Strnmtlmidschfl Jjfliirhten. volgens naar het paleis gebracht, waar zij door de Koningin-regentes werden ontvangen. De graaf van Parijs en de hertog van Char- tres hebben onmiddellijk afscheid van de ko ningin genomen, en zijn met den exprestrein van 6 uren 30 naar Parijs vertrokken. De gravin van' Parijs zal eenige dagen te Madrid doorbrengen. De monarchale pers keurt het wetsontwerp betreffende de verbanning der prinsen ten strengste af, alsook het ontwerp van schei ding tusscben Kerk en Staat. Schiedam, 31 Mei 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een rozenkrans, een corset, het lijf van een katoenen japon, een bruine strik en een zwart katoenen pa- rapluie. Uit Wildnngen wordt aan het Dbl. v. Zuidhgemeld De gezondheidstoestand van de koninklijke lamilie laat niets te wenschen over, waartoe het aangename weder, dat hier heerscht, zeker veel bijdraagt. Dagelijks gaat Z. M. op be paalde uren naar de Victor-Georgebron, om het bronwater te nuttigen, en maakt daarna, in gezelschap van de Koningin en het Prin sasje ol van de heeren van het gevolg, flinke wandelingen. Rijden doet Z. M. niet, doch de Koningin doet met Prinses Wilhelmina bijna eiken voormiddag een rijtoer in de prachtige omstreken. De koninklijke equipage (Z. M. heeft paarden en rijtuigen herwaarts doen komen) baren in en om Wildungen veel opzien. Dikwerf ook maakt Prinses Wilhelmina in haar ezelwagen rijtoertjes. De villa, die door het koninklijk gezin bewoond wordt, is de villa Göcke, genaamd naar den eigenaar. Zij bevat 40 kamers, is vorstelijk gemeubileerd en bevat alle mogelijke comfortde bediening enz. is uitmuntend, zoodat met grond mag gezegd worden, dat niets onbeproefd is gelaten om de koninklijke familie harer waardig te huisvesten. Het Hbl. verneemt nader dat deredenen, welke den minister van Koloniën genoodzaakt zouden hebben, ontslag uit zijn betrekking aan te vragen, zijn vervallen. Men verzekert dat de heer Sprenger Van Eijk zich daartoe genoopt had gezien, op grond dat tegen een aanvrage, om zich met verlof buitenslands te begeven, tot twee maal toe bezwaar was gemaakt. Het verzoek om een verlof van eenige we ken is echter thans ingewilligd, nadat het zelfs een onderwerp van overleg in een daags te voren gehouden Ministerraad had uitgemaakt. Gedurende het verblijf van den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Heems kerk, buitenslands fungeert de minister van Oorlog, do heer Weitzel, als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad. Naar Het lad. zegt, zouden er in de laatste dagen meer dan eens dringende depêches uit Indië zijn aangekomen om versterking van de legermacht aldaar, en wordt dientengevolgehier bij het leger zeer gewerkt op overgaan bij het Indisch leger. De heer W. M. Oppedijk heeft voor de antirev. Kamer-candidatuur in het kiesdistrict Sneek bedankt. De centrale liberale kiesvereeniging in dat district heeft de heeren Buma, Heldten Wij- benga weder candidaat gesteld, tegenover wie nu als algemeenstemrechters staan de heeren Bruinsma, Frowein en Stellingwerf. Ook de heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman zal op verschillende plaatsen des lands politieke lezingen honden, evenals dr. Schaap man. De liberale bladen bevatten heden een mani fest van de Liberale Unie. De A. h. Ct. drukt, het heel deftig af, over twee kolommen, met de namen der Bestuursleden en der afge - vaardigden van liberale kiesvereenigingen er onder. Ze maakt er zich vrij bespottelijk mee, want het manifest zelf is een dood mager beestje, en als de lezers de ondert,eekenaars tellen, komen zij tot 107 afgevaardigden van circa 57 kiesvereenigingen. Nu, in Rotterdam alleen zijn er 4 tel de overige groote steden mede, dan ziet ge hoe bitter klein de invloed der Liberale Unie in ons land is. Het hand. zegt er het volgende van »Met eenige fiksche trekken wordt in dat schrijven aangetoond, hoe de ongelukkige staatkundige toestand is in het leven geroe pen door de onverzoenlijkheid der rechterzijde en dat alleen van een krachtige versterking van het liberale element in de Tweede Kamer redding is te verwachten. De Liberale Unie houdt de vaan van de Grondwetsherziening, met aanmerkelijke uitbreiding van het kies recht, omhoog, en wekt alle voorstanders van geleidelijken vooruitgang op, zieh wel te doordringen van den ernst der aanstaande ver kiezing en van de noodzakelijkheid om onver schilligheid en lauwheid af te leggen." Wij zien in het manifest niets aangetoond er wordt eenvoudig wat beweerd, en wel het zelfde wat de liberale bladen dagelijks bewe ren en waarmede zij de publieke opinie trachten te misleiden. En het opwekkende van het stuk is van dien aard, dat, naar wij gelooven, de kiezers, die het lezen, er