Koloniën. brouwen- Vereeniging, waar Domela Nteu- wenhuis zou spreken overde vronw bij 0 revolutie. Onder vrouwen, die volgens ®preker door revolutionair optreden zich ver enstelijk maakten, werden in één adem ge- *>°emd Jeanne d'Arcen „de edele Louise Michel". 0t een dichterlijke ontboezeming door spre- ®r aan deze en aan de andere edele commu- ö'atische vrouwen gewijd, werd de revolutio- ttaire rede gesloten. Voor zulke ridderlijkheid *ö06t men inderdaad nog minder zijn dan een ridder der droevige figuur. CUE Ag AO, 17 en 19 Mei. Uit de bulletins van do Amigoe di Curacao Hikt dat, Mgr van Ewijk in den nacht van Rusdag 18 Mei is overleden. De hoogeerw. Pr'-laat leed sedert eenige weken aan een zennw- ^t'kte, die tegen het midden van Mei een denkelijke wending nam. Na een gehouden ®°nsult verklaarden de geneesheeren, dat de °ostand van Mgr zeer gevaarlijk was. Nadat p® hoogeerw. Vicaris der eerw. Dominicanen, ater Reynen, aan wien Monseigneur reeds 0 administratie van het vicariaat had opge- ragen, Z. D. Hw. inet het ernstige zijner ziekte ad bekend gemaakt, vroeg hij met de grootste kalmte onmiddellijk de HH. Sacramenten te ^Ogen ontvangen. s Middags om drie uren waren in de kapel r Eerw. zusters de geheele seculiere en regu- l0t0 geestelijkheid van Otrobacda en Pieter- |®a«i alsmede de Hoogedl. Gestr. heer J. P. ^fiaeele en de Weledl. heer B. H. J. Hoyke Vo°r het altaar vereenigd, en togen voorts in PPOcessie met het H. Sacrament naar de bis- sohoppelijke woning. De H. bediening werd Venicht door den Hoogeerw. Vicarins, en wel geheel volgens de treffende plechtigheden van h0t rituëel der bisschoppen. Vóór het toe- ienen van het H. Oliesel sprak zijn Hoog eerwaarde namens den geheelen clergé een Ondoenlijk woord van dankbaarheid en be moediging tot den doorluchtigen Prelaat, het welk door dezen met vaderlijke goedheid en hartelijkheid werd beantwoord. Op het einde dezer zielroerende plechtigheid, welke om streeks half vijf uren was afgeloopen, schonk Monseigneur aan elk der aanwezigen en aan a'le geloovigen van het Vicariaat Zijn bis- schoppelijkeu Zagen. Den volgenden morgen ontving Mgr. nog do H. Communie en betrekkelijk plotse- hng en zonder dat men nog het einde ver nachtte gaf Mgr. van Ewijk in den nacht van hhnsdag 18 Mei omstreeks half een door een hevigen aanval van hartbeklemming uitgeput zün ziel in de banden des Scheppers weder. Nadat de aanwezige geestelijkheid de gebe den voor de zielerust des overledenen had Verricht, werd een acte voorgelezen, waaruit bleek dat volgens de canonieke voorschriften de hoogeerw. Pater Reynen met het bestuur Van het vicariaat tijdens de vacature was belast. Omstreeks half negen waren de geestelijk heid, talrijke geloovigen en vele belangstel lenden in de zaal der bisschoppelijke woning fond het praalbed van den overledene veree- &igd en na afloop der plechtige Vigilie met Cauden werd het stoffelijk overschot kerk waarts gedragen en aldaar" op een katafalk Voor de geloovigen tentoongesteld. Onmid dellijk daarna celebreerde de Hoogw. pater C. Reynen, tijdelijk administrator van het vicariaat, een pleohtige uitvaart voor de zie lerust van Monseigneur. Op bet einde der H. Mis besteeg de Zeer- 0erw. pastoor der St. Annakerk den kansel. Voor een ontelbare menigte toehoorders, die bet kerkgebouw en den koraal der pastorie Vulden, sprak de redenaar een hartroerend Woord van hulde voor den overleden Prelaat, wiens verscheiden diep gevoeld wordt door geestelijkheid en geloovigen wiens priester lijke en religieuse deugden, wiens liefde voor