9e Jaarg. Dinsdag 25 Mei 1886. No. 2486. VERSCHIJNT DAGELIJKS. güjjpcÉit ©uepcht. Bureau: Markt, E, 357. SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 -rancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Men begint zich in Amerika ongerust te maken, dat de voortdurende stroom van land verhuizers te groot wordt en allengs het grootste deel van den bodem in handen der vreemden zal zijn. Het congres der Vereenigde Staten had daarom een comité benoemd, dat een onderzoek naar het landbezit van vreem delingen in de unie zoude instellen. Uit het rapport van voornoemd comité blijkt, dat twintig millioen acres grond in Westelijk Noord-Amerika het eigendom van buiten landers zijn, het beveelt maatregelen aan, om het verder verkrijgen van landbezit door vreemdelingen tegen te gaan. De Aartsbisschop van Quebec in Canada, mgr. Taschereau, die weldra tot kardinaal zal worden verheven, heeft een document uitgevaardigd, waarin hij op officieels wijze de beginselen, de inrichting en de statuten van de bekende vereeniging Knights of Labour Ridders van den arbeid veroordeelt. Hij zegt dat dezen bond onder de geheime genootschappen, die door de Kerk verboden zijn, moet gerangschikt worden. DUITSCHLAND. In de Pruisische Kamer van Afgevaardig den heeft Zaterdag jl. de tweede lezing van het ontwerp omtrent het Rijn Eems kanaal plaats gehad. Over het lot, dat het voorstel te wachten staat is nog niets met zekerheid te zeggen. Windhorst verklaarde zich beslist voor het ontwerp en dreigde zelfs bij ver werping tegen het kanaal van de Noord naar de Oostzee te zullen stemmen. De Minister Maibach verklaarde tot aller verrassing dat het plan slechts een onderdeel was van een groot kanalisatieplan, waarin ook de uitbrei ding van het kanalennet naar de Neder! and- sche grenzen is begrepen. Daar nog vele sprekers zijn ingeschreven, zullen de beraad slagingen nog wel de eerstvolgende dagen voortduren. Te Preiburg blijft het kapittel het recht der benooming vindiceeren. De candidatuur van den deken Lender, door de Regeering opgedrongen, is te Rome afgewezen. Thans bevindt zich, naar aan de Gcrmania wordt bericht, de internuntius Mgr Spolverini, daar toe opzettelijk uit 's-Bage overgekomen, te Karlsruhe om als bemiddelaar op te treden, evenals hij ook indertijd bij de benoeming van -"gr Orbin gedaan heeft. Volgens den Kuryer Poznanski van Posen z jn door den koninkl. commissaris van het in 1874 geseqnestreorde vermogen des nartsbisdome, de sedert ingehouden gelden thans den gevolmachtigden des nieuwen aarts- bisscbops ter hand gesteld. GRIEKENLAND. De oorlog is dan eindeljjk feitelijk begon nen. Volgens berichten zouden de Turken, waarschijnlijk het eindeloos talmen en de uit dagingen der Grieken moede zijnde, de vijan delijkheden bij Mézeros begonnen zijn. Zij hebben met een aanzienlijke macht een der Grieksche stellingen overrompeld, die ech ter spoedig weder door de Grieken hernomen is. Daarna hebben de Grieksche troepen ver schillende stellingen der Turken op dezelfde linie bezet. De artillerie der Grieken heeft de Turksche versterkingen nabij Analypsis plat geschoten. Men meent, dat de Turken door Melouna in Griekenland willen dringen. Ook Zaterdag jl. is den gebeelen dag tusschen Tirnova en Truira aan de grenzen hevig gevochten. Aan beide zijden zijn vele gewonden gevallen. Te Athene heerscht groote opgewondenheid de bevolking vult de straten en juicht luide den oorlog toe. De geheele krijgsmacht zal naar de grenzen trekken. De regeering is vast besloten, het grondgebied tot het uiterste te verdedigen. De toestand is zeer ernstig. Indien Europa geene maatregelen neemt, zal