9e Jaarg Dinsdag 6 Juli 1886. No, 2518. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gliptea (tepchf. Imiwulmulacfy Juichten. Bureau: Markt, E, 357. CHIEDAIHSCHE COURA Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Ad verten U«n j Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BILGIF. De berichten omtrent een of- en defensief verbond tnsschen België en Nederland worden van wege het Belgische ministerie van bui- tenlandsche zaken voor louter verzinsels ver klaard. Daar België door de Mogendheden neutraal is verklaard, kan het geen verbonden sluiten. De reis van generaal Brialmont had dan ook alleen ten doel eenige vestingwerken in Nederland te bezichtigen. By deze gelegenheid wordt in herinnering gebracht wat Prins Bismarck reeds vroeger toen er eene zekere spanning tnsschen Dnitsch- land en Frankrijk bestond over znlk een ver bond verklaarde. In een particulier gesprek zeide hij, dat Dnitschland geen plan had de onzijdigheid van naburige staten te schenden. De gewaarborgde neutraliteit van België en de vrij willige van Nederland, hoewel op zich zelve eene schoone zaak, zonden echter eerst dan werkelijk verzekerd zijn, wanneer de beide neutralen zich verbonden om een Fransch leger, dat over bnn grondgebied zou willen trekken, den weg te versperren. In dat geval stonden zij met Zwitserland gelijk. Men ver zekert, dat men in België er eveneens over denkt. ENGELAND. De uitslag der verkiezingen is tot heden niet in het voordeel van Gladstone. De con servatieven zijn belangrijk in getal voor en er 20a meer leden van hunne partij gekozen dan van al de andere te samen doch nog slechts een derde deel der verkiezingen is bekend en men verwacht dat die van bet platteland den door slag zullen geven. Naar het resultaat der tot beden bekend geworden stemmingen te oor delen, zoude men mogen zeggen, dat het land zich niet tegen het beginsel van den ffome-Rule verzet, maar alleen tegen het Voorstel van Gladstone in verband met dat bot uitkoop der landheeren. De JPall Mali Gazette beschouwt het lesnltaat nog al optimis- tisch. 2ij zegt, dat er in ieder geval Home- •Kule komen zal, doch het alleen van de eischen dr liberale dissidenten, welke Gladstone tot aderen prijs winnen wil, zal afhangen van w®lke soort zij zal zijn. De great old man Eal zelf de scheiding van Kerk en Staat in cet parlement doordrijven, ten einde de Angli- -aansche geestelijken voor zijne voorstellen te ■vinnen, doch in dat geval dreigt lord Salie- er>y hem met eene nieuwe ontbinding, daar - "Ik eene gewichtige kwestie noodzakelijk aan ly uitspraak der kiezers moet worden onder- Vj-l°u. Spoedig zullen dezen zich althans ditmaal duidelijk hebben verklaard en het lot der Home-Rule zijn beslist. Zeker is het in ieder geval, dat zoo er geen He me-Rule komt, bet niet zal te wijten zijn aan Engelands huldigen premier, voor wien de Ieren nog wel bij zijn leven een standbeeld mochten oprich ten. FRANKRIJK. Het manifest van den Graaf van Parijs, houdt nog steeds het geheele land bezig en heeft alom den moed der koningsgezinden op gewekt. Te Marseille werd Vrijdag jl. eerie kerke lijke plechtigheid gehouden tot dankzegging voor hit feit, dat de stad in het jaar 1720 door de toewijding aan het Allerh. Hart van Jezus van eene vreeselijke pest was bevrijd geworden Door den President der Kamer van Koophandel werd het jaarlijksche offer, eene prachtige gewijde kaars, gebracht. Toen de conservatieve gemeenteraadsleden de kerk verlieten, werden zij door een groote menigte die hen buiten opwachtte levendig toegejuicht. Op dat oogenblik droegen eenige jongelieden ten driekleurig biljet met het manifest van den Graaf van Parijs. De politie had alles gedaan om een manifestatie te voorkomen, maar kon niet beletten dat het volk luide zijne godsdienstige en vaderlandslievende ge voelens deed blijken. Ook in andere steden van Frankrijk hebben naar aanleiding van het manifest levendige betoogingen van de zijde der bevolking plaats gehad. SPANJE. In de cortes werd beraadslaagd over het adres van antwoord op de troonrede. De Kamer heeft het met 253 tegen 58 stemmen aangenomen, doch eerst na een stormachtig debat. De minister-president Sagasta noemde in zijne rede de republikeinen vijanden des lands, doch verzekerde dat het ministerie, on- dauks hunne houding, het liberale programma zal uitvoeren. Schiedam, 5 Jnli 1886. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 45ste verjaardag van H.K. H. Prinses Maria der Nederlanden, dochter van wijlen Prins Frederik en gemalin van Z. D H. den Prins von Wied. De Kermisvermaken van dit jaar begonnen weder op de plaats van uitspanning en ver maak bij uitnemendheid, in den Tuin der Officieren-vereer iging. Het fraaie weder en de aangekondigde amusementen lokten tal van bezoekers naar den „Tuin," waarin de lieve Schiedamsche jeugd de eerste plaatsen bezetteimmers baar waren als gewoonlijk de eerstelingen van de Kermis gewijd. Het was een aardig gezicht, een groote schaar van die kleinen in allerliefste zondags kleedjes, met gespannen aandacht uitziende naar het groote grasperk, waarop de heeren van het bestuur de ballons zouden oplaten. Wat een pret onder het jonge volkje en wat een gejuich ging er op telkens, wanneer een dier kleine luchtreizigsters met kleurige linten en wapperende wimpels versierd statig omhoog steeg an in de richting van het Zuid-Oosten afdreef, tot dat zij als eene kleine stip aan den horizon verdween. De ballons waren alle fraai versierd, vooral die welke er met haar scheepje van onder als een beusche luchtballon uitzag en de laatste, die met hare versiering van parachutes en ledepoppen een al leraardigst effect mankte, werden door het kleine publiek levendig toegejuicht. Jammer dat deze laatste bij het opstijgen eenige orna menten aan de boomen moest afstaan. Onder wijl genoten de grooten van de uitvoering, welke door de stafmuziek der da. Schutterij, onder leiding van haren 2o kapelmeester, den heer Marius van Kooten, werd gegeven. Het vullen en oplaten der ballons liep be trekkelijk zonder stoornis af, dank zij de goede zorgen der ijverige bestuursleden, wien voorzeker een woord van lof niet mag onthouden worden voor de vele moeiten, di® zij zich getroosten, om het jonge Schiedam sche volkje op zoo aardige wjjze te amu seeren. Omtrent de vierde ballon, die gister mid dag in den Tain J-..- Offieieren-vereeniging werd opgelateDweid bij het bestuur het vol gende bericht ontvangen De Ballon is gevonden te Molenschot 1% nur ten oosten van Breda, des namiddags omstreeks half vier ure door Jacobus van Vugt. Naar wij vernemen, zal de waterleiding alhier reeds in het begin der volgende week, misschien Maandag, water geven. Voor de zeer talrijke aangeslotenen zal dit bericht on getwijfeld welkom zijn. Nadere berichten omtrent het stoomschip Hok Cantondat bij Rigas is gestrand en geplunderd, melden dat dit schip geregeld dienst deed voor den aannemer der leverantiën voor de marine op Atjeh. De gezagvoerder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1