9e Jaarg. Woensdag 19 Mei 1886. No. 2481. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gj^mcim (Swpcht. Bureau: Markt, E, 357. CHIEDAMSCHE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentiSm Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Gisteren is te New-York het eerste straf geding geëindigd ter zake van de bedriegerijen bij den Broadway-tramweg. De wethouder Jaehne werd schuldig verklaard aan omkoo- perij. Deze uitspraak verwekt groote op spraak, daar thans voor de eerste maal te New-YorK wegens omkooperij straf is uitge sproken. Nog verdere onthullingen der finan- cieele schandalen, waarbij ook hooggeplaatste personen betrokken zijri, worden verwacht. Te Chicago werd door de politie gevangen ge nomen zekeren Lingg, 6en bekend anarchistisch letterzetter van de Arbeiders Zeitung. Hij verweerde zich wanhopig. In zijne woning vond de politie allerlei wapenen, dynamiet en dynamietbommen. De politie verhinderde eene socialistische vergadering. In de voornaamste middelpunten van verkeer is het thans rusti ger geworden. Men bericht dat Most na eene borgstelling van 1000 dollars weder op vrije voeten is gesteld. ENGELAND. In eene vergadering van conservatieven O O Zaterdag jl. in St. Jameshall te Londen ge houden, ten einde tegen het Home-Rule ont werp te protesteeren, voerde lord Salisberry het woord. Hij betoogde, dat er allen grond was te hopen, dat Gladstone's voorstellen binnen eene week tot de geschiedenis zouden behooren. Het resultaat van Home Rule zou zijn scheiding van Ierland van het Rijkzelfs wanneer het Gladstone's bedoeling ware de Unie met de Parnellisten te handhaven. Te genover het veroordee'de plan der Regeering beval spreker de consequente handhaving aan van de wet en een emigratie op flinke schaal op Staatskosten. Een spoedige ontbinding van het Parlement tegemoet ziende, betoogde Salisbury dat de kiezers zullen weten het landsbelang het best te dienen door alleen zulke afgevaardigden naar het nieuwe Parle ment te zenden, die vóór alles de handhaving willen van de Rijkseenheid en daaraan des noods elk ander bela ng ondergeschikt zouden maken. In de zitting van het Lagerhuis op giste ren heeft de heer Stenfeld bij de behandeling der lersche bestuurswet de politiek der re geering verdedigd. Hij ze'de dat de redevoe ring, Zaterdag 11. door lord Salisberry gehou- derl, verontwaardiging wekken zal. Vvanneer het ontwerp tot wet wordt verheven zal het de unie tusschen Ierland en Engeland ver sterken, omdat de UDie op meer zedelijken grondslag rusten zal. Engeland heeft niet alleen rekening te houden met het arme Ier land, maar ook met de lersche stam in de Vereemgde Staten, op wiens hulp de Ieren hun vertrouwen stellen. FRANKRIJK. De Graaf van Parijs heeft Zaterdag jl. in het hotel Galliera te Parijs een open receptie gehouden ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk zijner dochter met den kroonprins van Portugal. Bij die gelegenheid is de gehechtheid aan het oude Fransche Koningshuis duidelijk ge bleken. Meer dan 2500 personen, waaronder uit de hoogste standen, hebben er van ge- bru'k gemaakt om den Graaf van Parijs en zijne familie hunne hulde te brengen. Men bericht dat de betrekkingen tusschen Frankrjjk en het Vaticaan zeer gespannen zijn tengevolge van het voornemen van den Paus om een Apostolischen gezant naar China te zendfn, terwijl Frankrijk sedert meer dan twee honderd jaren het protectoraat over de Oostersche Christenen uitoefent. De Freycinet zou zelfs gedreigd hebben met het terugroe pen van den ambassadeur te Rome. GRIEKENLAND. Men