ginnenlmulsri^ Juichten. dadigheid zeer aan den Koning zijn gehecht. Het baatte niet dat de gedeputeerden zich op de afkondiging van het regentschap beriepen eindelijk gelukte het hun, door goedgezinde ambtenaren geholpen, te ontvluchten. De mi litairen, ter verdediging der deputatie uit Munchen gezonden, hebben het slot dat door de slotwacht en de brandweermannen uit den omtrek verdedigd wordt, geheel ingesloten, zoodat het volkomen van de buitenwereld is gescheiden en de vlucht des Konings onmo gelijk is. De vorst verzet zich ten sterkste tegen het regentschap en heeft bevolen nie mand op het slot toe te laten. Hij had de naastbijzijnde garnizoenen bevolen ter bescher ming zijner persoon naar het kasteel op te rukken, doch de minister van oorlog heeft tegenbevel gezonden. ENGELAND. Gladstone heeft in het Lagerhuis verklaard, dat wanneer de uitslag der verkiezingen be wijst, dat het land de lersche politiek der regeering afkeurt of daaromtrent twijfel laat, het parlement terstond bijeen moet komen. Hicks Beach zeide door deze verklaring ge rust gesteld te zijn. Het huis heeft de voorloopige credieten van 6,9 millioen voor het burgerlijk be stuur en 5 millioen voor het leger toege staan. FRANKRIJK. De Kamer besloot met 310 tegen 233 stem men omtrent het ontwerp tot verbanning der prinsen over te gaan tot de behandeling der artikelen. Met de oppositie stemden ongeveer 50 leden der linkerzijde. Het eerste artikel van het ontwerp der commissie eene algemeene verbanning bepa lende tegen het advies der regeering werd door den rapporteur Pelletan verdedigd, doch met 314 tegen 220 stemmen verworpen. Daarna werd gestemd over art. 1 van het tegenontwerp Brousse, hetwelk de uitzetting der pretedenten verplichtend stelt, doch deze voor de andere prinsen facultatief laat. Dit artikel, waarmede de regeering zich had ver- eenigd, werd met 315 tegen 232 stemmen goed gekeurd. Het geheele tegen-ontwerp Brousse is ten slotte door de Kamer zonder hoofde lijke stemming aangenomen. ROME. In het openbaar Consistorie van gisteren heeft Z. H. de Paus, den kardinaalshoed aan de vijf kardinalen, wier namen wij reeds ver melden, overhandigd. Behalve vijf en twin tig kardinalen waren, behalve de nieuwbe- noemden tegenwoordig het geaccrediteerde corps diplomatique, de Romeinsche adel enz. De H. Vader preconiseerde de aartsbisschop pen van Port au Prince, van Compostella, van Burgos en van Aix, en de bisschoppen van MadridMalaga, Majorca, Perpignan, Fréjus, Dijon, Oran, Mayence, Pampelono, Coiia, Asorija, Mondonedo, Alicante, Léon, Linares en Tabasco en den bisschop titularis van Dora. Vervolgens schonk de Paus aan denkardi. naai Neto, den titel der Heilige Apostelen aan kardinaal Monescilloy Kiso den titel van den Heiligen Augustinus aan kardinaal Gangl" bauer den titel van den Heiligen Eusebius aan kardinaal Theodoli,den titel der H. Maria della scalaen aan kardinaal Mazella den titel van H. Adrianus van het Forum. Schiedam, 12 Juni 1886. Door de liberalen wordt voor de aanstaande verkiezingen vooral munt geslagen uit de verklaring van den heer De Savornin Lobman in de Kamer, dat de schoolwet-strijd moet worden voortgezet, al voerde hij het land ten verderve. Men schijnt te vergeten, dat die kreet, geslaakt ia bet vaur der verontwaar diging over de hardnekkige miskenning dei- rechten van het geloovige deel der natie, veeleer van vaderlandsliefde getnigt dan van de zacht, om het vaderland ten verderve te voeren, zooals de libeialen het der goege meente schijnen te willen diets maken. Immers, met den mogelijken ondergang van het land door den schoolwet-strijd wordt het minste kwaad gekozen, daar de heer Lobman op zijn standpunt in zake het onderwijs, dat ook het onze is, zich overtuigd houdt, dat zonder dien strijd, d. i. bij het blijven voortbestaan van den onhondbareD toestand, het vaderland onvermijdelijk ten onder gaat. 'lijd Het verkiezings-comité te Almelo heeft aan de kiezers eene briefkaart gezonden met de volgende uitnoodiging Daags na Pinkstermaandag, zijnde 15 Juni 1886, moet in het distriet Almeloo de ver kiezing plaats hebben van 2 leden der Tweede Kamer, waarvoor wij n aanbevelen de heeren mr. A. van Laer en A. H. Jannink. Wij noodigen u uit, uwe zaken zoo te regelen, dat gij dien dag niet van bnis gaat zonder gestemd te hebben op voornoemde heeren, of dat gij van huis zijnde tijdig terugkomt om uwen burgerplicht te vervullen. Het stembureau is geopend van 's morgens, 9 tot 's namidd. 