Stmuntmutaty haalt hij thans, niet met de wapenen in de hand, maar daarom met niet minder kracht en zoo mogelijk nog grooter beslistheid dan bij alle vorige gelegenheden terwijl hij zijn wel over wogen en onwrikbaar besluit uitspreekt, zijne rechten in hun geheelen omvang met Gods hulp te handhaven en zich nooit teleenentot eenigen afstand of eenige schikking van wel ken aard ook. Schiedam, 24 Mei 1886. Gisterea avond omstreeks i)1/* ure is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in het kleederenmagazijn achter het koop en verkoop huis van den heer J. J. Levi aan den Dam. Door de buren het eerst opgemerkt, werden de vlammen spoedig met behulp van een extincteur door de politie gebluscht. Een groot aantal gemaakte kleederen en ingekoohte goederen zijn evenwel verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen paar witte kousen, een witte handdoek en een vroa- weniak met fl.14. Men seint uit 's-Hage aan de Ttelsche Courant Naar in politieke kringen wordt verzekerd, is vóór de verkiezingen een proclamatie des Konings te wachten. Op 25 Mei a. s. zal het vijf-en-twintig jaren geleden zijn, dat de minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, de heer J. G. Van den Bergh, benoemd werd tot bouw- en werktuigkundige bij den aanleg van Staats spoorwegen. Naar men aan de M. Ct. meldt, bestaat er bij jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmau ex- lid der Tweede Kamer, het plan om, op uit- noodiging der Zeeuwsche antirevolutionaire kiesvereeniging Luctor et Emergo, in de eerste week der maand Juni a. s. op verschil lende plaatsen in Zeeland als spreker op te treden. De Oranjevaan schrijft: De Sprokkelaar heeft in zijn verslag van de Deputaten-vergadering, naar het ons voor komt althans, eene onjuistheid medegedeeld- De vergadering heeft nl. geen voorstel aan genomen, om geen der aftredende (niet-anti- revolutionaire) anti-liberale leden candidaat te stellen. Dit werd aan het centraal comité en aan de kiesvereenigingen overgelaten, maar gestemd over een voorstel alB zoodanig is er niet. Nog seint men ons uit Rome, dat de Eerw. pater Reuser aan generaal Kanzier namens de Nederlandsche Zona ven den eed van trouw aan den H. Stoel heeft hernieuwd. Dit is ver moedelijk de Italiaansche politie ter oore ge komen, want zij deed den Eerw. heer Reuser verzoeken, dat de pelgrims geen lintjes of co- oardes zouden dragen. De schrik voor de Zou- aven schijnt den Italianissimi in hart en nieren te zitten. Nu, zij hebben genoeg te verduren gehad van onze dapperen. 't Is te Rome zeer warm, maar de hitte is goed te verdragen, en de pelgrims verkeeren in den besten welstand. {Maasbode.) Bij de Pensioenvereeniging voor werklieden zijn, naar de Verzekeringsbode verneemt, ver zekerd 196 mannen en 107 vrouwen, tezamen 308 personen. De verzekerde som bedraagt voor de mannen f 212.981/3 wekelijksch pen sioen en f 21.151.59 nikeering bij overlijden, voor de vrouwen f 2 wekelijksch pensioen en f6650 uitkeering bij overlijden. De verzekeringen, door werkgevers ten be hoeve hunner werklieden gesloten, bedroegen ongeveer 3/g van het totaal voor pensioen en ongeveer 1/3 van dat voor uitkeering bij over lijden verzekerd. De zuivere opbrengst van de soirees drama- tiques, den 15en en 19en April jl. gegeven ten voordeele van de Rotterdamscbe gezond heidskoloniën, bedraagt f 2636.65. In de palmenkast der Rotterdamsche Dier gaarde zijn weder een aantal bloeiende orchi deeën te zien, meest onder de Cattleija Mossiae en bij enkele Mendeli, Trianae en Laelia ele- gans. De Cattleijals en Laelia's zijn af komstig uit Amerika (van Brazilië tot Mexico) en begin nen zich nu in de verzamelingen te verspreiden, doch zijn nog ver van algemeen. Zij onderschei den zich zeer door de regelmatigheid in den bloeitijd der verschillende soorten en varië teiten. Op 'toogenblik zijn er hier reeds een zestigtal bloemen optfn. In dezelfde kast staat thans in bloei een Theophrasta macrophylla, met oranjeroode bloempjes, in den vorm van kleine bobeches. Men treft deze plant weinig aan, en zelden zoo groot als dit exemplaar, dat ongetwijfeld als een der zwaarste in ons land kan worden beschouwd De Nederlandsche Rijnspoorweg-Maat schappij zal de voorwerpen, welke onverkocht en onverloot van de tentoonstelling voor brood- en koekbakkergen enz. te Amsterdam terug komen, vraohtvrg terug vervoeren, voor zoo verre het vervoer over haar ljjn heeft plaats gehad. Door de goede zorgen van eene te Zand- voort gevormde commissie, die daarmede tevens het verschaffan van