siewot geteekend. Daarbij is de bij art. 2 dier wet bedoelde termijn, binnen welke bonders van 4 pets staatsschuld zica over de aflossing bnnner vordering zullen hebben te verklaren, vastgesteld op zestien dagen, ingaande 31 Mei aanstaande tot en met Dinsdag 15 Juni d. a.v. De verklaring tot aflossing zal kuunen in geleverd worden bij den ageut van het minis terie van Financiën te Amsterdam en bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provin ciën en te Rotterdam. Zij die hun inschrijvingen op het Grootboek der 4pCts. nationale schuld tegen jCts. Grootboek, of hun 4 pCts. schuldbekentenissen (leeningen 1878, 1883, 1884 en Kanaalmaatschappij) tegen 3l/3 pCts. schuldbekentenissen van bedragen verlangen te verwisselen, behoeven binnen den bovenge- ncemden termijn geen formaliteiten hoege naamd te vervullen en zullen die verwisseling na primo Juli a. s. kunnen deen bewerk stelligen door bankiers, commissionairs enz., die daarvoor van den Staat zullen ontvangen het pCt. provisie, bedoeld bij art. 12 der wet van 9 Mei 1886 Stbl102), Nog vernemen wij dat de dag waarop het lentegenot ad 4 ten honderd van de gecon verteerde 4 pCt. staatsschuld ophoudt, ij bepaald op 30 Juni 1886. {Tijd). De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voortaan jaarlijks te Delft drie wapencursus sen zullen worden gehouden, en wel één cur sus uitsluitend voor officieren der infanterie, één voor artillerie-officieren en één voor officieren der cavalerie en genie. De audiëntie van den minister van Kolo niën zal op Vrijdag, en die van den minis ter van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag aanstaande niet plaats hebben. De heer Sprenger van Eyk, minister van Koloniën, die weldra wederom in het huwe lijk zal treden, hoopt na voltrekking daarvan een maand met verlof buitenslands door te brengen. Gedurende zijn afwezigheid zal de waar neming van het beheer van het departement van Koloniën waarschijnlijk aan een zjjner ambtgenooten worden opgedragen. Naar het D. v. Zuidh. verneemt, zou de minister van Binnenlandsche Zaken voor eenige weken de residentie verlaten. De L. C. spreekt het bericht van het D v. Z. li. en 's-Gr. tegen, als zoude de R.-K. kiesvereeniging te Leiden voor de aanstaande verkiezing voor leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal alleen den heer Van Wasse- naer aanbevelen en voor de vacature-Donner een eigen candidaat stellen. Er heeft nog geen vergadering van de kiesvereeniging plaats ge had. Tot candidaten voor de Tweede Kamer zijn door de liberale kiesvereeniging te Hoogeveen gekozen de aftredende leden, W. A. baron van der Feltz en mr. H. SmeeDge. De Stand, oppert een denkbeeld, dat inder daad niet kwaad is, doch aan welks verwe zenlijking wij sterk twijfelen. Het blad doet opmerken, dat in Juni, Juli en Augustus stellig een 5000 kiezers voor de Tweede Kamer een uitstapje buitenlands maken en stelt voor dat bedoelde kiezers hun reisplannen tot 16 Juni uitstellen, als zij zich van hun kiezersplicht gekweten hebben. Van den 16den tot en met den 22sten Mei zijn langs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 62 stoom- en 7 zeilschepen, en ver trokken 64 stoom- en 13 zeilschepen. Aan ben particulier schrijven uit Rome van een der Nederlandsche Pelgrims, welwillend aan het Centrum medegedeeld, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent de audiëntie bij den H. Vader. »En nu de plechtige audiëntieZaterdag dan, tegen llJ/2 uur waren de Hollandsche pelgrims bijeen in de Aula Ducale van 't Vaticaan. Aan den eenen kant bevonden zich de HH. geestelijken, aan den anderen de dames in 't zwart gekleed en gesluierdde heeren leeken vulden de overige ruimte aan beide zijden aan. In 't geheel waren er ruim 200 Hollanders aanwezig. Ruim 12 uur werd 't teeken gegeven dat de Paus in aantocht was na weinige oogen- blikken trad de Paus binnen, gesteund door mgr. Macehi en mgr. Theodoli en begaf zich naar zijn troon. Z.H. droeg 't kostbare kruis en den ketting, 't geschenk van den keizer van Duitsohland't was de eerste meal dat Z.H. dit prachtig kleinood in 't openbaar vertoonde." De Pelgrims zijn Maandag avond uit Rome vertrokken, doch bezoeken op de terugreis nog verschillende heiligdommen in Italië. Bij gelegenheid van de particuliere audiën tie, hem en de andere leden van het comité der Bedevaart op Vrijdag 21 dezer verleend, heeft Z. H. de Paus den hoogeerw. beer P. J. Hoefnagels, President van het Groot-Semi- naiie te Roermond, benoemd tot doctor in de H. Godsgeleerdheid. Voor een paar dagen werd te Amsterdam tegen een voormaligen predikant procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van boeken uit de stads bibliotheek. Gisteren