Dinsdag 1 Juni 1886. No. 2492. V E R S O H IJ NT DAGE 1,1.1 K S. dhttpcfct. Bureau: Markt, E, 3 57. SCHIEDAMSCHE COURANT, Prijs van dit Blad: Noor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Ad vertentiSn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herbaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. Nadat de optocht der socialisten op 13 Juni e Brussel is verboden, hebben de werklieden verenigingen het plan opgevat te Brussel ^ene manifestatie te houden van de werk ten der provincie Brabant. Zij hebben aarop aan den Burgemeester gevraagd of °°k deze zoude verboden worden, doch Buis beeft hun doen waten, dat hij op deze vraag ®°g geen antwoord kon geven. Gisteren zoude op het stadhuis te Brussel eene vergadering van Burgemeesters uit de provincie Brabant worden gehouden om over deze kwestie tot overeenstemming te komen. i at bet uiterst moeielijk zou zijn te beletten dat üe provinciale manifestatie tot eene alge mene zou uitgebreid worden en de socialis ten alzoo toch hun doel zouden bereiken is gemakkelijk te begrijpen. De wending van den Brusselschen burge meester in de zaak der socialistische manifes tatie wordt nu verklaard door de ernstige "erichten, die in de laatste dagen bij het bestuur waren ingekomen. De grootste be dreigingen zouden door de socialisten tegen den 13 Juni zijn gedaan en het schuim van de voorsteden van Parijs uitgenoodigd zijn aan de betooging te Brusssl deel te bomen nemen. DUITSCHLAND. De crisis in Beieren schijnt eindelijk opge- 'ost te zullen worden. De toestand aldaar eischt dan ook dringend voorziening. Nadat a'le plannen tot regeling der enorme schuld ran den Koning zijn mislukt, heelt de vorst Zlch op een afgelegen jachtslot met eenige bedienden teruggetrokken hij heeft heel leuk rerzocht dat men hem niet meer over zijne schulden zoude lastig vallen en weigert be slist alle regeeringszaken af te doen. De sonderlingste denkbeelden, door hem uitge voerd, geven grond aan het vermoeden, dat zÖne verstandelijke vermogens zouden gestoord z,jn. Zoo heeft hij zich nu weer in het hoofd Sezet, dat hij een Chineesch vorst is. Als mandarijn gekleed gaat hij door het slot en e bedienden zijn gehouden op zijn door tocht plat ter aarde te gaan liggen totdat de '-oon van het Hemelsche Rijk is voorbijge gaan. Van verschillende zijden wordt dan ook rnt gerucht van zijn afstand van den troon ,n~ de instelling van een regentschap beves- 4gd. Is de Koning nog in staat daaraan '-lede te werken, dan zcuie hij zelf een prins mjner familie tot regent kunnen kiezen. In e - andere geval is de naast verwante prins daarvoor de aangewezen persoon en zou prins Luitpold de regent zijn. Deze wordt als een warm patriot geprezen en is ook niet, zooals de Koning, de liberale richting toegedaan. De rechterzijde der Kamer weigerde echter bij monde van baron von Frankenstein in de tegenwoordige omstandigheden de regeering over te nemen. FRANKRIJK. De kwestie van de verbanning der Prinsen houdt thans in Frankrijk aller aandacht bezig. De regeering hoewel steeds bewerende dat de republiek voor goed gevestigd is, schijnt zoo weinig vertrouwen in hare toekomst te hebben, dat zij in een huwelijksreceptie bij ean der kroonpretendenten een gevaar voor de republikeinsche instellingen ziet. Zij heeft zich dan ook gehaast een ontwerp bij de Kamers in te dienen, waarbij zij tot de uit zetting der prinsen wordt gemachtigd en reeds haar voornemen te kennen gegeven het on middellijk op de rechtstreeksche erfgenamen der Fransche vorstenhuizen toe te passen nl. den Graaf van Parijs, den hertog van Chartres, Prins Jeróme Napoleon en zijn zoon Victor. De Graaf van Parijs is met het oog op de plannen