Curasao, wiens ijver voor 's Beeren huis en den verderen bloei van ons H. Katholiek ge loof in de kolonie zoovele aanspraken voor hem zijn op de dankbare nagedachtenis van Curasao's Katholieken en op de hulp hunner vurige gebeden voor zijn eeuwige zielerust. Den geheelen dag kwamen de geloovigen aan den voet der katefalk neerknielen om van uunne liefde en dankbaarheid jegens den over» leden herder te doen blijken, 's Namiddags ten 5 ure had de plechtige begrafenis plaats; alle stadsgedeelten van Curasao waren bijna leeg gestroomd van bewoners, die in en om de St. Annakerk waren verzameld. Nadat de gebruikelijke absoluties door de geestelijkheid in de kerk waren gegeven, werd de lijkkist gesloten, met een paars fluweel bekleed, staf mijter en stola daarop gelegd en vervolgens met een pleehtigen stoet van een groot aantal geestelijken en burgerlijke autoriteiten en ge volgd door een onafzienbare schare van allen standen der Curaijaosche maatschappij graf waarts gedragen. Hier weerklonken de laatste kerkelijke ge beden voor den beminden Bisschop, wiens aandenken gezegend zal blijven tot bij het verste nageslacht, en wiens edele ziel thans het loon der zaligen moge ontvangen hebben. Nadat de grafkelder gesloten was, betuigde de Hoogeerw. Vicaris Raynen aan de onaf zienbare menigte, die het graf omringde zijnen hartelijken dank voor de eer aan wijlen Mgr. van Ewijk bewezen. De Amigoe di Curacao brengt ook aan het slot van zijn verhaal een woord van dank aan allen, die bij de ziekte en na het overlij den vau den bisschop op zoo treffende wijze hunne liefde en vereering deden blijken. In het bijzonder aan den Gouverneur van Cura sao, die op het bericht der ernstige ziekte van Mgr. onmiddellijk eene uitvoering van de ka pel van het garnizoen deed staken en op wiens order de vlag van het Gouvernementshuis halfstok werd geheschen, nadat hem de tren- rige tijding van het overlijden bekend was geworden. „Wie in één nest geboren zijn, houden van elkaar," zegt men. Een gehechtheid echter als welke wjj heden-ochtend zagen kan op den duur lastig worden. Op den Korten Zwa nenburgwal (Amsterdam) no 5 heoft een kat Vrijdag jl. aan vier lieve poesjes het leven geschonken, geheel gevormd ab alle andere maar aan elkaar gegroeid en dus onafscheide lijk verbonden, totdat de kunst wellicht een scheiding bewerken kan. (A. v. d. Di) Te Tirng (Pr.), heeft een kat haar nest ge maakt in de holte van een boom, 15 voet boven den grond, en daarin vier jongen ter wereld gebracht. Wij lezen in de Katholieke Missiën Bij decreet der Propaganda van 15 Mei 1886. beeft Z. H. de Paus binnen de grenzen van het apostolisch vicariaat van Micronesis in Australië, een bijzondere missie van de Carolinen-eilanden in 't leven geroepen. Deze missie zal tweevoudig zijn: de eene omvat de oostelijke Carolinen-eilanden; de andere, de Palaos eilanden of westelijke Carolinen. Beide missiën zijn toevertrouwd aan de eerw. paters Capucijnen van Spanje. De eerw. pater Arta/jone is als hoofd der eene, en de eerw. pater Daniël 'd Artazegui als hoofd der tweede benoemd. Reeds zijn eenige religieuzen, nu twee maanden geleden, vertrokken, om zich in deze verwijderde landen te gaan vestigen. De Dayiy Aews brengt thans in een uitvoerig artikel, waarin hij zijn eerbied betoont voor het heldhaftig gedrag van den katholieken priester, het droevig nieuws dat den eerw. pater Damen, S.