9e Jaarg Donderdag 3 Juni 1886. No 2494. Bij Sit Doner tekiort eea Bp®el. VERSCHIJNT DAGELIJKS. fcpcht Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers r ."-J, 0.05 Prijs der AdvertentiSn t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den Feestdag van O. H. HEMELVAART, zal dit blad a- s. Vrijdag niet verschijnen. DUITSCHLAND. Zondag voormiddag heeft in de kathedraal te Breslau de plechtige wijding plaatsgehad van Mgr Dinder als aartsbisschop van Posen. Be Vorst-Bisschop Herzog heeft de wijding voltrokken. De adel, de geestelijkheid en de burgerij waren talrijk vertegenwoordigd. Aan het feestmaal dat door de Prins-Bis shop Herzog ter zijner eere werd gegeven beeft de nieuwe Aartsbisschop te kennen ge geven, dat hij zich ten volle bewust was van de moeilijkheden, die hem in zijn nieuwe werk- bring wachten. Hij wil zich echter troosten "iet de gedachte, dat hij zich-zelf de waar digheid niet had verleend, maar dat zij hem Was opgelegd. Gelijk tot hiertoe, w;enschte bij zijn gedragslijn ook voortaan te doen be- beerschen, door het gebod »Geef den Keizer, *vat des Keizers is, en Gode wat Gods is." deunende op de bestemming der beide van Bod gestelde machten, wilde hij een feest- dronk instellen op het welzijn van den Hei- bgen Vader en van den roemruchten Keizer Wilhelm. De Aartsbisschop zal den 6 Juni te Posen aankomen en den 8 dezer plechtig in de kathe drale kerk worden geinstalleerd. Morgen op den Hemelvaartsdag zal in de katholieke parochiekerk le Wiesbaden weder 'oor het eerst de katholieke godsdienstoefe ning plaats hebben. Zij was sedert 10 jaar 'n het bezit der oud-kathoh'eken, doch is thans door de regeering weder aan de gemeente teruggegeven. De oud katholieke professor Michelis, door zijn afval van het geloof zoo jammerlijk berucht, is Vrijdag avond te Preiburg in Baden, door een beroerte getroffen plotseling over- 'eden, in de ouderdom van 71 jaar, zonder z,ch helaas uiterlijk met de kerk te hebben Verzoend. De Allg. Ztg. is uit de beste bron in staat gesteld de waarheid van het bericht te oochenen, als zou prins Luitp old, a's regent, 'net het tegenwoordige ministerie Lutz de ''egeering voeren. ENGELAND. De kansen voor Gladstone's Home-Rule ontwerp zijn zoo goed als verkeken. Had 'Oen eerst alle hoop, dat het ontwerp bij de tweede lezing in beginsel zou worden aange nomen, sinds de partijvergaderiDg der groep van Chamberlain is die geheel vervlogen. Op die bijeenkomst hebben 45 van de 52 aan wezigen verklaard tegen de tweede lezing te zullen stemmen. Ook de volgelingen van Hartington hielden gisteren eene vergadering waarop een zestigtal besloten hun stem aan' de tweede lezing van het voorstel niet te geven. Na zulke antecedenten is het lot der Iersehe bestuurswet niet meer twijfelachtig. Zij zal waarschijnlijk met eene beduidende meerder heid worden verworpen. Gladstone blijft dus niets anders over dan een beroep te doen op de natie, die dan rechtstreeks over zijne Ier sehe plannen zal stemmen. Men verzekert, dat hij dit zonder twijfel zal doen en wellicht kan dit laatste nog een belangrijken invloed °p het votum der Kamerleden uitoefenen. Velen van hen, die niet rijk zijn, zullen de grootste moeite hebben weder hun zetel in bet Parlement, waaraan zij zoo gehecht zijn in te nemen, want ofschoon de nieuwe kies wet in hngeland alle omkooperijen en bedrog bij de verkiezingen strafbaar stelt, komt toch iedere verkiezing den uitverkorene nog op schatten gelds te staan. Deze overwegingen kunnen bij sommige liberale dissidenten, die meerendeels