9e Jaarg. Dinsdag 22 Juni 1886. No. 2508. V E R S C H IJ NT DAGE L IJ K S. Sllpnwn (Swpcht. Bureau: Markt, E, 357. Koning Lodewijk. II. NIEUWE SCHIE! Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Francop. postdoor geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. „0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Zaterdag middag ten 1 ure heeft te Mun- chen de plechtige teraardebestelling van bet stoffelijk overschot van Koning Lodewijk li plaats gehad. De stoet was volgens het programma gevormd. Voorop ging degene- raai Horn, gevolgd door de dienstdoende gene raals, verder 2 regimenten kavalerie2 regimenten infanterieeen regiment artillerie; de kadetten en kweekelingen der krijgsscho len het gevolg van den adel; de broeder schappen de onderscheiden scholende Koninklijke beambten het Domkapittelde Beierscbe Bisschoppen de Kamerheer-Cere moniemeester de lijkwagen bespannen met acht paarden, voorzien van de Bijks-insigniën, terwijl op de lijkbaar al de orden, welke de Koning gerechtigd was te dragen, waren ne ergelegd de adjudanten, de edelknapen, bet paard des Konings met een rouwkleed gedekt. Op deze groepen volgde' het kruis, waar achter gingen de Prins-Kegent met den Kroonprins van Duitschland en die van Oos tenrijk verder al de Prinsen der Konink- lijke familie, de Kroonbeambten de leden van ■len Rijksraad de leden der Tweede Kamer de hooge adel de Hofdignitarissen de Minis ters de Generaals niet in dienst zijndede ridders van St. George de stafofficierende ■vamerheerende mindere hofbeambten; de staatsambtenarende leden van den Magistraat van Murchen; de krijgsvereenigingen en andere vereenigingen, welke den wensch te kennen gaven, deel van den stoet uit te maken. De stoet bewoog zich slechts door enkele straten bereikte spoedigdeSt. Michaels kerk, waai de Aartsbisschop van Munchen de kerkelijke gebeden bij het lijk verrichtte. Nadat deze Jaren geëindigd, werd het stoffelijk overschot <ms Konings in den grafkelder bijgezet en was Plechtigheid die l3/4 uur had geduurd af- geloopen. t Be gezondheidstoestand van den nieuwen Koning Otto moet in de jongste dagen zeer °ntrustend wezen. Zijn waanzin neemt steeds ncg toe. Hij gebruikt nu zelfs geen voedsel meer. Omtrent zijn levensgeschiedenis wordt gemeld, dat hij in de Aprildagen van het 'evolutiejaar 1848 ontijdig is geboren. Hij Jas vanaf zijn jeugd steeds zeer zwak. Aan 'le oorlogen van 1866 en 1870 nam hij de l fim werd het IJzeren Kruis toegekend. Zijn Jnuwachtigheid nam door het rumoer van n krijg niet weinig toe. Zijn krankzinnig- nam Cen vorm aan van vrees voor ver- •l onig- - erst bracht men hem naar Nym- phenburg, vervolgens naar Schleissheim en thans wordt hij verpleegd te Fürstenried. Ludwig-Otto, koning van Beieren, werd geboren den 25 Augustus 1845 op het kasteel Nymphenburg. Hij ontving eene opvoe ding, welke voor een prins zelf buitenge woon mag genoemd worden. Hij bezat ech ter eene bijzondere neiging voor de kunst, vooral voor de muziek en voor de letterkunde. Altijd verdiept in de studies, had hij weinig tijd over om zich met de staatkundige aan gelegenheden van het land bezig te houden en bekommerde zich daarmede ook niet. Op negentienjarigen leeftijd volgde Lodewijk II, den 10 Maart 1864, zijn vader Maximi- baan II op den Beierschen troon. Zelden had zulk een rijke, heldere en levendige geest in zulk een krachtig en gezond lichaam gewoond als bij den jongen koning. Met vreugde zag het Beiersehe volk de kroon op het hoofd van dezen begaafden jongeling, en de eerste jaren zijner regeering mogen voorzeker ten voor beeld dienen voor de overige vorsten van Europa. Toen in 1866 de oorlog met Oostenrijk uitbrak was Lodewijk II een der eersten ter plaatse en wist