der regeering reeds Vrijdag avond te Parijs teruggekeerd, daarna is een familie raad der vorstelijke familie van Orleans ge houden. De Graaf moet aan een zijner ver trouwden gezegd hebben, dat als hij verbannen werd, hij uit het buitenland zijne meeningen zoude openbaar maken. De staatslieden der republiek schijnen met de prinsen ook de kerk en de geestelijk heid uit 1 rankrijk te willen verbannen. De begrootingscommissie, aan de posten voorde eeredienst gekomen, wilde die niet in behan deling nemen. Zij verlangt scheiding van kerk en staat en wilde daarom het geheele budget van eeredienst zien opgeheven. Die maatregel schijnt dan minister Goblet, overi gens van het echte ras der kerkvervolgers wat al te kras te zijn voorgekomen. Hij heeft getracht de commissie van de noodzakelijkheid der begrooting van eeredienst te overtuigen. Het beginsel van scheiding van Kerk en Staat kon slechts geleidelijk verwezenlijkt worden. Er moeten waarborgen worden gegeven voor de vrijheid van geweten, het grondbezit der Godsdienstige vereenigingen en buitendien kon men de geestelijkheid niet op eens zon der middelen van bestaan afzetten het bud get van eeredienst moet dus vooreerst nog fungeeren. De minister waarschuwde ook voor het beknibbelen op deze begrooting, de conser vatie een zouden hierin een vervolging zien en de verkiezingen voor de gewes- te'ijke raden zijn op handen. De commissie heeft zich door deze klinkende argumenten laten overtuigenZij besloot de begrooting in behandeling te nemen doch later veranderde zij weer van besluit en zou wachten tot de Kamer zich omtrent het be ginsel van scheiding van Kerk en Staat had verklaard. Mocht dit echter te lang aanloopen dan zou zij toch het onderzoek der begrooting aanvatten. GRIEKENLAND. De ontwapening is thans in Griekenland in vollen gang. In de Kamerzitting op Don derdag jl. verklaarde de Minister Tricoupis, dat reeds 29000 man van het reserve leger naar hunne haardsteden waren teruggezonden. De dagbladen klagen, dat de Turken hunne positie te Krouta nog niet hebben ontruimd en de krijgsgevangenen ten getale van 67 nog niet hebben uitgeleverd. Met het oog op het feit der ontwapening heeft Engeland de vraag opgeworpen, of het geen zaak was de blokkade der Grieksche havens thans op te heften. Duitschland en Oostenrijk hebben daarop ontkennend geant woord en willen met het blokkeeren der ha vens voortgaan totdat de laatste soldaat van het leger naar huis zal zijn gezonden. De verliezen der Turken tijdens de gevech ten, die aan de grenzen plaats hadden, be- loopen 120 dooden en 170 gekwetsten. De officier, wien de neerlaag te Koutra wordt toegeschreven, is aangehouden. De grieksche leening zal zonder oppositie in de Kamer worden gestemd. ITALIË. De cholera neemt te Veneiie toe. Volgens de jongste opgave zijn er in den loop van 24 uren 35 personen door die ziekte aange tast en zijn er 16 aan bezweken. De uitbarstingen van de Etna duren onafgebroken voort, en Nicolosi wordt met verwoesting bedreigd. De lavastroom is reeds tot op korten afstand van die plaats gena derd. De prefect der provincie, de bisschop en de militaire overheid zijn in het stadje om hulp te verleenen, waar dit noodig is. SPANJE. De Graaf en de Gravin van Parijs zijn Vrij dag met hunne dochter, den hertog van Cbar- tres en een gevolg van acht personen te Ma drid aangekomen. Zij werden aan het station der lijn van Cacères door de infanten Isabella en Eulalie, den hertog Antoine van Montpensier, den her tog van Medina Sidonia, grootmeester van het paleis, generaal Porcu en da overheden der hoofdstad ontvangen. In zes rijtuigen van het hof werden zij ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1