van zijn meer of minder aanzienlijk fortuin zal afhangen. Gladstone zet zijn verkiezingsreis in Schotland voort. Zij gelijkt op een ware zege tocht en geeft veel grond aan de verwach ting, dat de nieuw gekozen kamer zijn Home-Rule ontwerp gunstig zal gezind zijn. Vrijdag avond sprak hij te Edinburgh. Hij verklaarde dat het Home-Rule ontwerp dood is, maar het beginsel, waarover de kiezers uit spraak zullen doen, leeft. Een nieuw ontwerp ter uitvoering van het beginsel kon hij niet beloven, doch hij zou zijne goedkeuring aan geen ander hechten, tenzij bet beter ware dan het zijne, dat tot tevredenheid van Ierland en voordeel van Engeland het hangende vraag stuk zoude oplossen. FRANKRIJK. In de zitting van den Senaat op Zaterdag jl., heeft de heer Bérenger, die door de com missie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tot verbanning der Prinsen, tot rapporteur was benoemd, het rapport over het ontwerp voorgelezen. Het is beslist af wijzend, daar het 't voorstel kenmerkt als gevaarlijk voor de binnenlandsche rust en schadelijk voor de goede betrekkingen met het buitenland. Desniettemin gelooft men, dat de Senaat het ontwerp zal aannemen, doch slechts met een kleine meerderheid moge lijk slechts van twee of drie stemmen. De Kardinaal-Aartsbisschop van Toulouse had het plan gevormd een Eucharistisch con gres te houden, zooals er reeds op meerdere plaatsen in Frankrijk zonder verzet der regee ring hebben plaats gehad. Hij had daartoe de bisschoppen uitgenoodigd. Daarop heeft de minister Goblet den bisschoppen aange schreven, dat zij aan de uitnoodiging van den Kardinaal geen gevolg mochten geven, daar tot het houden van een „concilie" de vergunning der regeering noodig was. De Kardinaal van Toulouse heeft zich echter niet onbetuigd gelaten, maar den minister geant woord, dat hier geen sprake was van een concilie maar alleen van een vergadering, waaraan ook leeken kunnen deelnemen. Het comité heeft daarop bekend gemaakt, dat het congres doorgaatdoch de minister Goblet heeft andermaal den Kardinaal-Aartsbisschop doen weten, dat hij het congres als een con cilie blijft beschouwen en dat zoo de Kardi naal het des ondanks toch laat doorgaan, hij wel moet weten, het voor zijne verantwoor ding is. Schiedam, 21 Juni 1886. Heden middag ten twaalf ure had C. van Dongen knecht in de fabriek van kelderkisten der firma van Deventer Zn, bij het ver laten van de werkplaats het ongeluk van de trap te vallen. Zijn toestand was van dieü aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, waarop door Dr. Nolet, die hem de eerste hulp verleende, eene herschenschud- ding werd geconstateerd. Naar zijne woning in het Heerenpad vervoerd, is hij ruim een uur daarna overleden. Als eene treffende bij zonderheid verdient nog vermelding, dat hij ten lOVs ure op deR. K. Begraafplaats bij eene ter-aarde-bestelling nog als klokkenluider had dienst gedaan. Z. D. Hw. mgr. F. A. H. Baermans, die ten vorige jare door Z. H. den Paus werd benoemd tot medehelper van wijlen mgr. den Bisschop van Roermond met den titel van Bisschop van Thermopylus en het recht van opvolging is door het overlijden van mgr. Paredis, Bisschop van Roermond geworden. Z. D. Hw. werd den 15 December 1815 te Venlo geboren, werd den 23 December 1838 Priester gewijd, en was eerst Pastoor te Weert van waar hij in 1877 als Deken en Pastoor naar Roermond werd verplaatst. In 1878 werd bij benoemd tot Proost van het kapittel. Mgr. Paredis z. g., die hem in zijne langdurige werkkring had leeren kennen en hoogschat ten, droeg hem als de meest gewensehte mede hulp, aan Z. H. den Paus voor, waarop hij den 5 Mei 1885 tot coadjutor en opvolger van den Bisschop van Roermond werd benoemden dea 30 Juni 1885 de bisschoppelijke conse cratie ontving. Een lange reeks van jaren op den bisschops zetel van Roermond en dat zijn episcopaat voor de Kerk in Limburg overvloedige vruch ten moge opleveren, zij den hoogwaardigen prelaat van ganseher harte toegewenscht. In het nieuwe tarief voor telegrammen, dat thans in voorbereiding is, zal voor dag- bladtelegrammen geen reductie boven 40 woorden worden toegestaan, hoewel aanvan kelijk voorstellen daartoe gedaan waren. Bij de nieuwe regeling wenscht de regeering stadstelegrammen in te voeren tegen 15 cents per 10 woorden en een hooger tarief voor elk woord daarboven. Rigas, de plaats waar volgens het Reuter- telegram van Zaterdag nacht de stoomboot Rok Canton door Atjehers is aangevallen, ligt op ongeveer 4o 38, NBr., op de Westkust vau Atjeh, een weinig noordelijker dan Tenom. De kampong Rigas bevindt zich een weinig landwaarts in, heeft goede huizen en telt 500 a 600 inwoners. De bevolking leeft van de peperteelt en den veestapel. Levensmiddelen en goed drinkwater zijn er schaarsch. Gioote schepen blijven op de buitenreede, kleinere vinden eeue goede