9e Jaarg. Donderdag 6 Mei 1886. No. 2470. VERSCHIJNT DAC-ELTJKS. Kennisgeving. Sinittitlandacfy Juichten. SUpneflt dtrnpcftl Bureau: Markt, E, 3 57. E COURA Prijs van dit Blad V°0* Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 irancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentlèn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Belet op het bepaalde bij Art. 21 der Wet "van den 4 December '872 {Staatsbladno. 134); Brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat 'n de week van Zt ndag, 25 April 1886, tot en met Zaterdap, 1 Mei 1886, xeven aan giften geschied zijn van aan MAZELEN over ledenen. Schiedam, 3 Mei 1886. De Burgemeester voornoemd B. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCHLAND. 'listeren heeft in de Pruisische Kamer van Afgevaardigden de eerste lezing der kerkelijk- politieke wet plaats gehad. Windhorst ver klaarde namens het centrum, dat het 't ontwerp eenvoudig zooals het uit het Heerenhuis ge somen is, zal aannemen. Gneist verklaarde zich er tegen en Cuny gaf te kennen dat de natjonaal-liberalen er tegen zullen stemmen. Het glanspunt der zitting was echter de rede van Prins Bismarck. De kanselier verklaarde dat de nota van kardinaal Jacobini wel niet 'evatte, wat men verwachtte,' maar toch eena zekere voldoening was van de vroegere belotte omtrent den aangifte-plicht. Door deze nota heeft de Curie zooveel mogelijk eenstem migheid in de Kamer willen bevorderen en heeft haar vertrouwen in den goeden wil der regeering aan den dag gelegd. Bismarck stelt ook zijn volle vertrouwen in Paus Leo. Dat het ontwerp eenigszins de positie der Regeering wankelbaar zou maken, of iets aan de rechten van den Staat zou tekort doen, dit kon hij niet toegeven. In de betrekkingen tusschen Staat en Kerk kan men niet alles tot in het geringste van te voren geheel naar wensch ordeneD. Wetten zijn slechts vaten. Zij moe ien gevuld worden met behulp van weder- zijdsch vertrouwen. Als de Curie den plicht van 8angifte éénmaal vervult, dan zal zij dit altijd kunnen doen, zonder haar aanzien eenigs zins te schaden. Hg vraagt zich als minister steeds af, wat lot nut strekt van het vaderland. Hij doet pogingen, ter uitvoering van des Konings gedachte, om op het ons gebleven terrein den Tedestempel te stichtendaartoe biedt hij le hand; daarom verzoekt hij zoo mogelijk het ontwerp eenstemmig, zonder grootepoli. Gek er bij te halen aan te nemen. ENGELAND. iladstoce verklaarde in het Lagerhuis, dat de termijn voor Griekenlands ontwapening Maandag namiddag te 5 nur verstreken was. Er was echter nog geen definitief antwoord van de Grieksche regeering ontvangen. Het vroegere antwoord van Griekenland wordt door de gezamenlijke mogendheden als niet voldoende of bevredigend beschouwd. GRIEKENLAND. De Mogendheden schijnen het niet eens te kunDen worden omtrent de middelen van ge weld tot beteugeling van Griekenland. Duitsch- land en Oostenrijk stellen voor Turkije met die zending te belasten. De Sultan zou Grie kenland door de wapens dwingen zich te onderwerpen. Dit plan lacht vooral Oostenrijk toe, want het zou èu Turkije èn Griekenland verzwakken. Engeland wil tot de blokeering overgaan. Een bericht uit Athene kondigt aan, dat het Grieksch gouvernement beslist heeft, dat zijn vorig antwoord voldoende is. De vertegenwoordigers der mogendheden bereiden zich tot de inscheping aan boord der inter nationale vloot. Men hoopt in de hocgere kringen, te Athene, dat men te Londen ofte St.