JpmtenfanMt ÏMpcWwi. Schiedam, 18 Juni 1886. Bij gunstig weder sal morgen (Zondag) middag ten 1 me de derde muziek uitvoe ring door het muziekkorps der dd. Schutterij in de Plantage worden gegeven. Volgens een rPzw/rr-telegram van heden uit Pinang, hebben de Atchineezen de Neder' landsch-Indische stoomboot Hok Canton nabij ïtigas (Nias?) aangevallen. Zij doodden den eersten ingenieur en den tweeden officier, en namen den adjanct-ingenienr, den kapitein en diens vrouw gevangen. De ingenieurs, zegt het telegram, zijn Engelschen. Door het Pransche gouvernement is de zilveren medaille toegekend aan de bemanning der Zuid-Hollandsche Reddingmaatsehappij schipper B. 'tflart te Brielle voor het met levensgevaar redden der bemanning van de »01ivier Madelaine" de kapitein der stoom boot »Maasnymph", de heer A. Lucas, ontving een eervolle vermelding. 2he limes verneemt uit Madrid, dat men daar een combinaüe heeft ontdekt om door middel van een valseh telegramstelsel op de Spaansche fondsen in het buitenland invloed uit te oefenen. Het liberale Dagblad voor Aederland be oordeelt als volgt den uitslag der verkiezin gen voor de Tweede Kamer De Kamer-ontbinding, als middel om de Grondwets-herziening te verkrijgen, is geheel en al mislukt. Heemskerk heeft gezegd De Koning zendt u heen, opdat de kiezers een Volksvertegen woordiging afvaardigen, die de voorstellen tot Grondwets-herziening aan hun eigen verdien sten toetsen. Met de non-possutnus-mannen is geen land te bezeilen. En minstens de helft der kiezers heeft geantwoord Wij hou den toch dien afgevaardigden de hand boven het hoofd; wij stellen ons aansprakelijk voor het non-possumus. Heemskerk, of wie ook zijn plaats wil innemen, zal moeten trachten het met hen eens te worden. Hoe men hierover ook denke, hoe men het ook betreuren moge, een feit is het, nie' mand kan het in twijfel trekken, de helft der kiezers heeft haar zegel op dQno?i-possu wKi-politiek gedrukt. En dat niet bij ver gissing. Onmogelijk. Men had daarvoor ge zorgd. Op alle denkbare wijzen heeft men den kiezers aan het verstand trachten te brengen, dat men het Land moest behoeden voor de gevolgen van de politiek der kerkelijken. Men heeft bun haarfijn uitgelegd, waarin die po litiek bestond. De onwil der clericalen, om de Grondwet te helpen herzien, was bij al de betoogen schering en inslag. Men heeft zich voorts niet tot het houden van betoogen be paald. Men gaf zich de moeite, met de hel derate kleuren, waarover men beschikken kon, hen af te male a geen enkelen min aangena men karaktertrek, die bij een kerkelijke valt op te merken, heeft men buiten rekening ge laten. Kortom, want het zon niet voorzichtig zijn, hier in détails te tredeD, de verkiezings strijd is van liberale zijde gevoerd met een ijver en een beleid, een cordaatheid en een sans gêne als nooit te voren, en toch, willens en wetens, hebben de kerkelijke kiezers hun afgevaardigden in het gelijk gesteld. In alle districten, waar de Anti-revolutionnairen en Katholieken afgevaardigden te herkiezen had den, hebben zij hun een hooger stemmencijfer verschaft dan in 1884, zelfs te Steen wijk en te Zutfen. Ondanks de kerkelijke twisten, zoo duchtig geëxploiteerd, wonnen zij het te Utrecht. Het is meer geluk dan wijsheid, dat de Kamer ook thans niet weer op het doode punt is terechtgekomen, en waarschijnlijk zou zelf Heemskerk, de ontbinder, zich niet gaarne wagen aan een nieuwe ontbinding dezer Kamer, nu hij gezien heeft hoeveel moeite het kosten moest, om dit sober resultaat te verkrijgen, onder omstandigheden, die voor de kerkelijken zoo ongunstig mogelijk waren. Wij wisten het reeds en daarom achtten wij deze ontbinding een afkeurenswaardigen maatregel onder de tegenwoordige kiezers vormen de kerkelijken de meerderheid. En nu deze meerderheid, al brengt zij slechts een minderheid op 't Binnenhof, zich voor de zoo genaamde non-possumus-pe>\iMfi\s. harer afge vaardigden verklaard heeft, zal er wel aller minst gehoopt kunnen worden op een toegeven harerzjjds bij de voortzetting der Grondwets herziening. De weg tot Grondwets-herziening, door Heemskerk ingeslagen, waarop hij de liberalen roet zich heeft gesleept, is meer dan gebarricadeerd. Yoor wie nog daaraan twij felen mocht is het resultaat dezer verkiezin gen bij uitstek leerzaam. Op de te Vlaardingen gehouden harddraverij is 's morgens de prijs (een tilbnrytuig) be haald door het paard van den heer H, Van der Vorm te IJselmonde, en de premie (een harddravershoofdstel) door het paard van den heer G. Verhoef te Bleiswjjk. 