bijvoegsel Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 2 en 3 MEI 1886. Rechtszaken. a 1T» en Vervolg.) PERNIS. Op de scheepstimmerwerf van e heeren Rijkee Co. te Katendrecht is, voor rekening eener reederij onder boekhou derschap van den heer M. Zwanenburg alhier 0 kiel gelegd voor een ijzeren tweemast sloepsehip, bestemd voor de kabeljouw- schelvischvangst. Het schip zal gevoerd worden do jr stuurman A. Koster. DELFT. Het, tweedaagsch concours uitge schreven door de gymnastiek- en schermver ®-nigjng Lycurgus alhier, werd gisteren feeste 'jk geopend. Daaraan werd deelgenomen door c e vereenigingen Gelre te Arnhem, Donar lchaamsont wikke ling, Lycurgus (buiten con- Cc>Urs) eQ Delftsche Sport, alle te Delft, Turnclub te D rdrecht, Excelsior te Gouda, t ercules, Olympia en Voorwaartsalle te b-liage Kracht door Volharding ea Sparta, Deide te HaarlemIndrha 1e Leiden, Pa laestra te Schiedam en Kandati te Utrecht, alle met hun prachtige vaandels en daaraan gehechte medailles. Vooral blonk uit het groote handel van het N ede; 1. Gymn. Verbond, voor deze plechtigheid welwillend door het hoofd bestuur afgestaan. De ontvangst had plaats in het gymnastiek lokaal. Onder aanbieding van den eerewijn Werd door den voorzitter van Lycurgus, den beer Th, S. Roes, een woord van welkomst uitgebracht, en warme dank betnigd aan alle Vereenigingen, die aan de uitnoodiging ge volg hebben gegeven. Hoewel het van deze jonge vereeniging eene groote onderneming is, hoopte hij toch, met hulp der jury, op een glansrijk succes. Daarna begaven zich de vereenigingen, met hare vaandels voorop en voorafgegaan door de muziek van het reg. huzaren nit 's-Hage, onder de tonen van net Wien Eeenands bloed Jn optocht langs de hoofdgrachten en straten naar het feestlokaal in Stads Doele, waar de loting plaats had, terwijl vooral door den voorzitter van de regelingscommissie, den beer D. Brocx, de bijeengekomen vereenigin- gfin in deze feestzaal welkom werden gehee- en een woord van dank werd uitgespro ken voor de sympathie, betoond door het gemeen tabestnur, gesteund door den burge meester, en de hulp tot voorbereiding der Werkzaamheden, zoo welwillend door de jury leden verleend. HAARLEM. Vrijdag namiddag, omstreeks 67. uur, is, tijdens afwezigheid van de be woonster, biand uitgebroken op het bovenhuis Van perceel no. 11, aan het Klein Heiligland, bewoond door de weduwe Weers. De oorzaak 18 vooralsnog onbekend. Het bovenhuis is büua geheel uitgebrand, terwijl het beneden huis belangryke waterschade heeft bekomen. De politie met haar slangenwagen, bijgestaan boor eenige spuitgasten, heeft den brand ge- bluscht. Het huis en de inboedel van de weduwe W. waren verzekerd, maar die van de benedeubewoners niet. AMSTERuAM. De Koningin en het Prin sesje brachten van 10 u. 30 m. tot 11 u. 45 nr. in Artis door, waar dr. Westerman de hooge bezoeksters rondgeleidde, en, kinder vriend als hij is, ongetwijfeld bij de Koningin, zoowel als bij het Prinsesje erkentelijkheid vond voor de wijze, waarop hij vele belang wekkende zaken aan H. M. en vooral aan het Prinsesje duidelijk maakte. Te 1 uur reden de Koning en de Koningin nit naar Arti\ vervolgens brachten HH. MM. een bezoek aan de Koningin van Zweden in het Amstelhotel, en daarna nog aan het gymnasium en het nieuwe Blinden-institunt. Overal warden bou- qnetten aangeboden, eu overal werd groote belangstelling van de zijde der vorstelijke be zoekers aan den dag gelegd. Zondag woont het vorstelijk gezin de gods dienstoefening in de Nieuwe kerk bij. Voor ganger ds. De Graaf. Daaromtrent bestond eerst onzekerheid wegens het bekende conflict. Alles zal echter in den vorm toegaan. Het Priisesje speelde weder in het Von delspark. Het diner ten Hove bestond gisteren uit 70 couverts. Genoodigd zijn o. a. de leden van den Amsterdamschen gemeenteraad. FRANEKER, Het achtjarig zoontje van den koopman J. Willinga, dat gisteren de gast was van den schipper Vkreeg, terwijl hij op het schip stond, door een ongelukkig toe val den zwaren boegspriet op het hoofd, ten gevolge waatvan het knaapje met verbrijzelde hersenpan nederstortte en terstond een lijk was. NIJMEGEN. Het feestprogram is versche nen van de plechtige inwijding der nieuwe parochiekerk van den H. Augustinus alhier. Wij vernemen daaruit dat de feestelijke in tocht van Z. D. H. Mgr. A. Godschalk zal plaats hebben aanstaanden Zondag 2 Mei, i namiddags ongeveer te zes uren (Mgr vertrekt te half vijf van Grave) de kerkwij ding op Maandag 3 Mei, en dea daarop volgenden dag de inwijding van het nieuwe St.