-Petersburg wel een modus vivendi zal vinden. RUSLAND. Men bericht uit Zuid-Rusland, dat buiten gewoon groote boschbranden in de onmiddel lijke nabijheid van het slot Livadia, waar de keizerlijke familie vertoeft, woedden. De Keizer moet naar aanleiding van deze bosch branden bevel hebben gegeven ten spoedigste te vertrekken. De Czaar van Rusland schijnt zich enkel naar Livadia te hebben begeven, om er geheel zijne vloot der Zwartè-Zee in oogecschouw te nemen. Nooit heeft men te Livadia zoo'n toe'oop van diplomaten en generaals gezien. De kleine haven van Yalta is op dit oogen- blik opgekropt met oorlogsschepen en torpe dobooten van allen aard. De verovering van Sebastopol was de vernietiging der russische zeemacht. De vloot herstellen, machtig wor den in de Zwarte-Zeeziedaar den droom, dien Keizer Alexander van het begin zijner regeering heeft trachten te verwezenlijken. Men mag zich elk oogenblik in het Oosten aan ernstige verwikkelingen verwachten. Wat er ook gebeure, Rusland is niet alleen te lande, maar ook te water, gereed. Schiedam, 5 Mti 1886. Heden morgen had de plechtige Uitvaart plaats van de Eerw. Zuster Dominioa Wam - stejker, Algemeene Overste der eerw. znsters van de Congregatie van de H. Galharina van Sienna der orde van den H. Dominions en Priorin in het Gesticht aan de Tuinlaan alhier. Nadat in de kapel der stichting de plechtige lijkdienst geëindigd was werd haar stoffelijk overschot met den trein van 9.54 naar Voorschoten vervoerd teneinde op de eigen begraafplaats der Eerw. Znsters Dominicmessen ter aarde te worden be steld. Met baar ontvalt ons weder een onzer meest verdienstelijke stadgenooten, die vele jaren in onze gemeente tot heil harer medeburgers werkzaam was, immers Tuim veertig jaren laDg was Znster Dominica ijverig voor het Katholiek onderwijs in onze ge meente werkzaam. Den 19 Augustus 1819 te Rotterdam ge boren, trad zij op 22 jarigen leeftijd in do orde van den H. Dominions. Zij voegde zich bij de nieuwe stichting, te Rotterdam in het jaar 1837 op de Schiekade gevestigd, en begon haar religieus leven met de opvoeding van arme kinderen. Daarna werd haar in het R. K. Weeshuis aan den Schiedamschen Dijk aldaar de verzorging der weezen toevertrouwd. In deze, naar den schijn nederige bedie ning, kwamen hare uitstekende hoedanighe den meer en meer aan het licht, zoodat de jeugdige religieuse reeds in 't jaar 1847 werd gekozen om eene comnniteit te bestu ren. Gedurende vele jaren Priorin van het Liifdebuis te Schiedam werd zij bij de opening van net nieuw gestichte Moedeihnis en Novi ciaat aan de Tuinlaan alhier, dat op een terrein, aan bare geachte familie toebehoo- rende, was opgericht, tot Overste van die stichting benoemd. Als Overste zoowel daar als vroeger in bet Liefdehuis, was zij steeds in alles een voorbeeld voor hare znsters. Ook toen bet bestuur der geheele congre gatie op haar rustte, werkte zij onvermoeid aan hare uitbreiding en had naast de meer dere eer van God steeds de belangen harer geestelijke kinderen op het oog. In verschil lende moeieljjke omstandigheden gaf zij bewij zen van haar onwankelbaar vertrouwen op de Goddelijke voorzienigheid terwijl het vol brengen van Gods H. Wil steeds haar vnrigst verlangeD was. Aan eene innemende zacht heid paarde zij een grooten eenvoud en onop houdelijk zocht zij de liefde tot de gehoor zaamheid en de versterving, die haar bezie'dei ook anderen in te prenten. Kalm en zacht was dan ook haar sterven. Na eene betrekkelijk kortstondige ziekte, die men aanvankelijk nietdoodelijk waande, open baarde zich een ernstige kwaal, die binnen weinige dagen een einde aan haar zoo dier baar en verdienstelijk leven maakte. Het was haar uiterste verlangen, dat zij zonde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1