's Namiddags verwierf „De Koningin" van den heer Florijn den prijs van f 150 en de premie »Viorno 2" van den heer Barendrecht. Woensdag werden de graven der HH. Mar telaren van Gorcum te Brielle bezocht door de processie uit het dekenaat Alphen, ter sterkte van 470 pelgrims. Bij gelegenheid van het Pinksterfeest zijn door de Aederlandsche 11 ijnsp oor weg-Maat schap pi] vervoerd plus minus 90,000 personen. F. Domela Nieuwenhuis is, zooals wij gis teren meldden, tot een jaar celstraf veroordeeld. In het laatste nummer van zijn blad verklaart hijOch, slechts ééa woord onzerzijds had het behoeven te kosten en geen enkel man der politie was Woensdag levend uit de zaal geko men. Niet op aandrang van den hoofdcommis saris of uit vrees voor de stokken, enkel en alleen omdat het bestuur eeq beroep heeft ge daan op de burgers om zich ordelijk te ver wijderen, daarom is alles rnstig gebleven." Lieden, die aanhangers hebbel, welke enkel door ééa woord van hen belet worden politie agenten te vermoorden, die hut plicht doen, behooren te leeren met wat neer voorzich tigheid gevaarlijke woorden te gebruiken. Wij gelooven echter, dat Donela Nieuwen huis een groot deel aanhanger» belastert. Als men hem aldus over hen hoor; spreken, is het steeds alsof hij over een ben ie misdadigers het bevel voert. Nooit een eddmoedig woord nooit een beroep op het g«ede in de men- schelpke natuurgeen bittere smart over het l'jden en de ontbering van »oovelen. Neen, nooit iets anders dan woorden om afgunst nijd, haat en wrokte wekken. Hij spreekt over hen niet als over arbeiders, die een beteren toestand door geoorloofde m.ddelen pogen te verkrijgen. Hij gewaagt meestal van hen als waren ze allen misdadigers. »dij moogt stelen" zegt hij den eenen keer. Dan weer heet het »Een woord van mij en ze hadden geen man der politie levend gelaten." Zijn opruiende taal vol laat en bedreiging is echter zeer geschikt om op de slechtste zij ner volgelingen een noodlottigen invloed te hebben. Daarom is het goed dat hij leert, dat een opruier verantwoordelijk aan de maat schappij is voor zijn taal. (R. Nieuwsbl.) Men schrijft aan de Leidsche Ct. Zware onweders zijn droevige verschijnselen, als zij woningen in brand steken, menschen of vee dooden en gepaard gaan met hagelslag, tengevolge waarvan de noeste arbeid des land- mans vernietigd wordt. Maar onweders zijn niet minder heilzaam, als zij de wolken scheu ren en het aardrijk met een milden regen drenken. De zon staat hoog aan deD hemel, eu de verdamping is zeer sterk. Hoe welkom dan de regen, die van tijd tot tijd door het onweer onstaat en de groeizaamheid bevordert. Van daar dat ieder, die aan land- en tuin bouw doet, het weer nu niet genoeg kan roe men. De granen staan uitmuntend en de penlvrnchten belovend. Aardbeien zullen er genoeg zijnaan boomooft zal het niet ont breken, als da wind althans de verwachting niet teleurstelt. Binnen kort wordt het ver veer van aardappelen algemeen zij zwelleu en rijpen met den dag. Het hooiland wordt gemaaid, en er staat veel gras voor de zeis bijgevolg zal de berg met een genrigan win tervoorraad gevuld kannen worden. Gras is er overal genoeg, en het melkvee voldoet aan den wensch der zuivelbereiders. Aan groenten is nergens gebrek, en de peentjes o. a. zijn zóó malsch dat men ze, naar het zeggen van de huisvrouw, wel kan zuigen. Het bosch heft zijn statig geboomte omhoog, dat met krachtig gebladerte getooid is. Buitenplaatsen en tuinen prijken met een menigte frissche bloemen weelderig bloeien daarbij de rozen, en de lente, die wel lang zich liet wachten, heeft nu met kwistige hand geuren en kleuren verspreid. Er word gemord en armoede ge- lcden; men stak het hoefd op, maar nu heeft ze alles weer goedgemaakt, die lieve lente Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Bernardus Helmink, oud 32 jaren, van beroep smid, verdacht van diefstal van een handwagen, waarmede hij reeds op weg was naar Amster dam. Hij wordt tevens verdacht de persoon te zijn, die op den 2den Pinksterdag in den Haar lemmerhout eene dame aangerand en haar een eouden ketting ontroofd heeft. Hij is een oude bekende van de politie. Het prospectus is uitgegeven van de door de Amsterdamsehe Omnibus-Maatschappij aan te gane geldleening groot f 2,500,000, in obli- gatiën van f 1000 rentende 4 pCt. De aflossing zal geschieden bij nitloting in 30 jaien en aanvangen December 1887. De houders van 4x/z pCt. obligatiën hebben bij de inschrijving het recht van voorkeur. De rente op deze obligatiën van 1 Januari tot 1 Jali wordt bij de verwisseling verrekend met f 22,50. De inschrijving tegen pari is geopend op Donderdag 24 Juni aanstaande. De Amstelkerk te Amsterdam verkeert eenigszins in denzelfden toestand als de Nieu- wekerk. Ook daar de deur op een kier en zonder consigne of behoorlijke legitimatie geen toelating. De omstandigheden zijn echter niet dezelfde. Zijn ginds de kerkmeesters heer en meester, hier is het omgekeerd de koster Hesse, die hun den toegang belet. Toen de kerkmeesters dezer dagen bjj hem kwamen om een vergadering te houden, en hij te ken nen gaf, dat reeds een vergadering van kerk meesters had plaats gehad, giugen die heeren verstoord heen, maar daagden hem toen voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2