9e Jaarg Woensdag 12 Mei 1886. No. 2475. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ^Ipmc£it (Énwpdchi. imnalamiacfy Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDA E COURA Prijs ran dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 ïrancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prjjs der Adverlenlidn t Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel ineer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke orereenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Rij den Bondsraad is een voorstel ingediend 0IU de schepen onder Nederlandsche vlag Wfcder tot de vaart op de Duitsche kusten t°e te laten. De Rijkswet van 1881 bepaalt dat alleen Duitsche schepen het recht tot deze Tftart hebben, maar dat met toestemming van den Bondsraad ook aan vreemde schepen daartoe verlof kan worden gegeven. De Ne derlandsche vlag behoort tot heden niet tot die vlaggen aan wie dit is toegestaan. Met bet oog hierop zegt het Montagsblatt. »Vol- gecs de memorie van toelichting bij het thans 'ngediend ontwerp, moeten zich onlangs om standigheden hebben voorgedaan, wegens welke bet voegzaam wordt geacht, ook aan de Neder landsche vlag de uitoefening van de Duitsche kustvaart toe te staan. Nadere inlichtingen 2fln er niet bijgevoegd en zullen eerst bij de beraadslagingen in den Bondsraad worden gegeven kien meldt dat de aanneming van het voor del om Nederland tot de kustvaart toe te laten in den Bondsraad verzekerd is. De Rflksdag beeft geen beslissende stem in deze aangelegenheid, zoodat met de goedkeuring van den Bondsraad de zaak geheel is beslist. ENGELAND. fisteren avond is in het Lagerhuis de tweede lezing van de Iersehe bestuurswet begonnen, z°odat het lot van het ontwerp nu spoedig zal beslist zijn. Nog steeds acht men het Welslagen van Gladstone's voorstellen moge lijk. Wel is het bijna zeker dat Lord Har ington de dadelijke verwerping der wet zal Voorstellen, maar het schijnt dat Chamberlain niet de radicale groep voor het ontwerp zul- '®n stemmen, indien Gladstone eenige Iersehe afgevaardigden in het Rijksparlement wil loslaten. Daar Lord Hartington en velen 2i)ner partijgangers meenen, dat na de aan neming der autonomie voor Ierland de land wet noodzakelijk volgen moet, acht men het Welslagen van de beide ontwerpen nog mogelijk. De minister Bryce verklaarde gister avond In het Lagerhuis, dat de blokkade der Griek- ®che havens van vriendschappelijken aard is en er geen oorlogstoestand tusschen Engeland «n de overige mogendheden met Griekenland 'üstaat. Hij deelde verder mefe dat de Rus sische grenscommissaris in Afghanistan de v®i waehte instructiën van zijne regeering ont vangen had, zoodat de commissie voor afba kening der grens hare werkzaamheden heeft hervat. 1 usschen Engeland en Spanje is een handelstractaat gesloten, waarbij Engeland op den voet der meest bevoorrechte natie wordt behandeld het inkomend recht op wijn van 30 graden alcoholsterkte wordt tot een shilling per galon verminderd. Lord Roseberry legde in het Hooger- huis de diplomatieke briefwisseling met Grie kenland over. Hij betoogde dat eene versto ring van den vrede in Europa moest wor den voorkomen. Uit ds rede Delyannis was gebleken, dat bij niet voornemens was tot ont wapening over te gaan. De samenwerking tus scben de mogendheden is gelukkig bewaard ge bleven en de op zich zelf staande handeling van Frankrijk beoogt zonder twijfel hetzellde doel, eene vredelievende oplossing. Oostenrijk, Italië en Duitschiand trekken met Engeland ééne lijn. Gezamenlijk met de bemoeiingen van Frankrijk hopen zij te zullen slagen. FRANKRIJK. Gisteren liep op de Parijsche beurs het gerucht dat de