werd hij op nieuw gehoord, verdacht van diefstal van eer gouden bril ten huize van een ingezetene den hoofdstad, wien hij ondersteuning kwam vragen. De werkzaamheden tot berging der sehatten uit Ihe Lutinewelk wrak in de Terschel- linger gronden diep onder het zand zit, zullen eerlang aanvangen. Met bijzonder daartoe ingerichte werktuigen wil men eerst beproeven de juiste ligging van het wrak te bepalen. Gelukt dat, dan twijfelen de eigenaars der stoomschelpzuigers Tijd en Friesland niet aan het welslagen der onderneming. Dezer dagen reisden eenige kooplieden uit Friesland, waaronder er ook enkele waren uit het district Sneek, met den trein. Ook had in dienzelfden wagen een bedaard en bejaard heer plaats genomen. Het gesprek liep al spoedig over de a. s. verkiezing. Door een paar der heeren werd opgemerkt, dat de heer Wybenga een zeer verdienstelijk Ka merlid was, maar dat men om zijn hooge jaren hem moeielijk meer kon afvaardigen. Hiermede stemde men in. Ook de vreem deling sprak een enkel woordje mee en zei o. a. „dat hij op zijne jaren, wanneer hij de capaciteiten maar bezat, zich nog wel ver kiesbaar durfde stellen." »Geen wonder!" werd hem dadelijk tegengeworpen, „een zes tiger als u, dat is ook wat anders." Het ge sprek liep daarna over verschillende zaken. Bij het verlaten van den trein kon de »zes- tiger" niet nalaten, den medereizigers mede te deelen, dat hij zelf mr. Wybenga, aftredend Kamerlid, wa3. {Rott. Nwsll.) Ofschoon we nog maar een paar dagen warmte hebben, heeft die te Koevorden reeds een slachtoffer geëischt. Vrijdag werd een zoontje van den smid Van der Veen zoodanig door een zonnesteek getroffeo, dat hij binnen weinige uren een lijk was. Ook is daar dien zelfden dag eene koe in het land door de hitte gestorven. Opnieuw bevatten de bladen tal van be richten over het inslaan van den bliksem gedurende de onweders, die Zaterdag en Zon dag boven verschillende provinciën van ons land losbarstten. Op verscheiden plaatsen ging het onweder vergezeld van zwaren hagelslag. Het getal boerderijen, die, met of zonder ver lies van het daarbij behoorend vee, afbrand den, zijn te tellen bij dozijnen. Een wonderlijke speling van den bliksem had plaats in een huis, gelegen aan den voet der duinen te Rokkanje. De muren werden van het behangsel beroofd, en het kwik van den spiegel was verdwenen. Te Udel (Veinwe) sloeg de bliksem in een bij een huis staandea boom een vrouw werd hierdoor gedurende een paar uren bedwelmd. Te Borken werd een jongeling letterlijk uit elkaar geslagen. Het is niet moeielijk te raden op welken tijd het meest van de „vergunning" wordt gebruik gemaakt. Dit blijkt uit een opgaaf te Arnhem, waar 230 vergunningen" zijn uitgegeven en waarvan slechts 2 tappers ver klaarden zich te verbinden om van Zaterdag avond tot Maandagochtend te sluiten. Het saldo der winst vaa de Arnhamsche Hypotheekbank van Nederland bedraagt f 11,560.75het gestort kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1885 f 134.450, waarvan voor de aandeelhouders 4 pCt. (f 5378), blijft f 6182,75 wordt f3082.75. Op de winst- en verliesre kening over 1886 wordt f 3100.75 overgebracht en restant, ai f 3082, verdeeld, waarvan, na aftrek van alle andere percenten, 5 pCt. dividend voor de aandeelhouders. Naar wij vernemen, zal dr H. J. A. M. Scbaepman dezer dagen te Arnhem, Groenlo, Terborg en Middelburg politieke lezingen houden. Naar men uit de Betuwe meldt, zullen de verpachtingen van kersen in de volgende week beginnen. Honderden boomgaarden zijn reeds ter verpachting aangekondigd. De beste verwachtingen worden door de eigenaars ge koesterd, daar alle boomgaarden zonder uit zondering overvloed van vruchten hebben, ■■inooaoomiw VLISSINGEN. De werkzaamheden aan het groote Bad-Hótel op de duinen vorderen goed. Op Zaterdag 26 Juni zal eene algemeenever gadering van aandeelhouders gehouden en na afloop daarvan het hotel officieel geopend worden. Er zal alsdan een groot concert wor den gegeven, besloten door een bal. Er worden vele gasten, uit België bij deze gelegenheid verwacht. Den volgenden dag zal het hotel voor het publiek geopend zijn. Het gebouw en de ligging wordt door deskundigen zeer geroemd. Gisteren avond is een reeds sedert jaren als een onverbeterlijk dronkaard bekend sjouwer, zekere J. v. R., terwijl hij zich al® gewoonljjk met een paar kameraden van hetzelfde soort in eene kroeg aan drank te buiten ging, in de jenever gestikt. Hij laat eene weduwe en zeven nog jeugdige kinderen onverzorgd achter. ROTTERD A M. Gisteren-namiddag, half een» bad de aanbieding plaats van het huldeblijk» door verschillende ingezetenen der voormalig®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2