in de Kamer gezegd had, dat het gesprek even vóór de indiening van het wetsontwerp plaats had. Dit maakt echter in het wezen der zaak niet het allerminste verschil. Van goed ingelichte zijde vernemen wij dat de onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Spanje en Nederland, zeer spoedig zullen worden hervat. Ook de »Hollandsche Stoomboot-Maatschap pij" te Amsterdam heeft zich bij adres tot de Regeering gewend om op te komen tegen in Engeland in te voeren bepalingen op het loodsen van schepen, waardoor het loodsrecht aan de kapiteins harer schepen zou worden ontzegd. In De Amstelbode van jl. Zondag wordt het denkbeeld met warmte bepleit tot vor ming van een Centrale R.-K. Kiesvereeniging voor Noord- en Zuid-Holland. Het Voorzit terschap wenscht genoemd blad te zien aan geboden aan mr. Felix Wester wondt, dieonlangs te Nieuwer-Amstel met een meerderheid van 220 stemmen tot lid der Staten herkozen werd. De Amstelbode acht dien heer uitnemend ge schikt tot 't aanvaarden van die taak, omdat hij bekwaamheid en ervaring bezit, het vader land vurig bemint, en niet oorlogzuchtig maar altijd vredelievend en zachtzinnig gestamd zich toont. »Die Centrale Kiesvereeniging" besluit het blad »kan tot stand komen in den tijd van 14 dagen en, onder de leiding van het oudste lid der Gedeputeerde Staten kan er gemeenschappelijk overleg plaats hebben tos8chen alle Katholieke Kiesvereenigingen, en dan ook met het Centraal Comité deranti-re- volutionnairen. Nu is de ure gunstig, nu de Kamer is ontbonden en eenheid van handelen te noodiger is voor alle Katholieke Kiesver eenigingen, die nu alle geïsoleerd staan als verstrooide regimenten. Zoo ooit dan nu zal eendracht ook macht zijn. Worde nu die eendracht bereikt in den naam van God, tot heil van het Vaderland" Woensdag, 19 Mei, was het juist tien jaren geleden, dat Groen van Prinsterer overleed. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 21 en 23 Mei stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Van den 9den Mei tot en met den 15den Mei zijn langs den Nieuwen Waterweg bin nengekomen 55 stoom-en 31 zeilschepen, en vertrokken 63 stoom- en 11 zeilschepen. Ook de Holl. IJz. Spoorwegmpij. zal de le den der deelnemende vereenigingen aan den universiteits-roeiwedstrijd, 30 Mei a. s. te Haarlem, op vertoon van hun legitimatiekaart voor half geld vervoeren. Vcorloopig kunnen wij reeds mededeelen, dat, afgezien van bet hoofdnommer, waaraan de deelneming van de 3 vereenigingen uit Leiden, Utrecht en Delft verplichtend is, de strijd in de bijnom- mers aldus zal gevoerd wordenoude twee Leiden en Utrechtjonge vierLeiden en Delftjonge tweeLeiden en Utrecht. De wedstrijd in scaling-outriggers gaat niet door. Men leest in Het Huisgezin: He t Nieuws van den Dag neemt het vol gende bericht over, uit Genua aan een blad te Turijn medegedeeld Heden-ochtend zoo luidt het bericht van 12 Mei werd onze stad te voet ea por as door kruist door ongeveer 200 Nederlanders, die zich als pelgrims naar Rome begeven. Velen van hen, die er zoo gezond en welgedaan uitzien als pelgrims anders maar weinig doen bezochten de voornaamste banketbakkers winkels en koffiehuizen, ook die waar men door Relinerinnen bediend wordt, per le qualt pare abbiano una specialepredilezione, voegt het blad er ondeugend bij." De redactie van genoemd blad neemt blijk baar met voorliefde de modder op, welke door den eenen of anderen ploert uit Genua op haar landgenooten wordt geworpen. Wij achten zelfs de Volksvriend van Roer mond tot zoo iets haast niet in staat, ofschoon het blad in den regel niet vraagt uit welke vuile bron de berichten voortkomen. Zal men het N. v, d. Dnu nog langer in katholieke gezinnen toelaten De lemeuzensche courant meldt dat het zoo goed als zeker is, dat de Belgische staat de lijn Mechelen—Terneuzen zal overne men. Het nieuwe badhuis op het duin nabij Vlis- singen zal, naar de Midd. Ct. meldt, worden geëxploiteerd door den heer Jergen, van Ant werpen, die met de eigenaars een contract voor vijftien jaren sloot. In de afgeloopen week zijn te Vlaardingen 115 lijders aan de mazelen aangegeven. De heer Franciscus Adriaan Kramps, te Terborg, schrijvende onder den pennenaam S. PMarkafis dezer dagen te Rotterdam, waar hij tijdelijk vertoefde, plotseling over leden. Naar wij vernemen, is de heer H. A. A. Drabbe, te Delft, door Z. H. den Paus be noemd tot ridder der orde van den H. Gre- gorins. Tot parochiale afdeeling der St Gregonus- Vereeniging heeft zich, volgens het St Grego- riusblad, geconstitueerd het zangkoor van de kerk O. L. V. Onbevlekt Ontvangen {Posthoorn) te Amsterdam, met 