9e Jaarg, Zaterdag 29 Mei 1886. No. 2490. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gUjjcmcen Cimpcht. Stmwitlaiïiachi} fqkfttett. Bureau: Markt, E, 357. frankrijk. NIEUW NE COURANT. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per '6 maanden ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A.dvertentiOn i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. Nadat de Burgemeester van Brussel de Manifestatie der Socialisten op 13 Juni a. s. Ie Pinksterdag in de hoofdstad verboden heeft hebben de werklieden-vereenigingen hun doornemen te kennen gegeven, overal in de Provinciesteden op dien dag betoogingen te houden. Wanneer ook dezen verboden wor- 'len, zou te Brussel een groot socialistisch congres worden gehouden. Het bericht, dat het verbod van den Burgemeester Buis het gevolg was van stappen, door de vreemde Mogendheden hij de Belgische regeering ge daan, wordt tegengesproken veeleer is het aan te nemen dat de burgemeester tot dat besluit ls gebracht door den drarg der openbare Meening, daar reeds verscheidene families zich gereed maakten vóór den 13 Juni de hoofd stad te verlaten. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft aan de Koningin- liegentes van Spanje verzocht, om den man, die in den kerker boette voor den aanval, ^velke hij in September 1885 deed op het Pruisisch gezantschapshötel te Madrid, bij ge legenheid der geboorte van een Troonopvolger genade te verleenen. Aan dien wensch werd Vervulling geschonken. Deze daad van Keizer Vilhelm maakt te Madrid den besten indruk. Door de katholieken te Konigsbergen is aan den nieuwbenoemden Aartsbisschop van Posen, Mgr. Dinder, die 18 jaren als geeste lijke in genoemde stad arbeidde, jl. Maandag een schitterend gastmaal aangeboden. Hem Werd een met goud en edelgesteenten ver sierde herderstaf, als aandenken, vereerd. In een feestdronk werd hulde gebracht aan 4e vredelievende gezindheid van den nieuwen prelaat en den wensch geuit, dat hij spoedig aan het diocees Posen-Gnesen den vrede ver- zekere. Mgr. Dinder gaf te kennen, dat hij niet dim na lang aarzelen had besloten, om een Werkkring te verlaten, waarin hij met zoo- Veel genoegen arbeidde, en een taak te aan vaarden, welke zooveel moeilijkheden zou op leveren. ENGELAND. Volgens de Standard zou Gladstone ver klaard hebben, dat hij door de Koningin ge- Maehtigd werd onmiddellijk tot de ontbinding van het parlement over ta gaan, indien er in 4e buitengewone vergadering van gisteren geene overeenkomst tusschen de verschillende groepen der liberale partij werd bereikt. Het wetsontwerp betreffende de verbanning 4er Prinsen is giste: lister van justitie bij de Kamer ingediend. Het bevat twee artikelen, waarvan het eerste den minis ter van binnenlandscbe zaken machtigt aan de leden der in Frankrijk geregeerd hebbende familiën, het verblijf daar te lande te verbie den. Bij het tweede worden de straffen be paald, door het correctioneel gerechtshof in geval van overtreding van het verbod uit te f spreken, waarvan het maximum is vijf jaren gevangenisstraf. Bij het voorlezen van het ontwerp in de Kamer applaudisseerde de rechterzijde spottend bij sommige zinsneden, tetgeen bij de linkerzijde rumoer teweeg bracht. De beruchte afgevaardigde Basly deed het voorstel om de goederen der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben aan de natie te doen terugkeeren en er een pensioenkas voor oude en afgeleefde werklieden van temaken. Dit gaf weder aanleiding tot rumoerige too- neelen. Het wetsontwerp werd spoedeischend verklaard en aan een commissie verzonden, die gunstig voor het voorstel gezind is. De regeering heeft zich bereid betoond, het on middellijk toe le passen. GRIEKENLAND. In de gevechten, die aan de Turkseh- Grieksche grenzen zijn geleverd, zijn niet minder dan twee honderd man der Grieksche troepen gedood of gekwetst. Vier officieren zijn gedood en acht gekwetst. De verliezen der Turken moeten, volgens berichten uit Athene, veel grooter zijn. Koning George van Griekenland zal zich naar Corfu begeven en vervolgens eene reis in den vreemde ondernemen. De ontbinding der reservetroepen, zoo te land als ter zee, is gisteren begonnen. De minister Tricoupis zal een wetsontwerp indienen, waardoor het getal afgevaardigden tot 150 zal worden ver minderd. Kolonel Loris, die bij de gevechten aan de grenzen werd gekwetst, is beter. De bewoners van Creta hebben tegen de opschor- sing der Vergaderingen geprotesteerd en ver klaard dat hunne gevoelens ten opzichte van Griekenland onveranderlijk zijn. De Minister Tricoupis heeft in de Kamer verklaard, dat de ontbinding van het leger niet het gevolg is van den geweldigen aandrang der mogendheden door de blokkade, maar dat zij reeds vastgesteld was in zijn program, dat hij in de vorige zitting heeft doen kennen. Hij denkt, dat het land in den tegen- woordigen toestand zij a geld en zijne krach ten moet behouden en zich rustig moet gereed maken tot dat betere gelegenheden zich aan bieden. Tricoupis heeft een wetsontwerp in gediend, strekkende tot het uitschrijven eener leening in g< lillioen frank ROME. Men seint aan de MondeZ. H. Leo XIII heeft, toen Z. H. Zondag den Franschen ge zant, graaf Lefèvre Béhaine ontving, aan dezen verklaard, dat de kwestie der Pauselijke ver tegenwoordiging bij China niet onmiddellijk zal worden opgelost, maar de beslissing zal worden uitgesteld. Een besluit zal eerst ter gelegener tijd worden genomen en van dien aard zijn, dat het beide partijen bevredigt. Volgens de Matin zullen de Graaf en de Gravin van Parijs binnenkort naar Rome gaan om den Paus een bezoek te brengen. SPANJE. De fabriek van nitro-glycerine van Alduye, in de provincie Valencië, werd volkomen ver nield ten gevolge eener ontploffing van 480 kilo glycerine. Niets dan de puinen zijn overgebleven. Dertien personen werden gedoodde ver minkte lijken werden op een afstand van verscheidene honderden meters terug gevonden. Er waren geen gekwetsten. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich 35 personen in de fabriek. De directeur, een Frans chman, werd mede gedood. Schiedam, 28 Mei 1886. Door de commissie voor het Liefdewerk Oud Papier werden in de vorige week weder verzonden 122 balen te zamen wegende 3387 kilo. Deze gunstige uitslag bewijst, dat het liefdewerk zich Bteeds in den steun van velen onzer katholieke stadgenooten mag verheugen, maar is tevens eene opwekking voor velen, wien het minder bekend is, om deel te nemen aan dit goede werk, dat zoo gemak kelijk en zonder eenige opoffering kan verricht worden en daarbij zulk eene schoone strek king heelt. In antwoord op een schrijven over de be lemmering, welke de scheepvaart in deze ge meente bij de Spoorbrug over de Schie on dervindt, werd aan een onze stadgenooten door den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten bericht, dat maatregelen zijn geno men tot opheffing der bezwaren, door hem tegen het oponthoud aan de hulpbrug inge bracht. Bij koninklijk besluit is le de opening der stembriefjes, die op 15 Juni en, in geval van herstemming op 29 Juni in de hoofdkiesdis- cten Middelburg, Goes en Zierikzee ter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1