ankerplaats in de binnen- baai. Het omliggende terrein is zeer berg achtig. De radja van Rigas wordt gerekend onder degenen, welke ons gouvernement goed gezind zijn. lijdschrv. h. Aardr. Genoot schap II, bl. 85, door jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn tot Burgh.) Op de „kaart van de telegraaflijnen en ge subsidieerde stoomvaartlijnen iD den Ind. Archipel", wofdt vermeld dat Rigas eens in de twee maanden door een stoomschip van de N. I. Stoomvaartmaatschappij wordt aan gedaan. Het Stoomschip Rok Canton wordt in het jongst verschenen Koloniaal Verslag vermeld als eigendom van den Chinees Thio Taiw Sat, te Batavia, doch thnisbehoorendete Oleh-leh, Het vaart onder Nederlandsche vlag, is 422.73 reg. tonnen groot en onderhoudt een geregelde vaart tusschen Penang, Oleh-leh en andere Atjeh-kustplaatsen. (A. R. Ct.) De Standaard bevat heden een statistisch overzicht van den uitslag der verkiezingen. Daaruit blijkt, dat het non possumus is goed gekeurd door 54000 anti-liberalen en afge keurd door 48000 liberalen. Nooit was de op komst zoo grootvan de 130,000 kiezers heb ben er 102,000 gestemd. In de Katholieke districten stemden 3636 Katholieken minder dan bij de vorige verkiezing, en deze kunnen ook veilig geteld worden bij hen, die het non possumus goedkeurden, in weerwil de anti-Hböralen een meerderheid kregen van 6000 stemmen, hebben zij in de kamer eene minderheid gekregen van 8 stemmen. Met 54000 stemmen veroverden zij 34 plaatsenmet 48000 stemmen kregen de liberalen 46 plaat sen. Wij zijn dus niet verslagen door de libe ralen, maar door schandelijke kiestabel, die zij geknipt hebben. ^Waaruit volgt dat de liberalen alleen het leven kunnen honden bii de onrechtvaardig heid der kiestabel. (M.) Mag men aannemen, zegt het Dbl. v. Aed., dat over het algemeen beide partpen hun uiterste krachten hebben ingespannen, dan zal men moeten toestemmen, dat ons kiezers personeel verdeeld is in twee partijen, bijna gelijk vaa sterkte, maar van welke de kerke lijke partij toch nog iets krachtiger is dan de anti-kerkelijke. Te meer daar men niet mag voorbijzien, dat onder de werking van het kerkelijk conflict de liberalen nog door een zeker getal kerkelijke stemmers zijn versterkt geworden. Door de liberalen, die tot dusver minder hadden gewerkt, in ieder geval zich veel krach tiger dan vroeger georganiseerd hebben, zijn veel tragen naar de stembus gedreven. Ruim 7000 kiezers van deze richting mear dan in 1884 namen aan deze stemming deel Maar ook de kerkelijken gingen nog 5500 stem men vooruit. Daar het stemmencijfer voor beide partijen, en dat bijna in gelijke mate, aangroeide, zal wel niemand kunnen spreken van een wijzi ging in de opinie der natie, die bij dezen verkiezingsstrijd gebleken zou zijn. Niet in de Kamer, maar in het Land staan de twee partijen even krachtig als te voren tegenover elkander. Het zal moeite kosten, dit doode punt te boven te komen. De correspondent van de Germania te Rome vermeldt omtrent de tegenwoordigheid der Nederlandsche Pelgrims in de eeuwige stad nog een bijzonderheid, die tot zijne ver wondering tot nog toe door geen enkel blad is medegedeeld. Bij het bezoek der pelgrims aan de St Pieterskerk hield kardinaal Mel- ebers, die ben ontvangen had, na de H. Mis de volgende toespraak: »Hat doet mij genoegen, heden op deze plaats de gelegenheid te hebben den katho lieken van Nederland, als wier vertegenwoor digers ik nl. beschouw, openlijk en plechtig uit mijnen eigen naam en ook uit dien van vele duizenden Duitsche priesters en orde broeders, daarvoor dank te zeggen, dat zij ons, toen wij door der kerk vijandige wetten niet in ons vaderland konden leven en wer ken, in hun land gastvrij hebben opgenomen, en ook nn nog aan velen gastvrijheid bewij zen. In het bijzonder moet ik nl. bedanken, want gijl. hebt het mjj mogelijk gemaakt 10 jaren laDg van uit den vreemde de mij door God toevertrouwde kudde te leiden." Alle Nederlandsche pelgrims en twee bis schoppen, die hun begeleidden, woonden de plechtigheden bij. De Rotterdamsche Gemeenteraad keurde Zaterdag het conversieplan goed, en gaf ins gelijks zijn adhaesie aan het afwijzend prae- advies van B. en W. op het adres van eenige socialistische schutters, om aan de schatters vergoeding voor verzuimden werktijd toe te kennen en meer kleeding te verschaffen. Het Centrum zegt »uit zekere bron" te vernemen, dat de »krijgskas" der liberalen te 's-Gravenhagevóórde afgeloopen verkiezingen gevuld was met f 10,000 en dat zij thans tot den bodem geledigd is. Naar men aan de A. JJselb. mededeelt, moet er bij de Liberale Unie sprake zijn, om in de kerken der Protestanten te doen danke» voor den uitslag der verkiezingen, en zo® zulks dienen om te toonen, hoe >veilig godsdienst is onder de hoede der liberalen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2