9e Jaarg. Zondag 23 en Maandag 24 Mei 1886. No. 2485. jij Uil ümer Moort een Bpepl. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Sllgpeflt ©cepcht. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SOUEOAMSCHE COURA Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 irancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentlön t Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Gisteren heeft het gerechtshof te New-York ^itspraak gedaan in de zaak van den wet- ouder Jaehne, die beschuldigd werd, zich te °en laten omkoopen door de directie der roadway Jramway. Hij werd veroordeeld 9 jaren en 10 maanden dwangarbeid, etwelk nagenoeg de hoogste straf is, die in en staat New-York op het omkoopen van staatsbeambten is gesteld. Bij het uitspreken van vonnis zeide de voorzitter, dat deze veroor- eeling een zegepraal van het recht was, ^aardoor de bewering wordt gelogenstraft, at omkooperij te New-York straffeloos zoude 2ïn- Jaehne heeft dadelijk appel tegen het Tonnis aangeteekend. Het opbrengen van Amerikaansche vis sersvaartuigen door de Canadeerche regee- ring heeft in de Vereenigde Staten groote '«rbittering gewekt. Verscheidene bijeenkom sten worden belegd en druk bezocht om te PrOtesteeren en de regeering der Unie uit te n°odigen tot het zenden van oorlogschepen bescherming der visschersvloot. Vele "'genaars van visschersvaartuigen zijn over kat stilzitten der regeering ontstemd. Sommige grootere schoeners zijn gewapend vertrokken, Vast besloten elke poging tot opbrenging met geweld tegen te gaan. Men vreest, dat het '°t bloedige botsingen in de Canadeesche dateren zal komen. DÜITSCHLAND. De verhouding tusschen Duitschland en ankrijk schijnt in den laatsten tijd niet best te zijn. Nadat reeds gisteren gemeld dat de Duitsche regeering besloot de gar nizoenen in Elzas-Lotharingen te versterken, ^°rdt thans bericht, dat alle in Frankrijk 'ertoevende Duitsche officieren uit Duitsch- 'a°d bevel ontvangen hebben onmiddellijk het 'and te verlaten. Diegenen, welke hunne s-udie van de Fransche taal maken, zullen die in Fransch-Zwitserland kunnen voortzet ten. Men zegt dat de Duitsche regeering door dezen maatregel een conflict met de nieuwe ransche Spionnenwet wil voorkomen. fn den Rijksdag is de minister von Putt- Kamer geinterpelleerd over zijne instructie 'oor de politieagenten in geval van werksta- rlgen. Bamberger meende dat de regeering ook zonder bedoeld besluit het van den kant er arbeiders dreigende gevaar genoegzaam kon afweien. De minister zeide dat de vrij heid der veretnigingen door dit besluit niet beperkt wordt en dat de regeering den strijd van geweld en anarchie, die achter elke be weging tot werkstaking zich verschool, moest trachten te voorkomen men kan op de plech tige verzekeringen der sociaal-democraten niet vertrouwen. De m eerderheid t oonde zich wei nig voor de interpellatie der sociaal-democra ten gezind. Het trok de aandacht, dat ook Windhorst zich aan de zijde der regeering schaarde onder opmerking dat men zich zoo spoedig mogelijk moest bezighouden met de regeling van een normalen werktijd en den arbeid van vrouwen en kinderen. ENGELAND. Het Lagerhuis is overgegaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp regelende de uit- keering van schadevergoeding aan de slacht offers van volksoproeren. De minister Childen verklaarde, dat de regeering heeft besloten aan dit onderwerp een terugwerkende kracht te geven voor den tijd van een jaar. Daarna ging het huis met 303 tegen 89 stemmen over tot de tweede lezing van het wetsont werp betreffende het bezit van wapenen in Ierland. FRANKRIJK. In de gisteren gehouden