Dinsdag 29 Juni 1886. o. 2513. 9e t VERSCHIJNT DAGELIJKS. SJjgpwn ©uepdtf. ShwÊitlaiïdschq Jqkta. Bureau: Markt, E, 3 57. Wegens den Feestdag der HH. APOSTELEN PETRUS en PAULUS, zal ons blad Woensdag niet verschijnen. NI Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentien i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DU1TSCHLAND. De Keizer volgt weder te Ems de water kuur en ontvangt er hooge gasten o. a. de Koning van Denemarken, die hem van nit Wiesbaden een bezoek bracbl. Het is ditmaal de 18e keer dat de Keizer aldaar tot de Kurgasten behoort. Het was ook te Ems, dat in 1870 Keizer Wilhelm, toen nog slechts Koning van Pruisen, den Franscben ge zant de bekende woorden liet overbrengen, dat hij hem verder niets meer bad mede te deelen, waarin Napoleon III de gewenscbte aanleiding tot de oorlogsverklaring vond. Er is in Pruisen eene kwestie ontstaan over den vorm van de aangifte der te be noemen geestelijken bij de regeering. Terwijl de bisschoppen van het Oostelijk deel der monarchie eene lijst indienden, waarbij achter den naam van eiken kandidaat de parochie was gevoegd, die hem was toegedacht, gaven de bisschoppen van West-Pruisen eene opgave, bevattende alleen de namen der te benoemen priesters. De eersten ontvingen reeds de lijst terug met de opmerking dat tegen deze be noemingen geen bezwaar bestond, terwijl van de laatsten eene nadere aanvulling met de parochiën werd gevraagd. De officieuse bla den trachten de Pauselijke concessie als eene geheele onderwerping aan den eisch der Mei- wetten voor te stellen, wat geheel in strijd is met de nota's van kardinaal Jacobini, waarin het lecht van veto alleen aan den staat wordt toegekend in geval van vergrijp tegen de burgerlijke wetten dior den voorge stelden kandidaat. Tot uitoefening van dat recht heeft alzoo de staat alleen noodig de namen der betrokken kandidaten. Met be langstelling wordt in deze kwestie de beslis sing van den Pauselijken Stoel, waaraan zij is onderworpen, te gemoet gezien. ENGELAND. Naar mate de tijd der nieuwe verkiezingen nadert, schijnt de kans van slagen voor de partij van Gladstone grooter te worden. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat Gladstone binnen een maand zal optreden met eene ver pletterende meerderheid, gevormd niet alleen door de tegenwoordige partijgangers van den Üome-Rulc maar ook door alle liberalen, die tot heden zijne voorstellen hebben bestreden. De laatste redevoeringen, door de hoofden der dissidenten gehouden, geven inderdaad den indruk, dat men den strijd moede is en dat men als verloren zonen bet gemis van bet vaderlijk dak betreurt. Chamberlain te Birmingham en lord Hartington te Rawten- sta)] verklaren eensklaps de scheuring in de partij zeer te betreuren en niet tevreden met bet verlangen naar eene aanstaande verzoening uit te spreken, beproeven zij zelfs haar mogelijk te maken door den eersten stap te doen. Zij die den 7 Juni zelfs in beginsel een Iersch parlement verworpen hadden, nemen nu het beginsel aan en verklaren dat het slechts aan Gladstone ligt, hen door zekere conces sion in de toepassing geheel te winnen. Tot heden is John Bright, de veteraander liberale partij, nog de heftigste tegenstander van Gladstone, maar ook hij laat in zijn manifest doorschemeren, dat hij genegen is den vrede met zijn ouden vriend en chef te sluiten, op voorwaarde dat aan zijn eigen liefde eenige voldoening worde gegeven. Deze laatste is zeker wel de meest besliste overwinning, die de oude staatsman tot heden op zijne tegenstanders heeft behaald. FRANKRIJK. De Patrie zegt dat in den vroegen morgen van Vrijdag op onderscheidene plaatsen te Paiijs biljetten waren aangeplakt, waarin het volk tot den burgeroorlog en de omverwer ping der regeering werd aangespoord. Zij werden door de politie afgescheurd. ITALIË. Volgens bericht in de Italiaansche bladen is aan de Kamer machtiging gevraagd, om een harer leden, den Afgevaardigde Moncta, gevangen te zetten, dis zes malen wegens laster, rebellie en aansporing tot werkstaking veroordeeld is. PORTUGAL. In het begin van Augustus zal de Koning aan boord van een Portugeeschen corvet naar Engeland vertrekken, waar hij een bezoek zal brengen aan Koningin Victoria. Vervol gens zal hij in Duitschland zijne zuster be zoeken, prinses Antonia van Hohenzollern-Sig- maringen, die haar zilveren bruiloft zal vieren. De reis des Konings zal zes weken duren en in zijne afwezigheid zal de hertog van Bra- ganza het regentschap voeren. RUSLAND. In verband met de dreigende houding, door Rusland tegen de Porte en Bulgarije aange nomen, verdient het opmerking, dat de Rus sische regeering steeds voortgaat zich tot den oorlog toe te rusten. Uit St Petersburg wordt gemeld, dat op de werf nieuwe oor logsschepen zullen gezet worden en de heer Krupp te Essen heeft van het Russische gou vernement de opdracht gekregen teNicolajef een groote kanongieterij op te richten. Schiedam, 28 Jnni 1886. HH. MM. de Koning en de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina zijn gisteren ochtend te half negen per rijtuig van Wil- dnngen naar Arolsen vertrokken, waar zij zooals wij reeds vroeger gemeld hebben tot 1 Jnli de gasten zullen zijn van den vader van H. M. de Koningin, den Vorst van Wal- deck-Pyrmont. Omstreeks 12 nren kwamen HH. MM. aldaar aan. Bij hun vertrek nit de badplaats heeft Z. M. de Koning zijne tevredenheid betuigd aan dr. Marcx door Z. M. benoemd tot kommandenr van de Eiken kroon en aan den heer Göcke, den eige naar van de villa, die HH. MM. gedurende hun verblijf te Wilduugen bewoonden, voor de uitstekende bediening enz. De heer Göcke, die tevens groothandelaar is, heett vergun- ning gekregen Zr. Ms. wapen te voeren, ter wijl H. M. de Koningin aan diens echtge— noote een kostbaren ar na ha d vereerde. De Minister van Justitie, baron Dn Tour van Bellinchave, verliet Zaterdag de residentie, om eenigen tijd door te brengen op zijn land goed te Gorsel. Blijkens een van deu gonverncnr-generaal van Nederlandsch-IndiS ontvangen telegram wordt de gonvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 743,000 pi- kols. De Staats Ct. bevat een Staat van Nala tenschappen, afkomstig van gewezen militairen, berustende bij de Weeskamers te Batavia, Samarang en Makasser, waarvan de saldo's, als minder dan f 250 bedragende, ingevolge Koninklijk beslnit van 24 November 1849, No. 81 door de daarop rechthebbenden kan nen worden opgevraagd en ontvangen bjj het Ministerie van Koloniën in Nederland. De Standaard meldt, dat het Centraal- comité der antirevolutionaire partij voorne mens is, eerlang eene extra-deputaten-verga dering samen te roepen, ten einde de gedrags lijn der partij voor de toekomst te regelen. Is de aalmoes een hoogst verdienstelijk werk, zij heett ook het voordeel dat zij in verschillenden vorm kan gegeven worden. Immers niet alleen op stoffelijk gebied, maar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1