FEUILLETON. Een gezondheidsreisje. Sohoon nit Dordrecht en de klerk 2de klasse A. L. Heil, nit Amsterdam. Maandag 11. vergaderde het Departement Schiedam der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Tot afgevaardigde voor de Algemeene Vergadering der Maat schappij, te houden op 13 Juli e. k. en vol gende dagen, werd benoemd de heer J. K. T. Timmerhans van Abcoude en tot diens plaats vervanger de heer C. J. Vaillant. De voor stellen tot wetswijziging van de Commissie uit het Departement werden aangenomen en zullen dus op de Alcr. Verg. der Maatschappij een punt, van behandeling uitmaken. Het belangrijkst was, ook uit een speciaal Schiedamsoh oogpunt, een korte beraadslaging over vrijhandel of bescherming naar aan leiding van voorstellen 2 en 3 van de punten van beschrijving voor de Alg. Verg. De Regaering heeft namelijk wetsontwerpen 'ngediend bij de Staten-Generaal, een tot invoering van een statistiek-recht op den in- en uitvoer van thans vrije goe deren, ten bedrage van 5 cents per 1000 K. G. een tot verhooging van de invoerrechten op gezaagd hout, petroleum, vruchten, thee enz. Het Departement Utrecht stelt nu voor, dat de Maatschappij van Nijverheid zich bij de Wetgevende Macht verklare tegen deze beide wetsontwerpen. Laatstgenoemd wetsontwerp werd het eerst behandeld en de meerderheid der vergadering verklaarde zich er vóór. Daarna werd het eerstgenoemde behandeld. Een statistiek-recht werkt volkomen als een in- "en uitvoerrecht en om zich gelijk te blijven, zou de meerder heid zich dus ook daar voor hebben moeten verklaren, althans wat het recht bij invoer betreft, maar dan noodzakelijk in botsing zijn gekomen met de belangen van Schiedam, (men denke aan den verbazenden invoer on zer stad van granen en steenkolen.) Daarom en ook wijl de vergaderin g slecht bezocht en op deze punten weinig voorbereid was, werd besloten, dat de leden van het Departement hun meening omtrent de beide wetsontwerpen schriftelijk zouden kunnen op geven. Die opgave wordt bij den voorzitter, den heer C. J. Vaillant, ingewacht. Op deze wijze kan het gevoelen blijken van de meerderheid der leden en kan de afgevaardigde zich ter Alg. Verg. zooveel mogelijk daarnaar gedra gen. Het bestuur hoopt, dat geen der leden zich bij deze belangrijke zaak onbetuigd zal laten. Een toelichting vinden zij in de hun Mijnheer Panard is een voorzichtig man, die voor alles in het leven bang i*. Hij maakt zich angstig dat een pan hem op het hoofd zal vallen en voor altijd zijn hersenen komen verstoren, dat een riool onder zijn voeten eensslaps zal instorten en hem levend begra ven of dat een rijtuig, omnibus of tram hem in tweeën zal snijden, doch wat hem het meest schrik aanjaagt zijn de ziekten. Met de grootste scherpzinnigheid had hij begrepen, hoe ons bestaan voortdurend in alles, wat ons omringt, door gevaren bedreigd wordt. Een trottoir doet hem aan een val of ver zwikking denken, een gebroken ruit doen al de verschrikkelijke wonden door glas veroor zaakt voor zijn' geest verschijnen en, het ge zicht van een kat doet hem de handen voor de oogen slaan. Hij leeft das in een voort durende angstvalligheid gepaaid met eene volkomen beredeneerde voorzichtigheid. j^Aan zijne goedhartige vronw, die zich aan dezer dagen toegezonden Panten van Beschrij ving. De Staats-Ctbevat een Kon beslnit van 11 dezer (Stbl. no. 105) tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal en ontbinding van de Tweede Kamer op 18 dezer des namiddags te 3 ure. De verkiezing der leden van een nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dins dag 22 Juni waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag 6 Juli daaraanvolgende. De eerste samenkomst der Kamers van de Staten-Generaal zal plaats hebben in veree- nigde vergadering op Woensdag 14 Juli. De heer E. R. baron Van Weideren Rengers, hoofdcommies aan het departement van W ater- staat, zal optieden als secretaris bij de te 's-Hage te honden conferentie over den ver koop van sterken drank op de Noordzee. De vertegenwoordiger van de duitsche regee ring op deze conferentie zal, volgens het R. Abl., zjjn kapitein Donner. Van den 2en tot en met den 8en Mei zijn langs den Nieuwen waterweg binnenge komen 72 stoom- en 11 zeilschepen, en ver trokken 66 stoom- en 38 zeilschepen. Volgens telegram nit New-York kan tusschen 14 en 16 Mei storm weder op de Engelsche en Fransche kusten worden verwacht. De Vereeniging van gepens. officieren telt 377 gewone en 214 buitengewone leden. Zij heeft in haar 9jarig bestaan inirn f61,700 aan hulp uitgekeerd. Op de te 's-Hage ge houden jaarlijksche vergadering was het be langrijkste onderwerp van beraadslaging de vraag, hoe men tegemoet zon komen aan bet renteverlies van f980, dat de vereeniging zal lijden nu de 4 pets. Ned. Schuld, waarin haar kapitaal is belegd in 3!