iimmtlmtdfichtf Juichten. geene regeeiing eene andere naast zich mag gedoogen. Het verwijt dat de regeering zich door de radicalen laat medeslepen, wijst hij beslist af. Hij neemt de geheele verantwoor delijkheid voor het ontwerp op zich, en betuigt dat het gemeene recht niet op de prinsen toepasselijk is, doch verwerpt het denkbeeld van verbeurdverklaring hunner goederen. In het belang der republiek verzocht hij de aan neming van het wetsontwerp. Daarop heeft de Senaat met 137 tegen 122 stemmen artikel I en ten slotte met 141 tegen 107 stemmen het geheele verbannings-ontwerp aangenomen. HET OOSTEN. De pogingen der Porte om met Perzië tot een bondgenootschap te geraken, zijn geheel mislukt. De oorzaak daarvan moet zijn, dat Rusland aan Perzië te kennen gaf, dat zoodra het een verbond met Turkije aanging, Rus sische troepen PerziS zouden binnenrukken. Gelijk de zaken thans staan, is de Porte zeer ongerust over de Russische troepenbeweging aan de Turksche grenzen. Een nieuw leger korps is Daar Bessarabië gezonden. SPANJE. De krijgsraad heeft twee hoofden van den opstand te Carthagena en vier andere perso nen, die medeplichtig zijn aan het vermoorden van den gouverneur-generaal van aldaar, bij verstek ter dood veroordeeld. Schxedam, 23 Juni 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een oliekan, een zilveren armbandje, een mes in een schede en een huissleutel. Men meldt ons, dat, Z. M. de Koning den 13n Juli uit Soestdijk naar den Haag denkt te komen ter opening van de zitting der Sta- ten-Generaal op den volgenden dag. Tot dusver moet bepaald zijn, dat Z. M. na afloop van de openingsplechtigheid in den middag naar Soestdijk zal teiugkeeren, en telkenmale van daar naar de residentie zou gaan tot bet verleeuen der gebruikelijke au- dientiën aan wetgevende commissiën, enz. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De heer Sprenger van Fyk, minister van koloniën, is van zijn bnitenlandsch verlof in de residentie teruggekeerd. Dit Rome wordt gemeld dat de H. Vader Vrijdag jl. Z. Exc. Mgr Spolverini, inter nuntius te 's-Hsge, in particuliere audiëntie beeft ontvangen. Bij de Prov. Staten van Zuid-Holland, wel ker zomervergadering Dinsdag 6 Juli zal worden geopend, eu die zich allereerst hebben oezig te houden met het onderzoek der geloofs brieven van de nieuwgekozen of herkozen leden, en daarna met de benoeming van vijf leden van Gedep. Staten, maakt de mededeeling, dat de heer Hora Siccama, te 's-Gravenhage, zijn concessie-aanvrage voor een zeehaven te Scbeveningen heeft teruggenomen, deel nit van da ingekomen stukken. De postbode van Vlaardingen naar Maas sluis heeft sedert eenige dagen zijn dienstop een rijwiel verricht. Het voertuig voldoet uit stekend; het bespoedigt en vergemakkelijkt «1e overbrenging zeer. De gezagvoerder van den baggermolen Bo- logne II, J. van Oord, die, zooals wij in het vorige jaar vermeldden, naar Spanje vertrok, om aldaar bij de werken van de heeren Vol- ker en Bos werkzaam te zijn, is evenals de meeste Hcllandsche werklieden bij dat werk, naar zijne vaderstad, Maassluis, teruggekeerd, daar de toestand voor de werklieden er alge meen slecht is. De levensmiddelen zijn er zóó dunr, dat de werkliedeD, niettegenstaande hun hooge loonen worden uitbetaald, bezwaarlijk iets daarvan konden overhouden. (A. R. Ct.) Naar wij vernemeD heeft de antirevolu- tionnaire kiesvereeniging te Leiden zich ge wend tot den heergraaf Van Limburg Stirnm te Noordwijk om zijn meening te vernemen over het bekende amendement van den heer mr. De Beaufort op het onderwijs-artikel 194 der Grondwet en heeft zij besloten zijn kan didatuur voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer te steunen. RAwsbl.) De te Haarlem gehouden bazar ten behoeve der Christelijke vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende ziekte heeft een gunsti- gen uitslag gohad, daar niet minder dan f 7644.45 is gestort kunnen worden in de kas der vereeniging. De een-en-dertigste algemeene vergadering van R. K. bijzondere hoofdonderwijzers in bet bisdom Haarlem zal plaats hebben op Maan dag 5 Jnli 1886, in een der bovenzalen van de sociëteit Vereeniging, te Haarlem. In de Kathedrale Kerk zal te 10 uren een H. Mis worden opgedragen. Punten van behandeling 1. Opening der vergadering te 11 uren. 2. Lezing der notulen. 3. Voorstel tot benoe ming van een verslaggever dezer vergadering. 4 Mededeelingen van het bestuur. 2. Twee- jaarlijksch verslag van den secretaris. 6. Jaar- lijksch verslag van den penningmeester. 