9e Jaarg. Zondag 25 en Maandag 26 Juli 1886. No, 2535. ij flit Kommer Moort m Bijvoegsel. VERSO U IJ N T DAGELIJ KS. Jllgpcfn #wpcht. imtmtïaiï<kh(| Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SGHiE SCHE COURS Prijs ran dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers DU1TSCHLAND. De Keizer heeft Woensdag te Gastein een eerste bad genomen en daarna eene wandeling gedaan met generaal von Goltz. De keizer en de keizerin van Oostenrijk zullen op 8 Augustus aanstaande aldaar aankomen. Keizer Vilhelm zal Gastein op 10 dezer verlaten. Terwijl aldus de Keizers te Gastein te samenkomen, confereeren te Kissingen de kanseliers. De bijeenkomst van prins Bis- naarck met graaf Kalnocky verkrijgt nog te naeer politieke beteekenis, daar ook baron von Giers van uit Franzenbad te Kissingen een bezoek zal brengen. De Russische president- minister zal echter waarschijnlijk eerst na het Vertrek van graaf Kalnocky te Kissingen aan komen, zoodat die twee kanseliers niet te samen zullen zijn, maar elk afzonderlijk Bis marck gesproken zullen hebben. Beiden erkennen prins Bismarck als den band, die het driekeizersverbond te samen houdt. Dezer dagen nog zou de Prins in Antwoord op de opmerkingen van zeker diplo maat, die hem op de zwarte stippen aan den Politieken horizon wees, hebben gezegd »Wij kouden de oogen wijd open en zullen niet Gelaten, dat iemand in Europa den vrede verstore." Morgen (Zondag) wordt de nieuwbe noemde bisschop van Mentz, Mgr Haffner in 'Gjne residentie tot bisschop gewijd. Woens dag jl. heeft hij in handen van den Groot hertog te Darmstadt de gevorderde eed afge legd. Donderdag jl. was het kapittel te Pel- Pün vergaderd| om te beraadslagen over de vraag, in betrekking tot het bezetten van den bisschopszetel door den H. Stoel het kapittel Voorgelegd. Spoedig wordt nu ook de be noeming van een bisschop voor Culm ver dacht. ENGELAND. Gisteren heeft ten huize van lord Salisbury G Londen eene bijeenkomst van de hoofden der conservatieve partij plaats gehad, ten einde over de te volgen gedragslijn te be raadslagen. Daarop zou de Premier in spe heden naar de Koningin te Osborne ver trekken. Men verzekert dat lord Salisbury niet al leen aan Goschen, maar ook aan den liberalen ertog van Argyll, eene plaats in het con- •s'eivatieve kabinet zal aanbieden. Deze mag °°k als een der overwonnen afvalligen be schouwd worden, daar hij al zijn invloed Prjjg der AdvertenttCn Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. in Schotland ten dienste had gesteld der libe rale dissidenten, terwijl juist in Schotland de dissidenten de grootste nederlaag leden. Als opvolger van lord Aberdeen, onder koning van Ierland, spreekt men reeds van lord Wolseley, den bekenden generaal, die zich aan het hoofd zou stellen der mannen van Ulster, indien Gladstone's Home-Rule door ging- The Times bericht nader, dat de onder handelingen over de Afghaansch-Russische grensregeling in Centraal-Azië zijn geschorst tengevolge van den onwil en de kwade trouw van Rusland. Het wordt duidelijk, zegt het blad, dat Rusland niet wil een vriendschap pelijke en vreedzame regeling van de Af- ghaansche kwestie, en Engeland zal zich daar naar hebben te gedragen. FRANKRIJK. De Minister de Freycinet heeft tot beden geweigerd, het ontslag van baron de Courcel als Frankrijks gezant te Berlijn aan te nemen. De gezant blijft echter op zijn ontslag aan dringen. Men verzekert, dat baron de Cour cel tot dit besluit is gekomen niet alleen wegens de verbanning der prinsen, maar ook vooral wegens den onwil van het Fransche kabinet om mede te werken met zijne pogin gen, om eene