hij Beierens zonen moedig tot den zegepraal te lijden. Vier jaar later dreven weer zwarte wolken over het grootste Duitsche vaderland. Als de tweede groote bondsvorst was koning Lud- wig de eerste om den indringer tegen te hou den. De eerste voorpostgevechten in 1870 hadden plaats tusschen de Beieren en de Tur- cos. Overal, in al de gevechten, waren de lichtblauwe Beieren nevens de donkerbruine Pruisen en het was koning Ludwig, die, te Versailles, als de machtigste bondgenoot, de koning van Pruisen tot keizer van Duitsch land uitriep en hem de kroon op het hoofd zette. En toch, kort na den slag van Sadowa, had het onheil reeds dien moedigen geest ge knakt en dat gezonde hart gebroken. Eene ongelukkige liefde had den vorst al zijne droomen verbrijzeld. Het ideaal, dat zijn dichterlijk gemoed had gevormd, was bezwe ken voor de koude werkelijkheid: nimmer meer zou de jonge vorst van geluk weten. Hij werd menschenschuw, vrouwenhater, en de kunst alleen vermocht hem soms no» een wijl uit zijne zwaarmoedigheid te rukken. Koning Ludwig was een der fanatieken die met Wagner dweepten. Hij maakte den Duit- schen meester een bijzonderen schouwburg te Bayreuth, gaf hem een jaarlijkrch pensioen en gevoelde voor hem alleen vriendschap. Sommigen beweren dat de Wagnermuziel een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend oj den ondermijnden geest van den vorst. Na den oorlog van 1870 begon de vors' zijn geest te overspannen door allerlei kunst' ontwerpen, met stoute bijna onuitvoerbari plannen, waarvan er eenige, half uitgevoerd de bewondering der -toekomst zullen opwek ken. Hij had zich in het hoofd gestokei Lodewijk XI Ve, de roi-solcil van Prankrijl na te doen. Hij zond bouwmeesters naar Vei sailles, deed hen ter plaats de plannen op nemen en gaf dan ongelooflijke sommen ui om boven op eene ongenaakbare rots, di paleis te doen bouwen. Over dag schuwde hij het licht. Doel nauwelijks was de nacht gekomen of alleei in een rijtuig met vier gitzwarte paarde *-• bespannen, 's winters in zijne slee, reed hij i toomelooze vaart, door vlakten en bosschei langs velden en weiden, immer, immer voor Wanneer hij dan soms, als een spook, voorh de schamele boerenwoningen rende, dan kwaï de landbouwer eens even, bevreesd, een oo slaan op het voorbijvliegende gevaarte, sloe een kruis en zegde Gott schütze der könt\ Niemand wist dan waar hij heen gin; van waar hij kwam. Alleen zijne getrouwe zagen aan zijne roode oogen, op zijne wange de sporen der tranen die de ongelukkige ha gestort gedurende zijn nachtelijken tocht. Ihans heeft hij zelf, in een aanval var waanzin een einde gesteld aan dat leven, da hem loodzwaar op de schouders drukte. Mid den in het land, waar hij als jongeling he geluk eens kende, is hij gestorven, op gruwe lijke wijze, betreurd door zijn volk, dat hem ondanks alles lief had. ENGELAND. Met het oog op den verkiezingsstrijd, die thans in vollen gang is, is dubbel merkwaar dig het voorstel dat door den afgevaardigde Labouchère aan de goedkeuring van het hu is is onderworpen. Het bepaalt, dat de aan zienlijke kosten, die de verkiezing van een afgevaardigde in Engeland veroorzaakt, voor taan niet meer zullen komen ten laste van de kandidaat, maar door de gemeente of het graafschap, waar hij is gekozen, gedragen zullen moeten worden. Men had eerst aan dit voorstel geen gewicht gehecht, doch Vrij dag avond is het met eene vrij groote meerder heid door het Lagerhuis aangenomen. WanI neer het ontwerp ook door het hooger huis goedgekeurd, wet geworden is, zal het eene geheele omwenteling op het gebied der ver kiezingen teweegbrengen, daar de verkiezing van een afgevaardigde voortaan niet meer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1