7. Benoeming van twee leden des bestnurs. Aftredende ledende heeren J. Th. Aver- kamp en H. S. Nenhuys, die herkiesbaar zijn. 8. Onderwerpen ter bespreking a. Voortge zet leesonderwijs op de lagere school. In te leiden door den heer J. A. Bakker, b. Het onderwijs in de vormleer. In te leiden door den heer J. H. J. Knypers. 9. Gelegenheid voor mededeelingen en opmerkingen. 10, Voorstel tot bepaling van den dag der volgende vergadering. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Bij J. A. Wormser worden door drie der geschorste leden van deu protestantschen am- sterdamscben Kerkeraad Rechtsgeleerde ad viezen in zake het kerkelijk conflict uitgegeven. Het eerste, thans verschenen advies, is van mr A. J. W. Earncombe Sanders en conclu deert, wat de rechtskwestie aangaat, ten voordeele der geschorsten. Zooals men weet, worden, met het oog op de verzakking van de ijzeren kap achter het Centraal-Station te Amsterdam aldaar grondbo ringen gedaan. Thans zijn er 42 verricht en moeten nog drie plaats hebben. De resultaten sehijueu niet veel nieuws op te leveren. Roos kleurig is de toekomst van dit werk niet. Men vreest dat, als de overkapping niet meer door de stelling zal gesteund worden, ver schuiving der lundeering het gevolg zal zijn. Als een tegenstelling van Borculo en andere gemeenten, waar geen enkele kiezer tehuis bleef, wordt nit Vlieland gemeld, dat er geen enkele opkwam. Dit zon zeker geen aanbevelenswaardig voorbeeld zijn, maar wij kunnen er in komen, zegt de A. Ct., dat de 750 eilanders, waar onder maar 20 kiezers zijn, het zich zoo bijzonder niet aantrekken wat op het vaste land gebeurt. Het moet al heel erg loopen, eer men er daar iets van bespeurt, wie er aan de ministerstafel gezeten zijn. Al had men de Roode Republiek in Nederland, Vlie land zou er niets van bemerken. Het eiland Marken werd tijdens den hevi- gen storm, die Zaterdag gewoed heeft, voor een groot deel overstroomd. De schade daar door aan het grasland toegebracht is vrij aan zienlijk. In het door ons overgenomen bericht be treffende den oudsten reünist bij de Peesten der Universiteit te Utrecht, die Vrijdag linea recta tweehonderd uren ver nit Zwitserland in de Bisschopsstad is aangekomen, is een zinstorende zetfout gebleven. De heer George Verenet, oud-lector, is niet 64 jaar zooals abu sief in het bericht staat, maar heett den ou derdom van 94 jaar bereikt. JDc Werkmansbode, geredigeerd door het Kamerlid Heldt, vermeldt de volgende uit komst van de werkstakingen te Enschedé, vol gens een rapport der Kamer van Koophandel Het eenige gevolg dezer werkstaking, die, naar de verslaggevers beweren, niet de minste kans had eenig doel te bereiken, is, dat de werkstakenden f 5000 minder aan loon hebben ontvangen, en het nadeel, dat enkele huisge zinnen er bij geleden hebben, f100 f120 bedraagt; een verlies, dat op geen wijze is in te halen ot terng te benomen. De werksta kenden hebben eeaig geld gekregen van elders, maar nog meer van hun Enschedésche mede arbeiders, doch er is, naar net verslag beweert, meer geld naar Amsterdam gegaan dan om gekeerd. Bovendien wijzen zij er op, dat door de staking geen enkel el doek meer op Java is genomeD, en de mindere vraag naar arbeids kracht is gebleven. De Standaard meldt, dat de persoon die na afloop der meeting te Varseveld Ds. Gan- gel met een rotting op het hoofd sloeg, de Aaltenscbe pijpendraaier Beckink, op amra- den van den Officier van Justitie en door bemiddeling van den Burgemeester in tegen woordigheid van B. en W. en eenige getuigen zijne daad heeft bekend en Ds. Gangel zijne verontschuldigingen aangeboden heeft. Daarop heeft Ds. Gangel besloten van verdere rechts vervolging af te zien. Een deel der verkiezing in het district Goes is in het water gevallen. Bij het overbrengen van de stembus van Borsele naar Goes kreeg het paard van den stemopnemer eene duizeling, zoodat hij met stemopnemer en stembus van den dijk in eene sloot rolde. Na een langdurig oponthoud kon de reis echter vervolgd worden. Men schrijft aan de A. R. Ct.Op Cam- perland (Noord-Bev.) is het gewoonte, dat de landbouwers aan hunne knechts op feestdagen geld voorschieten op bnn loon. Dit nu wei gerde Pinkstermaandag een landbouwer aan twee zijner knechts en dreigde hen zelfs n et een revolver. Op advies van een anderen land bouwer werd echter eenig geld gegeven, onder bedreiging, dat het hun weieens zon knnnen opbreken. Toen bedoelde knechts Donderdag ochtend hunne koffie, die 's avonds t.e voren wordt gereed gemaakt, wilden gebruiken, be speurden zij er eene sterke phosphornslncht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2