Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Nooid-Hol)and, de heer A. C. Werthein^ zal bij deze gelegenheid mede in handen des Konings den eed afleggen. De koninklijke fimilie zal na hare terug komst van-Boestdijk acht a tien dagen inde residentie vertoeven. HM. MM. zullen zich vermoedelijk daarna naar het Loo begeven. Blijkens het jaarverslag der St. Niagdalena- Vereeniging tot redding van gevallen E. K. vrouwen te Rotterdam, melden zich ongeveer 50 personen tot 1 Mei 1886 bij het bestuur aan. Van deze moesten verscheiden aanstonds worden afgewezen, maar met 32 kon het be stuur zich bezig houden. Hiervan keerden 3 tot haar vorig leven terugvoor 4 is men met vrees vervuld dat zij weder den slechten weg zullen opgaan, maar van de overige 25 is het te wachten dat zij zich zullen verbeteren. Van de 32 personen waren negentien nog minderjarigeen was 12, een andere 14 jaar; drie waren 16 jaar, drie 17 jaar, een 8, drie 19, vier 20 en drie 21 jaren oud. De oorzaak was doorgaans verwaarloosde op voeding. Hoe men aan de „zuiver liberale meerder heid" gekomen is, wordt door het Nieuws en Advertentieblad voor N. en Z. Beveland aldus omschreven „In Middelburgs straten wandelde het libe ralisme in de „vreeze des Heeren". Te Zierik- zee deed het zich als de medelijdende vriend der Christenen, zelfs der oud-Gereformeerden voor. Te Goes trok het een joviaal gezioht tegen Roomschen en synodale kerkelijken. In Den Haag en Utrecht hoog orthodox kerke lijk, coquetteerde het te Groningen met de stoutsten van Neerlands ongeloovigen, terwijl het te Sneek goedhartig knikte tegen den socia list. Te Leiden pluimpjes uitdeeiend aan de anti-rev., trok het zich te Delft onverschillig terug achter de geldkwestie, en noodigde het te Zutfen uit tot een strijd van man tegen man wat een onzer vrienden bijna zija hoofd kostte". Het bericht, aan het Dagblad ontleend, dat „het boertje", de z.g. wonderdokter uit Groningen, nog voortgaat met het behandelen van zieken, is, naar ons woidt medegedeeld, onjuist. „Het boertje" is sedert zijne veroor deeling door den Hoogen Raad niet meer te Groningen geweest om patiënten te behandelen. Nicolaas Beets heeft vóór enkele dagen aan een oude vriendin, Keetje Van der Made, uit Hildebrands Camera Obscura welbekend, een bezoek gebracht, na haar in 53 jaar niet ge zien te hebben. Ha geruimen tijd met haar gekeuveld te hebben, nam Hildebrand af scheid van het thans 81 jarige vrouwtje. Als aandenken overhandigde hij haar een in prachtband gebonden exemplaar der 16n uit gave, waarin het volgende stond Aan Keetje Van der Made (het noord-brab. meisje), als aanden ken aan zijn bezoek in haar wo ning te Oosterhout den 6n Juli 1886. (was get. Nic. Beets.) Hildebrand. Uit Compascunm-kanaal wordt bericht, dat sedert drie dagen nabij het Hebelermeer ("Pruis. grens) eene helderbrandende vlam uit de aarde opstijgt. Aanvankelijk zag men eene dikke rook-kolom, die, met een lucifer aangestoken, vlam vatte en nog brandt. De baudel iu nieuwe aardappelen is in de Bommelerwaard buitengewoon levendig. Da gelijks worden groote partijen verhandeld, welke meest alle bestemd zijn voor Amsterdam en Rotterdam. De smaak is boven verwach ting goed, en ook het beschot valt niet tegen. De prijzen, welke de opkoopers besteden, loopen tusschen f2 a f 2.50 per H.L. De bessenteelt heeft echter minder opgebracht dan vorige jaren. De zwarte bessen, waarvan de verzending nu afgeloopen is, gaven slecbts 8 a 10 ets. per KG.; en de laatste pluk was haast niet meer te verkoopen. De markten zoowel in het binnen- als buitenland waren van dat goedje overvoerd. Voor roode bessen wordt 7 a 8 ets. gegeven. De muurschildering, onlangs te üvezand io de Hervormde kerk ontdekt, dagteekent volgens deskundigen, van tusschen de 14e en 15e eeuw en stelt voor St.-George staande op den draak. Te Eekst heeft vóór eenige dagen een dief stal van bijen plaats gehad. Op sluwe wijze zijn, zeker door een niet met de behandeling der bijen onbekende, deze uit een dar korven verdreven. Da ledige korf was weer in de rij der 'anderen geplaatst, alsof er niets was gebeurd. In Limburg werden 2986 vergunningen verleend in 1832 in 1835 bedroeg dit ge tal 2269; zij zijn dns iu die drie j iren ver minderd met 717. Te Handel, Limburg, gebeurde dezer dagen het volgende: De persoon van v. D., uit die gemeente, vergezeld van twee onbekende per sonen, die zich voor deurwaarders uitgaven, zett'en een persoon, die een huis van v. D. bewoonde, met meubels en al op straat. Daarop werd de huurder mishandeld en bond men hem de beenen bij elkaar, toen, gelukki gerwijs, de uit Thorn ontboden maréchaussée aankwam en een einde aan deze brutale wijze van handelen maakte. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch de valsche deurwaarders waren bijtijds gevlucht en zijn nog niet ach terhaald. «tcowiw KRALINGEN. Gisteren middag viel aan de Hoflaan een kinderwagentje, waarin zich een tweelingpaar van ongeveer U/j jaar bevon den, in het water, doordien het meisje, dat den wagen voortduwde, andere kinderen wilde beschermen tegen het gevaar van door een paar naderende ruiters overreden te worden. Een dier rniters, de heer P. v. d. A. uit Rotterdam, het ongeluk ziende, sprong onmid dellijk van zijn paard, begaf zich te water en mocht, geholpen door den werkman Verheal uit Kralingen, het genoegen smaken de twee kleine drenkelingen, die onder het wagentje lagen, ongedeerd op het droge te brengen. 's.GRAVENIIAGE. Het huwelijk van de dochter van markies d'Arcicolar, voormalig gezant van Spanje alhier, met A. O. J. E. M. graaf De Marchant d' Ansembourg, burge meester van de Limburgsche gemeente Amsten- rad ezal den 22n dezer alhier plaats hebben en denzelfden dag kerkelijk voltrokken wor den in de kerk van den H. Jacobus, aan de Parkstraat. Gisteren ochtend vroegtijdig was een» familie uit Delft met een rijtuig, bespan- Met zekerheid vernemen wij, dat men van anti-liberale zijde voornemens is, tegen over den heer Keuchenius een ander kandi daat te stellen. Men heeft het oog gevestigd op de heeren van der Hoop, Brantsen van de Zijpe of mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis. (2),) Het aequivalent van de goedkoopere buiten landsche telegrammen, door den Arnbemschen Rijkstelegrafist" gesteld tegenover het hoogere binnenlandsche tarief, wordt ook door, het Handelsblad niet aanvaard. Voor Engeland en België is het tarief on veranderd gebleven. Voor Frankrijk is het voor alle gevallen hooger dan het vorige. Voor Oostenrijk wordt het boven 17 woorden reeds duurder en daar beneden geeft het weinig verschil in het voordeel van het publ iek. Voor Duitsohland begint de verhooging eerst bij 50 woorden. Als men nu bedenkt, dat belangrijke politieke depöohes meestal niet in weinige woorden vervat kannen zijn, blijkt er niet veel winst over te bljjven van die »goedkoopere buitenlandsche telegrammen". Hoeveel kost thans een binnenlandsch tele gram Op zeer eenvoudige wijze kan men dit bere kenen. Een telegram van 10 woorden of minder kost steeds 25 cents. Voor telegrammen boven de 10 woorden berekent men de kosten al- dns: Men neme de helft van het woordental (voor oneven getallen de grootste helft), vermenigvuldige dit met 3 en telle bij het product 10 op. Bijvoorbeeld een telegram van 14 woorden, kost 7 maal 3 pint 10 of 31 cents en een telegram van 17 woorden9 maal 3 plus 10 of 37 cents. Het groot O. I. ambtenaars-examen, van 21 Juni tot 9 Juli te's Gravenhage gehouden, is met voldoende uitslag afgelegd door 35 van de 65 adspiranten. Van deze 35 toege- latenen hebben 29 hunne opleiding te Deltt, 6 te Leiden genoten. v De verhouding van het aantal plaatsen (vier) tot dat der toegelatenen is weer aller onge lukkigst. Sedert den aanvang van het badseizoen zijn te Soheveningen aangekomen 1416 badgasten te zamen met 393 dienstboden. Voor rekening van dr. Mezger zijn gisteren weder vijf-en-vijftig minvermogende kinderen van Amsterdam naar buiten vertrokken, om gedurende eenige weken in de frissche bui tenlucht te kunnen leven. Dertig zijn er naar Zeist, vijf-en-twintig naar Wijk aan Zee ge zonden. Te Hilversum is een 8-jarige knaap, een zoontje van W. De Jong, verdronken. Met een paar makkers aan het visschen zijnde, gleed hij uit en viel voorover in het water. Zijn makkers schreeuwden om hulp en de knaap werd er uitgehaald, dat wil in dit ge val zeggenmen legde hem aan den water kant, met het hoofd boven, het onderlijf in het water, naar het bleek, in de nog altijd heerschende dwaze en verderfelijke meening, dat men een drenkeling niet uit het water mag halen zonder dat de politie er bij is. En had men nu nog maar dadelijk de politie ge haald, doch men liep eerst naar een tante deze moest zich eerst wat aankleeden, en van het feit overtuigen, daarna waarschuwde men de politie en de geneeaheeren. De laatsten hebben gedurende bijna twee uren beproefd, of de levensgeesten nog aanwezig waren, doch zonder goed gevolg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2