Woensdag 5 Mei 1886. No. 2469. VERSCHIJNT DAGELIJKS. SJIjgpwit flteeptht. Bureau: Markt, E, 3 57. J SCHIEDÜISCNE COURANT. Prijs van dit Blad: ^oor Sch:edam per 3 maanden ..ƒ1.50 Irancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der AdvertentiAn t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De President der Vereenigde Staten, de heer Cleveland, zal zich binnen kort in het huwelijk begeven. Zijn aanstaande is mej. Folson, een dochter van een vroegere collega van den 1 resident, toen hij nog advocaat te Buffalo was. De beweging onder de werklieden in Amerika duurt steeds voort. Zondag jl. heeft te New-York een demonstratie van 20.000 "Werklieden plaats gehad en te Chicago een van 30.000. In beide plaatsen eischten de manifestanten, dat er niet langer dan acht ■rren daags zoude worden gewerkt en dat het loon zoude berekend worden alsof er tien uren daags werd gewerkt. Broadstreefs Journal, den omvang der beweging nagaande, berekent dat in 't geheel 30,000 werklieden een werk dag van 8 uren eischen en met arbeidstaking dreigen, terwijl 20,000 het aantal uren op 9 willen stellen. Cp min of meer uitgebreiden voet heeft de beweging zich uitgestrekt over Chicago, Millwaukee, Pittsburg, Kansas City en andere plaatsen. Het voornaamste punt van bewegirig is echter Chicago, alwaar de arbeidstakingen, onder leiding van vreemde- lingen, over nagenoeg alle beroepen en be drijven zijn uitgebreid en inzonderheid plaats hebben bij het personeel van alle op Chicago uitloopende spoorlijnen. Verscheidene socia listische benden Joopen er met de roode vlag langs de straten, maar de versterkte politie belet alle wanordelijkheden. De toestand kan thans over 't algemeen gunstiger worden genoemd, doordien de reac tie tegen de boycotters steeds blijft toenemen, vooral te New-York, alwaar er ruim honderd moeten terechtstaan wegens dreiging ensamen- spanning. Verscheidene vereeniginge n van ambtenaren bestrijden de aanvoerders der boycotters en hebben ten behoeve eener con tra-beweging eene vergadering uitgeschreven, die den 18 dezer te Philadelphia zal worden gehouden, voornamelijk om gemeenschappelijke maatregelen van verdediging vast te stellen. DUITSCHLAND. Men bericht uit Munchen, dat de kwestie van de schuldregeling van den Koning van Beieren weder bemoeielijkt wordt. De Katho lieke leden der Kamer weigeren tot de rege ling mede te werken, door, naar men zegt, daaraan ontuitvoerbare voorwaarden te ver binden waarschijnlijk eischen zij de optreding van een ministerie von Franckenstein uit hunne meerderheid. Er loopen weder geruch ten van troonsafstand n van groote openbare schuldprocessen. Gisteren zijn te Berlijn openbaargemaakt de officieel e bescheiden regelende de grens scheiding der Duitsche en Engelsche bezittin gen in den Westelijken stillen Oceaan. Aan Duitschland vallen ten deel, behalve het reeds vroeger nader bepaalde gedeelte van Nieuw- Guinea, de Admiraliteits-eilandeD, Nieuw- Ierland, Nieuw Brittannie, de drie Salomons eilanden Bougainville, Choiseul en Isabelle, alsmede de geheele groep der Marshall-eilan den. Beide regeeringen nemen de verplichtingen op zich, in hare bezittingen in genoemd ge deelte van den Oceaan geene strafkoloniën te vestigen zij waarborgen hare wederzijdsche onderdanen gelijke behandeling ten aanzien van belastingen en accijnzen, alsmede vrijheid van handel en vestiging. De toestand van Graaf Herbert von Bis marck is belangrijk heter. De longontsteking is geweken. De Rijkskanselier bevindt zich tegenwoordig heel wel, zoodat hij een belang