Als, zooals wij meenen grond te hebben, te gelooven, dat bericht on joist is, dan zal het volstrekt noodig zijn, hoe eer hoe beter het officieel te doen logenstraffen, als dat niet reeds mocht geschied zijn. (A. R. Ct.) De Burgemeester van Kralingen verzoekt aanhouding van den persoon, die zich noemt jhr. Rudolf Theodoras Eckbart van Heeckeren. Hij is sober gekleed, is ongeveer 25 jaren oud, heeft een houten beeu en is niet groot van persoon. Het laatst is hij gezien te Zijder- veld, gemeente Everdingen, en van daar is hij vermoedelijk vertrokken naar Kuilenburg, of wel hij houdt zich daar in de omliggende gemeenten op. Hij geeft voor van adellijke afkomst te zijn en veel geld te Wiesbaden aan eene speelbank te hebben verloren, doch binnenkort ruim 9 millioen te erven te heb ben. Men schrijft uit Pijnakker, dd. 28 dezer, aan de A. Delftsche Ct. Terwijl de R. K. school geopend is en de leerlingen langzamerhand allen terugkeeren, hebben de mazelen zich verder door de ge meente verspreid. Daar ook de kinderen van het onderwijzend personeel der openbare school aangetast werden, is deze thans voor eenige weken gesloten. Gelukkig, kwam tot heden slechts één sterfgeval onder de mazelenlijders voor. Z. M. de Koning van Portugal heeft den heer J. D. Doorman, Hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-llolland en V Gravenhage benoemd tot ridder der Kod. Milit. orde van Portugal van Onze Vrouwe da Conceic&o de Villa Vitjoza, en den heer B. De Vries, Kan selier der Portugeesche legatie alhier, tot rid der der Kon. Milit. orde van Portugal van Onzen Heere Jezus Christus. De Ned. Herv. kerk hier te lande, telde op 1 Juli jl. 289 predikant-vacatures. Wanneer er eenig kwaad gebeurd is, waarin men betrokken is, eu men houdt zich dan alsof men van niets wist, wordt dat in de schooljongenswereld aangeduid door de uitdrukking „zich leuk honden". In dit zich leuk houden schijnt niemand sterker dan Do- mela Nieuwenhuis. Na den moordaanslag op den commissaris Stork schreef hij„Er schijnt in het Volkspark geschoten te zijn." Nog fraaier in het laatste Woensdag-nummer van Recht voor AllenDat er in den Jordaan een oproer heeft, plaats gehad, was toen aan Domela Nieuwenhuis nog niet ter oore geko men. Althans ia zijn blad wordt geen enkel word daarover aangetroffen. Misschien schrijft hij de volgende week: »Er schijnt opdeLin- dengracht drukte geweest te zijn." (Tl) Het Oproer te Amsterdam. De dag van heden, een dag van algemee- nen rouw te Amsterdam, waarop de slacht offers der jongste ongeregeldheden zullen begraven worden, eischte reeds gisteren bijzon dere voorzorgsmaatregelen. Reeds waren gis teren 18 lijken uit het gasthuis door de be trekkingen opgevraagd, doch ook de overigen zullen bij de familie moeten uitgedragen worden eu voor tien uren zijn begraven. Heden nacht ten half twee ure wa3 het in de kazernea reveille. Op het onverwachts werd het geheele garnizoen te wapen geroe pen. De militairen gebruikten de soep en ver trokken naar de verschillende posten in den omtrek der kerkhoven om op de eerste aan vraag daarheen te kunnen trekkeD. Het consigne is dat elke oproerige daad onmid dellijk streng moet gestraft worden. De arrestatie van den beruchten Fortuijn geschiedde naar aanleiding van het opruiende socialistisch geschrift, door hem uitgegeven, dat op de drukkerij der socialisten te's Hage, waarvan Domela Nieuwenhuis bestuurder is, werd gedrukt. De bevolking van de Jordaan schijnt het volstrekt met met de oproerstokers eens te zijn. Meermalen geeft zij hare afkeuring over het drijven der socialisten te kennen, en zij betuigde door middel van een briefkaart, welke verscheidene Jordaanbewoners afzonden, hare sympathie aan de beide Willemstraters, die de roode en zwarte vlaggen van de brug der Lindengracht rukten. Van alle zijden komen giften in tot beloo ning van de moeitevolla taak der politie agenten. De agent Korfmaker, die eergisteren deerlijk mishandeld werd, is nog niet dood men hoopt hem in het leven te houden. Onder de dooden komt ook voor een jong- mensch, die getroffen werd, toen hij zijn familie van het spoor haalde. Een jonge vrouw werd in hare woning in de borst getroffen, terwijl zij hare zuigeling de borst wilde geven doch zij is tot heden in leven. Een dienstmeid, die een boodschap ging doen, kreeg op de brug der Lin dengracht een kogel in het hoofd en wa3 on middellijk dood. De meeste gedooden waren onschuldig. Twee hunner zijn overleden na van de HH. Sacramenten te zijn voorzien. Naar men uit Amsterdam aan het Vader land bericht, zou de commissaris van politie, de heer Stork, na den mislukten moordaan slag door den socialist Geel gepleegd, ver scheidene dreigbrieven hebben ontvangen. „Socialisten" gaven hem daarbij kennis, dat de eerstvolgende aanslag beter zou gelukken. Door de directie van