werk in den afgeloopen strengen winter op het oog had, zijn daar ten gerieve van badgasten en bezoekers verschei dene verbeteringen en verfraaingen aange bracht. O. a. vindt de wandelaar, op mooi aangelegde kronkelende voetpaden, op verschil lende plaatsen in de duinen, banken die tot rusten uitnoodigen, waarvan sommige door boschjes geheel tegen den wind zijnbeBchnt, en andere gelegenheid geven om een verge zicht op de zee of den omtrek te hebben. (A. v. d. D.) Uit Utrecht wordt gemeld dat gisteren be sloten is de academiefeesten een week te vervroegen en dus met 21 Juni te doen aanvangen. De Utrechtsche Studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel zal, bij gelegenheid der Academiefeesten, haar 20jarig bestaan vieren met een driedaagschen schietwedstrijd, op 24, 25 en 26 Juni. De wedstrijd zal in de drie volgende categoriën zijn verdeeld I. Korpswedstrijda. tusschen Studenten- schietvereenigingeu, uitgenoodigde Scherp- scbutter8-vereenigingen, leger en schutterij uit Utrecht op 24 en 25 Junib. tusschen Studenten-schietvereenigingen op 25 Juni; II. personeele wedstrijden, en III. vrije banen. De heeren Gugel, uit Delft, en Vermeijs uit Utrecht, hebben twee plannen bij den gemeenteraad van Utrecht ingediend voor een universiteitsgebouw, nl. een groot en een klein. De commissie van fabricage geeft de voorkeur aan 'Peerste, het minst kostbare plan dat op f119.885 wordt geraamd. Het meer uitgebreide plan zal, wanneer tevens localiteit verschaft wordt in 't Leesmu seum, f151,524 kosten, zonder Leesmuseum f 131,681. Om er voor dat Leesmuseum nog een huis bp te koopen, nl. dat waarin dr. Fles, de bekende oogheelkundige, woont, en dat f36000 zou kosten, daartoe durven B. en W. den raad niet adviseeren, en stellen daarom met de commissie vau fabricage voor, zich met het minst kostbare plan te vereenigen. Te verwachten is, dat 't dien weg zal opgaan. Lectuur. Inhoud van Ao. 37 Vijfde Jaargang van de Familiebode. Berg of Burg. De gevoe lige snaar. Yivia Perpetua. De Zomer- avondsdroom. ■■mWOMim ROTTERDAM. De Gouvernestraat is aan de zijde van den Binnenweg geheel voor het verkeer afgesloten. Daar de eigenaars dezer straat niet genegen waren de brug, welke toe gang tot de straat geeft, te doen vernieuwen, heeft het gemeentebestuur ter voorkoming van ongelukken tot dien maatregel moeten overgaan. DELFT. Zaterdag jl. geraakte eene koe van een landbouwer aan den Delfgauwschen weg door te schrikken in het water. De eigenaar van het dier stond verwonderd te kgken toen hg, in plaats van één, twee beesten gered had. De koe namelijk had intusschen gekalfd (waar- schgnlijk had de schrik de verlossing bevor derd.) LEIDEN. Door de R. K. Centrale Kiesver eeniging, alhier is voor de op 25 Mei te houden herstemming voor een lid der Pro vinciale Staten in het kiesdistrict Alfen can didaat gesteld, de heer M. C. Van der Weyden, te Nieuwkoop. AMSTERDAM. Op den koepel der nieuwe St Nicolauskerk aan de Prins Hendrikkade is Vrgdag jl. het kruis geplaatst. Het hoogste punt der kerk is nu 60 meter boven den grond. Het kruis, geheel van koper is hoog 3.50 M., breed 2 M. en zal, geheel verguld, flink tegen de lucht uitkomen. WINTERSWIJK. Een treurig ongeluk heeft in deze gemeente plaats gehad. Terwgl dr M. een bezoek bracht bg een kraamvrouw, schrikte zgn paard, dat door den knecht be stuurd werd, voor een aankomenden trein. Door het op zgde springen van het paard ge raakte het driejarig dochtertje, dat vóór de deur speelde, onder het rgtuig, waarbij haar een der wielen over het hoofd ging. Het kind is reeds aan de gevolgen bezweken, en de moeder ligt door den schrik bedenkelgk ziek. GINNEKEN. Heden werd alhier op plech tige wijze de eerste steen gelegd van de nieuwe kapel, die volgens de plannen van den architekt J. J. Van Langelaar gebouwd wordt. Deze steen is tegelgk een blijvende hulde aan de nage dachtenis van den hoogwaardigen stichter der kapel, en in gouden letters geeft het gepolijst zwart graniet te lezenFiae Mem. Revmi JDni F. L. JLaeshujus Capellae Fundatons Immers, het was devoiste- lgke mildadigheid van den diep betreurden pastoor van Beek en deken van Breda, Mgr F. L. Maes, z. g., welke het seminarie IJpelaar in staat stelde, dit nieuwe, prachtige bedehuis op te richten. VENLOO. De nieuwe spoorbrug over de Maas is op het leggen van de rails na vol" tooid, maar blijft in dien toestand zoo liggen» de werklieden en opzichters zgn vertrokken» terwgl de termgn van aflevering reeds ver"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2