wieu aan het spoorwegstation te Schiedam het bekende ongeluk overkwam. Begeleid door 4 zijner vrienden, werd de lijkkist hier aangebracht. Op het eerste perron stonden geschaard ver schillende leeraren, de senaat en vele leden van het studentenkorps, alsmede de muziek van het regt. huzaren, kapelmeester de heer Waasdijk, welke een treurmarsch speelde. Bij het graf sprak professor Pekelharing, mede namens den afwezigen directeur en de overige hoogleeraren en docenten, met lof van den overledene, een ijverig student, bijna gekomen aan den eindpaal zijner studie, met het doel, eens als docent op te treden, waarvoor hij allen aanleg had. Hierna naderde ds. Koch uit Zeeland, doorziekte verhinderd te spreken, aan den arm van ds. Bonman het graf; de door hem op papier gebrachte rede werd door laatstgenoemden predikant uitgesproken. Daarin werd de overledene geschetst als een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Door een der familieleden werd namens de moeder hartelijk bedankt voor de deelneming en eer, den overledene bewezen. De toespra ken werden gedurig afgewisseld door treur muziek 's-HAGE. De brandschade aan huis en inboedel, beiden verzekerd, van baron Von Knobelsdorff, aan den Kneuterdijk te 's-Hage, wordt begroot op een halve ton gouds. De wanden der zaal onder de in brand geraakte verdieping zijn bedekt met een go belin-bekleedsel, dat geschat wordt op een hoogst aanzienlijke waarde, men wil weten van f 100,000. Uit vrees dat dit kostbare werk bij den brand verleren zou gaan, wilde de eigenaar reeds aanstalten maken om het tapijtbehangsel van de muren te doen lossnijden. Op de ge ruststellende verzekering evenwel dat de zaal geen gevaar meer liep door de vlammen te worden aangegrepen, liet de baron zijn voor nemen varen. De zolderingen en het overige houtwerk van de uitgebrande vertrekken waren bijna allen van stevig oud eikenhout. LEIDEN. Gisteren trof den machinist V., het ongeluk, terwijl hij nog wilde overloopen voor den aankomenden trein No. 4 der Holl. Spoorweg-maatschappij, door dien trein te worden overreden. Zijn deerlijk verminkt lichaam werd levenloos opgenomen. AMSTERDAM. H. M. de Koningin bezocht Zaterdag voormiddag de bloemententoon stelling in de Internationale Kunstvereeniging en de nieuwe gasfabriek, waar haar een prachtig album, bevattende 8 photogra- phieën der fabriek, werd aangeboden. Dit album is een waar proefstuk van kunstnijver heid. Het heeft eene afmeting van 70 bij 50 centimeter en is van geslagen leder, in het midden met het Nederlanasche wapen van goud en kleuren geëmailleerd. De Koning en Koningin bezochten vervol" gens gezamenlijk de magazijnen van Landré Glinderman, daarna het nieuwe gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand, en vervolgens de Handelskade, Overal waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2