9e Jaarg. Zondag 6 en Maandag 7 Juni 1886. No. 2496, Bjj dit Hommer tatert een Bijvoepsl. Ie YerMiï Toer fle Fruuinciale-Statea. M. Rodenburg, VERSCHIJNT DAGELIJKS. gtjgpea êuepcht. iunwnlandscty Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Francop.postdoorgeheelNederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dor Advortontlen i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Weder worden de kiezers ter stembus opgeroepen. Het werk van den 11 Mei moet in ons district voltooid worden. Gok de plaats in de Provinciale Staten Voor dit gewest, door het overlijden van wijlen mr. Poortman vacant geworden, moet worden bezet. Het groot gewicht dezer verkiezing zal bij nadere overwe ging voor ieder duidelijk worden. Hebben wij reden over den afloop der ver kiezingen in het algemeen en in ons district in het bijzonder hoogst tevreden te zijn, die afloop toont tevens aan wat eendrach tige samenwerking vermag, en is tegelijk eene afdoende logenstraffing van de on beschaamde bewering der liberalen, dat de meerderheid des lands op hunne hand zoude zijn. Zij weten immers maar al te goed, dat zij slechts door allerlei kunst grepen, door het behendig inrichten dei- kiesdistricten en door verdeeldheid onder de behoudende partij te zaaien, er in zijn geslaagd eene meerderheid te ver- Werven. De Uitslag der jongste verkie zingen bewijst ontegenzeggelijk, dat het met de liberale overheersching gedaan is, als slechts de anti-liberalen eensgezind zijn en als één man ter stembus gaan. Mogen de kiezers hiervan steeds meer overtuigd worden. Hier is geen sprake van Godsdienstige gezindte, het is een voudig de strijd van het Geloof tegen het voortwoekerend ongeloof, dat zich van alle middelen bedient om propagande te maken. Het geldt hier de verdediging van de algemeene Godsdienstige en Chris telijke beginselen, en tot dat doel gaan wij als staatsburgers, wie allen gelijke rechten zijn gewaarborgd, te samen, om ons goed recht op te eischen tegenover de liberalen, die de vrijheid zóó begrijpen, dat zij alleen rechten zouden hebben. Dat is de leidende gedachte, die ons bij de verkiezingen met de anti-revolutio nairen doet samen gaan. De anti-revo lutionaire partij heeft dit ook terecht be grepen, en het is dan ook aan hare getrouwe medewerking, dat wij het ver blijdend succes der verkiezing op 11 Mei, in het bijzonder in ons district, danken. Maar dan is het ook nu de plicht der katholieke kiezers, den anti-revolutionai ren kandidaat, dien wij ook tot den onzen genomen hebben, met alle kracht te steu nen. Niemand late zich door kleingees tige bemerkingen of persoonlijke overwe gingen van zijn kiesplicht terug houden. Tooncn wij, dat de schitterende uitslag van 11 Mei niet het gevolg is van een voorbijgaand enthousiasme, dat de per sonen slechts een ondergeschikt belang in den verkiezingsstrijd vormen, maar dat wij vóór alles verplicht zijn te strijden ter verdediging en handhaving van onze fier gedragen beginselen. Dit voorop staande, meenen wij toch te mogen opmerken, dat men ook, wat den persoon van den gestelden kandidaat betreft, een alleszins gelukkige keuze heeft gedaan. De Edel Achtbare heer Roden burg, sedert lang Wethouder te Overschie, en in verschillende besturen zilting heb bende, is met de belangen van ons ge west en district volkomen vertrouwd daarenboven heeft hij bij verschillende gelegenheden getoond, dat voor de be vordering zijner beginselen geen moeite hem te veel, geen opoffering hem te groot was. Van hem mogen wij dus verwach ten, dat hij, te samen met onzen nieuw gekozen afgevaardigde, wiens uitmuntende eigenschappen wij kennen, de behoudende richting in onze gewestelijke staten met alle krachten zal voorstaan, en ons dis trict op uitstekende wijze zal vertegen woordigen. Moge ieder kiezer dit wel overwegen en het groot belang dezer verkiezing be grijpen. Gaan wij allen als één man ter stembus en zorgen wij door een trouwe opkomst de verkiezing te verzekeren van den EdelAchtb. heer Wethouder te Overschie. BELGIË. Het Hof van gezworenen te Brussel heeft Alfred Defuisseaux de schrijver van de be ruchte Catêchisme du Peuple veroordeeld tot twee straffen, elk van 6 maanden gevangenis en 600 fr. boete. De beschuldigde was niet bij de uitspraak tegenwoordig, doch het hof heeft zijne onmiddellijke aanhouding bevolen. Het Hof van gezworenen te Gent heeft het hoofd der werkliedenpartij aldaar, de socialist Anseele wegens een persdelict tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, maar hem van de beschuldiging van beleediging des Konings vrijgesproken. DUITSCHLAND. De commissie, die belast is met het onder zoek van het ontwerp der belasting op steike dranken heeft na het tegen-ontwerp der con servatieven en nationaal-liberalen te hebben verworpen bet voorstel van het centrum aan - genomen, waardoor het recat tot 25 pfennig per liter wordt verminderd. Mgr Roos Bisschop van Pruisisch Lim burg is door het domkapittel van Freiburg eenstemmig tot Aartsbisschop gekozen. Mgr Dinder, Aartsbisschop van Posen- Gnesen is door den Keizer in audiëntie ont vangen en heeft ten hove gedineerd. De Koning van Beieren, zoo men het heette, dat hij geen reoeeringszaken meer af deed, heeft al de wetten, laatstelijk door de beide Kamers aangenomen, reeds bekrachtigd. FRANKRIJK. De ministerieele crisis, die in Frankrijk ten gevolge van de wet betreffende de verbanning der Prinsen dreigde uit te breken, is bezworen door het compromis-Goblet, waarmede zich niet alleen de ministers Lockroy, Granet, Boulanger en Aube, maar ook de Premier de Freycinet heeft vereenigd. Het strekt om den Graaf van Parijs te verbannen en den hertog van Ohartres nog vooreerst te sparen. Deze wil echter het lot van zijn broeder deelen en zal hem in de ballingschap volgen. De Graat van Parijs wacht op het kasteel van Eu het besluit tot verbanning af. SPANJE. Ter gelegenheid van den H. Doop van den jongen koning, heeft koningin Christina aan den aartsbisschop van Toledo een prachtig bisschopskruis eri een ring van groote waarde ten geschenke gegeven. De heer Alonso Martinez, minister van justitie, die de geboorteakte van den jongen vorst onderteekende, ontving een prachtig theeservies in goud. Schiedam, 5 Joni 1886. EEN NIEUWE KJESMANOEUVRE. Van wege de liberalen gaat eene lijst rond om handteekeningen en daardoor stemmen te winnen voor hun kandidaat NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1