StmtenlamlBchfl Juichten. Schiedam, 18 Mei 1836. Men seint ons nit Den Haag dat de Rech terzijde der Tweede Kamer heden-middag te 12 nren een vergadering heeft gehouden in het Hotel Den Ouden Doelen. (7.) De kiesvereeniging te Knijpe, heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer (district Sneek) gekozen de beeren: A. Buma, te Hindeloopen, B. H. Heldt, te Amsterdam, en J. C. v. d. Berg, leeraar aan de üoogere burgerschool te Heeienveen. De heer J. C. Van den Berg heeft voor de candidatunr voor het lidmaatschap der Kamer, hem aangeboden door dekiesvereeniging Bur gertrouw, te Knijpe, bedankt. In zijn op 14- dezer gehouden vergadering stelde Burgerplichtte Sneek, tot voorloo- pige candidaten de aftredende leden, de heeren S. Wybenga, A. Buma en B. H. Heldt. Ook de kiesvereeniging De Grondwet, te Weststellïngwerf, heeft eenstemmig bovenge noemde heeren tot voorloopige candidaten gesteld. De heer Oremers, Voorzitter der Tweede Kamer, is door de vereeniging Belastingstelsel opgeroepen om eerstdaags te Znidhorn voor zijn kiezers te verschijnen, waar hij zich over niet minder dan vier onderwerpen zal te ver klaren hebben kiesrecht, inkomstenbelasting, bescherming of vrijhandel en grondwets herziening. Het bestuur der R.-K. kiesvereeniging Vrij heid en Recht te Alkmaar, door eenige kies gerechtigden uitgenoodigd als comité op te treden tot het oprichten eener R.-K. centrale kiesvereeniging in dat district, heeft alle R.-K. stemgereohtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in het district Alkmaar bijeengeroepen tot een vergadering, te houden in het locaal Harmonie aldaar, op Woens dag 19 Mei 's morgens te 11 uren. De Katholieke kiesvereeniging Recht voor allen te Leiden zal om een bekende reden voortaan den naam dragen van Katholieke kiesvereeniging van Leiden. Naar luid der berichten, welke uit de verte tot de Bed. Sioompost doordrongen, zou inderdaad tot tarietsverhooging van tele grammen zijn besloten. Het »Bataviaasch Nieuwsblad" heeft den 13den April het volgende bulletin uigegeven: Drukpers delict. Heden deed de Raad van Justitie alhier uitspraak in de zaak van den heer Dr J. L'Ange Huet, redacteur van het Alg. Dagblad, verklaarde hem schuldig aan smaad jegens den persoon des Konings en jegens een lid van het Koninklijk huis, door middel van een door verkoop verspreid druk werk, onder verzachtende omstandigheden, en veroordeelde hem deswege tot drie maanden gevangenis. Blijkens 11 Cittadino, een katholiek blad van Genua, dat ons welwillend werd toege zonden, zijn de Nederlandsche pelgrimsnaar Rome, die onlangs onder geleide van HH. Doorl. Hoogw. Mgr Ley ten en Mgr Boermans nsrr de Eeuwige Stad vertrokken, bij hun aankomst te Genua het voorwerp geweest van een ware ovatie. Niet alleen waren van ver schillende katholieke veraenigingen der stad de bestuurders bij de aankomst van den trein aanwezig, om de Nederlandsche reizigers te verwelkomen, maar met de meeste bereidwil ligheid stelden deze heeren zich beschikbaar, om de pelgrims naar de voornaamste merk waardigheden der stad te begeleiden. Des avonds vond in de zalen van den Circolo della Gioventic Catlolico een schitterende receptie plaats, waar verschillende muzikale talenten van Genua zich deden hooren, en waar de voorzitter van den Circolo, de heer Carlo Spinola, uit den mond van de beide hoogwaardige kerkvoogden de betuiging ont ving van de Nederlandsche erkentelijkheid voor een ontvangst, die zooveel blijk gaf van de eenheid, der liefde niet minder dan des geloofs, waardoor de kinderen der katholieke Kerk zich vereenigd gevoelen. Wie voor f 240.000 een schoothondje koopen wil, kan op de hondententoonstelling te Rot terdam terecht. Voer een St. Bernard wordt f 120.000 gevraagd, voor andere soorten 1 12000 f6000 en minder. De Westhmdsche Stoomtram-Mij. keert over 1885 3 pCt. dividend uit, niettegenstaande de kostbare exploitatie, die door het resillieeren van het contract met de Hollandsche Spoorweg- Mij. in tweeën gesplitst was, vijf maanden door de Hollandsche Spoorweg-Mij. met 4.70 ex ploitatiekosten per dag-kilometer en zeven maanden in eigen exploitatie met 3.27 on kosten. Het winst-saldo is f15505. Extra afschrijving was onnoodig, daar bet materieel nieuw of voor 2/3 der waarde wordt over genomen. Het D. v. Z.