verbetering in de betrekkingen tusschen Parijs en Berlijn, die merkelijk zijn verkoeld, te brengen. De Hertog van Aumale is, sedert zijn komst te Londen, bij de Engelscbe aristocratie zeer gezocht. De hertogen van Rutland en Bedford, lord Sydney en vele andere pairs maakten den Prins hun opwachting in Claridge's hotel. Ook ontving Z. K. H. een bezoek van den Engelschen Kroonprins, van den Italiaan- schen gezant en van de gezanten van Dene marken, België en Portugal. HET OOSTEN. De Bulgaarsche regeering neemt militaire voorzorgen. Wapens en krijgsvoorraad wor den naar Philippopoli overgebracht, en een regiment linietroepen zal het garnizoen der hoofdstad versterken. De overheden hebben bevel ontvangen de wegen in goeden staat te houden en de noodige schikkingen te tref fen, opdat al de inwoners, die de wapens kunnen dragen, ten spoedigste kunnen bijeen geroepen worden. Men verwacht een minis- terieelen crisis, want niemand gelooft dat de verzoening tusschen de heeren Karavelof en Radoslawof van langen duur zal zijn. De berichten omtrent het mobiliseeren of samentrekken van troepen in Servie worden tegengesproken, doch de vijandige gezindheid van de oppositie in het Parlement neemt steeds toe. De Skuptschina heelt alleen progessis- tische leden voor de commissie van het adres van antwoord op de troonrede gekozen. SPANJE. De ministerieele crisis in Spanje schijnt weder bezworen te zijn. Men meldt althans dat de ministers van Financiën en Openbare werken er niet meer aan denken af te treden. De aanleiding tot de crisis was de begroo ting van den minister van financiën, die voor sommige provinciën minder gunstig scheen te zijn. De afgevaardigden dier gewesten hadden daarop op krachtige wijze den minis ter hunne bezwaren medegedeeldwaarin deze aanleiding tot aftreden scheen te vinden. Intusschen worden nu weder alle berichten omtrent eene wijziging in het ministerie tegen gesproken. Men verwachtte dat de Cortes heden zouden uiteen gaan, dus schijnt het ministerie tot hare wederbijeenkomst de mid delen tot regeeren te zijn toegestaan. Schiedam, 24 Jnli 1886. Bij het voortgezet adresdebat ïn de Tweede Kamer lichtte de heer Schaepman zijn amen dement op de derde paragraaf toe, derwijze dat hij geheel neutraal wil blijven tegenover de aanhangige grcndwets-ontwerpen zonder eenige politieke gedragslijn vast te stellen of van vertrouwen in de regeering te doen blij ken. De heer Mees verklaarde echter namens do commissie dat de bedoeling niet was een politieke houding, maar alleen een bepaalde gedragslijn tegenover de grondwets-ontwer- pen af te bakenen, los van het verleden. Het amendement werd verworpen met 46 tegen 26, en de paragraaf werd aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Bij de paragraaf over het kiesrecht werd behandeld hetamendement- Schaepman-Reekers, strekkende om slechts voldoende vrijheid binnen de grondwettige grenzen en niet volledige vrijheid aan den kieswetgever te geven. De heer Borgesias verklaarde, namens de Commissie, dat de be doeling is om tot gemeen overleg met de Re geering voor het tot stand komen der Grond wet te geraken, met de bedoeling dat reeds het voorloopig kiesreglement zich bij het nieuwe zal aanslniten. Na langdurig debat, waarbij aan de Lin kerzijde een verschil van opvatting bleek omtrent de beteekenis van paragraaf 4, be trekkelijk de al of niet openstelling der vrij heid voor den wetgever om ook tot algemeen stemrecht te komen, verklaarde de Minister Heemskerk zeer krachtig dat, als die vrijheid bedoeld wordt, het geheele ministerie weigert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1