Hansen is nit Denemarken, evenals zijn jonge vrouw. Rigas was tot het vorige jaar ons bijzon der goed gezind. Op 13 April 1885 is de radja Poljoel Mohamed overleden. Zijn zoon radja Iemaël is op 27 April 1885 als zijn op volger geïnstalleerd. Het schijnt dat dit in- landscbe hoofd de voetstappen zijns vaders niet drukt. Uit zijn verdere houding zal moeten blijken wat daarvan is. Hbl De secretaris van het Nederlandscbe ge zantschap te Weenen, de heer Crommelin, vertrok op 23a Jni met den markgraaf Alfred Pallavincini, om een tocht te maken op den Grossgiockner (Oostenrijksche Alpen). Z ij wa ren voornemens Donderdag 11. terug te komen, maar zijn nog niet teruggekeerd, en alle na vragen, per telegram omtrent hen gedaan bleven zonder gevolg. Men vreest nu, dat hun een ongeluk overkomen is. Volgens den Londenschen correspondent der A. -R. Ci. zal de gravin van Bylandt, de gemalin van onzen gezant aan het Engelsche Hof, te Old (Jbarlton, in Kent, een daar door het Ned. Herv. kerkbestuur te Londen gesticht hofje voor behoeftige Nederlanders (Prote stanten natuurlijk) feestelijk inwijden. Tege lijkertijd zal worden geopend het belendende gezondheidsoord, waar een 40-tal minder on bemiddelde landgenooten plaatsing en verple ging kunnen vinden. (2.) Voortaan kunnen ook met Oostenrijk-Hon- garije verreken-pakketten worden uitgewisseld, tot een bedrag van f 150 voor pakketten be stemd naar en van 400 Mark voor die afkom stig uit genoemd Rijk. Op de internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar Het Pad. verneemt, besloten zjjn den verkoop van drank op zee geheel te verbieden, en aan de vaartuigen, thans reeds met politietoe zicht belast, op te dragen tegen overtreding van dat verbod te waken. Het Nederlandsoh Hoofdcomité ter viering van het gouden Priesterfeest van Z. H.Paus Leo XIII wendt zich in een schrijven, in de Tijd van heden, tot de Katholieken van Ne derland om hunne hulp en medewerking tot het welslagen der feestviering bij gelegenheid van 's Pausen gouden Jubilé in te roepen. Het feest behoort den grooten Hoogepriester waar dig te zijn en ook een hulde aan den verhe ven persoon van Z. HLeo XIII om de groote werken door Hem gedurende zijn achtjarig Pontificaat verricht. Het comité wil ter be. reiking van dit groote doel zijne werkzaam heid bepalen tot het tot stand brengen van eene feestgave en feesthulde aan den Vader aller geloovigen en stelt zich daartoe het vol gende voor 1. Aan Z. H. den Paus op zijn gouden priester jubilé een feestgift aan te bieden in geld, bijeengebracht door de liefde en offervaardig heid van al zijn kinderen in Nederland. 2. Het katholieke Nederland zoo luisterrijk mogelijk te doen vertegenwoordigen op de be raamde tentoonstelling in het Vaticaan. Naar deze tentoonstelling zullen de Katholieken van geheel de wereld zenden voortbrengselen van hun kunst en hun nijverheid, den Paus ten geschenke, voornamelijk voorwerpen bestemd tot den heiligen dienst, die Z. H. in staat zullen stellen om te voorzien in de veel vuldige behoeften der missiën en andere hulp behoevende kerken en godsdienstige instellin gen. 3. Een album saam te stellen van de ka tholieke vereenigingen en inrichtingen, gewijd aan godsdienst, liefdadigheid, wetenschap, kunst enz., hetwelk Z. H. zal worden aange boden als een getuigenis van de ontwikkeling en den bloei van het katholieke leven in ons Vaderland. 4. Een bedevaart naar Rome te organ Loe ien, welke aan Z. H. den Paus de gevoelens van de Nederlandsche Katholieken vertolken zal. Wij mochten de verbiedende toezegging ontvangen, dat de pelgrims de graven der Apostelen zullen bezoeken onder geleide van een of meer leden van het Nederlandsche Episcopaat. De jongman die te Scheveningen nabij den vuurtoren is verdronken is bekend als te huis behoorende in de Westerbaanstraat al hier. Uit het gezin waartoe deze persoon be hoorde is dit de tweede zoon, die op dergelijke wijze om 't leven komt. Bij het verhoor, dat Belderok, de Amster dam sche socialist, voor den rechter-commis saris onderging, antwoordde hij op de vraag, waarom hij de bewuste biljetten had aange plakt >Natuurlijk opdat het publiek ze lezen zou Gisteren nacht werd weder een oproe rig, majesteit-schennend biljet tegen de muren der Beurs te Amsterdam geplakt. Volgens het Geil. Politienieuws verzette Belderok zich bij zijne arrestatie niet, en was hij zelfs zóó ontsteld, dat hij, aanbetbureiu van politie gekomen, vier kommen water ge bruikte om wat tot bedaren te komen. Het bestuur der Bouwonderneming Wil lemspark heeft aan het Gemeente-bestuur van Nieuwer-Amstel een stuk grond in het Park, onder nader te