even kond bij zullen blijven als de aanvoerders, die het geschreven hebben, 't Eene is al ake liger dan het andere. We komen er misschien nog wel eens op terug. Msb Het Hoofdbestuur der Schippers-vereeni- ging »Schuttevaer" zond gisteren een adres aan den Minister van Waterstaat enz. ver zoekende doorgraving van het zoogenaamde Zuid-Oosterrak in da rivier de Aa, even bui ten de nieuwe Statenzijl. De toestand van het vaarwater is aldaar zoo ongunstig en wordt elk jaar door de sterke strooming nog ongnnstiger, zoodat het te voorzien is, dat na ettelijke jaren zonder groot gevaar niet meer kan gevaren worden. Thans passeeren elk jaar ongeveer 2000 sche pen de nieuwe Statenzijl, zoodat de gevraagde verbetering is een Rijksbelang doch tevens een scheepvaartbelang. Er bestaat gelegenheid tot plaatsing, als tijdelijk beambte, bij het werk der herziening van de hoogten van de merken voor het Am- sterdamsche peil, vana. twee civiel-inge- nieurs, en b. twee civiel-ingenieurs of studen ten aan de Polytechnische school. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, behooren zich vóór 8 Juni schrifteljjk aan te melden bij den inge nieur voor den Algemeenen Dienst van den Waterstaat (Van Speykstraat,20te'sGraven- hage). Van officieele zijde kwam Vrijdag-ochtend in het seminarie te Hoeven nit Rome de blijde tijding, dat de hoogeerw. heer A. W. Van Rijen, president van gemeld seminarie, is benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII. Voorzeker een welverdiende onderscheiding voor den waardigen priester, die reeds meer dan een vierde eeuw, in ver schillende werkkringenheeft gearbeid aan de opleiding der geestelijkheid van het bisdom Breda. In een schrijven, dat de Maasbode dezer dagen van den zeereerw. pater Hofman uit China ontving, klaagt hij over ongesteldheid. Van ernstigen aard schijnt deze echter niet te zijn, want nit den brief blijkt nergens dat hij verhinderd is zijn H. Bediening uit te oefenen. Wel weidt hij uit over de moeielijkheden, die het deel zijn van den missionaris onder de valsche en heidensche Chineezen, maar met vrengde kan hij toch melden dat het getal der bekeeringen toeneemt, en zijn schoona ar beid dus niet vruchteloos is. In de Vrijdag-avond gehouden vergadering der afdeeling Rotterdam van de Maatschappij van Weldadigheid is nit de mededeeiingen van den penningmeester, den heer mr. D.H. Delprat, gebleken, dat het getal der contribu anten a f 2.60 met 12 is verminderd. Daarvan zijn zes overleden en zeven vertrokken, terwijl een nieuw lid is toegetreden. Ver der verloor de afdeeling nog eenige dona teurs en mocht zij zich verhengen in een gift van f 10 van een nieuw toegetreden lid. Met dankbaarheid werd melding gemaakt van een gift van f 500.van de erven van mej. A. Veder, welke som aan de algemeene kas werd afgedragen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, op 1 Jnni te Amster dam te houden, werd benoemd de heer mr. D. H. Delprat en tot diens plaatsvervanger de heer H. De Bie. De elftvangst, aldus deelt men nit Kra lingen mede die zoo goed als geëindigd is, was dit jaar zeer overvloedig: er werden ruim 190.000 stuks aangevoerd. Rekent men den gemiddelden prijs op f 0,60 per stuk (zeker niet te hoog), dan was de opbrengst alleen van deze visch 1114.000. Met het verpachten van de kriekenboom- gaarden zal de volgende week te Oad-Beier- land een aanvang worden gemaakt. Was het vorige een goed kriekenjaar, na zal de oogst nog veel grooter zijnde oudste menscheu weten zich niet te herinneren, dat de boomen zóó geladen waren. Op 22, 23 en 24 Juli zal te Winschoten, vanwege den Prov. Groninger Zangersbond, een nationale zangwedstrijd gehouden worden. De prijzen zijn lo. gouden medaille en f 300 2o. zilveren medaille en f 1003o. gouden en 4o. zilveren medaille. De jury bestaat nit de heeren Daniël De Lange te Amsterdam, Richard Hol te Utrecht, J. Worp, J. H. Bekker en S. Van Milligen, allen te Groningen. Omtrent het vreeselijke ongeluk te AlbergeD (gem. Tubbergen), waar, zooals men weet, een polderwerker met vrouw en kind in hnn door den bliksem getroffen keet om het leven kwamen, worden nader volgende hartverscheu rende bijzonderheden vernomen. Daar het keetje zeer nabij eenige groote ploegketen stond, was er onmiddellijk hnlp- Maar in de verbijstering dacht niemand, zoo 't scheen, aan de menscheu daarbinnen, zelfs de daaruit gevluchten niet, en werd op het reeds vlammende keetje een groote hoeveelheid aarde geworpen. Toen het niet door den bliksem getroifefl kindje in de wieg begon te kermen, was het reeds te laat. Onder het gewicht der op het huis geworpen aarde en van de plaggen* waarmede de keet hier en daar gedekt was»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2