rijk deel van den arbeid zijn zoons gedurende diens ziekte op zich genomen heeft. ENGELAND. De oppositie tegen Gladstone's Iersche plan nen neemt steeds toe en voorspelt weinig goeds voor zijne ontwerpen, die weldra weder in het Lagerhuis zullen behandeld worden. Reeds hebben tot heden 50 van Gladstone's eigen partijgangers verklaard tegen de wet te zullen stemmen en men mag aannemen dat tenslotte 60 a 70 liberalen zich tegen de ont werpen zullen verklaren. Daarin zijn niet begrepen de beer Chamberlain en de radicalen, die wellicht door eenige concessies van den premier tevreden gesteld, nog voor de wet zullen stemmen. Stemmen van deze fractie nog enkelen tegen de wet dan is zij zeker veroordeeld. Wanneer echter alleen eerstge noemde liberalen met de conservatieven stem men, dan zou de voordracht bij de tweede lezing met een meerderheid van 20 a 30 stemmen doorgaan, doch toch zeker bij de derde lezing worden verworpen. In dat geval zou Gladstone waarschijnlijk de voorstellen intrekken. FRANKRIJK. Het Journal Officiel maakt bekend dat de prijs der uitgave van de Fransche leening werd bepaald op 79.80de stortingen zullen ge daan worden als volgt15 franc op den dag der inschrijving; 21.60 den 1 Juli21.60 den 1 Juli; 21.60 den 1 October en 21.60 den 1 Jan. 1887. In het departement der Seine werd giste ren tot afgevaardigde gekozen de anarchist Gaulier van den Rappel, met 145.274 stem men tegen 100,375 die op Ernest Roche waren uitgebracht. In de Yendee werd de heer De Béjarry monarchaal met 465 stemmen tot senator ge kozen zijn repuhlikeinsche tegenstander had er 383. Te Decazeville zal op een terrein door de mijncompagnie afgestaan een kazerne worden gebouwd voor een bataljon linietroepen. De bouw zal fr. 300.000 kosten. GRIEKENLAND. Het gerucht, dat Zondag te Athene was verspreid, dat de Russische en Italiaansche gezanten bevredigende instructiën van hunne regeeringen hadden ontvangen, heeft zich niet bevestigd. Daarentegen hebben de gezanten der groote mogendheden, 's namiddags ver- eenigd, beslist, dat het antwoord van den minister Delyannes onvoldoende was en dat er zoude worden geëischtle het vaststellen van een termijn voor het eindigen der ont wapening, 2e de onderwerping van Griekenland aan Europa en niet aan Frankrijk. Indien deze voorstellen gisteren te 5 uren niet inge willigd zouden zijn, zouden de gezanten aan boord gaan en de blokkade beginnen. SPANJE. Men meldt uit Madrid, dat de Kardinaal Paya y Rico, Aartsbisschop van Santiago de Compostella en Primaat van Spanje in de hoofdstad is aangekomen. Deze prelaat is uit- genoodigd om den H. Doop aan het ver wachte kind der Koningin-Regentes toe te dienen. Don Carlos heeft het ontslag van zijn vertegenwoordiger in Spanje, den heer Vil- loslada aangenomen. Sommigen zijner par- tijgangers zien daarin het begin van een gewapend optreden der Carlisten. Don Car los zou de generaals Cavero, markies Cer- ralbo en markies Valdespina met de ver dediging zijner zaak belasten. De beweging zou een aanvang nemen, wanneer een man- nelijken spruit, als opvolger van Alphonsus XII, zoude geboren worden. Deze mededee- lingen zijn echter geheel in strijd met de herhaalde en duidelijke verklaringen van den Spaanschen pretendent. Schiedam, 4 Mei 1886. Z. M. de KoniDg heeft benoemd tot zijnen kamerheer den met rang van majoor gepen sioneerden ritmeester der huzaren A.C. baron Snonckaert van Schanburg. Bij kon. besluit is jhr mr W. F. RocbnBsen benoemd tot lid van den Raad van State.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1