bepalen voorwaarden, ter over neming aangeboden voor den aanbouw van een nieuw raadhuis. De heer de Geer van Jutphaas heeft het mandaat voor Gorinchem aangenomen. De meening, dat hij dit beschikbaar zou stellen voor den heer Keuchenius, is dus niet bewaar heid. De heer Mackay, die te Amersfoort en te Utrecht gekozen werd, kan nu, voor laatst genoemd district optredende, voor den heer Keuchenius een zetel openstellen. De heer Smeele bevindt zich in de West. Wanneer hij het mandaat voor Leiden aan neemt, zullen hem volgens tarief de reiskosten naar den Haag worden toegekend, die, zooals men zich herinneren zal, ook door den heer Keuchenius indertijd werden genoten. Men schrijft ons uit Vlissingen van 3 Juli: Heden avond te 7 ure bevond de eerste boot der nieuwe Duitsche Aziatische, lijn, de Oder van Antwerpen komende, zich voor onze stad, hetgeen door eenige beambten van het Bel gisch loodswezen werd opgemerkt. Juist een jaar geleden, op hetzelfde uur, bewoog de optocht zich door onze straten, ter viering van het heugelijk bericht, dat Vlis singen als aanloophaven was aangewezen. (A. R. Ct.) Aan het Dagbl. v. Z.-H. schrijft men uit het district Goes Iemand uit Bergen-op-Zoom zou in de zaal van het stembureau gezegd hebben, dat door de liberalen te Bergen-op-Zoom eenige Katholieken waren omgekocht om deliberate candidaten te stemmen, en dat aan iemand een hypotheek van f 2000 was opgezegd om dat hij zijn stem niet aan de liberalen wilde geven. In de beneden-Tielerwaard heerscht onder de paarden de zoogenaamde kooier-droes. Het is eene langdurige besmettelijks keel ziekte, waarvan reeds enkele gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Bij beschikking vau den Minister van Biu- nenlandsche Zaken, van 1 Juli, is de hoog- eerw. heer P. A. Van Dijk, R. K, priester en plebaan der kerk van de H. Barbara te Breda, in het bezit gesteld van de inkom sten van het benefice, genaamd"Pan den autaar van O. L. V. Georgii et Sanctae Barbarae te Bredaen zulks ingevolge acte van collatie van 26 Juni 1816 vau den baron De Celles. Volgens den Gourrier de la Mtuse beeft Mgr Hoefnagels, president van het Groot- Seminarie te Roermond, tot nu toe zijn lessen niet kunnen hervatten. De gezondheidstoestand van den hoogeerw. prelaat gaat slechts lang zaam vooruit. Sedert eenige dagen zou de Maastrichtschc politie den moordenaar van vrouw Claessens op het spoor zijn. In het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen, van dr P. F. van Hamel Roos, wordt medegedeeld dat de bijdragen voor de vroeger ontworpen tentoonstelling van vervalschte handelsartike len en levensmiddelen toenemen. Dr van Ha mel Roos hoopt in den loop van het volgende jaar een genoegzaam volledige collectie te hebben. In antwoord op eenjvraag, geeft het Maand blad als zijn meening t3 kennen, dat het be ter is, alle reukwatertjes uitziekenkamers te verbannen en daar den carbol- of chloorreuk boven de baste Eau-de-Cologne te ver kiezen, Parfumerieën zijn, natuurlijk, niets dan palliatieven. Zij verbergen den stank, zonder, gelijk bijv. chloor, dien te vernietigen. ooaopow- 's HAGE. Wij vernemen, dat ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, evenals in het vorige j rar, wederom een gon- deltocht met muziek op de vijvers van de Scheveningsche Boscbjes zal worden onderno men in een daartoe opgetuigd vaartuig. Op den grooten vijver in het Haagsche Bosch zal een hooge kolom of zuil op breed voetstuk verrijzen, die 's avonds, in het licht van duizende fonkelende lampions, een mach tigen indruk belooft te maken. AMSTERDAM. Het fraaie Sarphati-monu- ment in het Sarpbati-park alhier nadert zijne voltooiing. Het groote, welgelijkende bronzen borstbeeld behoeft nog slechts te worden ge plaatst. Reeds is met den aanleg van het gazon om de fontein begonnen. Wellicht zal reeds op 15 dezer de onthulling en overdracht aan de stad, met eenige plechtigheid, kunnen geschieden. NIJEVEEN. Door Hendrik Yos, te Kol derveen, werd dezer dagen in een stuk wei land een prachtig hert opgemerkt, dat rustig tusschen het melkvee liep te weiden. Wan neer men in aanmerking neemt, dat in deze gemeente geen woeste gronden of bosschen worden gevonden, daar de grond voor het grootste gedeelte bestaat uit lage groenlan den, kan dit feit voorzeker als een zeldzaam verschijnsel worden beschouwd. BORNE. In de stille eD afgelegen buurt schap Bornerbroek ("gemeente Borne) doen allerhande verhalen de rondte omtrent eene zonderlingen vreemden man met een buiten gewoon langen baard, welke aldaar in de vorig® week zou hebben rondgeloopen. Zoo wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2