de oorlog met alle verwoedheid worden ge voerd. ITALIË. De Etna op Sicilië is in volle werking. Uit tien kraters stroomt de la,va naar bene den. De bevolking, die aan den voet van den berg woonde, is gevlucht. De stroom wordt steeds breeder, zij bedreigt niet alleen de huizen van Belpasso, maar ook die van Nicolasi. Reeds heeit zij Vrijdagnacht de wijn gaarden en olijfboomen van beide dorpen vernield. De vulcaan werpt de gloeiende mas sa's tot op 500 meter afstands uit. Er heeischt een dikke mist. In het laatst der vorige week zijn te Vene'ie 3 en te Bari 6 cholera-gevallen, waarvan een met doodelijken afloop, voorge komen. PORTUGAL. Het huwelijk van den Kroonprins met de dochter van den Graaf van Parijs heeft Zater dag jl. plaats gehad. Hoewel nadere be richten omtrent de plechtigheid nog ontbre ken, mag men aannemen, dat zij geheel in overeenstemming is geweest met de schitte rende ontvangst, die de vorstelijke bruid en hare ouders in Portugal is bereid. Overal waar de koninklijke trein passeerde, waren de stations versierd en verlicht en door eene dichte menigte bezet. De landlieden wierpen bouquetten in den salonwagen voor de bruid. De koninklijke bruidegom was zjjn» bruid tot Pamphilosa tegemoet gereisd en stelde haar bij de aankomst te Lissabon aaD den Koning en de Koningin voor, die haar om helsden. Ook de Graaf en de Gravin van Parijs en de verdere leden van het huis van Frankrijk werden allen hartelijk begroet. In de wachtkamer van het station, die als een salon was ingericht en prachtig versierd, werd de koninklijke bruid en hare familie aan ver schillende grootwaardigheidsbekleeders voor gesteld. Het geheele corps diplomatique, de Patriarch van Lissabon en zijne geestelijkheid en de hofbeambten waren daar met het konink- j lijk echtpaar te samen gekomen. Bij het verlaten van het station werd de vorstelijke bruidstoet door eene overgroot» menigte herhaaldelijk luide toegejuicht. De troepen waren terweerszijden langs den weg geschaard en de muziek speelde het volkslied, de geestdrift van het volk was onbeschrijfelijk. SPANJE. De groote gebeurtenis, die Spanje weder een nieuwen koning schonk, houdt nog steeds aller aandacht bezig. Terwijl de getrouwen der Alphonsistische-dynastie zich algemeen in het feit verheugen en er een bevestiging der tegenwoordige monarchie in willen zien, zijn er anderen, die verder denken en het feit ernstig opnemen. De geboorte van den nieuwen vorst, meenen zij, maakt eene langdurige tussehenregeering gedurende de minderjarigheid noodzakelijk, terwijl de vooruitzichten op eene verzoening tusschen de beide takken der Spaansche Bour bons nu zoo goed als verdwenen zijn. Door de ge boorte eener prinses zou eene verzoening door een huwelijk van den oudsten zoon van Don Carlos met Alphonsus' oudste dochtertje moge lijk zijn geworden, terwijl men thans maar al te zeer bevreesd is voor Carlistische woe lingen. Reeds had de regeering op het bericht dat Don Carlos zijne gewone verblijfplaats "Venetie had verlaten, hare maatregelen ge nomen. Het blijkt echter nader dat hij naar Zwitserland was vertrokken, waar hij eene vergadering zijner partijgangers schijnt te heb ben voorgezeten. Uit Lucern heeft de Pretendent een manifest tot deJSpanjaarden gericht, waarin hij zegt, dat hij ten innigste overtuigd zijnde, dat er geene duurzaamheid in de wetgeving nocbr zekerheid in 's lands instellingen is, dan onder het wettige koningschap, voor zijne rechten, die de waarborg voor 's lands welvaart zijn, heelt gestreden, totdat alle stoffelijke hulp middelen waren uitgeput. Dat protest her-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1