het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam is een overeen- komst getroffen met de directiëu vandeHol- landsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij, van Artis en het Panorama (plantage) om tegen reductie van reis- en verblijfkosten aan de inwoners van Kottet dam en Den Haag de gele genheid te verschaffen Amsterdam en vele der merkwaardigheden te bezichtigen. Voor f 6 heeft men namenlijk een retour-billet lBte klasse eu voor f 5 2de klasse per sneltrein en wordt gratis toegang gegeven tot Artis, het Panorama, het Panopticum, terwijl daaren boven van 5 uur tot 6.30 een keurig en goed diner met een Va fl0gch wijn in den restau rant in het Panopticum gratis wordt aange boden. Ongetwijfeld zullen velen van dit aan bod gebruik maken. De Red. Bakk.-Qt. schrijft omtrent de bak kerij-tentoonstelling, die den 2en Augustus in het Daleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden geopend Een wandeling op het terrein der tentoon stelling levert nog weinig meldenswaard op. Een der in werking te brengen ovens, nl. die van de Vereentgmg van Amst, brood- en banketbakkersB. Campen, Plantenga, Happel en beide heeren Niemöller, is klftar en reeds in den brand, om droog te stoken. Die van de Borbecker fabriek is gereed om gestookt te worden, terwijl die van de heeren v. d. Schuyt bijna gereed is. De beide ovens van de heeren Kaiser en Uijldert zijn een eind op streek, echter nog niet gereed alle rookleidingen zijn aange bracht. Ook de maalderij van Seek is gereed, terwijl van die van Ten Zijthoff, uit Deventer, nog geen spoor te vinden is, hetgeen in verband staat met het feit, dat de molen Zondag tan Deventer te bezichtigen is geweest. De weverij uit Haarlem is klaar. Voorts is men in de zaal alleen bezig aau de kiosk van Van Houten en aan eenige kleinere. Het machine-gedeelte der zaal is ook nog zoo goed als ledig. We hopen dat de directie van bet Faleis in dit gedeelte der zaal, dat zeer stiefmoederlijk met licht bedeeld is, meer licht zal weten aan te brengen. Er moet nog veel gebeuren, zal het er op een tentoonstelling gelijken. De Gymnastiek- en Schermvereeniging Aiilo te Utrecht, hield gisteren-avond een algemeene vergadering tot bet ontwerpen van plannen, om in de volgende maand een nationalen wed strijd te doen plaats hebben. Er werd besloten dezen wedstrijd, bij ge noegzame deelueming den 31n Aug. te hou den, eu dat alle nederlandsche gymnastiek- vereenigiugen er aan zullen kunnen deelnemen. Naar wij vernemen, zal de wedstrijd op het Vreeburg gehouden worden. Een betereplaats kon men dan ook niet gekozen hebben. Naar men verneemt, hebben de verschillende spoorweg-maatschappijen in Nederland zich bereid verklaard aan de gewone leden van den A. N. Wielrijders-bond retourkaarten te verstrekken voor Nijmegen, geldig van 4 tot 9 Augustus, tegen betaling van enkelen vracht prijs. Het geëxposeerde en niet verkochte op de wielertentoonstelling wordt kosteloos te ruggevoerd door de maatschappij, bij welke de toezending voor de tentoonstelling is be kostigd. De inschrijving voor de wedstrijden kan nog geschieden tot 31 Jnli, voormiddags 11 uur, bij den heer W. E. Bosch te Utrecht. Wij ontvingen van bevriende zijde uitvoe rige mededeelingen omtrent het schandaal op de openbare school te Franeker, omtrent het begin van een onderzoek door officieels per sonen en omtrent een nieuwe lezing van het geval, waarbij de hoofdfeiten erkend worden, maar daaraan een onschuldige uitlegging wordt gegeven. De openbaarmaking ervan wordt door ons om verschillende redenen uitgesteld. Alleen zij hier aangestipt, dat reeds sedert eenigen tijd te Franeker een Katholieke Yereeniging bestaat, die zich voornamelijk ten doel stelde de stichting eener eigen school. Belangrijke bezwaren van finaneïeelen aard hebben echter tot dusver het bereiken van dit doel onmogelijk gemaakt. (Tijd.) Door den Commissaris des Konings in Gel derland is aan den expediteur D. G. Van Huls te Lobit vergunning verleend, om tusschen 29 Juli en 3 Augustus a. s. in het overdekte zeilschip Iter Gebroedersschipper P. Ver maas, langs Rijn, Waal, Merwede enz. van buitenslands naar Maassluis te vervoeren eene partij van 80 bussen en 12 kisten buskruit, wegende 5767 k.g. met bepaling, dat bij dit transport zal worden gebruik gemaakt van ééns sleepboot, 6n dat het geleide zal bestaan uit twee personen. Dinsdag middag had op de stoomtram, die om 4 nur van Arnhem naar Renkum en Wageningen vertrok, het volgende plaats. Toen de tram nabij Oosterbeek was gekomen, bemerkten de passagiers dat de hoed van eene dame in brand stond. Die van haar hoofd te rukken en het vuur te dooven, was het werk van een oogenblik. Bjjna gelijktijdig vloog de japon van eene andere jeugdige dame, die op een der balkons had plaat» genomen, in brand. Het meisje wilde inden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2