20 werkende leden en een jongenskoor van 26 leden. Aangaande den moord le Hoogersmilde wordt het volgende aan de Asser Ct. gemeld Een vreeseljjke misdaad is hier gepleegd in de nabijheid der Venesluis, op de grens der gem. Diever. Daar woont Tennis Doorn, wiens gezin, behalve den vader zelf, uit zijn beide dochters bestond. De beide meisjes, klein van gestalte, waren gebrekkig. De va der en de oudste dochter gingen naar de jaar markt te Dwingelo Aaltje, oud 35 jaar, paste op 'thuis. Omstreeks 1 uur of half 2 schijnt ze nog bezoek van een buurvrouw te hebben gehad, met wie ze waarschijnlijk nog koffie heeft gedronken. Omstreeks half 5 kwam een klein buurmeisje, om Aaltje een stukje koek te brengen, en vond haar badende in 't bloed in het wagenschuurtje liggen. Zij was ver moord. Het kabinet was ontsloten, een kastje eveneens, en de waarde aan goud en zilver verdwenen. Het schijnt, dat de moordenaar haar in 't achterhuis heeft weten te praten en haar daar met een snijdend werktuig heeft ter dood gebracht. Het lijk vertoonde vele en groote wondenin een diepe wond in den hals bleek de slagader doorgesneden. De ver moorde was een vlijtig en oppassend meisje. Met innig medelijden beschouwden al de aan wezigen den grijzen vader, die, overstelpt van smart, bij zijne tehuiskomst het bloedig lijk aanschouwde, en eveneens de oudste dochter, die hare liefhebbende zuster vermoord vond en in hare radelooze droefheid niet wist wat zij deed. Niemand der aanwezigen kon zich herinneren, dat in deze gemeente ooit zulk een brutale misdaad op klaarlichten dag ge pleegd is. Opmerkelijk is het dat de ketting hond, die aan den voet van het kabinet vast lag en nog al kwaadaardig is, de misdaad niet heeft verhinderd. Men moet zich daarover te meer verwonderen, omdat de misdadiger toch waarscbijnljjk na het plegen van den moord den diefstal heeft begaan. De huizen staan in die burnt niet dicht bij elkander, en' de bewoners zijn gewoon, de jaarmarkt te Dwingelo te bezoeken. Uit de secretaire zijn gestolen de volgende voorwerpen 1 zilveren oorijzer met gouden stiften, gemerkt A. D. in geklopte letters 1 paar gouden platen 1 paar gouden kroontjes; 1 gouden halsslot en een zakboekje met lederen omslag, donkerbruin van kleur, waarin eenige kwitantiëa en aautee- keningen. De justitie uit Assen is naar de Venesluis vertrokken om een onderzoek in looo in te stellen. De dader van den moord te S milde is nog niet bekend. Wel zijn een paar laarzen ea eene broek bij iemand te Smilde, op wien vermoeden rust, in beslag genomen, maar verder is niets met zekerheid te zeggen. Op de in beslag genomen voor wei pen waren geen bloedvlekken te ontdekken. (P. D. C.) De landbouwer G. J. Dokter, te Donker broek, heeft een varken, dat in 40 weken 40 biggen heeft ter wereld gebracht. Het heeft een hoogte van 98 cM. en een omvang achter de voorpooten van 176 cM. Wij vernemen dat dit dier tentoongesteld zal worden op de Landbouw-tentoonstelling te Leeuwarden op 14 Juni. Uit Raalte wordt aan de Z. C. gemeld: Woensdag heeft iemand alhier bij verscheiden landbouwers een bezoek gebracht, met het doel, loten te verkoopen voor de Amsterdamsohe loten bank Fortuna, beheerder H. Fischer, Heereagracht 244, Voor zoover bekend, is hij bij twee landbouwers geslaagd. De deelnemers ontvangen tegen contante betaling van f 10 een bewijs van aandeel in eene reeks effecten en loten. Doch, en hierop hadden de lui dom genoeg niet gerekend, zij moeten, wil len zij aandeelhouders blijven gedurende 35 maanden, tusschen den eersten en tienden van elke maand, opnieuw f 10 aan de bank stor ten, te beginnen met de maand volgende op die waarin het bewijs van aandeel is afgege ven of liever gedateerd. Bij gebrek verbeurt men het recht van aandeelhouder. Ieder die aan soortgelijke loterijen doet, zorge zich goed op de hoogte te stellen van de voor waarden. Uit de strafgevangenis de Kruisberg, nabij Dentichem, zijn twee jeugdige veroordeelden ontsnapt. Een hunner is bijna dadelijk weder gevat; de andere, een 16 jarige jongeling, i3 aan zijne vervolgers ontkomen. Gisteren tegen den avond zijn in de nabijheid van Stad Dentichem aan den Ouden IJsel kleederen van een verpleegde op den Kruisberg ge vonden, zoodat men vermoedt, dat hij, door de rivier willende gaan, aldaar verdronken is. Men is bezig met dreggen. De Noordbrabantsche bond der vereeniging »Het Metalen Kruis" heeft plannen gevormd om de 56ste verjaring van den tiendaagschen veldtocht dezen zomer te 's-Hertogenbosch plechtig doen vieren. Tot voorbereiding der feestelijkheden zal*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2