5 uren. Het verkiezings comité, enz. De verkiezing van een lid voor Prov. Staten van Zaid-Holland, voor de vacature-Van Beek, in het kiesdistrict Alfen, is bepaald op 29 dezer. Het volgende adres is door de vereeniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging tot behartiging der Stoomvaart- belangen in Nederland, erkend bij Koninkliik Besluit van den 11 November 1884 No 57, dat adressante kennis genomen heett van het verzoekschrift door het Hoofdbestuur der Schippersv ereeniging »Schuttev&er" aan Uwe Excellentie gericat waarbij eerbiedig verzocht wordt, om Art. 11 van het Koninklijk Besluit van 13 Juni 1875 {Staatsblad No. 119) in dier voege te wijzigen dat er bepaald wordt, dat Stoom vaartuigen op de rivier van Rotter dam naar Zee en omgekeerd van zonsonder gangtot zonsopgang met verminderde snelheid moeten vareD, en vooral bij het passetren van de verschillende havens. In de vergadering onzer vereeniging is dit verzoekschrift een punt van ernstige behan deling geweest en wordt bepaald, het verzoek schrift der Schippersvereeniging ,Schuttevaer" bij Uwe Excellentie te ondersteunen, onder bijvoeging der navolgende opmerking. Dat de verminderde vaartsnelheid, alleen toepasselijk is op de zee-stoombooten en niet op de passagiers-stoombooten, die een gere geld verkeer tusscfcen de plaatsen langs de rivier onderhouden. Dat de tijd voor de verminderde vaartsnel heid bepaald wordt van een half uur na zonson- dergsng tot een half uur voor zonsopgang. Dat de verminderde vaartsnelheid ook van toepassing is bij mist en ten allen tijde bij havenmonden en aanlegplaatsen. Dat voorbijgaande zee-stoombooten tijdig voor het naderen van havenmonden en aan legplaatsen hare komst met de stoomfluit moe ten kenbaar maken, en steeds op 100 meter afstand de havenmonden en aanlegplaatsen moeten passeeren ten einde aan de scheepvaart vrijelijk gelegenheid te geven, de havens ia te komen of uit te gaan. 't Welk doende enz. Nijmegen 31 Mei 1886 In de gemeente Kethel is in een weide een koe van den bouwman Van Vliet door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd en onschadelijk gemaakt. De Staats. Ct. van heden bevat het pro gramma der lessen, welke gedurende het jaar 18861887 aan de Polytechnische school te Delft zullen gegeven worden. De Minister van Oorlog brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Oct. a. s. 17 jongelieden aan den cursus tot op leiding voor 2 en luit. der art. bij het leger hier te lande, te Delft kunnan worden geplaatst, op den voet als in de beide vorige jaren is geschied. Omtrent het plan der Haag3che Tramway Maatschappij om het traject Delft—'s Hage met stoom te bireiden, verneemt men, dat da Mini ster van Waterstaat niet alleen in beginsel zich met het plan en de teekening heeft ver- eenigd, maar zelfs den berm tusschen Rijs wijk en Den Haag als spoorbaan heeft] aan gewezen. Ook de gemeentebesturen van Rij swijk en Vrijenban hebben zich in beginsel daarvoor verklaard. Naar de D. Ct. verneemt zal op 27 Juni a. s. met toestemming van Burg. en Weth. van Hof van Delft en Vrijenban, bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan der studenten- roeivereeniging Lagade internationale roei- wedstrijd plaats hebben op de Sehie, in de zoogenaamde Boeren Zee nabij Delft. Donderdag zijn te 's-Gravenhage in een der zalen van het gebouw der Eerste Kamer de deelnemers bijeengekomen aan de interna tionale conferentie tot regeling van den ver koop van sterken drank op de Noordzee. Heden en volgende dagen worden de algemeene dis cussies voortgezet. De heer Faddegon, boek- en steendrukker te Amsterdam, onlangs door de Rechtbank veroordeeld wegens het drukken van een las terlijk Btuk in het weekblad »Argus," heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. De havenwerken te Spakenburg, onder leiding van den heer J. J.Spruyt,oud-opzich ter le kl. van's rijks waterstaat te Amersfoort, vorderen zeer go ed. Ongeveer 500 M. zware ze edijks zeebezetting zijn zoo goed als klaar. De haven, geschoten ter oppervlakte van 9000 M, is op de diepte gebracht. Aan de fundeeringen voor de bekleedingsmuren en en troggewelven met hun kribbesteilen is men druk bezig. De aannemers profiteeren van het gunstig weder en den lagen water stand, welk een en ander het in zee brengen der havendammen zeer vergemakkelijkt. Gisteren had op de Waal tusschen Tielen Dreumel eene belangrijke aanvaring plaats tusschen de stoomboot Concordia I en een pr aamschip, waardoor de praam zoodanig® averij bekwam, dat het vaartuig in allerijl door genoemde stoomboot op den wal moest gesleept worden, om het voor geheelen onder gang te behoeden. De praam bekwam daar door eene schade van p. m. f 600, terwijl boot eveneens aanmerkelijke averij bekwam» {Zie verder het Bijvoegsel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2