-Canisins-gestichl. {De Geld.). FIJNAART. Donderdag avond half acht ontstond onder deze gemeente, aan den Hei ningschen dijk, brand in een schuur van de weduwe Meerendonk, staande naast haar woon huis. Door den feilen wind aangewakkerd, stond ook weldra het woonhuis geheel in vlam, en wel zoo spoedig, dat niets kon gered worden en niet alleen de meubels en winkelgoederen zyn verbrand, maar ook al het geldswaardig papier en contanten. Daarna sloeg de brand over naar de daartegenover staande smederij en bouwschunr van P. de Rooi, die ook weldra geheel in ;isch lagen, nadat men nog met moeite het vee had kunnen redden. De gebouwen waren verzekerd, doch de inboedel van de weduwe Meerendonk niet. De oorzaak van den brand is onbekend. STEENBERGEN. Gisteren mochten de echtelieden Jac. Cornelisse en Cath. Van Bers het zeldzame gelnk smaken, hun 50jarige eebtvereeniging te herdenken. Reeds in den vroegen morgen was de geheele buurt met vlaggen en frisch groen versierd. Onnoodig te zeggen, dat de krasse oudjes menig stof felijk blijk van belangstelling mochten onder vinden en de dag met familie en vrienden zoo vroolijk mogelijk werd doorgebracht. ROERMOND. De dagen van 20 en 21 Juni e. k., waarop ter gelegenheid der Roermond- sche kermis door de scherm- en gymnastiek vereniging Concordia alhier eene openbare uitvoering met internationalen wedstrjjd zal gehouden worden, beloven voor de talrijke deelnemers, evenals voor de ingezetenen, ware feestdagen te zullen zijn. Had men aanvankelijk slechts plan, den wedstrijd, voor zooverre het de gymnastiek betreft, alleen aan toestellen te doen plaats hebben, thans is besloten daaraan ook een wedstrjjd in vrijoefeningen te verbinden, en deze zal op eene geheel nieuwe wijze worden ingericht. Bijnavalle groote vereenigingen in Neder land cn vele Dnitsche en Belgische vereeni gingen hebben nu reeds hare madewerking toegezegd zoodat de strijd zonder twijfel zwaar, doch voor de overwinnende vereeni gingen ook des te lnisterrjjker zal zijn. Verblijdend is het tevens dat niet alleen verscheiden stedelijke gezelschappeu reeds van hunne sympathie am de feestgevende ver eeniging deden blijken en hunnen steun toe zegden, maar dat ook de geheele burgerij deelneemt aan het feest. MAASTRICHT. Doot' het onhandig omgaan met een revolver, had gisteren een ongeluk plaats te Lanaken. Terwijl zekere V. bezig was zoodanig wapen, dat geladen was, na te zien, en het wilde doen werken, ging een schot af en trof hem in de zijde, waardoor een zwaar bloedverlies ontstond. Een geneesheer, die dadelijk geroepen werd, heeft getracht den kogel uit de wonde te halen met welk gevolg is nog onbekend. \óór eenige jaren werden te Arnhem door den zeer-eer w. heer J. H. v. B. B., pastoor T oer parochie vanStEnsebins aldaar, een gebouw en erf, die hem in eigendom toebehoorden, 3 ingericht tot een weldadig doel ter bekrachti ging waarvan hij bij notarieele akte in 1884 verklaarde, op te richten een Stichting ondera den naam van St-Elisabcts- Gasthuis enbo-® venbedoeld gebouw aan deze in eigendom schonk. Tegelijkertijd werden de statuten en het bestuur vastgesteld, terwijl de akte S geregistreerd werd tegen een recht van f 1.20. e Het bestuur van de registratie zag in die 6 handeling een schenking, waarvan aangifte ter registratie gevorderd wordt, bij gebreke tt waarvan een dwangschrift wordt uitgevaardigd tot betaling van rechten en boete, en maakte a dan ook, toen het bestuur der Stichting, na bekomen waarschuwing, in gebreke bleef, van a zijn recht gebruik, stellende het bedrag dier rechten en boete op f5000, behoudens nadere verrekening. a Bedoelde Stichting kwam hiertegen in verzet in Februari 1885 en voerde daartoe twee R gronden aan: lo dat hier geen schenking aan maar een oprichting van een Stichting had plaats gehad, en 2o dat aangenomen dat er van een schenking sprake kon zijn, hetbestnnr 6 der registratie niet ontvankelijk moest w rden 6 verklaard, daar de bij artikel 59 alinea 3 eer wet van 13 Mei 1859 vereischte koninklijke machtiging tot aanvaarding er van nog niet verleend was. De rechtbank te Arnhem oordeeldeopposants eerste middel van verzet gegrond, daar toch bij schenking vereischt wordt aanneming door den begiftigde, die hier volgons geopposeerde de stichting zou moeten zijn, terwijl echter juist tegelijk met en door de aanwijzing van haar vermogen (het gebouw en erf) die Stich- y ting eerst in het leven was geroepen. Het 3 tweede middel Hetzij, als onnoodig, onbeslist, terwijl zij derhalve vernietigde het in Januari 1885 door het bestuur der registratie tegen de e Stichting uitgevaardigde dwangbevel. ïn cassatie werd deze fiskale kwestie gis teren bepleit, voor den Staat door mr Van der Linden en voor de verweerders door mr Vlielander Hein. Het Openb. Ministerie zal op Donderdag 13 Mei conclusie in deze nemen. Woensdagmiddag zoo schrijft men aan de M. Ct. uit Vlissingen bevonden de1 gebr. De P., bootjesroeiers nit Antwerpen, zich met een zeilbootje in de monden van de Noordzee ter hoogte van de Wielingen, toen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5