ministerraad is de kwestie v an de uitzetting der pretendenten nog maals ter sprake gekomen, maar eerst aanst. Dinsdag of Woensdag, bij de terugkomst van de Kamers, zal een besluit genomen worden. Mocht de uitzetting krachtens besluit plaats hebben, dan zou de maatregel slechts treffen den Graaf van Parijs, Prins Napoleon en diens zoon Victor, omdat alleen deze voor Preten denten" doorgaan. GRIEKENLAND. De zaken in Griekenland hebben eene ern stige wending genomen. Donderdag heeft de Kamer, nadat alle afgevaardigden tegenwoor dig waren, den ond-minister Tricoupis tot haren voorzitter gekozen. Deze keuze is door het volk met luide toejuichingen begroet. In antwoord op eene manifestatie der bevolking heeft de heer Tricoupis gezegd, dat Grieken- lands ongelukken zullen hersteld worden door een krachtdadige en wijze politiek, die het land zal toelaten den regelmatigen gang zijner lotgevallen te hernemen. De Koning heeft in de stemming der Kamer den wil des volks willen zien en heeft den heer Tricoupis met de vorming van een ministerie belast. Wat men van dezen minister heeft te wachten is duidelijk, als men weet, dat hij steeds den oorlog tot het uiterste gepredikt heeft en ofschoon de ministeriëele portefeuille gewoonlijk wel eenige wijziging brengt in de denkwijze, die men in de oppositie heeft voor gestaan, zouden de omstandigheden Tricoupis tot den oorlog kunnen dwingen immers wordt gemeld, dat reeds aan de grenzen geweer schoten zijn gewisseld, waarmede de Turken het eerst zonden begonnen zijn. Men meldt ook uit Athene, dat de bevelen tot ontwape ning zijn ingetrokken en de troepen naar de grenzen oprukken. HET OOSTEN. Het is zeer moeilijk de waarheid te doen kennen over hetgeen in Bulgarije en Rumelie omgaat. Van den eenen kant meldt men, dat Vorst Alexander overal met geestdrift wordt ontvangen, terwijl van andere zijde wordt be richt, dat hij onverschillig en koud wordt onthaald, en dat men zelfs samenzweringen tegen hem heeft ontdekt. Het schijnt nogthans zeker, dat Rusland in het geheim de bevolking tegen den vorst opzetimmers de Czaar kan het prins Alexander niet vergeven, dat hij zich in de armen van Engeland geworpen en naar de raadgevingen van Berlijn geluisterd heeft. Men bericht uit Sophia dat te Burgas verscheidene personen zijn gevangen genomen, die betrokken zijn in een samenzwering tegen Vorst Alexander en zijn eerste minister. Onder dezen zouden zich vele Russische agenten be vinden. ROME. Omtrent de onderhandelingen tusschen den H. Stoel en Peking, betreffende het accredi- teeren van een nuntius bij het Chineesche Hof, verzet de Moniteur de Rome zich krach tig tegen de bewering, als zou de H. Stoel hierbij kwade bedoelingen jegens Frankrijk koesteren. De Paus heeft andermaal bewij zen gegeven van zijn liefde voor Frankrijk, en heeft er nimmer aan gedacht dit land aan sprakelijk te stellen voor de kerkvervolging door het ma$onnieke radicalisme op touw gezet. De Moniteur houdt dan ook vol, dat de H. Stoel het verzoek van China beant woordende, dit doet zonder eenig recht te schenden, of met wien ook te breken. Een algemeene geestelijke instelling, kan, in het belang der missiën, te Peking geves tigd worden, naast een protectoraat, dat een nationaal karakter heelt, en aan Frankrijk behoort krachtens aloude verdragen. De Moniteur besluit met de hoop, dat de Fransche regeering den valstrik zal vermijden, dien Frankrijk's vijanden haar spannen, door haar tot een scheuring met den H. Stoel aan te sporen. RUSLAND. De dagorde door den Czaar tot de vloot der Zwarte Zee gericht luidt als volgt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1