-H. bericht dat hetPanorama- Mesdag voor de residentie behouden is ge bleven. De nieuwe eigenaar, de heer Zahne, heeft onmiddellijk de deuren heropend en tevens aan onze artisten wederom de gele genheid gegeven, om hun werken in den aan het Panorama verbonden permanenten Salon voor het publiek ten toon te stellen. De directie van de Sport is, naar dit blad mededeelt, voornemens een assaut op den degen te doen houden. Zij die aan dezen wedstrijd willen mededoen, dienen zich vóór 31 Mei aan te geven. Nadere bijzonderheden zullen later medege deeld worden. Te Assen is gisteren gevankelijk binnenge bracht G. De Roo, uit Meppel, als de ver moedelijke dader van den diefstal van bank biljetten, contanten enz. enz., ten nadeele van den veehandelaar J. Duiven aldaar. Het bewerken van vlas is zoowel op het Rhoonsche eiland als in de Hoekscha waard overal afgeloopen. Wie werken wilde kon den geheelen winter een, hoewel klein, daggeld in het vlas verdienenthans is alles op den akker bezig met het wieden van onkruid. De gewassen staan over het geheel prachtig te velde. De generaal-majoor inspecteur van het mi litair onderwijs, J. C. C. Den Beer Poortugaal, zal niet optreden als president der commission van inspectie en van de eind-examens aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In diens plaats is benoemd het lid dier commissie de generaal-majoor, commandant der 2e divisie, D. E. K. Hardenberg, terwijl voor dezen op- perofficier als nieuw lid is benoemd de kolonel van den generalen staf J. N. A. baron Taets van Amerongen, directeur der militaire ver kenningen. Aangezien reeds heden, Maandag, decom- missiën voornoemd in Breda zullen verschij nen, is nog jmst bij tijds voorkomen dat do generaal den Beer Poortugaal zou optreden als inspecteur over de Koninklijke Militaire Academie, wat in verband met het nog steeds hangende incident-prof. De Hollander, min stens vreemd zon moeten heeten. -Mceoecmii— VLISSINGEN. Naar men verneemt, is door de directie der Maatschappij tot Exploi tatie van gronden alhier, voor de exploitatie van het in aanbouw zijnde groote Badhotel en de nabijheid dezer gemeente, eene over eenkomst aangegaan met den heer N. Jergen, te Antwerpen, voor een tijdvak van vijftien jaren. ROTTERDAM. Zoudagavond omstreeks 7 uur sloeg door de hevige rukwinden een bootje om, waarmede tweepersonen bezig wa ren op de plassen te Hillegersberg te zeilen de een kon zwemmen en zwom naar land, de ander kon niet zwemmen, doch had de tegenwoordigheid van geest zich aan den mast vast te houden ea werd met roeibootjes uit zijn becarden toestand gered. Ter hondententoonstelling te dezer stede zijn toegekendde eereprijs, gondea me daille, van Rotterdam aan Prins Solmsdie van Nimrod aan den heer Moreton Thomas en extra-prijzen aan den heer Stinstra, te s'-Gravenhage, voor den fraaisten St. Bernard en de mooiste inzending mophonden. OUDEWATER. Gepasseerden Vrijdagavond, ruim 9 ure, vervoegde zich een zeer net gekleed heer in het hotel Paulina, en verzocht o m nacht verblijf, terwijl hij een diner enz. bestelde. Hij was met den laatsten trein van Gouda gekomen, om den volgenden dag zijne reis naar Harmeien te vervolgen. Den volgenden ochteDd werd hij op zijn verlangen gewekt, en gaf bij den eigenaar van het logement te kennen, dat het zijne gewoonte was, vóór zijn ontbijt een kleine wandeling te doen. De jonkman beeft toen het hotel verlaten, en de logementhouder wacht nog steeds den gast terug. De politie is den slnwen oplichter nog niet op het spoor. LEIDEN. De St. Elisabeths-vereeniging te dezer stede viert Donderdag a. s. haar 25jarig bestaan. Bij die gelegenheid zal door den Zeereerw. heer C. Schmier S. J„ pastoor te 's Hage, des avonds in de O. L. Vrouwe- kerk aldaar eene feestrede gehouden worden. EDAM. Zaterdag werd bij het uitzeilen uit de haven achter een volendammer botter een klein schuitje vastgemaakt. Door den snellen gang liep het bootje vol water. De twee opvarenden geraakten overboord. Een van hen werd gered, doch de ander, een jongen van 17 jaar, is verdronken. TERSCHELLING. Gisteren was de gemeeute in feestdos gehuld. Van vele huizen en de meeste schepen in de haven wapperde de drie kleur, en dat wel ter eere van onzen geach- ten burgemeester, den heer D. Reedeker, daar hij den dag herdacht, waarop hij 25 jaren ge leden het secretariaat dezer gemeente aan vaardde. DEVENTER. Gepasseerde Vrijdag werd in de armbus achter in de R. K. Kerk van den H. Lebuinus albier, evenals in de maand Fe bruari jl. successievelijk f300 en f200 tot buitengewone bedeeling der armen, nu weder door den zelfden onbekenden gevei f200 be zorgd, waarvan f 100 tot kleeding der aan te nemen kinderen op Christus Hemelvaart a. s., en met goedvinden f 100 tot buitengewone be deeling voor den dag der aanneming. Hier van is door den weleerw. heer pastoor Zondag, evenals de vorige keeren, na de onderrichting onder het Zondagslof aan de parochianen me dedeling gedaan, onder dankbetuiging en ze-;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2