bericht uit Athene aan Dayly News, dat de Grieksche regeering Oostenrijk ophel deringen heeft gevraagd aangaande zekere praktijken, waarvan de Oostenrijksche blok kadeschepen worden beschuldigd. Oostenrijk sche mariniers zouden op het eiland Sciathous zijn geland, het seinstation bezet en den gehee- len voorraad vleesch weggevoerd hebben. Van het onlangs uit Athene naar de gren zen vertrokken regiment is een bataljon terug geroepen. De beide anderen blijven in Thebe. OOSTENRIJK. De Katholieken in Oostenrijk beginnen meer in het openbaar op te treden en met vreugde moet geconstateerd worden dat het katho lieke leven aldaar steeds uitgebreider en inni ger wordt. In Beneden-Oostenrijk heeft men weer twee nieuwe katholieke vereenigingen opgericht. Een daarvan, het Schulveremis tot stand gekomen onder de hooge bescher ming van Z. E. kardinaal Ganglbauer, aarts bisschop van Weenen. Zij heeft zich tot taak gesteld de stichting van katholieke scholen. Het liberale orgaan de Neue Freie Fr es se is over dit alles geenszins gesticht en ver langt dat men de handelingen dezer ver- eeniging onder scherp toezicht stelle. Of het den liberalen ook ernst is met de vrijheid van anderen, vooral wanneer de school in het spel komt HET OOSTEN. De Porte schijnt den vrede in het Oosten toch nog niet geheel verzekerd te achten. Men bericht althans uit Konstantinopel dat aan de burgerlijke en militaire autoriteiten in de provinciën bevel werd gegeven de aan werving van soldaten te bespoedigen en er op zijn laatst binnen twee maanden mede gereed te komen. De versterkingswerken ron dom Adrianopel werden plechtig begonnen in tegenwoordigheid van den gouverneur. De overeenkomst, welke reeds tusschen de Porte en de Ottomanniscbe bank was aange gaan is weder te niet gedaan, daar eerstge noemde weder nieuwe bezwaren omtrent eenige bijzonderheden opperde. Men verwacht dat de Nationale vergadering, die weldra te Sophia zal bijeenkomen Bulga rije tot een koninkrijk zal proclameeren. RUSLAND. Men bericht uit Sebastopol, dat de Keizer, de Keizerin en de Grootvorsten met hun ge volg aldaar zijn aangekomen. Eene plechtige ontvangst was hun bereid. Het stoomschip, waarop HH. MM. verblijf hielden, lag tegen over het paleis der Admiraliteit ten anker niet ver van de plaats waar het pantserschip Tehsme te water zal loopen. Een groot aantal oud-strijders zijn te Sebastopol aangekomen. Gisteren hebben HH. MM. de revue over de troepen gehouden en het kerkhof alsook de vestingwerken bezocht, welke de stad aan de noordzijde verdedigen. Vervolgens had een groot diner plaats, waaraan de oud strijders van Sebastopol en de voornaamste overheden genoodigd waren. SPANJE. De lang verwachte gebeurtenis is dan ein delijk voltrokken. De Koningin-Regentes is gisteren bevallen van een Zoon. Spanje beeft dus weder een Koning gekre gen, want daar Alphonsus XII geen andere mannelijke erfgenamen heeft nagelaten is de jonggeborene volgens het monarchaal recht; Koning. Zijn verschijnen op het wereldtooneel geschiedt niet onder de gunstigste voorteekenen. Zijn koninklijke residentie nog bedekt met de puin- hoopen, die een geweldige orkaan heeft ver oorzaakt en zijn rijk beroerd door den storm der partijbartstocbten, die veelal noggrooter verwoestingen aanrichten. Dit zijn de om standigheden, die zijne komst in het konink rijk zijner vaderen vergezellen. Hopen wij dat zijne regeering minder stormachtig moga zijn, dat hij eenmaal regeeren moge over een volk, dat door treurige ervaring wijs en een is geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1