tot de min gefortuneerde leden behooren, nog eene verandering van besluit teweeg brengen FRANKRIJK. De regeering schijnt thans de republiek voorgoed te willen bevestigen door zich van al hare vijanden te ontdoen. Daartoe heeft zij het voorstel tot verbanning der Prinsen bij de Kamer ingediend en gedachtig aan het beruchte woord van Gambetta wil zij nu ook met de clerus afrekenen. De kwestie van scheiding van Kerk en Staat is plotseling op den voorgrond getreden en voor de vierschaar der Kamer gebracht. Reeds is een voorstel gedaan tot opheffing van het concordaat, dat de regeering trouwens alleen eenzijdig in haar belang toepast. Het werd door den minister Goblet ondersteund en de Kamer besloet met 296 tegen 250 stemmen het in overweging te nemen. Wordt het aangenomen, dan is de scheiding van Kerk en Staat, door de verbreking van den band, die door wederzijdsch accoord tusschen beiden was gesteld, een voldongen feit. Maar de scheiding van de Kerk is de dood van het huidige officieele Frankrijk, dat alleen door de betrekkingen met haar te onderhouden nog eenige levenskracht en gezag in het land bezit. Gescheiden van haar, die altijd de roem van Frankrijk is geweest en geheel gëisoleerd in en veracht door het monarchale en behoudend Europa, zal de Fransche repu bliek onder de verachting van alle eerlijke lieden bezwijken. Dochnaasthet wegstervende officieele, staat het oude katholieke Frankrijk, het hoopt en bidthet verrijst beteekenisvol op den heuvel van Montmartre als eene herinnering aan het verleden en het beeld der toekomst. Op de bouwvallen van het Elysée zal een nieuwe orde van zaken gevestigd worden en het herboren Frankrijk zal weder de eerste plaats als oudste dochter der Kerk onder de natiën innemen. GRIEKENLAND Hoewel de regeering in een nota aan de mogendheden verzekert, dat de ontwapening in vollen gang is, klaagt dePoitein een cir culaire van 30 dezer, dat Griekenland daarbij ongeregeld te werk gaatdat zijn troepen het Turksche fort Zvos, hij Metzowo, bezet honden en versterken dat ook hij voortdu ring troepen en munitie worden afgezonden. De circulaire eindigt aldus»De Porte zou het betreuren als zij haar toevlucht moest nemen tot de noodige maatregelen om weer in het bezit van Zvos te komen. RUSLAND. De Pol. Corr. ziet niets oorlogzuchtigs in de aanspraak van den Keizer aan de vloot; want men kan zeer goed aan het bewijstzijn van eigen kracht in het openbaar lucht geven, zonder dat deze getu:genis, bestemd om de geestkracht des volks op te wekken en aan te vuren, als een bedreiging uitgelegd moet worden. De geheele Hongaarsche Pers ziet in de toespraak des Keizers en in die van den burgemeester van Moscou een ernstige be dreiging tegen den vrede. SPANJE. De regeering heeft bij de Cortes een wets ontwerp tot reorganisatie van de vloot inge diend. Er zal een nieuw pantserschip, 12 kruisers van de eerste en 13 van de tweede klasse, 150 torpedobooten en 93 andere vaar tuigen gebouwd worden. Alles zal binnen vier jaar moeten voltooid worden en zal een som van 225 millioen pesetas vorderen, welke in 9 jaren zal betaald worden. Uit Gibraltar wordt dd. 29 dezer ge meld, dat een Spaansche douane-kotter 3 handelsvaartuigen kaperde, nadat van de kot ter eerst op de koopvaarders gevuurd was. Daar men het voorgevallene door de schoten spoedig gewaar was geworden, werd van uit de rotsvesting een artillerievuur op het Spaan sche schip geopend, dat daarop door een ge wapende sleepboot van de Engelsche marine

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1