Zaterdag 24 Juli 1886. No. 2534, Simttitfaiutecty Jtei[ichtem VERSCHIJNT DAGELIJKS. Üdfipwit ©wpchf. Bureau: Markt, E, 357. SCH HECOURA Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentien Van 16 regels Elke gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 0.10 BELGIE. Dinsdag jl. is in de St. Gudelakerk te Brus sel een plechtig Te Deum gezongen ter her innering aan den 55sten verjaardag der troons bestijging van Leopold I. De Koning en de Koningin met het geheele hof woonde de plechtigheid bij. Ook de ministers en verdere "waardigheidsbekleeders benevens het geheele corps diplomatique waren in de kerk aan wezig. DU1TSCHLAND. Van zekere zijde is meermalen beweerd, dat als de vrede met de Kerk zoude zijn ge sloten, het centrum in het parlement zijn rede van bestaan zoude hebben verloren en in de andere partijen zoude opgelost worden. Deze onjuiste bewering is onlangs door dr. Windhorst op het feest der katholieke werk- lieden-vereenigingen schitterend wederlegd. De gevierde kampioen verklaarde, dat de taak van het centrum nog niet geëindigd was. Het moet in vereeniging met Paus en Keizer samen werken om datgene wat onafgewerkt is te Volmaken en te zorgen dat men het niet ont- neme wat veroverd is. De katholieken eischen dezelfde waarborg, die de strijdende partijen hij het sluiten van den vrede na den dertig jarigen oorlog van elkander verlangden name lijk dat de minderheid niet door de meerder heid krachtens haar groot aantal stemmen in godsdienstige kwestiën overheerscht zoude Worden. Daartoe is een sterk korps zooals het cen trum noodig; maar om dat te handhaven en Voortdurend te versterken is de krachtige ondersteuaing der kiezers noodig. Zij zijn de soldaten van den tweeden rang in den strijd voor de zaak des geloofs en der kerk. ENGELAND. Heden wordt Lord Salisbury uit Frank rijk, waar hij in de badplaats Royat in Auvergne Vertoefde, te Londen verwacht. Voordat hij 2ich naar de Koningin te Osborne begeeft, zal hij een bijeenkomst hebben met de hcof- clen der conservatieve partij, ten einde over 'ten toestand te beraadslagen. Men verzekert dat het nieuwe engelsche mi nisterie nog zoo spoedig niet zal kunnen samen gesteld worden. De gezondheidstoestand van 'len markies van Salisbury zal dezen niet toelaten den gewichtigen post van minister »'an buitenlandsche zaken op zich te nemen. Men beweert dat lord Cranbrook tot dit ambt *al geroepen worden. Het Parlement zal op* Augustus aanstaande bijeenkomen, om de Voorzitters der afdeelingen te kiezen. Het zal vervolgens worden verdaagd tot de maand October en alsdan de financieele wetten stem men. Daar de conservatieven de volstrekte meer derheid niet bezitten, zullen zij zich niet ver zetten tegen de herbenoeming als speaker (voorzitter) van M. A. Peel. Deze heeft als voor zitter niet mede gestemd over de iersche kwestie, doch is een overtuigd aanhanger van Gladstone. De steden Belfast en Londonderry, in Ierland zijn door den onderkoning in staat van beleg verklaard. FRANKRIJK. De Aartsbisschop van Parijs, Mgr Richard heeft voor het eerst een bezoek gebracht aan den minister-president, hetwelk deze met een tegenbezoek heeft beantwoord. Men ver zekert dat de regeering tot zelfs het onmo gelijke heeft beproefd om de opvolging van dezen prelaat op den aartsbisschoppelijken zetel van Parijs te beletten, doch daar zijne benoeming in alle vormen wettig was, moest zij zich ten slotte in het onvermijdelijke schikken. Te Marseille hebben ernstige onlusten plaats gehad naar aanleiding van eenige be richten in het royalistische blad Le Soleil du Midi over het duel van den minister van oorlog mbt baron Lareinty en betreffende eene herziening van het proces Bazaine. Het gepeupel schoolde eenige avonden voor het bureau samen en vierde zijne vernielzucht bot. Van de 300 personen, die deswegens waren gevangen genomen, stonden er slechts 15 terecht, die tot eene gevangenisstraf van eenige dagen werden veroordeeld. Een bekend lid der koningsgezinde partij, graaf Les Isnards werd tot een maand gevangenisstraf veroor deeld wegens beleedig'ng van een overheids persoon. RUSLAND. Daar men in geruimen tijd niets belang wekkends omtrent de bewegingen der nihilisten leeft vernomen, zoude men geneigd zijn te gelooven, dat deze oproerige secte in Rusland voor goed was onderdrukt. Het feit dat de telegrammen in Rusland aan een strenge censuur zijn onderworpen maakt het der regeering mogelijk niet meer in het buiten land te doen weten als zij verkiest. Ondanks deze scherpe controle lekt er nu en dan toch iets uit dat de regeering liever had geheim gehouden. Die Neue freie Presse bevat een tele gram uit Krakau van den 19n, waarin het bericht bevestigd wordt, volgens hetwelk een bijeenkomst van nihilisten, in de vorige week door een detachement politie-agenten over vallen istwee agenten der geheime politie werden met dolksteken vermoord. Een groot aantal personen tot den arbeidersstand be- hoorende, zijn sedert in hechtenis genomen. De Regeering heeft generaal Gurko, den gouverneur van Warschau, uitgenoodigd, een breedvoerig rapport over deze zaak in te leveren. SPANJE. De dagbladen berichten dat de afgevaar digden der oppositie de begrooting yoorloopig van kracht zouden willen verklaren, indien de regeering tegen October a. s. de Cortes wilde bijeenroepen om het budget te bespre ken. Men verzekert dat de minister Sagasta weinig geneigd is aan dien wensch te vol doen. De ministers hebben een besluit onder teekend, strekkende om het houden eener we reldtentoonstelling te Barcelona te machti gen. De datum zal later bepaald worden. Schiedam, 23 Juli 1886. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoekschrift van de firma Wou- terlood en Berkelaar tot uitbreiding harer stoomhoutzagerij en kuiperij in den 's Grave- lnndschen polder, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht op Donderdag 5 Augustus a. s. des middags ten 12 ure ten Raad huize. Van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen kan gedurende drie dagen voor bovengenoemd tijdstip ter secretarie inzage worden genomen. Bij het staatsexamen tot toelating aan een onzer universiteiten verwierf de beide getuig schriften, onze stadgenoot de heer W. Jansen, leerling der Katholieke Hoogere Burgerschool te Rolduc (Limburg). Onze stadgenoot de heer W. A. Beukers Jr., leerling derzelfde onderwijs-inrichting verkreeg het diploma van eindexamen der Hoogere Burgerschool. Wanneer wij de redevoeringen der verschil lende sprekers der linkerzijde van de Kamer in het kort samenvatten is de korte zin der lange rede niet anders dan meegaan of heen gaan. Dit korte woord van den beer Ruys van Beerenbroek toekent zoo jnist mogelijk den eisch der liberalen. De Minister Heems kerk werd er als een pasbeginnende door den heer van Houten aan herinnerd, dat hij met de uitspraak der kiezers moest meegaan. De heer Viruly dorst hem zelfs uit te noo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1