-J., die 10 a 12 jaar geleden naar de Sandwich-eilanden Ver trok, om aldaar in het bijzonder óp het le prozen-eiland Molokai werkzaam te zijn, thans zelf door de vreeselijkste aller ziekten, de melaatschheid, is aangetast. Tot 1873 bevonden zich op genoemd eiland gemiddeld 400 melaatsehen in afzondering of levenslange ballingschap maar de regeering op Honoloeloe wist maar al te wel; dat indien alle aangestokenen derwaarts gezonden werden dat aantal minstens zon verdubbelen. Aller wegen toch werden melaatschen schuil gehouden door dierbare betrekkingen, of wel zij zeiven verborgen zich in de bosschen om niet naar het oord der verschrikking gezonden te wor den. Wegens het aangroeien der kwaal, be sloot toen de regeering tot eene algemeene klopjacht, dat is tot een uiterst gestrenge toepassing der wetten betreffende de me laatschheid over te gaau. Binnen acht jaar werden nn nog 1150 melaatschen naar Molokai verbannen. Hart verscheurende tooneelen hadden er plaats, als de ongelukkigen, wier kwaal Verraden en daarna door de geneeskundige commissie ge constateerd was, met geweld aan hunne familie werden ontrukt, om met achterlating van echtgenooten, kinderen, ouders, broeders of zusters, in de vreeselijke afzondering met hun lotgenooten een langzamen dood te gaan sterven. Daa-, op dien akker des doods, werkt sinds een twaalftal jaren de jezuïet, pater Damen, met onvermoeiden ijver aan het zielenheil der leprozen. Thans is in Engeland een brief van hem ontvangen, waarin hij met de grootste bedaard heid vertelt, dat hij voortaan geene naburige eilanden kan bezoeken, omdat hij het eiland Molokai niet meer mag verlaten, als zijnde zelf door de ziekte aangetast. »De microben hebban zich in mijn linkerbeen gezet en in mijn oor, zegt hij, en ook begint de linker wenkbrauw reeds weg te vallen. Ik verwacht, dat mijn gelaat wel spoedig zal misvormd zijn. Maar ik ben kalm en onderworpen, en ik ben overgelukkig te midden van mijn arm volk." Zie, zegt Daily Aews, dat voorwaar geen katholiek blad is, voor zulk een heldhaftige deugd moet alle geloofsverdeeldheid zwichten hier is geen plaats meer voor getwisthier gevoelt men geen antipathie meer tegen den roomschen priester of zelfs den Jezuïethier zwijgt elk ander gevoel voor het gevoel van diepen eerbied en bewondering. Te Genéve heeft zekere vrouw Lombardi oud 33 jaren en beschuldigd van op 5 Mei 1884 drie harer kinderen te hebben gedood, door hen den hals af te snijden, deze week terecht gestaan. Het is in een oogenblik van wanhoop, dat de vrouw, die steeds door haar man werd mishandeld, de misdaad heeft be gaan. Na den moord had de ongelukkige bet bed, waarin de slachtoffers lagen, met bloemen bestrooid, daarna vergif ingenomen en zich te slapen gelegd. De poging tot zelfmoord mislukte en de vrouw werd voor de rechtbank gedaagd. De vrouw is intus- schen geheel krankzinnig geworden. De jury heeft de ongelukkige vrijgesproken, doch hare opsluiting in een krankzinnigengesticht be volen. Een Amerikaansch blad maakt de opmer king, dat, hoe hevig een orkaan ook heeft gewoed, nog nooit een windvlaag in staat is geweest, de hypotheek van een huis te lichten. Het Engelsche verzekeringsblad 'ihe Review maakt melding van het overlijdeD van dc 104-jarige weduwe Mary Meredith, in het dorpje Llangrove (N.-Wallis). Zij bleef tot aan hare laatste oogenblikken volmaakt gezond en was in het bezit van nagenoeg al hare zintuigen. Zij was, zegt een correspondent, de zesde honderdjarige, die in de laatste 12 jaren in het prinsdom Wallis overleed. Op het oogenblik leeft nog te Penygloddfa, Newtown (N.-Wallis) eene eerbiedwaardige oude dame, mevrouw de wed. Grosvenor, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3