/2 pet. fonds wordt geconverteerd. Aan een commissie is opge dragen maatregelen te ontwerpen, 's Konings thesaurier, baron Snouckaert van Schauburg, ter vergadering aanwezig, werd naar zijn gevoelen gevraagd,) daar Z. M. aan de ver eeniging een kapitaal bad geschonken van f187,000." Het antwoord was, dat Zr. Ms. bedoeling stellig was der vereeniging vol komen vrijheid te laten. Als eene bijzonderheid wordt ons medege deeld, dat van de 70 kiesgerechtigden voor de Provinciale Staten te IJselmonde, bij de verkiezing op gisteren, 69 opkwamen. De eenige, die wegbleef, werd hiertoe door ziekte genoodzaakt. Het schijnt dat de markt van ouderwijzend personeel overvoert wordt2 jaar geleden boden zich op een tractement van f 600 nau welijks 2 sollicitanten aan voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Ter- bregge, gemeente Hillegersberg, thans op een wedde van f500 vier-en-dertig. Van deze 34 werden 11 onderwijzers nitgenoodigd tot een vergelijkend onderzoek. Naar het Vad. verneemt, zal dit jaar het badseizoen te Scheveningen geopend worden Dinsdag na Pinksteren, den 15n Juni e. k. In de gemeente Eede circuleert een adres aan den Kerkeraad, tot uittreding uit het synodaal verband der Ned. Herv. Kerk. Naar wij met genoegen vernemen, zijn onze geachte landgenooten, de heer A. Brouwer, de bekende kunstschilder, en de eerw. heer Verwilghen, kapelaan te Breda, in den besten welstand te Jeruzalem aangekomen. {T.) De Algemeene Nederlandsche Wielrijders- bond heeft voor driewielers en tweewielers wegwedstrijden uitgeschreven op 6, 20, 27 Juni, langs den volgenden weg: Amersfoort, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswonde, Eede, Rozendaal, Velp, Dieren, Brummen, Voorst en Apeldoorn. De afstand bedraagt 100 kilometer. Voor tweewielers zoowel als voor driewie lers zjjn als prijzen uitgeloofd: een gonden medaille voor den eerstaanko mende, een zil veren voor den tweeden en een bronzen voor den derden. Voor tweepersoons driewielers of meerwielers zijn voor iederen berijder uit geloofd een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille. Gelijk indertijd is gemeld, werd aan het plan, om gednrende dezen zomer te Leeu warden het 17e algemeene zangersfeest te houden, geen uitvoering gegeven, maar du zaak tot 1837 uitgesteld. Het feestcomité heeft thans besloten, de noodige voorbereidende maatregelen te nemen, om het zangersfeest in de maand Augustus van dat jaar te doen plaats hebben. Eerstdaags zullen lijsten ter inteekening voor het op te richten waarborg fonds worden aangeboden. Onder het genot van de zachte temperatuur der laatste dagen had men misschien gehoopt, dat de drie Gestrenge Heeren ocs vergeten die manie geduldig onderwierp, zeide hij dik werf. Denk toch eens mijne beste, wat er wei nig noodig is om een mensch te verminken ot° voorgoed te vernietigen. Gezond en wel gaat men uit, steekt een straat over, een rijtuig komst jnist in volle vaart voorbij en gaat over je heen en men is er geweest. Men staat een minuut of vijf met een vriend on der een poort wat te praten en merkt het tochtje niet, dat langs je rug glijdt, en je zoo verradelijk een bezetting op de borst bezorgd. Eenige dagen later komt je vriend, die geluk kiger was, je begraven. In de gezondheids-statistieken stelt hij het grootst belang. In de dagbladen volgt hij trouw het doodencijfer, den loop der épidemiën, hunne verschijnselen en duur, de middelen om hen te voorkomen, tegen te gaan of te genezen. Hij bezit een bijzondere bibliotheek met al de werken over ziekten, hare behande ling en geneesmiddelen, die door de speciaal voor het publiek en de praktijk schrijvende geneesheeren zijn uitgegeven. Hij had achtereenvolgens aan de homceo pathie, aan de métallohérapie, aan de elec- triciteit, aan het magnetismns, aan de knijp en wrijimethode, aan de water- en drnivenknnr en aan al de overige systeemen, die men tegen alle kwalen heeft uitgevonden, geloofd. Thans was zijn vertrouwen wel eenigszins geschokt en zijn leer was nu, dat het beste middel om de ziekten te ontkomen bestond in hen te outloopen. Tegen het begin nu van den vorigen winter las mijnheer Panard in zijn courant, dat er een lichte epidemie van zenuwzinkenkoorts in Parijs heerschte, de angst beving hem en werd weldra een bezetenheid. Alle morgens kocht hij twee of drie couranten om met hunne tegenstrij dige beriohten er een gemiddeld overzicht van te hebben en hij kwam al zeer spoedig tot het besluit dat zijn buurt het meest geteisterd was. Toen ging hij aan zijn doctor om raad vra gen. Moest hij blijven of weg gaan 1 Uit het j ontwijkend antwoord des geneesheers besloot Panard dat er gevaar was en hij wilde ver trekken. Thuis gekomen raadpleegde hij zijn vrouW. Waar zonden zij heengaan Wat denkt je lieve van Pan, zoude da' ons niet passen. Madame Panard die liever" naar Nizza wilde, antwoordde: Men zegt dat het er wat kond is door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2