President Grévy door een be roerte getroffen was. Het bleek echter na der, dat de President slechts licht ongesteld was geweest. De werkstakers eener fabriek te Lyon hebben Donderdag vreeselijk huis gehouden. Een twintigtal werklieden had den arbeid hervat en om hen te beschermen liet de di recteur hen in de fabriek wonen. Dit stond den anderen niet aan en zij vielen met stee- nen de tabriek aan, waarbij de directeur en eenige werklieden gewond werden. Deze laatsten losten daarop schoten en vérwond den eenige hunner aanvallers. Een kar, waarmede men het huisraad van een werkman, die den arbeid hervat had, naar de fabriek vervoerde, werd mat paard en al in de Rhöne geworpen. De politie heeft eindelijk de orde hersteld. De werkstakers te Decazeville hebben be sloten, den arbeid niet te hervatten. De vijftiende algemeene vergadering der Fransche katholieken zal te Parijs van 25 tot 30 Mei gehouden worden. Evenals de vorige jaren zullen alle groote katholieke re denaars daar optreden. GRIEKENLAND. De minister president Delyannes heeft een circulaire gezonden aan de vertegenwoordigers van Griekenland in het buitenland, waarin hij den toestand uiteenzet, die uit de blokkade volgt. Griekenland heeft niet voorzien dat het met de mogendheden in vijandschap kon komen, omdat het zich wapende tot verdedi ging zjjner rechten. Het heeft zich daaren boven verbondon, den vrede niet te storen en dus is de blokkade niet gewettigd. Grie kenland is nu ondergeschikt aan Turkije, dat- de vrijheid zijner beweging op zee behoudt. De minister Delyannes geeft zijne vrees te kennen dat de Porte de voordeelen der blok kade zal benuttigen om Griekenland ter zee aan te vallen. Deze overwegingen hebben er toe geleid, dat hij zijn ontslag heeft ge nomen. Bij den Koning ontboden volhardde Delyannes in zijne aanvraag om ontslag. Daarop werd Tricoupis ontboden die de opdracht tot vorming van een kabinet afwees, op grond dat aangezien Griekenland een constitutioneel land is, de keuze der regee ring van de Kamer en niet van den Koning behoort uit te gaan. De meening begint veld te winnen, dat Rusland in het geheim Griekenland onder steunt. De Grieksche regeering weet ook dat een oorlog met Turkije het sein zou zijn tot eene nieuwe beroering in het Oosten en de Porte ai zoo de handen vol zou krijgen. Deze omstandigheden verklaren den overmoed der regeering en de oorlogszuchtige stemming in het land. OOSTENRIJK. De opstand der boeren in Galicië is geheel en al tot rust gekomen, nadat de boeren de dwaasheid der geruchten, die hunne opge wondenheid hadden gaande gemaakt, hebben, ingezien er heerscht volmaakte kalmte in het geheale gewest. '1 e Weenen heeft zich een comité gevormd ter voorbereiding van de feestviering bij gelegen - heid van het gouden Priesterfeest van Z.H. Paus Leo XIII in 1887. SPANJE. Gisteren werden de nieuw gekozen Cortes geopend, met eene Koninklijke boodschap, die door den minister president Sagasta in de vergadering werd voorgelezen. De Koningin spreekt haar vertrouwen uit, dat met Gods hulp de wijsheid der Cortes de welvaart des lands zal bevorderen. De regeering zal er vooral zich op toeleggen, het lot der werklie den te verbateren door het ter hand nemen der vraagstukken van maatschappelijken, staat huishoudkundigen, commercieelen en kolo nialen aard. Zij zal een ontwerp indienen tot uitbreiding der kiesbevoegheid en der per soonlijke rechten, die in de grondwet zijn gewaarborgd. De Kamer heeft den heer Martos tot haren voorzitter gekozen. Schiedam, 11 Mei 1886. Z. M. heeft den heer J. M. L. van Brouk- borst, Hds. hofmaarschalk, eervol ontheven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1